Podróże po Europie

Najlepsze punkty widokowe Grenady. Sprawdź skąd podziwiać Alhambrę i panoramę miasta z góry.

23 lutego 2024

Topografia Grenady, gdzie trzy ważne dzielnice, Alhamba, Albaicín i Sacromonte, są położone na wzgórzach, sprzyja istnieniu wielu tarasów widokowych (w języku hiszpańskim określanych mirador).

Najpopularniejsze z nich oferują widok na Alhambrę oraz otaczające ją pasmo zaśnieżonych gór Sierra Nevada, ale warto też spojrzeć w stronę przeciwną - na historyczne centrum Grenady oraz dawną dzielnicę arabską Albaicín, wypełnioną gęstą zabudową białych domów. Tym bardziej, że niemała część z opisywanych przez nas punktów widokowych Grenady jest darmowa. Pamiętajmy tylko o sprawdzeniu położenia słońca, żeby nie świeciło akurat wprost na nas!

Artykuł jest częścią naszego rozbudowanego przewodnika po atrakcjach Grenady
Widok z wieży Torre de la Vela - podczas zwiedzania twierdzy Alcazaba w Grenadzie
Widok z wieży Torre de la Vela - podczas zwiedzania twierdzy Alcazaba w Grenadzie

Mirador de San Nicolás (Albaicín)

Ten rozległy plac przed kościołem św. Mikołaja jest prawdopodobnie najpopularniejszym punktem widokowym w Grenadzie. Zarówno w sezonie, jak i poza nim, potrafi być przepełniony turystami. Ponadto, na miejscu przebywają także uliczni sprzedawcy oraz grajkowie. Nie zapomnijmy przez cały czas pilnować kieszeni oraz plecaków, gdyż tłum sprzyja kradzieżom.

ALBAICIN - Mirador de San Nicolas - punkt widokowy z widokiem na Alhambrę w Grenadzie
ALBAICIN - Mirador de San Nicolas - punkt widokowy z widokiem na Alhambrę w Grenadzie

Mirador de San Nicolás znajduje się w górnej części dzielnicy Albaicín, naprzeciwko Alhambry. Jeśli podczas naszej wizyty na miejscu będzie bardzo tłoczno, spróbujmy zajrzeć do ogrodu stojącego obok meczetu. Widok stamtąd nie jest aż tak dobry, ponieważ psują go nieco drzewa, ale powinno być za to luźniej.

Wieża kościoła św. Mikołaja - Torre de San Nicolás (Albaicín)

Wspomniany poprzednio taras św. Mikołaja oferuje darmowy i zapierający dech w piersiach widok. Za niewielką opłatą możemy jednak spojrzeć nie tylko na Alhambrę, ale i na całą okolicę, i to ze znacznie wyższej perspektywy. Wystarczy wdrapać się na wieżę sąsiedniego kościoła św. Mikołaja (Iglesia de San Nicolás), od którego zresztą popularny mirador bierze swoją nazwę, gdzie na szczycie przygotowano panoramiczny punkt widokowy na okolicę.

Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia wieży znajdziecie tutaj.

Mirador de San Cristóbal (Albaicín)

Ten znajdujący się w cieniu tarasu św. Mikołaja mirador oferuje widoki z zupełnie innej perspektywy - umożliwia on spojrzenie na mury obronne Albaicínu, pałac Dar al-Horra, zabudowę dzielnicy arabskiej oraz historyczne centrum Grenady. Alhambra jest niestety nieco zasłonięta (widać głównie mury cytadeli Alcazaba).

Taras widokowy w Grenadzie - Mirador de San Cristobal
Taras widokowy w Grenadzie - Mirador de San Cristobal

Mirador de la Lona oraz Mirador Ojo (Albaicín)

Te dwa położone niedaleko siebie punkty widokowe oferują spojrzenie na panoramę historycznego centrum wraz z katedrą. Raczej nie wpisywalibyśmy ich na listę miejsc do odwiedzenia w czasie krótkiej wizyty, ale jeśli zostajecie dłużej, lub będziecie akurat w okolicy, warto do nich podejść.

Taras widokowy w Grenadzie - Mirador Ojo
Taras widokowy w Grenadzie - Mirador Ojo

Torre de la Vela (Alcazaba)

Najlepsze punkty widokowe na historyczne centrum Grenady oraz dzielnicę Albaicín odnajdziemy podczas zwiedzania Alhambry, a dokładniej w trakcie eksplorowania ruin średniowiecznej twierdzy Alcazaba. Taras oferujący najlepszą panoramę znajduje się na wysokiej wieży Torre de la Vela (tej, na której obok dzwonnicy powiewają flagi). Inny z tarasów wychodzi wprost w stronę Albaicínu - stając na jego krańcu będziemy mieć dawną dzielnicę arabską niemalże na wyciągnięcie ręki.

Widok z wieży Torre de la Vela - podczas zwiedzania twierdzy Alcazaba w Grenadzie
Widok z wieży Torre de la Vela - podczas zwiedzania twierdzy Alcazaba w Grenadzie

Krzesło Maura (La Silla del Moro) nad Generalife

Jeden z mniej znanych punktów widokowych znajduje się wokół ruin dawnego fortu strażniczego znanego pod nazwą Krzesło Maura (La Silla del Moro), który góruje ponad ogrodami Generalife. Zobaczymy stąd kompleks pałacowy Alhambry, dzielnicę Albaicín oraz historyczne centrum Grenady (w tle).

Punkty widokowe Sacromonte

Sacromonte to popularna dzielnica zasiedlona przez Romów mieszkających w jaskiniach, która rozciąga się na zboczach wzgórza sąsiadującego z Albaicínem. Położenie to sprawia, że niemalże na każdym kroku będzie tam na nas czekać przyjemny widok na Alhambrę.

Pierwsze dobre punkty obserwacyjne odnajdziemy już przy głównej ulicy Camino del Sacromonte, ale znacznie lepiej będzie podejść nieco wyżej - do tarasu widokowego Mirador de la Vereda de Enmedio przy uliczce Calle Verea de Enmedio (współrzędne: 37.181484150697194, -3.5862244662535243), gdzie oprócz panoramy Alhambry będziemy widzieć także leżąca poniżej zabudowę samego Sacromonte.

Ciekawą perspektywę znajdziemy też przy historycznym Opactwie Sacromonte (Abadía del Sacromonte) - co prawda Alhambra będzie będzie znajdować się już spory kawałek od nas, ale bezpośrednio za nią wypatrzymy zabudowę historycznego centrum Grenady.

Grenada - widok z Opactwa Sacromonte
Grenada - widok z Opactwa Sacromonte

Mirador de San Miguel - panorama dzielnicy Albaicín

Kolejny z tarasów widokowych odnajdziemy wysoko ponad miastem, na wprost kaplicy Ermita de San Miguel Alto. Administracyjnie są to północno-wschodnie obrzeża dzielnicy Albaicín. Są one jednak położone znacznie powyżej głównej części dawnej dzielnicy arabskiej, więc możemy niemal w całości objąć ją wzrokiem. Lokalizacja ta zapewnia także widok na oddaloną już dość znacznie Alhambrę.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama