Nieoczywiste miejsca w Maladze - 11 atrakcji poza utartym szlakiem
Lista największych atrakcji Malagi jest na tyle długa, że w zupełności wystarczy większości turystom. Jeśli jednak chcielibyście zobaczyć więcej miejsc lub odwiedzacie to nadmorskie miasto po raz kolejny, warto dowiedzieć się o innych miejscach wartych uwagi.
My sporo tych miejsc odwiedziliśmy podczas pierwszej wizyty, ale niektóre z nich zobaczylismy dopiero przy kolejnym wyjeździe.
- Ogród Pedro Luis Alonso (Jardines de Pedro Luis Alonso)
- Uniwersytet Malagi
- Ratusz (Ayuntamiento de Málaga)
- Miejskie Muzeum Dziedzictwa (Museo del Patrimonio Municipal)
- Bazylika Matki Bożej Zwycięskiej (Santa María de la Victoria)
- Pionowy ogród Jardin Vertical en la Plaza del Pericón (przy ulicy Pasaje Gordón)
- Fragment muru przy ulicy Calle Carretería
- Ogrody botaniczne La Concepción
- Muzea w Maladze poza utartym szlakiem
- Cmentarz Angielski (Cementerio Inglés)
- Stadion Malaga CF - Estadio La Rosaleda
Ogród Pedro Luis Alonso (Jardines de Pedro Luis Alonso)
Cztery z pierwszych naszych propozycji mieszczą się przy jednej ulicy - Avenida de Cervantes, gdzie można podziwiać niektóre z najpiękniejszych budynków i ogrodów w mieście. Większość z nich powstała na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, jeszcze w XIX wieku biegł tędy mur oddzielający miasto od morza. W tym samym stuleciu fortyfikacje zburzono, a miasto rozszerzyło się na południe.
Zaczynamy od Jardines de Pedro Luis Alonso - bardzo przyjemnego ogrodu różanego, który swoim układem nawiązuje do ogrodów francuskich. Początkowo rosły tu głównie cytrusy (z których do dzisiaj zachowało się kilka). Ogród nazwano imieniem pierwszego powojennego burmistrza Malagi. Bezpośrednio powyżej znajdują się kolejne ogrody, Jardines de Puerta Oscura, założone na zboczu wzgórza Gibralfaro w 1937 roku, w ramach projektu mającego na celu upiększeniem tej okolicy.
Uniwersytet Malagi
Uniwersytet kryje w sobie małą niespodziankę dla wszystkich miłośników starożytności. Na głównym dziedzińcu widoczne są ruiny dawnego zakładu przetwórstwa ryb, a dokładniej pozostałości po misach, w których przechowywano wyczyszczone i solone ryby oraz produkowano garum (sos rybny popularny w czasach świetności Imperium Rzymskiego).
W piwnicach, w pomieszczeniu Sala de la Muralla, zobaczymy ruiny dawnej fortyfikacji oddzielającej miasto od portu. Stworzono tam niewielką wystawę i wywieszono materiały informacyjne (w języku hiszpańskim i angielskim). Najstarsze fragmenty muru pochodzą z początków miasta i czasów fenickich, ale widoczne są też nowsze fragmenty - z czasów rzymskich i arabskich. Wejście do obu pomieszczeń jest darmowe.
Ratusz (Ayuntamiento de Málaga)
Neobarokowy budynek ratusza otwarto w 1919 roku. W godzinach pracy miejskiego magistratu możemy zajrzeć do środka i zobaczyć monumentalne schody oraz imponujący witraże przedstawiające sceny z historii miasta. Warto też spojrzeć na fryz fasady, na którym na pierwszym planie widoczna jest rzeźba patronki miasta.
Miejskie Muzeum Dziedzictwa (Museo del Patrimonio Municipal)
Ta niewielka, bezpłatna placówka znajduje się już za wschodnim końcem Avenida de Cervantes. Jeżeli będziecie w okolicy, warto zajrzeć do środka. W muzeum MUPAM wystawione są różne eksponaty będące własnością miasta - prace lokalnych artystów - rzeźby i obrazu, pejzaże miejskie przedstawiające Malagę i inne wartościowe artefakty związane z historią Malagi.
Co prawda dużo wyżej cenimy Muzeum sztuki współczesnej CAC, ale miłośnicy sztuki z ostatnich stuleci, którzy się nie śpieszą, powinni zajrzeć do MUPAM choćby na krótką chwilę.
Bazylika Matki Bożej Zwycięskiej (Santa María de la Victoria)
Perła barokowej architektury w Maladze. Świątynia znajduje się nieco dalej od historycznego centrum, w miejscu, gdzie chrześcijańscy władcy rozbili obóz podczas oblężenia miasta. Najpierw w XVI wieku powstała w tym miejscu kaplica i mniejszy kościół. W XVII wieku zburzono poprzedni budynek, a na jego miejscu wzniesiono nowy kompleks.
Bazylika skrywa jeden z największych skarbów Malagi: kryptę ozdobioną płytami z czarno-białego marmuru. W kompleksie kościelnym znajduje się także muzeum. Bazylikę można zwiedzić podczas wycieczki z przewodnikiem.
Pionowy ogród Jardin Vertical en la Plaza del Pericón (przy ulicy Pasaje Gordón)
Niewielka ciekawostka usytuowana w północno-wschodniej części centrum miasta to pionowy ogród, stworzony na jednym z murów. Dolna część konstrukcji to wielka metalowa ściana, na której wypisano motywujące słowa po hiszpańsku.
Fragment muru przy ulicy Calle Carretería
Chociaż ruiny dawnych fortyfikacji Malagi można dostrzec w kilku miejscach, odrestaurowany (a właściwie odbudowany) fragment muru zobaczymy jedynie podczas spaceru wzdłuż ulicy Calle Carretería, położonej na zachodniej stronie centrum miasta.
Ogrody botaniczne La Concepción
Ogrody botaniczne La Concepción powstały w połowie XIX wieku jako prywatny ogród jednej z lokalnych zamożnych rodzin. Od końca XX wieku ogród jest własnością miasta, które zainwestowało duże środki, przekształcając go w jeden z najważniejszych ogrodów botanicznych w Europie - pełen palm i innych roślin z klimatu podzwrotnikowego.
Niestety, ogrody znajdują się poza centrum miasta. Możemy dojechać do nich autobusem miejskim. Wysiadamy na ostatnim przystanku, skąd będziemy mieć do przejścia jeszcze kilkanaście minut pieszo.
Informacje praktyczne
Wstęp do ogrodów jest płatny. Aktualne ceny oraz dni i godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie ogrodów.
Muzea w Maladze poza utartym szlakiem
W naszym przewodniku najciekawszych miejscach w Maladze opisaliśmy najważniejsze muzea w mieście. Nie zamykają one jednak listy ciekawych placówek do zobaczenia. Do innych muzeów wartych uwagi należą:
- Interaktywne Muzeum Muzyki El MIMMA (Museo Interactivo de la Música) - muzeum muzyki podzielone na trzy sekcje: białą (wystawy tymczasowe, ruiny murów miejskich z czasów rzymskich i średniowiecza), czarną (stałe ekspozycje instrumentów, obszerna kolekcja) i czerwoną (sekcja interaktywna, gdzie można samodzielnie przetestować działanie różnych instrumentów).
- Muzeum szkła i kryształów (Museo del Vidrio y Cristal) - muzeum mieści się w odrestaurowanym XVIII-wiecznym budynku. To prywatna kolekcja składająca się z około 3000 eksponatów z różnych okresów, od czasów antycznych po dzień dzisiejszy. Muzeum można zwiedzać podczas godzinnej wycieczki z przewodnikiem, którym najczęściej jest właściciel.
- Muzeum sztuki i kostiumów (Museo de Artes y Costumbres Populares) -to muzeum etnograficzne przedstawia życie mieszkańców Malagi i okolic na przełomie XIX wieku. Składa się z kilkunastu pomieszczeń, gdzie można zobaczyć ubrania oraz sprzęt używany ponad 100 lat temu.
Cmentarz Angielski (Cementerio Inglés)
Monumentalna nekropolia, zwana również cmentarzem św. Jerzego, powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Za wejście na teren cmentarza pobierana jest opłata.
Stadion Malaga CF - Estadio La Rosaleda
Fani futbolu mogą być zainteresowani odwiedzeniem stadionu lokalnej drużyny - Malaga CF. Stadion można zwiedzić podczas wycieczki z przewodnikiem. Na jego terenie funkcjonuje muzeum klubowe. Miłośnicy hiszpańskiej piłki nożnej mają także możliwość obejrzenia meczu na żywo.