Podróże po Europie

Travemünde - dzielnica i kurort plażowy w Lubece

Ostatnia aktualizacja: 2 maja 2024

Po zwiedzeniu historycznych atrakcji Lubeki warto dać sobie chwilę relaksu i wybrać się do Travemünde, czyli popularnego nadmorskiego kurortu położonego zaledwie około 20 km od centrum miasta.

Samo Travemünde to schludne miasteczko z przyjemną promenadą, gdzie oprócz piaszczystej plaży czeka na nas jeszcze kilka interesujących miejsc oraz zabytków.

Kilka słów o Travemünde

Początki Travemünde sięgają XII wieku, kiedy książę Saksonii Henryk Lew zdecydował o budowie fortecy u ujścia rzeki Trave. Przez kolejne dwa stulecia twierdza rozwinęła się w osadę, która w 1317 roku otrzymała prawa miejskie. Zaledwie dwanaście lat później Travemünde zostało wchłonięte przez Lubekę, w tamtym czasie jedno z najpotężniejszych miast handlowych Europy, i pozostało jej częścią aż po dziś dzień - współcześnie posiada status lubeckiej dzielnicy.

Na samym początku XIX wieku Travemünde zaczęło przekształcać sie w resort plażowy. Chwilę później rozebrano dawne mury obronne, a w zabudowie zaczęły dominować budowle przeznaczone dla kuracjuszy oraz turystów. Na późniejszy rozwój nadmorskiej dzielnicy wpłynął też fakt, że w jej granicach powstał największy niemiecki port pasażerski w Niemczech, gdzie przypływają promy z całego basenu Morza Bałtyckiego.

Plaża w Travemünde

Szeroka i piaszczysta plażą jest znakiem rozpoznawczym nadmorskiej dzielnicy Lubeki. Dla turystów z Polski odwiedzających niemieckie wybrzeże po raz pierwszy niemałym zaskoczeniem może być fakt, że tutejsze plaże w sezonie są płatne. W przypadku Travemünde opłata pobierana jest od połowy maja do połowy września - w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu wynosiła ona 3,00 (12,93 zł). Opłatę możemy uiścić w automatach przy promenadzie.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że zarówno nadmorska promenada, jak i sama plaża należą do bardzo zadbanych. Na odwiedzających czeka ponad 1000 leżaków z daszkiem (oddzielnie płatnych) porozrzucanych po całej plaży, a wszędzie jest przyjemnie czysto.

Travemünde - kurort wakacyjny w Lubece
Travemünde - kurort wakacyjny w Lubece

Atrakcje Travemünde

Latarnia morska z punktem widokowym

Wizyta w Travemünde nie powinna obyć się bez chociażby rzucenia okiem na tutejszą latarnię morską (niem. Leuchtturm Travemünde), która posiada status najstarszej na terenie Niemiec - powstała ona w 1539 roku.

Punkt widokowy

Na szczycie latarni powstał taras widokowy, który dostępny jest dla turystów od kwietnia do października. Wstęp kosztuje 3,00 (12,93 zł) (dzieci ponizej 14. roku życia płacą o jedno euro mniej).

Aktualne godziny otwarcia ceny sprawdzimy na oficjalnej stronie

Nadmorska promenada

Spacer po liczącej sobie ponad 100 lat nadmorskiej promenadzie to kolejny punkt obowiązkowy podczas odwiedzin nadmorskiego miasteczka. Wzdłuż promenady funkcjonują hotele, sklepy oraz lokale gastronomiczne, więc bez problemu powinniśmy znaleźć przyjemne miejsce na zjedzenie czegoś lokalnego. Nie będzie jednak dla Was zaskoczeniem informacja, że w sezonie deptak ten bywa przepełniony ludźmi.

Żaglowiec Passat

Niemało turystów odwiedza Travemünde nie ze względu na plaże, a wielki żaglowiec Passat, który przekształcony został w muzeum. Ta olbrzymia czteromasztowa jednostka należy do ostatnich zachowanych transoceanicznych statków napędzanych siłą wiatru. Statki tego typu nazywano Windjammer, czyli pogromcami wiatrów.

Statek Passat powstał w 1911 roku i pływał po morzach oraz oceanach przez około 50 lat. Obecnie pełni funkcję muzeum (wystawa skupia się na życiu oraz pracy na statku) oraz obszaru wystawowego.

Żaglowiec Passat - informacje praktyczne

Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 7,00 (30,17 zł), a dla dzieci w wieku 6-17 lat 3,50 (15,08 zł). Najmłodsze pociechy wchodzą za darmo.

Aktualne godziny otwarcia można sprawdzić na oficjalnej stronie miasta.

Zabytki, które warto zobaczyć

Spacerując uliczkami Travemünde natrafimy również na kilka interesujących zabytków. Zalicza się do nich chociażby Kurhaus - dom uzdrowiskowy, za projekt którego odpowiadał duński architekt klasycystyczny Joseph Christian Lillie.

Innym obiektem przyciągającym uwagę jest dworzec kolejowy (Lübeck-Travemünde Strand) z początku XX wieku, który charakteryzuje się kilkoma elementami secesyjnymi. Jego symbolem jest wieża, na której pod zegarem zainstalowano wyświetlacz wskazujący godzinę odjazdu kolejnego pociągu w stronę dworca głównego w Lubece.

Spacerując po miasteczku warto też poszukać dawnej rezydencji baliwa (urzędnika nadzorującego porządek) - na mapie znajdziemy ją wpisując Alte Vogtei (dziś w budynku mieści się restauracja). Jest to jeden z najstarszych zachowanych zabytków w Travemünde - jego historia sięga połowy XVI stulecia.

Hotel Maritim - współczesna latarnia morska

Ten wysoki na prawie 120 metrów wieżowiec jest trudny do przegapienia. Pozornie jest to zwykły nowoczesny hotel psujący krajobraz, ale warto wspomnieć o nietypowej funkcji budynku, gdyż na wysokości 117 m zainstalowano na nim latarnię morską! (i w ten oto sposób historyczna latarnia "przeszła na emeryturę").

Klify Brodten

Nieco dalej od centrum kurortu odnajdziemy przyjemne klify Brodten (Brodtener Steilküste). Mimo że nie wyróżniają się one monumentalnymi rozmiarami, to wędrówka do nich może być przyjemną odskocznią od urlopowej atmosfery miasteczka. Klify możemy podziwiać obserwując je z poziomu morza lub ze szlaku wiodącego górą.

Pomiędzy klifami a Travemünde odnajdziemy dość nietypową plażę, która przeznaczona jest dla... psów (niem. Hundestrand).

Jak dojechać do Travemünde?

W przypadku dojazdu z Lubeki transportem publicznym najwygodniej jest skorzystać z pociągu - wsiadamy na stacji Lübeck Hbf (dworzec główny) i wysiadamy na Lübeck-Travemünde Strand. Czas przejazdu to troche ponad 20 minut. Alternatywnie możemy dotrzeć na miejsce również autobusem miejskim, ale w takim przypadku podróż z centrum zajmie nam nawet 40-60 minut.

Jeśli przybywamy samochodem możemy skorzystać z któregoś z płatnych parkingów - jeden z nich znajduje się nieopodal latarni morskiej.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama