Podróże po Europie

Co zjeść w Holandii? Kuchnia, popularne miejscowe produkty, alkohol

Odwiedzając Holandię nie powinniśmy nastawiać się na bardzo wysublimowane dania. Holendrzy przez wieki korzystali z tego, co oferowała natura i zamieniali te produkty na proste dania. Tak powstały m.in. słynne holenderskie sery i stąd zamiłowanie Holendrów do szybkich dań z ryb i owoców morza.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Holandii.

Typowo holenderskie produkty

Istnieje pewna grupa produktów, z którymi Holandia kojarzy się najbardziej. Są one dostępne w każdym sklepie - zarówno nastawionym na turystów, jak i miejscowych. Są to przede wszystkim holenderskie sery oraz słynne wafle.

Sery

Holandia jest dziś drugim największym eksporterem sera na świecie, a przysmak ten od dawien dawna był jednym z najważniejszych produktów wytwarzanych w tym kraju. To właśnie od miast Edam czy Gouda wzięły się nazwy popularnych serów. Do dzisiaj w Holandii odbywają się targi serowe (obecnie nastawione głównie na turystów) - popularne znajdziemy w Alkmaar, Edam, Goudzie czy Hoorn.

W Polsce ser Gouda kojarzy się przede wszystkim z młodym żółtym serem. Odwiedzając sklep specjalizujący się w serach w Holandii możemy jednak dostać zawrotów głowy - spotkamy tam sery młode, dojrzewające, wędzone, ale przede wszystkim smakowe - m.in. z papryką, truflami czy pieprzem. Warto także spróbować długo dojrzewający ser Old Amsterdam, który od jakiegoś czasu dostępny jest również w Polsce.

Wskazówka: W większości sklepów specjalistycznych wystawione są próbniki i możemy spróbować konkretny smak przed zakupem.

Stroopwafel - słynne wafle z syropem

Aż trudno uwierzyć, że najpopularniejsza holenderska słodka przekąska składa się z dwóch złączonych syropem wafli! Holendrzy (i turyści) zajadają się tymi waflami na potęgę. I to w różnych postaciach! Wafle są zarówno mało, jak i duże. Jadane są na zimno, na ciepło, można też położyć je nad gorącą kawę lub zwyczajnie podgrzać.

Wafle te pochodzą z XIX wieku i zostały wymyślone w mieście Gouda. Początkowo tylko tam mogły być produkowane. Dziś już jednak nie ma takich regulacji, a w samej Goudzie zostały pojedyncze piekarnie korzystające z oryginalnego przepisu. Będąc w Goudzie warto zajść do kawiarni Van den Berg i poprosić o ciepłego wafla.

Co zjeść w Holandii? Wafle z syropem czyli Stroopwafel
Co zjeść w Holandii? Wafle z syropem czyli Stroopwafel

Kiełbasa “surowa” Ossenworst

Kiełbasa Ossenworst może zadowolić wielu Polaków. Ta pochodząca z Amsterdamu kiełbaska przypominają w pewnym sensie nasz tatar, chociaż mięso jest trochę bardziej zbite. Kiełbaski wytwarzane są z wołowiny.

Zamawiając ossenworst jako przekąskę, z reguły otrzymamy kiełbaskę pokrojoną na kawałki z dodatkową musztardą i przyprawami w oddzielnych pojemniczkach.

Co zjeść w Holandii? - 'surowa' kiełbasa - Ossenworst
Co zjeść w Holandii? - 'surowa' kiełbasa - Ossenworst

Dania główne

Zupa Snert

Jak najłatwiej opisać zupę snert? Jest to holenderska odmiana naszej swojskiej grochówki, chociaż bardziej gęsta, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że lekko kremowa. Miejscowi dodają do niej m.in. kiełbasę, marchewkę, cebulę czy seler. Zupa ta jedzona jest najczęściej w zimę. Często podawana jest z bekonem!

Zupa serowa

W okolicy “miast serowych”, jak Edam czy Gouda, możemy spotkać zupy serowe. Są to gęste zupy z rozpuszczonym w środku serem. Sam koncept może wydawać się dziwny, jednak sama zupa powinna zadowolić miłośników serowych wyrobów.

Co zjeść w Holandii? - zupa serowa
Co zjeść w Holandii? - zupa serowa

Ryby i owoce morza

Najbardziej rozwinięte ośrodki w Holandii znajdują się na północy, a niemal połowa kraju graniczy jedynie z Morzem Północnym. Nie powinno więc zaskakiwać, że różnego rodzaju potrawy z ryb i owoców morza są tu tak bardzo popularne.

W niemal każdym północnym mieście spotkamy specjalne samochody lub budki serwujące dania rybne na szybko. Kanapki z rybą, ryba smażona, kawałki ryb z cebulą, pasty rybne - niemal każdy Holender lubi na szybko zjeść któreś z tych dań.

Zupa rybna

Zupa rybna w każdym miejscu może oznaczać coś innego. Raz będzie to zupa bardziej wodnista, raz danie w stylu zupy krem. Jedyny wspólny mianownik to świeże kawałki ryb i owoców morza. Jeśli zdecydujemy się spróbować, raczej zakładajmy, że zupa będzie bardziej starterem i jej rozmiar nie wystarczy żeby najeść się do syta.

Zupa rybna - czyli co zjeść w Holandii?
Zupa rybna - czyli co zjeść w Holandii?

Kibbeling

Kibbeling to jedna z najpopularniejszych holenderskich przekąsek. Są to małe kawałki smażonych ryb podawane razem z sosem. Do oryginalnej wersji tej przekąski wykorzystywano dorsza, dziś niestety nie jest to norma.

Kibbeling - co zjeść w Holandii?
Kibbeling - co zjeść w Holandii?

Śledź po holendersku (haring) lub kanapka ze śledziem

Śledź, co trudno przegapić, jest jedną z najpopularniejszych holenderskich przekąsek. Najczęściej serwowany jest on na trzy sposoby: w całości, posiekanego na kawałki oraz w kanapce.

Najciekawszy jest pierwszy z nich. Jeśli chcemy zjeść śledzia jak rasowy Holender, bierzemy go w jednym kawałku, łapiemy za ogon i.. jemy w całości (lub na dwa razy) odgryzając przy końcówce. Pamiętajmy, by cały czas trzymać go w górze! Za pierwszym razem może nie być to takie proste. Gdy wolimy zjeść śledzia tradycyjnie, możemy poprosić o posiekanie go na kawałki.

Jeśli mamy ochotę na śledzia w kanapce - poprośmy o broodje haring. Do śledzia podawana jest posiekana cebula i czasem ogórki piklowane.

Gdyby zdarzyło się nam odwiedzić Holandię w okresie od maja do lipca, w niektórych miejscach możemy zauważyć inną nazwę śledzia - Hollandse Nieuwe. Jest to młody śledź, przyrządzony w specjalny sposób tuż przed zjedzeniem.
Bułka ze śledziem
Bułka ze śledziem
Co zjeść w Holandii? - bułka z węgorzem i bułka ze śledziem
Co zjeść w Holandii? - bułka z węgorzem i bułka ze śledziem

Dorsz

Jeśli chcemy wybrać się do restauracji serwującej ryby, warto rozejrzeć się w karcie za dorszem (hol. kabeljauw) z Morza Północnego. Sposób podania zależy od konkretnego miejsca.

Street food (jedzenie uliczne) i przekąski

Restauracje w Holandii są stosunkowo drogie, a wielu Holendrów nie chce tracić czasu i spędzać długich godzin w restauracjach - stąd popularność szybkich przekąsek i ulicznego jedzenia. Niektóre popularne dania opisaliśmy w sekcji o rybach i owocach morza, w tej przedstawimy kilka innych.

Holenderskie frytki

Holenderskie frytki przypominają te belgijskie. Są grube i smażone dwukrotnie. Sos zawsze dokupujemy do nich oddzielnie. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowy sos, warto poprosić o podanie go w oddzielnym opakowaniu. W innym wypadku zalewana jest nim górna część frytek.

Frytki podawane są w papierowych opakowaniach i otrzymujemy drewniany lub plastikowy widelczyk.

Jeśli będziemy w Amsterdamie warto skierować się do knajpki serwującej frytki o nazwie Manneken Pis, naszym zdaniem są to najlepszymi frytki w całej Holandii. Uwaga! Porcja Obelix jest naprawdę duża!

Mankeen Pis - frytki w Amsterdamie
Mankeen Pis - frytki w Amsterdamie

Kulki mięsne Bitterballen

Kulki mięsne to jedna z najpopularniejszych przekąsek serwowanych w knajpach oraz pubach. Są to smażone w głębokim oleju kulki mięsne, podawane z musztardą lub innym sosem.

Raczej danie to nie zastąpi nam pełnego posiłku, pozwoli jednak zaspokoić głód.

Holenderskie kulki mięsne - Bitterballen (co zjeść w Holandii?)
Holenderskie kulki mięsne - Bitterballen (co zjeść w Holandii?)

Krokiety - Kroket

Kolejną popularną przekąską są krokiety. Nie przypominają one jednak krokietów znanych z Polski. Są mniejsze, otoczone grubszą panierką, często posypaną płatkami czy otrębami.

Krokiety mogą zawierać przeróżny farsz - od najbardziej popularnych z mięsa wołowego czy z cielęciny, przez kurczaka i ser, aż po krewetki i różne mieszanki warzywne. Krokiety nierzadko kładzione są na chlebie lub w bułce.

Popularność krokietów wzięła pod uwagę nawet sieć McDonalds! W Holandii zjemy kanapki z krokietem w środku o nazwie McKroket.

Duży wybór krokietów dostępny jest w samoobsługowej sieci FEBO.

Holenderskie krokiety - Kroket (co zjeść w Holandii?)
Holenderskie krokiety - Kroket (co zjeść w Holandii?)

Desery

Patrząc na sylwetki Holendrów ciężko w to uwierzyć, ale jest to naród lubujący się w słodkich deserach. Wcześniej opisaliśmy słynne wafle Stroopwafel, nie są to jednak jedyne słodkości typowe dla Holandii.

Jabłecznik

Holenderski jabłecznik jest prawdopodobnie ulubionym ciastem mieszkańców Kraju Tulipanów. Różni się trochę od tego wypiekanego w Polsce - składa się przede wszystkim z dużych kawałków jabłka oraz chudych pasków ciasta. Jabłecznik serwowany jest w wielu miejscach, nawet w pubach - i często otrzymamy olbrzymi kawałek, którym mogą się zadowolić nawet dwie osoby.

Mało prawdopodobne, że w dwóch miejscach zjemy jabłecznik smakujący tak samo! Każdy piecze go na swój sposób.

Holenderski jabłecznik - Co zjeść w Holandii?
Holenderski jabłecznik - Co zjeść w Holandii?

Cukierki lukrecjowe

Ciężko w to uwierzyć, ale Holendrzy jedzą najwięcej cukierków lukrecjowych na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Kupimy je w sklepach i aptekach. Nie każdemu przypadną do gustu, warto jednak dać im szansę.

Alkohole

W przeciwieństwie do sąsiadującej Belgii, Holendrzy nie słyną z wielu gatunków piw ani ich różnorodności. Najbardziej popularnymi holenderskimi markami piw są Grolsch (z charakterystycznym sposobem otwierania) oraz Heineken, czyli lagery.

Jeśli chcemy spróbować innych gatunków piwa warto rozejrzeć się za piwami z browaru Jopenkerk, pochodzącego z miasta Haarlem. A wybór jest dość szeroki, do spróbowania są m.in. stout, tripel, double czy piwo pszeniczne.

Genever

Nie ma bardziej holenderskiego alkoholu niż Genever, czyli holenderski gin. Genever przez Holendrów uznawany jest za ojca wyspiarskiego ginu, ponieważ to na nim wzorowali się twórcy popularnego angielskiego trunku. Występuje on w trzech odmianach: jonge (młody, brak mocnych smaków, przypomina trochę wódkę), oude (stary, na myśl przywodzi bourbon lub whiskey) oraz korenwijn.

Nazwy młody i stary nie odnoszą się do wieku trunku, a do sposobu jego wytworzenia. Tradycja oude sięga średniowiecza, w przypadku techniki młodszej jest to początek XX wieku. Co warto podkreślić, dziś Genever może być produkowany tylko w Holandii lub Belgii (tam spotkamy nazwę Jenever).

Jeśli nie jesteśmy pewni, który z nich posmakuje nam najlepiej, możemy wybrać się do knajpy specjalizującej się w tym trunku i poprosić o radę.

Likiery Bols

Marka Bols kojarzy się w Polsce przede wszystkim z wódką. I nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to firma holenderska pochodząca z Amsterdamu.

Oprócz zwykłej wódki, firma Bols zajmuje się również produkcją smakowych likierów - stworzyła ponad 30 smaków, bardzo popularnych w Holandii. Wśród różnorodnych smaków znajdziemy m.in. likiery kawowe, miętowe, truskawkowe, bananowe czy melonowe.

W niektórych lokalach serwujących likiery Bols możemy spotkać ciekawy sposób ich podania. Otrzymamy je w kieliszkach w formie odwróconej piramidy nalanej aż po brzeg, i pierwszy łyk będziemy musieli upić bez pomocy rąk!

Bols produkuje również alkohol typu Genever.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama