Podróże po Europie

Holandia - informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2024

Miasta i miejsca

Na naszym blogu opisaliśmy dotychczas następujące miasta i miejsca:

  • Amsterdam - kolebka liberalizmu z kanałami wpisanymi na listę UNESCO, muzeami oraz wspaniałymi kamienicami,
  • Delft - jedno z najbardziej urokliwych holenderskich miasteczek znane na całym świecie z produkcji fajansu,
  • Haarlem - ośrodek o średniowiecznym rodowodzie w okolicy Amsterdamu z najstarszym muzeum w Holandii i olbrzymim placem miejskim,
  • Haga - główny ośrodek władzy w Holandii ze wspaniałymi muzeami sztuki - to właśnie tu zobaczymy słynną "Dziewczynę z perłą" oraz dzieła M.C. Eschera,
  • Muiderslot - średniowieczny zamek w okolicy Amsterdamu,
  • Rotterdam - jedno z najważniejszych miast portowych Europy, które podczas wojny zostało starte z powierzchni ziemi. Dziś charakteryzuje je nowoczesna zabudowa oraz interesujące muzea.
  • Utrecht - najważniejszy holenderski ośrodek uniwersytecki z katedrą bez nawy.
  • Skansen Zaanse Schans - wiatraki, zabytkowa zabudowa oraz typowo holenderskie krajobrazy.

Mniej znane miejsca w Holandii:

  • Alkmaar - jeden z ukrytych skarbów Holandii z urokliwymi kanałami, muzeum sera i piwa oraz wieloma zabytkami,
  • Edam - niewielkie miasteczko kojarzone głównie z serem,
  • Hoorn - dawniej jedno z najważniejszych miast holenderskiej Złotej Ery, gdzie przetrwały ślady dawnej świetności,
  • Marken - niewielka rybacka osada w okolicy Amsterdamu z historyczną zabudową.
  • Volendam - urokliwe miasteczko rybackie, jedno z ulubionych miejsc na krótki wypad z Amsterdamu, choć mocno turystyczne.

Holandia praktycznie

Holandia - wskazówki i informacje praktyczne

Przechowalnie bagażu

Poszukiwanie przechowalni bagażu najlepiej rozpocząć od dworców kolejowych. Na wielu holenderskich dworcach znajdują się płatne samoobsługowe przechowalnie bagażu dostępne całą dobę. Aby sprawdzić ich dostępność w odwiedzanym mieście wystarczy wejść na oficjalną stronę holenderskiego przewoźnika.

Często przechowalnie znajdują się w miejscach wypożyczających rowery. Z reguły są jednak mniej bezpieczne i lepiej nie zostawiać tam wartościowych rzeczy.

Rowery i ścieżki rowerowe

Nie ma chyba drugiego kraju na świecie, gdzie korzystanie z rowerów stoi na tak rozwiniętym poziomie - zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i kulturowym.

W holenderskich miastach spotkamy wydzielone pasy jedynie dla rowerów. Powinniśmy bacznie zwracać na nie uwagę, gdyż nie zawsze ścieżki te mają inny kolor od chodników i czasem oddzielone są jedynie ledwo widocznym pasem. Rowerzyści w takim Amsterdamie pędzą i bardzo łatwo swoją nieuwagą spowodować wypadek lub nieprzyjemną sytuację.

Także poza miastami infrastruktura dla jednośladów jest rozwinięta. Rowerami dojedziemy niemal wszędzie. Ścieżki rowerowe poza miastami są także szersze i powinno się na nich zmieścić dwóch rowerzystów jadących obok siebie. Holandia szczyci się posiadaniem sieci 4500 kilometrów dalekobieżnych ścieżek rowerowych.

W niemal każdym większym holenderskim mieście powinniśmy znaleźć wypożyczalnie rowerów.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama