Podróże po Europie

Ibrox Stadium - zwiedzanie stadionu Glasgow Rangers

Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2022

Glasgow Rangers od kilku lat ponownie bryluje na szkockich i europejskich salonach, a ich mieszczący się po południowej stronie rzeki Clyde stadion wypełnia się niemal po brzegi.

Zwiedzanie Ibrox Stadium może być nie lada gratką dla wszystkich turystów zainteresowanych futbolem (dla nas wizyta na obiekcie Rangersów należała do największych atrakcji Glasgow). W innym z artykułów opisaliśmy również zwiedzanie Celtic Park, areny domowej ich derbowego rywala.

Trybuny na stadionie Glasgow Rangers
Trybuny na stadionie Glasgow Rangers

Ile osób może pomieścić Ibrox Stadium?

Stadion Rangersów może pomieścić 50 817 widzów. Jest on 14 największym stadionem w Wielkiej Brytanii oraz 4 w Szkocji.

Stadion Ibrox należy do najbardziej charakterystycznych obiektów piłkarskich w Europie i trzeba uczciwie przyznać, że posiada własny niepowtarzalny klimat.

Brama wjazdowa na stadion Ibrox
Brama wjazdowa na stadion Ibrox

Historia naznaczona tragediami

Historia stadionu Glasgow Rangers, czyli Ibrox Stadium, naznaczona została wielkimi tragediami. Swój premierowy mecz Rangersi rozegrali w 1872 roku na terenie parku Glasgow Green i przez kolejne lata tułali się z miejsca na miejsce.

Klub potrzebował własnego obiektu, aby móc się rozwijać i mieć kontrolę nad terenem. Podjęto więc decyzję o budowie Ibrox Park (oficjalna nazwa stadionu aż do 1997 roku). Pierwszy mecz na nowym obiekcie Rangersi rozegrali 30 grudnia 1899 roku pokonując 3-1 drużynę Heart of Midlothian.

Dziś odwiedzając stadion Ibrox widzimy imponujący budynek z czerwonej cegły, przypominający od zewnątrz ogromny magazyn portowy lub ośrodek przemysłowy. Pierwotna wersja obiektu wyglądała jednak zgoła inaczej i miała owalny kształt. Po jednej stronie mieścił się pawilon, po drugiej trybuna z drewnianą elewacją.

Niestabilna konstrukcja przyczyniła się w 1902 roku do pierwszej poważnej tragedii - trybuny zapadły się, a śmierć poniosło 25 obecnych na meczu kibiców. Ze zdarzenia wyciągnięto odpowiednie wnioski i zdemontowano wszystkie drewniane fragmenty budowli, a stadion przez kolejne dekady kilkukrotnie modernizowano. Jak na nieszczęście 2 stycznia 1971 roku miało miejsce kolejne przerażające zdarzenie - podczas meczu derbowego z Celtikiem przy jednym z wyjść z obiektu zginęło 66 osób zadeptanych przez tratujący tłum. Jak się okazało, punktów wyjścia przewidziano zbyt mało względem liczby kibiców wpuszczanych na stadion.

[historyczna architektura stadionu klubu Glasgow Rangers - Ibrox Stadium
[historyczna architektura stadionu klubu Glasgow Rangers - Ibrox Stadium

Ostatnia tragedia przyczyniła się do wielu refleksji nad zabezpieczeniem odwiedzających stadion kibiców, a władze klubu zdecydowały, że doprowadzą obiekt do stanu pełnego bezpieczeństwa. Willie Waddell - jeden z dyrektorów klubu - w 1974 roku pojechał na Mistrzostwa Świata i po powrocie zdecydował, że to właśnie niemieckie stadiony warte są naśladowania (a w szczególności obiekt w Dortmundzie - dzisiejszy Signal Iduna Park).

Nowy stadion Rangersów miał mieć kształt prostokąta, komplet miejsc siedzących i odpowiednią ilość wyjść. Plan rozbudowy ogłoszono w 1977 roku, a w 1978 rozpoczęto prace, które etapami trwały aż do 1997 roku, kiedy to obiekt otrzymał swoją dzisiejszą nazwę.

Władze klubu i kibice są przekonani, że Ibrox Stadium w dzisiejszym kształcie będzie służył klubowi przez długie dekady.

Zwiedzanie Ibrox Stadium

Zwiedzanie stadionu Ibrox odbywa się w trakcie wycieczki z przewodnikiem i trwa około 90 minut. Całość przeprowadzana jest w bardzo przyjaznej atmosferze, ponieważ przewodnik jest jednocześnie kibicem klubu.

Pracownik w trakcie wycieczki opowiada historię klubu, opisuje największe gwiazdy i wydarzenia, pozostawiając przy tym dużo czasu na zdjęcia.

Zwiedzanie zaczyna się od wizyty w sali konferencyjnej i obejrzenia filmu z historią klubu, a kończy się na spacerze na wysokości płyty boiska, gdzie odwiedzających wita maskotka klubu, z którą można zrobić sobie zdjęcie.

Ile kosztuje zwiedzanie stadionu Ibrox?

  • cena dla osoby dorosłej to 15,00 £ (75,38 zł),
  • osoby poniżej 18. roku życia oraz po 65. roku życia mają prawo do zakupu biletu ulgowego w cenie 5,00 £ (25,13 zł),
  • dzieci do lat 5. wchodzą za darmo z rodzicem.

Uwaga!

Bilety możemy zakupić wyłącznie online na oficjalnej stronie klubu. W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu biletów na wycieczki nie sprzedawano w kasach na stadionie.

Dni i godziny zwiedzania

Wycieczki organizowane są praktycznie codziennie z wyjątkiem dni meczowych. Aktualny kalendarz najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.

Na miejscu powinniśmy pojawić się najpóźniej 10 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia wycieczki

Największe atrakcje zwiedzania stadionu Rangersów

  • sala konferencyjna,
  • zwiedzanie pomieszczeń w budynku klubowym, w tym dawnego pokoju menedżera (dzisiaj nieużywanego), lobby oraz pokoju z pamiątkami klubowymi (pucharami, prezentami otrzymanymi od innych klubów),
Sala dla sponsorów i VIP-ów
Sala dla sponsorów i VIP-ów
  • wizyta w szatni gospodarzy oraz gości,
Szatnie gospodarzy na stadionie Glasgow Rangers
Szatnie gospodarzy na stadionie Glasgow Rangers
  • wejście do pokoju do rozgrzewki,
  • przejście tunelem oraz strefą mieszaną,
  • wejście na trybuny,
Tunel prowadzący na boisko na stadionie Glasgow Rangers
Tunel prowadzący na boisko na stadionie Glasgow Rangers
  • wkroczenie tunelem na płytę boiska tuż obok ławek rezerwowych, gdzie możemy zrobić sobie zdjęcie z maskotką drużyny
Ławki rezerwowych na stadionie Glasgow Rangers
Ławki rezerwowych na stadionie Glasgow Rangers

Jak dojechać na Ibrox Stadium?

Do stadionu najlepiej dojechać metrem (Subway) i wysiąść na stacji Ibrox, skąd do stadionu będziemy mieć zaledwie kilka kroków. Czas przejazdu metrem z centrum wynosi od 10 do 15 minut. Alternatywnie możemy skorzystać również z autobusu lub dojść piechotą - w tym drugim przypadku czekać nas będzie około 40 minutowy spacer.

Ciekawostki

  • Ibrox Stadium wzorowany był na stadionie Borussii Dortmund Signal Iduna Park,
  • w gablotach z pamiątkami meczowymi znajdziemy dwa wazony podarowane przez polskie kluby - GKS Katowice oraz Górnik Zabrze. Warto się za nimi rozejrzeć - szczególnie ten GKS-u ciekawie nawiązuje do górniczego pochodzenia klubu,
  • w pokoju menedżera (który dziś służy za pokój muzealny) zainstalowano specjalny guzik, który po wciśnięciu zapalał na zielono lampkę przed drzwiami - oznaczało to, że można wejść. W pozostałym czasie lampka świeciła się na czerwono.
  • w pokoju z pamiątkami znajdziemy srebrną misę ze srebrnymi kulkami, która została stworzona w 2009 roku na cześć Samuela Englisha i jego 44 strzelonych w jednym sezonie goli. Początkowo były w niej 44 kulki, ale z każdym rokiem ich ubywa, ponieważ na zakończenie sezonu najlepszy strzelec drużyny otrzymuje jedną kulkę z wygrawerowanym swoim nazwiskiem.
Pamiątka od klubu GKS Katowice - podczas zwiedzania stadionu Glasgow Rangers - Ibrox Stadium
Pamiątka od klubu GKS Katowice - podczas zwiedzania stadionu Glasgow Rangers - Ibrox Stadium

Sklep klubowy

Na terenie obiektu, po drugiej stronie głównego wejścia, znajdziemy oficjalny sklep klubowy - Rangers Megastore. W środku wybór jest naprawdę szeroki i można zaryzykować tezę, że asortyment jest szerszy niż w przypadku wielu klubów angielskiej Premiership. Niestety, ceny są niemal równie wysokie co w Anglii. Mniejszy sklep znajdziemy także w centrum Glasgow.

Fasada sklepu klubowego
Fasada sklepu klubowego
Wnętrze sklepu klubowego
Wnętrze sklepu klubowego

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama