Atrakcje w Niemczech. Najpiękniejsze miejsca i miasta, które warto zobaczyć
Chociaż Polacy rokrocznie stanowią jedną z najbardziej licznych grup odwiedzających Niemcy, nasi zachodni sąsiedzi wciąż nie są oczywistym wyborem na turystyczny wypad. My odwiedzamy ten kraj regularnie od lat i bardzo go lubimy (właściwie to częściej podróżujemy jedynie do Włoch), dlatego zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na często zadawane pytanie: co warto zobaczyć w Niemczech?
Oto nasza subiektywna lista największych atrakcji oraz najpiękniejszych miejsc. Znajdziecie tu nie tylko miasta, ale również pojedyncze zabytki oraz niemieckie cuda natury.
- Zamek Neuschwanstein i inne zamki oraz pałace Bawarii
- Wyspa Rugia i Park Narodowy Jasmund
- Stralsund i Wismar - miasta hanzeatyckie z listy UNESCO
- Berlin z Murem Berlińskim i muzeami
- Poczdam - miasto pałaców i ogrodów
- Drezno i Miśnia
- Szwajcaria Saksońska
- Hamburg - Miniatur Wunderland i inne atrakcje miasta portowego
- Lubeka i Travemünde - atrakcje królestwa marcepanu
- Katedra w Kolonii i romańskie kościoły
- Opera Margrabiów w Bayreuth i bayreudzkiego rokoko
- Jezioro Bodeńskie
- Katedra w Akwizgranie - zwiedzanie miasta Karola Wielkiego
- Zamek w Schwerinie
- Zamek i podziemia w Norymberdze
Zamek Neuschwanstein i inne zamki oraz pałace Bawarii
Nasze zestawienie rozpoczynamy od Zamku Neuschwanstein, jednej z najpiękniej położonych rezydencji w Europie. Budowlę, otoczoną Alpami, jako swój azyl wzniósł Ludwik II Wittelsbach, król Bawarii.
Wnętrze pałacu, które zostało urządzone w stylu historyzmu z elementami baśniowymi, nie każdemu przypadnie do gustu (nam się bardzo podobało!). Jeśli jednak zapragniecie je odwiedzić, sprawdźcie zasady zwiedzania - do środka można wejść wyłącznie z wycieczką, a bilety szybko się rozchodzą. Więcej: Zamku Neuschwanstein - zwiedzanie, historia i informacje praktyczne.
Pamiętajcie, że Zamek Neuschwanstein to tylko jeden z wartych uwagi zamków i pałaców w Bawarii. Oprócz niego, polecamy Wam zobaczyć:
- Inne pałace Ludwika II: Linderhof oraz Herrenchiemsee, wzniesiony na wyspie na jeziorze Chiemsee.
- Pałac Nymphenburg z ogrodami oraz Rezydencję w Monachium.
- Pałac Schleissheim,
- i wiele, wiele innych - znajdziecie je w naszym artykule Pałace i zamki Bawarii.
Wyspa Rugia i Park Narodowy Jasmund
Położona blisko granicy z Polską wyspa Rugia to moc atrakcji dla tych, którzy szukają dzikiej przyrody, wypoczynku na plażach oraz spotkań z historią. Rugia to największa z niemieckich wysp, słynąca z malowniczych klifów oraz pięknych plaż. Właściwie jej jedyną wadą, ale znaczącą, są wysokie ceny noclegów.
Na fragmencie wyspy ustanowiono Park Narodowy Jasmund, wpisany na listę UNESCO, który słynie z lasów bukowych oraz kredowych klifów. Większość turystów przybywa tu w celu zobaczenia Tronu Królewskiego (Königsstuhl) - największej i najsłynniejszej z kredowych skał, ale my polecamy Wam przejść się całym szlakiem turystycznym, aby po drodze zobaczyć więcej pięknych miejsc.
Stralsund i Wismar - miasta hanzeatyckie z listy UNESCO
Zanim wybierzecie się do Rugii, warto zwiedzić sąsiadujący z wyspą Stralsund. Chociaż to istotne niegdyś miasto hanzeatyckie nie pełni dziś ważnej roli w ekonomii Niemiec, przetrwało w nim sporo kamienic i pięknych budowli wznoszonych z czerwonej gotyckiej cegły. My jesteśmy miłośnikami gotyku ceglanego, więc wizyta w Stralsundzie, wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, od zawsze była dla nas punktem obowiązkowym. Dodatkowym atutem jest Ozeaneum, jedno z największych akwarium w Europie, które przypadnie do gustu nie tylko dzieciom. Więcej o Stralsundzie przeczytacie w naszym przewodniku: Stralsund - atrakcje, zwiedzanie, zabytki
Całkiem niedaleko znajduje się Wismar, również wpisany na listę UNESCO. Nas nie zachwycił on wprawdzie tak bardzo jak Stralsund i Lubeka, ale warto tam wpaść choćby na chwilę.
Berlin z Murem Berlińskim i muzeami
Berlin należy do tych stolic, które nie każdemu przypadną do gustu. Nie ma tu typowej starówki, a i zabytków jest znacznie mniej, niż w wielu innych metropoliach. Pomimo tego jest to miasto wyjątkowe, oferujące odwiedzającym masę atrakcji. Sami odwiedzamy je regularnie, dzięki bezpośredniemu połączeniu kolejowemu.
A co warto zwiedzić? Przede wszystkim muzea w Berlinie, które są jednymi z najlepszych w Europie. Nie ograniczajcie się jednak do słynnej Wyspy Muzeów, ale odwiedźcie też Kulturforum, ze wspaniałą Galerią Malarstwa, która może stawać w szranki z najważniejszymi muzeami sztuki w Europie. Miłośnicy techniki nie powinni przegapić Niemieckiego Muzeum Techniki, gdzie można spędzić większość dnia.
Ponadto spacer śladem pozostałości Muru Berlińskiego, w tym zobaczenie East Side Gallery, wejście na kopułę Reichstagu, stanięcie pod Bramą Brandenburską, wizyta w Pałacu Charlottenburg. A to tylko niektóre z atrakcji. Więcej znajdziecie w naszym przewodniku: Berlin - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.
Poczdam - miasto pałaców i ogrodów
Sąsiadujące z Berlinem miasto Poczdam to raj dla miłośników pałaców, ogrodów i zabytków. Od XVII wieku swoje rezydencje oraz założenia parkowe wznosili tu władcy Prus. Wielu turystów wpada do Poczdamu zaledwie na kilka godzin, chcąc zobaczyć najsłynniejszy z pałaców - Sanssouci, którego nazwa wywodzi się z francuskiego określenia "wolny od trosk". Słynny azyl Fryderyka Wielkiego (władcę pochowano w ogrodzie obok pałacu) to tylko wierzchołek góry lodowej. W samym kompleksie parkowym Sanssouci znajduje się kilka innych pałaców, a w Poczdamie i okolicach jest ich jeszcze więcej. Miłośnicy historii najnowszej powinni odwiedzić Pałac Cecilienhof, gdzie odbyła się konferencja poczdamska, a sympatycy sztuki zagubić się w zbiorach Muzeum Barberini oraz w Galerii Obrazów (Bildergalerie).
Według nas na spokojne zwiedzenie Poczdamu warto zaplanować sobie nawet 2 dni. O wszystkich jego atrakcjach przeczytacie w naszym przewodniku: Poczdam - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Przewodnik po mieście pałaców.
Drezno i Miśnia
Leżące blisko granicy z Polską Drezno, gdzie niegdyś rezydowali polscy królowie, należy do naszych ulubionych miejsc w Niemczech. Miasto to cechują wspaniałe zabytki, takie jak kościół Frauenkirche i Pałac Zwinger, a także świetne muzea, w tym Galeria Obrazów Starych Mistrzów oraz Historyczne Zielone Sklepienie ze skarbami Augusta II Mocnego.
Aby zwiedzić wszystkie największe atrakcje Drezna potrzeba by kilku dni, ale nawet w trakcie jednodniowego wypadu będziecie w stanie zobaczyć najważniejsze z nich.
Drezno to jednak nie tylko zabytki, ale również Neustadt - Nowe Miasto, które żyje do późnych godzin i zapewni dobrą zabawę wszystkim tym, którzy lubią wieczorne rozrywki. Wizytę w Dreźnie warto połączyć z wypadem do Miśni, znanej z królewskiej manufaktury porcelany, która obecnie jest udostępniona do zwiedzania.
Szwajcaria Saksońska
Położona kilkadziesiąt kilometrów od Drezna Szwajcaria Saksońska zachwyca swoim krajobrazem, będącym prawdziwym rajem dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Region ten słynie z gęstych lasów oraz wspaniałych formacji skalnych. Poetycka nazwa "Szwajcaria Saksońska" została nadana przez dwóch malarzy, którzy w XIX wieku odwiedzali ten region i się nim zauroczyli.
Warto tu przyjechać, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje, takie jak Most Bastei i górska twierdza Königstein.
Hamburg - Miniatur Wunderland i inne atrakcje miasta portowego
Szukając zestawienia największych atrakcji w Niemczech na pewno natknęliście się na Miniatur Wunderland - słynny park miniatur w Hamburgu, stanowiący jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc u naszych zachodnich sąsiadów. Potwierdzamy, miłośnicy modeli kolejek będą się czuć tam jak w raju, ale to tylko jedna z wielu atrakcji Hamburga, dla których warto odwiedzić to słynne miasto portowe.
Warto też zwiedzić Speicherstadt - największy na świecie kompleks magazynów, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także zobaczyć Ratusz oraz nowoczesną dzielnicę HafenCity ze słynną filharmonią. W Hamburgu znajduje się też jedno z największych muzeów morskich na świecie - Internationales Maritimes Museum.
Tak naprawdę, Hamburg może pochłonąć nas na dobrych kilka dni, i nawet nie zauwazymy, kiedy ten czas minął. Nie jesteście przekonani? Sprawdźcie nasz przewodnik po atrakcjach Hamburga.
Lubeka i Travemünde - atrakcje królestwa marcepanu
Lubeka w średniowieczu należała do najważniejszych miast portowych i kupieckich Europy. Śladem po tamtych czasach jest urokliwe stare miasto, na teren którego wkraczamy przez monumentalną Bramę Holsztyńską. Chociaż wiele budynków zostało zniszczonych w trakcie wojny, spacerując ulicami Lubeki, możemy cofnąć się do dawnych czasów. Aby poznać lepiej historię miasta, odwiedźcie Europejskie Muzeum Hanzy oraz wybierzcie się na wycieczkę do ratusza. Kompletny przewodnik po Lubece znajdziecie tutaj: Lubeka - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.
W trakcie zwiedzania powinniśmy też znaleźć chwilę na skosztowanie marcepanu, słynnego wyrobu Lubeki. Po zobaczeniu najważniejszych zabytków możecie udać się do Travemünde, letniego kurortu położonego niedaleko miasta.
Katedra w Kolonii i romańskie kościoły
W centrum Kolonii stoi gotycki olbrzym - monumentalna katedra, którą wznoszono przez kilkaset lat. Jej dwie bliźniacze wieże osiągają wysokość 157 m, a cała budowla zachwyca swoim monumentalizmem. Na jednej z wież znajduje się taras widokowy, ale żeby się do niego dostać, należy pokonać aż 533 schody! Więcej o historii katedry i jej zwiedzaniu napisaliśmy w artykule Katedra w Kolonii - zwiedzanie, historia, ciekawostki.
Sama Kolonia, będąca jednym z największych niemieckich miast, została niemalże zrównana z ziemią w trakcie alianckich bombardowań. Dzięki staraniom lokalnych władz udało się odbudować słynne romańskie kościoły, stanowiące bezcenne dziedzictwo romanizmu. Do najwspanialszych z nich należy kościół Najświętszej Marii Panny na Kapitolu. Oprócz nich warto zwiedzić muzea oraz poszukać innych zabytków, takich jak ratusz i bramy miejskie.
Opera Margrabiów w Bayreuth i bayreudzkiego rokoko
Udało nam się zobaczyć wiele zabytkowych oper, ale niewiele z nich może się równać pięknem z barokową Operą Margrabiów w mieście Bayreuth, leżącym w Bawarii. Jej fundatorką była Fryderyka Zofia Wilhelmina Pruska, siostra Fryderyka Wielkiego, która wzniosła ją z okazji ślubu swojej córki. Za projekt odpowiedzialny był Włoch Giuseppe Galli Bibiena, uchodzący jednego z najbardziej utalentowanych projektantów barokowych w Europie (odpowiadał on również za projekt opery w Wiedniu).
Oprócz pięknej opery, którą zwiedzamy w trakcie wycieczki z przewodnikiem, do zobaczenia w Bayreuth jest jeszcze sporo miejsc, w tym muzeum piwa oraz Nowy Pałac i Ermitaż - dwie rezydencje wzniesione w unikatowym stylu znanym jako bayreudzkie rokoko. W ogóle miasto to, choć mało znane, jest jedną z perełek Niemiec.
Jezioro Bodeńskie
Jezioro Bodeńskie (niem. Bodensee) to trzecie pod względem powierzchni jezioro środkowej Europy, ustępujące wyłącznie węgierskiemu Balatonowi oraz szwajcarskiemu Jezioru Genewskiemu. Leży ono w granicach trzech państw: Austrii, Niemiec i Szwajcarii, a w Niemczech na terenie dwóch landów: Badenia-Wirtembergia oraz Bawaria. Jezioro Bodeńskie jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek - wokół niego prowadzi ścieżka rowerowa, niezależna od infrastruktury dla samochodów. Alternatywą jest zwiedzanie samochodem lub korzystanie z komunikacji publicznej
Wokół jeziora na odwiedzających czeka wiele atrakcji, w tym: położone na wyspie miasto Lindau z urokliwą starówką, miasto Friedrichshafen z Muzeum Zeppelina, kwiatowa wyspa Mainau, skansen Unteruhldingen i wyspa Reichenau, wpisana na listę UNESCO, na której znajdował się klasztor benedyktynów.
Katedra w Akwizgranie - zwiedzanie miasta Karola Wielkiego
Katedra w Akwizgranie, a dokładniej jej kaplica pałacowa, to perła architektury karolińskiej. Jej historii nie musimy przedstawiać żadnemu miłośnikowi średniowiecza - słynna budowla ufundowana przez Karola Wielkiego została wpisana jako pierwszy obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Planując zwiedzanie świątyni pamiętajcie, że na jej górny poziom można wejść wyłącznie z przewodnikiem, a dodatkowo do odwiedzenia jest również skarbiec katedralny. Więcej o jej historii napisaliśmy w artykule Katedra w Akwizgranie.
Niestety, niewiele przetrwało z zabytkowej zabudowy ulubionego miasta króla Franków i pierwszego cesarza rzymskiego. Do zobaczenia jest ratusz z XIV wieku, wzniesiony na fundamentach dawnego pałacu Karola Wielkiego (z okresu karolińskiego pochodzi wschodnia wieża - warto rzucić na nią okiem!). Oprócz tego bramy miejskie, Dom Couvena czy rzymski portyk. Więcej o Akwizgranie przeczytacie w naszym przewodniku: Akwizgran - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.
Zamek w Schwerinie
Zamek w Schwerinie, wzniesiony na wyspie na północy Niemiec, uchodzi za jedną z najpiękniejszych rezydencji w tej części Europy. Nas to neorenesansowe założenie, wraz z otaczającymi je ogrodami, zauroczyło.
Wstęp na teren ogrodów jest darmowy, więc warto wpaść tu chociażby tylko po to, aby podziwiać fasadę rezydencji. Osobiście jednak polecamy Wam zakup biletu i zwiedzenie komnat pałacowych, w tym jadalni oraz Sali tronowej, stanowiącej kwintesencję stylu historycznego.
Zamek i podziemia w Norymberdze
Początkowo Norymberga lekko nas zawiodła. Jej stare miasto zostało odbudowane w stylu dalekim od historyzmu i na zaledwie kilku ulicach przywrócono budynkom drewniane fasady. Czym jednak dłużej poznawaliśmy to miasto, tym bardziej się z nim zaprzyjaźnialiśmy, żeby ostatecznie odwiedzić je trzykrotnie.
Norymberga posiada kilka unikatowych atrakcji, takich jak podziemne korytarze, w których przechowywano piwo, a podczas wojny najbardziej cenne skarby rzeszy (w tym skradziony z Krakowa, rozczłonkowany ołtarz Wita Stworza z kościoła Mariackiego). Dziś zarówno podziemia piwne, jak i dawne schrony, można zwiedzać. Oprócz tego zamek cesarski z dwupoziomową kaplicą z 1200 roku, wspaniałe DB Museum (Muzeum kolejnictwa), Muzeum Germańskie, dawne tereny zjazdowe partii nazistowskiej czy gotyckie kościoły z dziełami Wita Stwosza. A na deser pierniki norymberskie, nasz ulubiony słodki przysmak.
Jeśli planujecie wybrać się do miasta Albrechta Dürera, nie przegapcie naszego przewodnika po atrakcjach Norymbergi.