Ozeaneum (oceanarium) w Stralsundzie
Nie często mamy możliwość zajrzeć na dno Bałtyku czy Morza Północnego i stanąć oko w oko z żyjącymi tam stworzeniami. Właśnie dlatego warto, podczas wizyty w Stralsundzie, wybrać się do tutejszego Ozeaneum. Jest to jeden z najpopularniejszych tego typu obiektów w Europie.
- Ozeaneum (Stralsund) - co to takiego?
- Ozeaneum w Stralsundzie - największe atrakcje
- Wszechocean
- Morze Bałtyckie
- Akwarium Morza Bałtyckiego
- Eksploracja i użytkowanie zasobów morza
- Akwarium Morza Północnego
- Pingwiny Humboldta (peruwiańskie)
- 1:1 Morscy giganci
- Zwiedzanie Ozeaneum (Stralsund) - informacje praktyczne
- Zaparkowanie samochodu
- Ciekawostki
Ozeaneum (Stralsund) - co to takiego?
Pomysł na stworzenie w porcie nowoczesnego muzeum wyszedł z mieszczącego się w Stralsundzie Muzeum Morza (Meeresmuseum). Wraz z jego rozwojem i pojawianiem się nowych wystaw okazało się, że budynek dawnego gotyckiego klasztoru św. Katarzyny jest zwyczajnie za mały. Stworzono więc projekt nowoczesnego akwarium, które mogłoby przyciągnąć do Stralsundu tysiące turystów. Idea zyskała uznanie niemieckich władz i w 2005 roku rozpoczęto prace budowlane. Już po trzech latach pierwsi turyści mogli zwiedzać przygotowane wystawy. Całość kosztowała około 60 milionów euro, ale liczba zwiedzających zdecydowanie przewyższyła oczekiwania władz miasta. W pierwszym roku placówkę zwiedziło ponad 800 tysięcy turystów (obecnie ich liczba oscyluje w okolicy 500 tysięcy).
Utrzymanie Ozeaneum wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Akwaria zaopatrywane są w wodę, która musi utrzymywać odpowiednią temperaturę. Potrzebna do tego energia pochodzi z odnawialnych źródeł. Szacuje się, że placówka zużywa tyle prądu co niewielkie miasteczko. Ozeaneum zużywa również bardzo dużo soli - wiele z żyjących tu zwierząt wymaga słonej wody. Zarządzający muzeum dbają o dobre kontakty z organizacjami ekologicznymi - nie znajdziemy tu zwierząt, które nie powinny przebywać w zamknięciu. Kilka lat temu planowano stworzenie nowych wystaw i akwariów gdzie mogłyby egzystować zwierzęta z archipelagu Azorów. Niestety jak na razie brakuje środków na wcielenie tej idei w życie.
Ozeaneum w Stralsundzie - największe atrakcje
Biały budynek położony w porcie przy ulicy Hafenstraße 11 widać już z daleka. Do środka dostaniemy się przez wejście od północnej strony. Po zakupie biletów, po schodach przechodzimy do części dla zwiedzających. Czeka na nas siedem niezwykłych wystaw.
Wszechocean
Pierwsza część muzeum prezentuje w nowoczesnej formie szereg ciekawostek dotyczących życia pod wodą. Na niej zwiedzający poznać mogą tak dziwaczne zwierzęta jak chociażby rurkopławy. Twórcy Ozeaneum zgromadzili tu modele wielu zwierząt zamieszkujących wody i obszary przybrzeżne (foki, ptaki czy skorupiaki). Część ekspozycji zajmują różnorodne muszle.
Morze Bałtyckie
Kolejna multimedialna wystawa poświęcona jest naszemu Bałtykowi. Zobaczymy tu makietę morskiego dna oraz ekspozycje poświęcone mieszkańcom morza (dorsze czy foki). Nie zapomniano też o najmniejszych przedstawicielach tutejszej fauny czyli o planktonie. Modele tych zwierząt znajdują się na ekspozycjach oraz zawieszone pod sufitem w dużym powiększeniu.
Akwarium Morza Bałtyckiego
Pierwsze akwaria prezentują bałtycką faunę. Znajdziemy tu chociażby ławicę śledzi, ale też ryby które do morza przypływają z rzek (np. krasnopióry). Rzecz jasna ta część wystawy to nie tylko ryby, żyją tu chociażby meduzy czy krewetki.
Akwaria pokazują również zagrożenia dla życia w morzu - dostrzeżemy w nich wyrzucane do morza odpadki np. zardzewiały rower czy fragmenty kotwic. Gatunki hodowane w tych akwariach to między innymi: wężowidła, dennikowate, sumy, ukleja, jazgarz, ostropłetwce, flądry, dorsze, węgorzyce, jesiotry czy sterlety.
Eksploracja i użytkowanie zasobów morza
Ta część Ozeaneum poświęcona jest wpływowi człowieka na morskie tonie. Turyści dowiedzą się stąd wiele na temat badań naukowych, ale poznają też zagrożenia na jakie narażone są zamieszkujące podwodny świat zwierzęta. Interesujące są modele okrętów i maszyn wykorzystywanych przy badaniu morza. Zobaczymy tu np. zminiaturyzowany statek Beluga (pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany wiatrem).
Akwarium Morza Północnego
Dzięki specjalnemu tunelowi zwiedzający mogą poczuć się tak jakby spacerowali po morskim dnie z przepastną tonią zawieszoną nad ich głowami. Całość to około 2,6 milionów litrów wody. Poza chlubą Ozeanum czyli tawroszem piaskowym żyją tu także: anemony, wężyny, dorsze, flądry, żabnice, wargacze, labraksy, piotrosze i homary.
Pingwiny Humboldta (peruwiańskie)
W specjalnym basenie mieszka stado pingwinów peruwiańskich, które obserwować można pod wodą jak również z tarasu, z którego rozciąga się widok na miasto Stralsund. W tym miejscu stworzono również niewielki plac zabaw dla najmłodszych turystów odwiedzających Ozeaneum.
1:1 Morscy giganci
Kolejna sala to zapierająca dech w piersiach wystawa, która przedstawia modele największych zwierząt zamieszkujących morza. Zobaczymy tu np. wieloryby. Największe wrażenie robią rozmiary eksponatów - zostały one wykonane w skali 1:1.
Zwiedzanie Ozeaneum (Stralsund) - informacje praktyczne
- Na spokojną wizytę w Ozeaneum warto zaplanować około 2 godziny.
- Aktualne ceny biletów oraz dni i godziny otwarcia atrakcji sprawdzimy na oficjalnej stronie w języku polskim.
- Podczas zwiedzania Ozeaneum możemy oglądać również karmienie żyjących tu zwierząt.
Zaparkowanie samochodu
Nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem budynku akwarium - wystarczy kierować się w stronę portu. W okolicy znajduje się kilka płatnych parkingów - samochód można zostawić np. na "Parkhaus am Ozeaneum" przy Am Langen Kanal 6 (kryty, płatny parking). Jeśli chcemy znaleźć bezpłatny parking możemy poszukać wolnych miejsc przy ulicach Hafenstraße lub An der Hafenbahn.
Trzeba jednak pamiętać, że nie ma ich dużo i szansa na znalezienie czegoś w sezonie jest raczej nikła. Uwaga! Przed zostawieniem samochodu upewnijmy się czy nie jest to miejsce zarezerwowane dla mieszkańców Stralsundu!
Ciekawostki
- Ozeaneum zostało wybrane Europejskim Muzeum roku 2010.
- Wystawa "Morscy Giganci 1:1" została przygotowana we współpracy z Greenpeace.
- Ozeaneum to jedno z największych europejskich akwariów. W chwili otwarcia swoją wielkością ustępowało jedynie podobnym placówkom w Lizbonie (Oceanarium w Lizbonie) i Walencji.