Podróże po Europie

Katedra w Maladze: historia, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca 2023

Katedra w Maladze (Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación) jest niewątpliwie jednym z największych symboli tego nadmorskiego miasta. Świątynia ma kształt nieregularnego prostokąta i sprawia wrażenie, jakby została stworzona z klocków, które nie do końca do siebie pasują. Ten efekt nie był jednak zamierzony. Budowę katedry prowadzono przez około 200 lat i jest ona swoistą mieszanką stylów.

Dziś katedra jest uważana za arcydzieło andaluzyjskiego renesansu oraz jedną z największych atrakcji Malagi. Po zakupie biletu turyści mają możliwość zwiedzenia wnętrza, a także uczestniczenia w spacerze po dachu budynku pod opieką przewodnika.

Spacer po dachu - zwiedzanie Katedry w Maladze
Spacer po dachu - zwiedzanie Katedry w Maladze

Katedra w Maladze - architektura i historia

Przez wiele stuleci, aż do rekonkwisty pod koniec XV wieku, Malaga znajdowała się pod panowaniem arabskim. Miasto ostatecznie zdobyły 18 sierpnia 1487 roku wojska królewskie Ferdynanda II Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej. Oblężenie, trwające kilka miesięcy, było jednym z najbardziej krwawych epizodów całej kampanii.

Wspaniałe wnętrza - Katedra w Maladze
Wspaniałe wnętrza - Katedra w Maladze

Na cześć tego wydarzenia władcy postanowili wznieść okazałą katedrę, która miała stanąć na miejscu meczetu (który z kolei zbudowano na fundamentach wczesnochrześcijańskiej bazyliki). Za nowy projekt odpowiadał Diego de Siloé, który był jednym z najważniejszych architektów hiszpańskich tamtego okresu. Budowę katedry prowadzono od 1528 do 1782 roku, a prace podzielone były na dwa główne etapy - główną część świątyni zbudowano w XVI wieku, natomiast prace kończono już w XVIII wieku.

Katedra w Maladze - fasada z elementami barokowymi
Katedra w Maladze - fasada z elementami barokowymi

Świątynię zaprojektowano w stylu renesansowym, ale w jej wnętrzu widoczne są także wpływy gotyckie. Zewnętrzna fasada została wykonana w stylu barokowym, który jest obecny również w środku, aczkolwiek w mniejszym stopniu.

W przeciwieństwie do katedry w Kordobie, w Maladze nie odnajdziemy oryginalnych arabskich elementów. Po zdobyciu miasta, Królowie Katoliccy zdecydowali o zniszczeniu meczetu. Jedynym śladem nawiązującym do czasów mauretańskich, który przetrwał, są ogrody, a także fragment jednej kolumny zachowany we wnętrzu świątyni.
[Katedra w Maladze]
[Katedra w Maladze]

La Manquita (Jednoręka)

Katedra wśród miejscowych znana jest jako "La Manquita", co można przetłumaczyć jako "Jednoręka". Przydomek ten odnosi się do faktu, że powstała tylko jedna z dwóch pierwotnie planowanych dzwonnic. Fundusze przeznaczone na budowę drugiej wieży zostały ostatecznie wykorzystane na wsparcie walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych podczas rewolucji amerykańskiej.

Istniejąca wieża wznosi się na wysokość 84 metrów. W całej Andaluzji wyższa jest tylko wieża Katedry w Sewilli (La Giralda, ponad 100 metrów wysokości).

Katedra w Maladze
Katedra w Maladze

Zwiedzanie Katedry w Maladze

Katedra w Maladze została udostępniona do zwiedzania. Wejście do niej znajduje się po północnej stronie, od strony ulicy Calle Císter.

Wejście do katedry jest płatne, a bilet nie należy do najtańszych. Istnieje możliwość darmowego dostępu w celach modlitewnych o wyznaczonych godzinach. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku nie będziemy mogli zwiedzić całego kompleksu katedralnego.

Kasy biletowe zlokalizowane są tuż przy wejściu. Zwiedzający mają możliwość zwiedzenia samej katedry oraz, opcjonalnie, wybrania się na wycieczkę na dach. Bazując na naszych doświadczeniach uważamy, że na zwiedzanie samej katedry warto zarezerwować około 45-60 minut. W środku otrzymamy darmowy przewodnik audio w języku angielskim.

Aktualne informacje na temat cen biletów można znaleźć na oficjalnej stronie katedry.

Organy - Katedra w Maladze
Organy - Katedra w Maladze

Najważniejsze zabytki

W środku zachwyca przede wszystkim drewniany chór, będący prawdziwym arcydziełem stworzonym przez hiszpańskiego artystę, Pedro de Menę. Składa się on z kilkudziesięciu imponujących rzeźb.

Chór w Katedrze w Maladze
Chór w Katedrze w Maladze

Równie fascynujące są masywne organy z XVIII wieku, składające się z kilku tysięcy rur. Katedra kryje w sobie również 15 kaplic, w niektórych z nich możemy podziwiać zawieszone obrazy czy ustawione rzeźby. Do największych skarbów należy kaplica św. Barbary z gotyckim ołtarzem, a także majestatyczna główna kaplica, ozdobiona manierystycznymi malowidłami.

Na uwagę zasługują także niektóre witraże.

Scięcie św. Pawła - Katedra w Maladze
Scięcie św. Pawła - Katedra w Maladze

Wycieczka na dach katedry

Dla wielu turystów największą atrakcją katedry jest możliwość wejścia na jej dach podczas około 40-minutowej wycieczki z przewodnikiem. Wycieczki odbywają się regularnie w ciągu dnia, a prowadzone są w języku angielskim. Podczas zwiedzania dotrzemy na dwa poziomy: boczną część katedry, znajdującą się poniżej poziomu sufitu, oraz sam dach.

W trakcie przechodzenia przez bok katedry, zyskamy możliwość zajrzenia do jej wnętrza. Z kolei na dachu będziemy mogli obejść go dookoła, znajdując się na wysokości niemal 50 m. Przewodnik opowie o ciekawych faktach związanych z budową świątyni i zaprezentuje przykłady błędów architektonicznych. Na dachu zobaczymy małe kopuły, które swoim wyglądem nawiązują do elementów charakterystycznych dla architektury arabskiej.

Wejście na dach wymaga pewnego wysiłku, gdyż czeka nas pokonanie ponad 200 schodów prowadzących przez wąską, spiralną klatkę schodową. Punkt startowy wycieczki znajduje się na dziedzińcu przy wejściu na wieżę, czyli przy wyjściu z katedry. Pamiętajmy, że musimy zarezerwować wycieczkę w kasie i przyjść na miejsce z biletem.

Muzeum katedralne

Wnętrze katedry kryje także małe muzeum z eksponatami religijnymi, które znajduje się w sklepie przy wyjściu ze świątyni. Aby do niego dotrzeć, trzeba pokonać drewniane schody.

Placówka mieści się w dawnym kapitularzu i zajmuje dwa pomieszczenia.

Zwiedzanie muzeum powinno zająć nam nie więcej niż 10-15 minut.

Ogrody katedralne

Na północnej stronie katedry znajdują się dwa zielone obszary: otwarty dziedziniec od strony zachodniej, do którego prowadzi przejście pod łukiem, oraz ogród pełen rzeźb po stronie wschodniej. Ogrody te nazywane są czasem otwartym muzeum rzeźby.

Zwiedzanie Katedry w Maladze
Zwiedzanie Katedry w Maladze

Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal)

Po zachodniej stronie katedry znajduje się tętniący życiem Plac Obispo (Plaza Obispo), otoczony licznymi knajpkami oraz jednym z najpiękniejszych budynków w centrum Malagi - barokowym Pałacem Arcybiskupa (Palacio Episcopal).

Fasada pałacu wyróżnia się jasnymi, różowymi i czerwonymi kolorami. Kompleks w dzisiejszej formie powstał w 1762 roku. Część pałacu przekształcono na placówkę kulturalną (Centro Cultural Fundación Unicaja de Málaga), a dawniej mieściło się tu Muzeum Diecezjalne.

ARS Malaga - Pałac Arcybiskupa
ARS Malaga - Pałac Arcybiskupa

W muzeum odbywają się wystawy czasowe sztuki, ale to nie one przyciągają uwagę turystów zainteresowanych architekturą. Atrakcyjnym elementem muzeum są prywatne ogrody oraz urokliwe dziedzińce (patia), gdzie można podziwiać między innymi ośmioboczną fontannę oraz ściany zdobione płytkami azulejos. Ogrody stanowią najmłodszą część kompleksu pałacowego i są idealnym miejscem na krótki odpoczynek.

Muzeum można odwiedzić, kupując bilet wstępu. Na zwiedzanie muzeum z ogrodami powinniśmy przeznaczyć około 30-45 minut.

Patio w Pałacu Arcybiskupa
Patio w Pałacu Arcybiskupa
Detale Katedry w Maladze
Detale Katedry w Maladze

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama