Zoo w Monachium - zwiedzanie monachijskiego ogrodu zoologicznego
Stolica Bawarii to nie tylko miasto dla miłośników pałaców, kibiców Bayernu czy fanów marki BMW. To również sporo terenów zielonych idealnych do długich spacerów oraz wypadów z dziećmi.
Wśród miejsc godnych uwagi warto wymienić m.in.: Ogród Angielski (Englischer Garten) i Hirschgarten (w obu parkach mieszczą się popularne ogrody piwne), jak również Hellabrunn Zoo - monachijski ogród zoologiczny, któremu poświęciliśmy nasz artykuł.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Monachium.
Historia i ciekawostki
ZOO w Monachium (Tierpark Hellabrunn, Hellabrunn Zoo) zostało udostępnione szerokiej publiczności 11 sierpnia 1911 roku. Obiekt ten zasłynął jako pierwszy ogród zoologiczny na świecie wprowadzający w życie zasady GEOZOO, gdzie zwierzęta nie zostały rozmieszczone ze względu na systematykę (klasyfikację), tylko biorąc pod uwagę miejsce występowania danego gatunku. Czyli na przykład lew niekoniecznie musi znaleźć się w pobliżu pokrewnych gatunków (tygrysy, pumy), bowiem w Monachium wypatrzymy go raczej w pobliżu wybiegów z zebrami. Podział na strefy geograficzne wdrażany był od samego początku istnienia zoo. Monachijski zwierzyniec bardzo się tym faktem szczyci. W jego ślady poszły również inne ogrody wprowadzając podział na kontynenty.
Rok 1914 to ważny moment w historii zoo, otworzono wtedy bowiem "Dom Słoni" (Elefantenhaus), będący jednym z nielicznych ocieplanych obiektów. Aż do 1973 roku, podczas miesięcy zimowych, służył on również jako miejsce schronienia dla zwierząt wrażliwych na mrozy.
Zwierzyniec w Monachium jest członkiem organizacji EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) oraz WAZA (Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów).
ZOO zaangażowane jest również w liczne projekty związane z ochroną zagrożonych gatunków, w tym w program hodowli afrykańskich małp z gatunku Mandryl równikowy, a od 1932 roku szczyci się hodowlą zagrożonego Konia Przewalskiego. Oprócz tego zoo wspiera także inicjatywy dotyczące ochrony gatunków w ich naturalnym środowisku.
Zwierzęta i wybiegi
Monachijskie zoo zamieszkuje ogromna ilość zwierząt, które reprezentują ponad 500 różnych gatunków. Mając trochę szczęścia można spotkać tu młodych przedstawicieli różnych gatunków. W 2016 roku urodził się tam niedźwiedź polarny, a w 2018 roku na wybiegu biegały młode kapibary.
Można by wymieniać bardzo długo tutejszych mieszkańców, jednak na szczególną uwagę zasługuje kilka miejsc - pawilonów i wybiegów, a także kilka wyróżniających się gatunków zwierząt.
Pingwiny
Te popularne ptaki odnajdziemy w dwóch miejscach. W jednym z nich (wybieg w części Polarwelt - świat polarny), za szybą w specjalnie przygotowanym wybiegu wypatrzymy przedstawicieli gatunków: pingwin królewski, pingwin biełobrewy oraz pingwin długoczuby. Zwierzyniec umieścił je wszystkie razem. Warto w tym miejscu zatrzymać się na chwilę i obserwować te nieloty zarówno na powierzchni, jak i pływające pod wodą.
Osobno natomiast, na "otwartym" wybiegu spotkamy gatunek pingwina Humboldta (pingwin peruwiański).
Polarwelt - świat polarny
Świat polarny to wspomniane już wcześniej pingwiny (pingwin królewski, pingwin biełobrewy i pingwin długoczuby), lwy morskie i uwielbiany przez wszystkich niedźwiedź polarny. Oprócz tych znanych gatunków spotkamy tam również nieco mniej rozpoznawane zwierzęta: zająca bielaka, sowę śnieżną (puchacza śnieżnego) czy lisa polarnego.
Akwarium
Większość ogrodów zoologicznych posiada pawilon z akwariami, tak samo jest i w Monachium. Oprócz pięknych i kolorowych rybek zobaczyć tam możemy jeszcze groźne, choć niepozornie wyglądające piranie. Przyjemne dla oka są również akwaria z żywą rafą koralową.
Panda mała
Panda mała to nadal zwierzę, które wciąż nie należy do najlepiej rozpoznawalnych, choć występuje w coraz większej ilości ogrodów zoologicznych. Niestety, często ich wybiegi są szybko mijane przez odwiedzających, ponieważ te nad wyraz płochliwe zwierzęta nierzadko się ukrywają w koronach drzew. Wielu odwiedzających nie wie gdzie wypatrywać pandkę rudą. A szkoda, ponieważ to bardzo urocze zwierzęta, a przy odrobinie szczęścia, gdy są widoczne, potrafią zachwycić niemal wszystkich obserwatorów. Warto poświęcić chwilę i poszukać jej wzrokiem.
Flamingi
Te wdzięczne i przyciągające uwagę ptaki również znalazły swoje miejsce w monachijskim zoo. Tamtejsze brodzące w wodzie flamingi są przedstawicielami dwóch gatunków z rodziny Phoenicopterus. Zobaczymy tam flaminga różowego oraz flaminga karmazynowego.
Kangurowate
Licznie reprezentowane zwierzęta to również torbacze z rodziny kangurowatych, których przedstawicielami zamieszkującymi zoo są takie gatunki jak kangur smukły (inaczej walabia smukła), walabia bagienna czy kangur rudy.
Świat małp (Welt der Affen)
Nie zabrakło też wybiegów i pawilonów z małpami. Wśród nich spotkamy m.in. budzące podziw goryle oraz sąsiadujące z nimi szympansy. Oba gatunki w swoich parkowych domach posiadają wiele zabawek oraz urządzań do urozmaicania czasu, w tym również "łamigłówek". Na przykład zobaczymy tam przyrządy z ukrytymi smakołykami, które trzeba odpowiednio przekręcać lub pomagać sobie innymi przedmiotami, aby móc wydobyć łakocie.
Poza wspomnianymi najbardziej znanymi małpami mamy szansę zobaczyć jeszcze wiele innych gatunków, np. gibona srebrzystego, czepiaka ciemnego, pawiana płaszczowego czy też przedstawiciela gatunku siamang
Pozostałe zwierzęta
Prócz wyżej wymienionych, podczas wizyty w zoo spotkamy jeszcze setki innych gatunków, a wśród nich znane i lubiane słonie oraz żyrafy. Z innych zwierząt warto wymienić również wilka europejskiego oraz rosomaka tundrowego.
Z większych zwierząt zobaczymy też: bizona leśnego, bydło domowe oraz bantenga azjatyckiego. Spacerując wypatrzeć możemy jeszcze: niale grzywiastą, wikunie indyjską czy jaka zwyczajnego.
Z rodziny kotowatych zoo zamieszkują lwy, tygrysy, ryś euroazjatycki oraz kotek cętkowany (taraj, kot cętkowany).
Oprócz powyższych zobaczymy jeszcze m.in.: kormorana zwyczajnego, jeżowca indyjskiego, nandu plamiste, mare patagońską czy też papużki faliste. Kolejne gatunki to gazelka płocha, aguti oliwkowy, nietoperze a nawet szakala czy lemury katta.
Informacje praktyczne
Miłośnicy zwierząt na spokojną wizytę w ogrodzie zoologicznym powinni zarezerwować sobie nawet około trzech godzin. Z drugiej jednak strony, przy odpowiednim tempie damy radę zobaczyć wszystkie wybiegi w dwie godziny - pytanie czy warto się tak spieszyć?
Oficjalna strona www: ZOO w Monachium
Dni i godziny otwarcia
Zoo w Monachium czynne jest codziennie. Aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.
Ceny biletów wstępu
Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 18€. Dzieci w wieku 4-14 lat są upoważnione do zakupu biletu ulgowego w cenie 7€. Dostępne są również tańsze bilety dla rodzica z dzieckiem lub dwójki rodziców z dzieckiem. Więcej informacji znajdziecie na stronie cennika.
Inne atrakcje na terenie ZOO
W ogrodzie możemy skorzystać z oferty restauracji oraz zakupić pamiątki w sklepiku (oba obiekty otwarte są przez cały rok). Na terenie zoo znajdziemy również kioski i mniejsze punkty gastronomiczne (na miejscu można nawet napić się piwa) czynne jedynie od marca do listopada.
Niewątpliwie prawdziwą atrakcją może być przejście po moście wiszącym, który podczas przeprawy buja się na boki oraz "podskakuje" delikatnie w górę i w dół, co dla dzieci może być nie lada frajdą.
Karmienie zwierząt
ZOO organizuje również pokazy karmienia i treningu zwierząt dla publiczności. Aktualną rozpiskę znajdziecie na oficjalnej stronie.
Dojazd i lokalizacja
Do ZOO w Monachium najłatwiej dojechać metrem linii U3 (w kierunku Fürstenried West) do stacji Thalkirchen (Tierpark), stąd do ogrodu dojedziemy w około 5 minut.
Adres: Tierparkstr. 30, 81543 München, Niemcy
Serdecznie dziękujemy zespołowi ZOO w Monachium za zaproszenie do parku.