Podróże po Europie

Weekend w Polsce. Ponad 40 pomysłów na krótki wyjazd.

Ostatnia aktualizacja: 26 września 2023

Nie potrzeba dużej sumy pieniędzy, by spędzić weekend gdzieś w Polsce. Biorąc pod uwagę liczbę zabytków i atrakcji przyrodniczych, szybko dostrzeżemy, że niemal w każdym zakątku kraju znajdują się miejsca, w których możemy interesująco spędzić dwa, trzy dni.

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilkudziesięciu pomysłów na weekend w Polsce. Wszystkie opisane przez nas miejsca sami odwiedziliśmy, a lista, w miarę naszych podróży, regularnie rośnie.

Augustów - kanał augustowski i inne ciekawe miejsca

województwo podlaskie

Starsi turyści z pewnością pamiętają piosenkę Marii Koterbskiej pt. "Augustowskie noce". Długi weekend to świetna okazja by sprawdzić czy noce nad Wigrami są rzeczywiście "parne, gorące". Atrakcji nie zabraknie w samym Augustowie gdzie będziemy mogli zobaczyć historyzującą bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, wybudowaną na początku XX wieku. Z tego okresu pochodzi też budynek Zarządu Wodnego (ul. 29 Listopada 5) oraz kamienice przy rynku Zygmunta Augusta. Jeszcze starszy (powstał w XIX wieku) jest budynek Zarządu Portu (ul. 29 Listopada 5a). Warto zobaczyć również drewnianą kaplicę grobową Truszkowskich i kościół MB Częstochowskiej przy ulicy ul. kardynała Wyszyńskiego 2A (dawna cerkiew).

Oczywiście największą atrakcją miasta jest słynny kanał augustowski - łączący zlewiska Wisły i Niemna. Od kilku lat trwają starania, aby ten wybudowany w XIX wieku, zabytek techniki wpisać na listę UNESCO. Z portu Augustów regularnie wpływają statki, które zabierają turystów na wycieczki doliną Rospudy czy nad jezioro Białe.

Turyści zmotoryzowani mogą wybrać się do pokamedulskiego klasztoru w Wigrach, bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach czy do Dowspudy gdzie przetrwały resztki pałacu Paca.

Augustów
Augustów

Babia Góra i Babiogórski Park Narodowy

województwo małopolskie

Czy ci, którzy lubią wędrówki wysokogórskie są skazani tylko na Tatry? Ależ skąd! Można spróbować zdobyć Babią Górę. A co tam na nas czeka?

  • Babiogórski Park Narodowy - najwyższe części znajdujących się tu wzniesień to już tak zwane piętra alpejskie. Podczas wędrówek należy zachować szczególną ostrożność (były tu wypadki śmiertelne), ale w zamian za to będzie mogli podziwiać niesamowite krajobrazy.
  • Jedna z najdłuższych wsi w Polsce - Zawoja, z drewnianym kościołem św. Klemensa i niewielkim skansenem.
  • Zubrzyca Górna i znajdujący się we wsi Orawski Park Etnograficzny.

Elbląg (+ Nowy Dwór Gdański)

województwo warmińsko-mazurskie

Elbląg to stare, średniowieczne miasto położone blisko Zalewu Wiślanego i jeziora Drużno. Z całą pewnością nie będziemy się tutaj nudzić. My sami z chęcią tam niedawno wróciliśmy i odkryliśmy kilka nowych miejsc wartych uwagi.

Co warto zobaczyć?

  • średniowieczną zabudowę z Katedrą św. Mikołaja i Bramą Targową. Co ciekawe większość z tutejszych kamienic została odbudowana całkiem niedawno, a ich architektura wspaniale nawiązuje do dawnych wieków nie kopiując jednak starych rozwiązań architektonicznych.
  • Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu z poruszająca wystawą "Elbląg Reconditus".
  • Bażantarnia czyli las miejski z trasami turystycznymi wiodącymi po wąwozach i wzgórzach.
  • Jezioro Drużno położone na południe od miasta dzięki silnie zarośniętym brzegom stało się siedliskiem licznych gatunków ptaków.

Dodatkowo możemy też wyruszyć w rejs po Kanale Elbląskim, będącym jednym z najważniejszych zabytków techniki na ziemiach polskich. Unikalnym elementem kilkugodzinnej wycieczki są słynne pochylnie, czyli mechanizmy służące do przeciągania statku "po trawie", dzięki którym możliwe jest pokonanie znacznej różnicy wysokości.

Miłośnicy śladów dawnych kultur mogą odwiedzić Nowy Dwór Gdański, gdzie znajduje się Muzeum Żuławskie. Ta placówka prezentuje bogatą historię Żuław – regionu, który omawiamy pod koniec naszego artykułu.

Ścieżka kościelna w Elblągu
Ścieżka kościelna w Elblągu

Frombork i Braniewo

Usytuowany nad Zalewem Wiślanym Frombork to jedno z naszych ulubionych miasteczek w północnej Polsce. Jego wypełnione zabytkami Wzgórze Katedralne jest prawdziwą perłą, która przyciąga turystów podążających śladami Mikołaja Kopernika. W końcu to właśnie w katedrze tego miasteczka pochowany jest słynny astronom.

Widok z Wieży Wodociągowej na Wzgórze Zamkowe we Fromborku
Widok z Wieży Wodociągowej na Wzgórze Zamkowe we Fromborku

Chociaż Frombork nie imponuje wielkością, kryje w sobie jeszcze kilka interesujących zabytków, które powinny zapewnić nam pełen dzień zwiedzania.

Nieopodal Fromborka, na najwyższym z okolicznych wzniesień, znajduje się Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika. Kompleks ten składa się z kilku pawilonów prezentujących instrumenty do obserwacji nieba oraz rekonstrukcje obiektów z czasów Kopernika. Park astronomiczny zwiedzamy w trakcie wycieczki z przewodnikiem.

Drugi dzień możemy poświęcić na sąsiadujące z Fromborkiem Braniewo. To dawne miasto hanzeatyckie zachowało kilka śladów swojej dawnej świetności, w tym fragmenty średniowiecznych fortyfikacji obronnych. Choć zabytków zachowało się tu mniej niż można by oczekiwać, Braniewo to interesujące miejsce dla turystów szukających atrakcji poza głównymi szlakami.

Baszta Prochowa - Braniewo (mniej oczywiste pomysły na weekend w Polsce)
Baszta Prochowa - Braniewo (mniej oczywiste pomysły na weekend w Polsce)

Gorzów Wielkopolski i jego okolica

województwo lubuskie

Świetna propozycja na aktywny weekend dla zmotoryzowanych. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Gorzowa znajdziemy zarówno dzikie ostępy jak i historyczne budowle.

Figura Jezusa w Świebodzinie
Figura Jezusa w Świebodzinie
  • Wprawdzie na terenie samego Gorzowa nie zachowało się zbyt wiele zabytków, ale miasto jest bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Można przejść się po historycznym centrum, zobaczyć resztki murów obronnych, kilka ciekawych świątyń i katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
  • Prawdziwą frajdą dla miłośników militariów i budowli obronnych z XX wieku będzie wizyta w Pniewie, gdzie możemy zwiedzić niemieckie schrony bojowe z lat 30. Są to największe podziemia fortyfikacyjne w kraju i jedne z największych na świecie!
  • Park Narodowy "Ujście Warty" to najmłodszy spośród polskich parków narodowych. Zajmuje obszar ok. 80 kilometrów kwadratowych w okolicach Kostrzyna nad Odrą. Symbolem parku jest gęś zbożowa.
  • Budzącą kontrowersje figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie widać już z daleka. Nic dziwnego, świebodziński Jezus wraz z koroną liczy sobie aż 36 metrów wysokości. Niezależnie od oceny samego projektu, czy jego wykonania przyznać trzeba, że rzeźba przyciąga tu wielu turystów, którzy często zbaczają z trasy aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Góry Świętokrzyskie i okoliczne zabytki oraz miasta

województwo świętokrzyskie

To całkiem spory obszar, którego raczej nie zwiedzimy w ciągu jednego weekendu. Wiele zależy od tego gdzie się zatrzymamy. A do wyboru mamy co najmniej kilka opcji:

  • Świętokrzyski Park Narodowy - gdzie szlaki turystyczne zaprowadzić nas mogą do Bazyliki na Świętym Krzyżu, klasztoru bernardynek na Świętej Katarzynie czy rozległe gołoborze.
  • zabytkowe miasteczko Bodzentyn z ruinami zamku biskupów krakowskich.
  • Szydłów z zachowanym pierścieniem murów obronnych oraz innymi średniowiecznymi zabytkami (to urokliwe miasteczko wykorzystano przy kręceniu serialu Korona Królów,
  • ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe należące do najwspanialszych pozostałości po dawnych magnackich rezydencjach na terenie naszego kraju,
  • Opatów z podziemną trasą turystyczną,
  • Kielce gdzie można zwiedzić Pałac Biskupów (obecnie Muzeum Narodowe), barokową bazylikę z piękną polichromią oraz lapidarium z macew.
  • Okolice Kielc z ruinami zamku w Chęcinach czy ruinami pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim, skansenem w Tokarni, jaskinią Raj i Centrum Neandertalczyka.
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Gdzie na weekend w Polsce? Zamek Krzyżtopór
Gdzie na weekend w Polsce? Zamek Krzyżtopór

Jura Krakowsko-Częstochowska

województwo śląskie i małopolskie

Rozciągający się między Krakowem a Częstochową obszar jest wprost usiany średniowiecznymi zamkami i ciekawymi formacjami skalnymi. Okolice możemy zwiedzać samochodem lub skupić się na części jury i wybrać piesze wędrówki.

  • w stanie ruiny zachowały się do naszych czasów zamki w Olsztynie pod Częstochową, Siewierzu czy Smoleniu. Wrażenie na zwiedzających robi monumentalna ruina zamku w Ogrodzieńcu.
  • Historia znacznie mniej brutalnie obeszła się z renesansową rezydencją w Pieskowej Skale (z zachowanym ogrodem i uroczymi krużgankami). W 2011 roku zakończono odbudowę zamku w Bobolicach, który pełni obecnie funkcję hotelowo-turystyczną. Planuje się również odbudowę ruin zamku w Mirowie.
  • Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy z polskich parków narodowych. Zachowało się tu wiele interesujących formacji skalnych jak chociażby słynna Maczuga Herkulesa czy Brama Krakowska. Zwiedzać można także często występujące tu jaskinie np. Jaskinię Łokietka czy Jaskinię Nietoperzową.
  • Warto zobaczyć także Pustynię Błędowska powstałą na skutek eksploatacji tego obszaru w średniowieczu. Od kilku lat prowadzi się działania mające nie dopuścić do zarastania pustyni.

Karkonosze

województwo dolnośląskie

Najwyższe pasmo górskie Sudetów to świetny pomysł na weekendowy wypad nawet dla tych turystów, którzy nie mają górskiego doświadczenia. W okolicznych miejscowościach przetrwały bowiem interesujące zabytki, które zachwycą każdego miłośnika architektury. Jeśli zdecydujemy się na wyprawę w wyższe partie gór pamiętajmy, aby zawczasu sprawdzić prognozy pogody i zaopatrzyć się w wygodne buty oraz odpowiedni strój! Jeśli nie dysponujemy własnym transportem możemy ograniczyć się do jednej z poniższych miejscowości, atrakcji starczy bowiem na cały weekend.

  • Karpacz - położony u stóp Śnieżki, prawdziwy górski kurort, może poszczycić się zabytkami klasy światowej. Warto zobaczyć dawną karczmę czy kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP. Jednak najsłynniejszą atrakcją jest tzw. świątynia Wang, czyli średniowieczny norweski kościół klepkowy przeniesiony tu przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Budowla powstała w XII wieku, jest więc najstarszym drewnianym kościołem w Polsce. Z Karpacza możemy wjechać wyciągiem (lub wejść o własnych siłach) na Kopę, a stamtąd wejść na Śnieżkę (najwyższa góra na terenie Czech).

  • Szklarska Poręba - w tej miejscowości zachowało się kilka przykładów interesującej zabudowy willowej sprzed stu lat. Ciekawostką jest dom i pracownia słynnego malarza Wlastimila Hofmana (tzw. Wlastimilówka) - wstęp po uprzedniej rezerwacji. Ze Szklarskiej będziemy mogli wjechać wyciągiem na Szrenicę. Warto zobaczyć też wodospad Kamieńczyk.

  • Jelenia Góra - Szklarska Poręba posiada dobre połączenie kolejowe z pobliską Jelenią Górą. Zachowała się tu zabytkowa zabudowa dawnego rynku wraz z basztą Zamkową i basztą Grodzką. Warto zobaczyć również tzw. kościół łaski czyli świątynię Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. 1 Maja) z bogatym wyposażeniem. Pomiędzy Jelenią Górą a Szklarską Porębą wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku Chojnik.

Świątynia Wang - Karpacz
Świątynia Wang - Karpacz

Katowice i okolice

województwo śląskie

Może to być dla Was zaskoczenie, ale jedno z najważniejszych śląskich miasto to bardzo dobra baza na weekendowy wypad. Niezależnie od tego jak wyobrażamy sobie dobry wypoczynek powinniśmy tu znaleźć coś dla siebie:

  • Nowoczesne Muzeum Śląskie położone na terenie dawnej kopalni węgla.
  • Ciekawą dzielnicę Nikiszowiec, na terenie której przetrwało wiele zabytkowych domów robotniczych.
  • Legendia czyli Śląskie Wesołe Miasteczko, położone na granicy Katowic i Chorzowa z jedną z największych kolejek górskich w tej części Europy.
  • Miasto Będzin ze średniowiecznym zamkiem i Podziemną Trasą Turystyczną w tajemniczych podziemiach będzińskich.
Katowice - Pomnik Powstańców Śląskich i w tle fragment ogromnego bloku mieszkalnego, tzw. Superjednostki
Katowice - Pomnik Powstańców Śląskich i w tle fragment ogromnego bloku mieszkalnego, tzw. Superjednostki

Kazimierz Dolny, Janowiec i Puławy

województwo lubelskie

Te trzy położone niedaleko siebie nadwiślańskie miejscowości oferują tak wiele zabytków i atrakcji, że trudno nam będzie zobaczyć je wszystkie w trakcie zaledwie jednego weekendu. W kontekście Kazimierza Dolnego zastanawialiśmy się nawet, czy warto w ogóle polecać to malownicze miasteczko jako cel weekendowego wyjazdu, ponieważ w soboty i niedziele tętni ono życiem i jest przepełnione turystami. Jeśli macie możliwość odwiedzenia go w ciągu tygodnia, unikniecie największego natłoku odwiedzających.

Widok z Góry Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym
Widok z Góry Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym

Każde z tych miejsc ma swoją wyjątkową atmosferę. Kazimierz Dolny zachwyca zabytkową architekturą oraz malowniczymi wąwozami, którymi możemy wyruszyć ma spotkanie z naturą.

Skarbem niewielkiego Janowca są usytuowane na wzgórzu malownicze ruiny zamku wzniesionego na początku XVI wieku i przebudowanego kilkadziesiąt lat później. Oprócz zamku na odwiedzających czekają skansen zespołu dworskiego oraz urokliwe centrum miasteczka.

Zamek w Janowcu
Zamek w Janowcu

Następnym przystankiem na naszej trasie są Puławy. W obrębie tego miasta, w gruncie rzeczy dość dużego, zachował się wspaniały kompleks pałacowo-ogrodowy, który niegdyś należał do rodziny Czartoryskich. Do największych atrakcji, które czekają na odwiedzających, należą Pałac Czartoryskich, obecnie pełniący funkcję muzeum, oraz zabytkowe pawilony ogrodowe.

Wśród nich warto zwrócić uwagę na Świątynia Sybilli oraz Dom Gotycki. Pierwszy z obiektów wzorowany był na ruinach świątyni Westy leżącej we włoskim mieście Tivoli. W jego wnętrzu mieściło się dawniej pierwsze na ziemiach polskich muzeum narodowe. Dom Gotycki, z kolei, przechowywał cenne obrazy z kolekcji Czartoryskich, takie jak: "Dama z Gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie" Rembrandta oraz "Portret młodzieńca" Rafaela.

Chociaż wstęp do ogrodów w Puławach jest bezpłatny, zwiedzanie muzeum i pawilonów ogrodowych wiąże się z koniecznością zakupu biletu.

Świątynia Sybilli - Park Czartoryskich w Puławach
Świątynia Sybilli - Park Czartoryskich w Puławach

Kościoły Pokoju i Legnica

województwo dolnośląskie

Drewniane, zdobione wewnątrz licznymi malowidłami ewangelickie kościoły to symbol skomplikowanych dziejów religijnych Śląska. Warto wiedzieć, że ta okolica jest bogata w zabytki i podczas weekendu z pewnością będziemy tu mieli co robić.

  • Świdnica i Jawor - dwa stare miasta, które trafiły na listę UNESCO dzięki przepięknych protestanckim kościołom. Położone są przy linii kolejowej co umożliwia dojazd nawet niezmotoryzowany turystom.
  • Legnica - może stanowić bazę wypadową naszej wycieczki, ale i atrakcję samą w sobie. Mimo wielu zniszczeń z czasów powojennych zachowała zabytkową starówkę, kilka starych kościołów, Mauzoleum Piastów Śląskich i Zamek Piastowski.
  • Perła baroku czyli bazylika św. Jadwigi w Legnickim Polu.
  • Interesujące muzea: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy i Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Więcej: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka

województwo dolnośląskie

Tutaj spędzić możemy nie jeden, a nawet kilka weekendów. Wszystko zależy od tego jakie miasteczko czy wieś wybierzemy na bazę wypadową.

  • Kłodzko i centrum Kotliny - miasto nazywane "małą Pragą" przez wzgląd na przepięknie zachowaną starówką oraz niewielki most gotycki przypominający praski most Karola. Nocleg Kłodzku pozwoli na wypady do innych perełek architektury jak Bystrzyca Kłodzko czy Bardo.
  • Wambierzyce, z bardzo cennym barokowym Sanktuarium Królowej Rodzin, są świetnym punktem wypadowym do Parku Narodowego Gór Stołowych.
  • Kudowa-Zdrój czyli miasto-kurort z kaplicą Czaszek w dzielnicy Czermna. Jest też dobrą bazą do zwiedzania Czech np. historycznego miasta Nachod lub Skalnego Miasta.
  • Międzygórze - niewielka miejscowość położona u stóp Czarnej Góry. Liczne szlaki piesze pozwalają na wycieczki na Śnieżnik lub do Jaskini Niedźwiedziej.

Więcej informacji w osobnym artykule: Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka - atrakcje, zwiedzanie i informacje praktyczne.

Kłodzko
Kłodzko

Kraków, Kopalnia Soli w Wieliczce oraz inne okoliczne atrakcje

województwo małopolskie

Podobnie jak w przypadku Torunia, także i tutaj sam Kraków wystarczy na spędzenie kilku weekendów, ale może się też okazać dobrą bazą do wycieczek w małopolski interior.

  • Stare Miasto w Krakowie - wpisane na listę UNESCO zachwyca turystów z całego świata architekturą świecka i sakralną oraz niespotykanym klimatem.
  • Zamek i katedra na Wawelu - Tu niegdyś biło serce Polski. Nie ma w tym stwierdzeniu nic przesadzonego bo przecież wawelskie wzgórze było świadkiem wielu ważnych wydarzeń oraz miejscem pochówków i koronacji władców naszego kraju.
  • Nowa Huta - Nieco zapomniana i demonizowana dzielnica dziś przyciąga turystów szukających zabytków architektury socrealistycznej. Warto odwiedzić również Galerię Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury.
  • Wieliczka - kolejny obiekt z listy UNESCO, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Słynna kopalnia soli to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w naszym kraju.
  • Niepołomice z odrestaurowanym zamkiem królewskim oraz zabytkowym kościołem pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników ufundowanym przez Kazimierza Wielkiego,
  • Tyniec - położone na stromej skale opactwo benedyktynów wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła istnieje już od czasów średniowiecza choć swoja obecną formę uzyskało w XVII wieku.
Smok wawelski - symbol Krakowa
Smok wawelski - symbol Krakowa

Lasy Janowskie

województwo lubelskie

Lasy Janowskie stanowią istotny fragment tzw. Puszczy Solskiej. Zajmują obszar około 39 tysięcy hektarów i są świetnym miejscem na spędzenie weekendu. Zadowoleni będą zwłaszcza miłośnicy przyrody, ale również osoby zainteresowane historią. Wyznaczono tu wiele ciekawych szlaków pieszych oraz trasy rowerowe. Najlepszym punktem wypadowym do zwiedzania całego kompleksu jest Janów Lubelski.

  • Janów Lubelski - niewielkie miasteczko leżące na północnej rubieży Lasów Janowskich. Najciekawszy zabytek to Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej wraz z cudownym obrazem NMP. Świątynię wybudowano na przełomie XVII i XVIII wieku. Można zwiedzić również Muzeum Regionalne działające w budynku dawnego więzienia.

  • Porytowe Wzgórze - teren dawnych walk partyzantów z Niemcami leży w centralnej części Lasów Janowskich. W czerwcu 1944 roku toczyła się tu jedna z największych bitew partyzanckich na ziemiach polskich, zakończona częściowym sukcesem Polaków (niektórym oddziałom udało się wyrwać z okrążenia). Te wydarzenia upamiętnia pełen ekspresji pomnik autorstwa Bronisława Chromego.

  • Kościół św. Wojciecha w Momotach Górnych - ta niezwykła drewniana świątynia została wzniesiona przez jednego tylko człowieka - proboszcza Kazimierza Kazimierz Pińciurka. Ksiądz pracował przy budowie kościoła w latach 1975-1992.

  • Ostoja Konika Biłgorajskiego - w niewielkiej miejscowości Szklarnia znajduje się niewielka hodowla jednego z potomków tarpana. Konie te pochodzą od tarpanów odłowionych w puszczy białowieskiej i wymieszanych z lokalnymi końmi gospodarczymi.

Lublin

województwo lubelskie

To jedno z największych miast wschodniej Polski jest wprost wymarzoną opcją na typowy "city break". Nie ma tu tak wielu turystów co np. w Krakowie, a liczba zabytków wystarczy na zapełnienie dwóch lub trzech dni.

  • Stare miasto - z zabytkowymi kamienicami, kościołami, katedrą oraz Piwnicami pod Fortuną, gdzie przetrwały interesujące renesansowe malowidła.
  • Zamek lubelski - największe muzeum w mieście składa się z kilku części (archeologia, sztuka, etnologia) ale największe wrażenie na turystach robią bizantyjsko-ruskie freski w słynnej Kaplicy Świętej Trójcy.
  • Państwowe Muzeum na Majdanku - ukazuje gehennę ludzi uwięzionych i pomordowanych w założonym tu przez Niemców obozie koncentracyjnym.
  • Muzeum Wsi Lubelskiej - położony przy wjeździe do miasta skansen (adres: aleja Warszawska 96A) to jedna z najciekawszych placówek tego typu w Polsce.

Więcej o atrakcjach Lublina można przeczytać w naszym osobnym artykule: Lublin: zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne.

Baszta - Zamek w Lublinie
Baszta - Zamek w Lublinie

Łeba, Słowiński Park Narodowy i Słupsk

województwo pomorskie

Jeden z najpopularniejszych polskich kurortów nad Bałtykiem to nie tylko zatłoczone plaże. To również możliwość poznania ciekawej kultury tych okolic i prawdziwej przyrodniczej perełki.

Plaża w Łebie
Plaża w Łebie
  • Ruchome wydmy stanowiące część Słowińskiego Parku Narodowego przyciągają co roku tysiące turystów. Przesuwające się masy piasku doprowadziły do zniszczenia średniowiecznej wsi Stara Łeba, w tym gotyckiego kościoła, którego resztki możemy oglądać do dziś. Do wydmy dojdziemy drogą przez wąską mierzeję rozdzielającą Bałtyk i jezioro Łebsko. Warto zatrzymać się też w Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce.
  • Spotkanie z architekturą ludową czeka nas w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie zapoznamy się ze spuścizną materialną Słowińców.
  • Lębork to niewielkie miasteczko z zachowaną starówką i kilkoma zabytkami. Warto przejść się tutejszym deptakiem przy rzece Łebie, zobaczyć średniowieczny kościół św. Jakuba i kamienne kręgi "Gotów".
  • Miłośnicy malarstwa nie mogą ominąć Słupska. W tutejszych zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego znajduje się największa kolekcja portretów autorstwa Witkacego.

Więcej o zwiedzaniu SPN przeczytacie w naszym artykule: Słowiński Park Narodowy: wydmy, skansen wsi słowińskiej oraz inne atrakcje. Natomiast tutaj przeczytacie o atrakcjach Słupska.

Baszta Czarownic w Słupsku
Baszta Czarownic w Słupsku
Skansen w Klukach
Skansen w Klukach

Łęknica i okolice

województwo lubuskie

To jedna z propozycji, które powinny spodobać się tym z Was, którzy lubią wypoczywać tam gdzie nie ma zbyt wielu turystów. Jeśli dodatkowo cenicie sobie obcowanie z dziką przyrodą to nie ma lepszej opcji na spędzenie weekendu.

  • Park Mużakowski wpisany na listę UNESCO wraz z położonym po stronie niemieckiej pałacem księcia Hermanna von Pückler-Muskau.
  • Park krajobrazowy Łuk Mużakowa - gdzie zobaczyć możemy kolorowe jeziorka powstałe w miejscu dawnej kopalni.
  • Miasto Żary z ruinami kompleksu zamkowo-pałacowego oraz Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego.
Mużaków - pałac i park
Mużaków - pałac i park

Łowicz, Park Romantyczny w Arkadii i Ziemia Łowicka

województwo łódzkie

Jeśli szukacie pomysłu na weekend w Polsce, pełen zabytków i fascynujących miejsc, Ziemia Łowicka może być idealnym wyborem. Jej serce, Łowicz, to dawna siedziba biskupów, gdzie do dzisiaj zachowało się wiele interesujących zabytków. Wśród nich warto wyróżnić bazylikę katedralną z kryptami oraz tarasem widokowym na wieży, klasycystyczny ratusz czy jeden z trzech zachowanych w Europie trójkątnych rynków. Na uwagę zasługuje także barokowa kaplica pw. św. Karola Boromeusza, będąca częścią muzeum miejskiego. Aby dowiedzieć się więcej o atrakcjach Łowicza, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu Łowicz: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie miasta i okolicy

Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach
Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach

Chociaż wizyta w Łowiczu dostarcza mnóstwa wrażeń, jest to jedynie przedsmak tego, co oferuje Ziemia Łowicka. Oto niektóre z najciekawszych atrakcji tego regionu:

  • Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach, gdzie zgromadzono około 40 zabytkowych budynków, w tym charakterystyczne niebieskie chaty, ozdobione łowickimi wycinankami i pajączkami.
  • Most kolejowy nad rzeką Słudwią w Maurzycach, zbudowany w 1929 roku. Jest to najstarszy na świecie spawany most!
  • Park romantyczny w Arkadii - jedno z najpiękniejszych założeń ogrodowych w Polsce, założone przez Helenę Radziwiłłównę.
  • Pałac w Nieborowie - dddział Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie podziwiać można apartamenty zdobione w różnych stylach architektonicznych. Po zwiedzeniu pałacu warto spacerować po ogrodach i zobaczyć wystawę poświęconą dawnej fabryce majoliki w Nieborowie.
  • Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie to prywatna placówka należąca do perełek regionu. Jej główną atrakcją są wspaniałe ruchome makiety wyrzeźbione w drewnie nawiązujące do łowickich oraz polskich tradycji.
  • Pałac w Walewicach z XVIII wieku, który należał do Marii Walewskiej (znanej z romansu z Napoleonem Bonaparte). Aby zwiedzić pałac, konieczne jest wcześniejsze umówienie się z właścicielami.
  • Muzeum na zamku w Oporowie - nieco dalej od miasta leży zamek w Oporowie, który co prawda znajduje się dziś w granicach powiatu kutnowskiego, ale historycznie związany był z Ziemią Łowicką.

Więcej informacji o każdej z powyższych atrakcji, a także o kilku wybranych lokalach gastronomicznych, znajdziecie w naszym artykule Ziemia Łowicka: pałace, ogrody, muzea ludowe. Co zwiedzić i zobaczyć?

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie
Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie

Łódź

województwo łódzkie

Choć dla nas, odwiedzających Łódź wielokrotnie, może to być zaskakujące, miasto to nie jest silnie kojarzone z turystyką. A szkoda, bo Łódź ma wiele do zaoferowania tym, którzy planują weekendowy wyjazd. Czekają tam na nas zarówno perełki architektury, jak i sporo zieleni oraz niezwykłe imprezy kulturalne:

  • Zabytkowa zabudowa Księżego Młyna - olbrzymie fabryki, pałace fabrykantów, domy dla pracowników i budynki użyteczności publicznej - wszystko stanowiło imperium najbogatszego z łodzian Karola Scheiblera. Dziś miejsce robotników zajęli artyści i zwyczajni mieszkańcy, a w pałacowych wnętrzach zobaczyć możemy interesujące muzea.
  • Pałace fabrykantów - jest ich wiele i nie wszystkie można zwiedzać, ale piękno fasad zawsze będziemy mogli docenić. Warto zobaczyć pałac Izraela Poznańskiego (Muzeum Historii Miasta), pałac Biedermannów (Franciszkańska 1/5, Uniwersytet Łódzki) czy pałac Karola Poznańskiego (Gdańska 32, Akademia Muzyczna).
  • Ulica Piotrkowska - uznawana przez łodzian za najdłuższy deptak w kraju przyciąga pięknem kamienic i licznymi pubami czy restauracjami. Przyjezdni często spędzają czas wolny na terenie "OFF Piotrkowska" (Piotrkowska 138/140) i "Piotrkowska 217".
  • Interesujące festiwale i inne imprezy jak chociaż Light Move Festival, Rocznica Likwidacji Getta, Łódź Design Festival czy Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier.
  • Las Łagiewnicki z barokowym klasztorem franciszkanów będący jednym z największych lasów miejskich w kraju.
Manufaktura w Łodzi
Manufaktura w Łodzi

Malbork i okoliczne zamki gotyckie

Jeśli jesteście miłośnikami zamków i planujecie wyjazd samochodem, polecamy weekendowy wypad na północ Polski. Głównym punktem naszej trasy będzie Malbork z jego słynnym zamkiem krzyżackim. Zwiedzenie tej majestatycznej budowli zajmie nam kilka godzin. Potem możemy odkryć kolejne atrakcje Malborka lub ruszyć dalej w drogę.

Weekend w Polsce - zamek w Malborku
Weekend w Polsce - zamek w Malborku

W rozsądnej odległości od Malborka czeka na Was kilka wspaniałych zamków oraz innych przykładów gotyku ceglanego, takich jak:

  • Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie z największym zachowanym krzyżackim gdaniskiem (toaletą). Zamek, w którym mieści się dziś muzeum, połączony jest z imponującą katedrą.
  • Odbudowany zamek w Gniewie. Jeśli chcielibyście zobaczyć niemal identyczną, lecz zachowaną w oryginalne budowlę, możecie pojechać do Lidzbarka Warmińskiego.
  • Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie - jedno z najbardziej monumentalnych dzieł gotyku ceglanego. Po zwiedzeniu świątyni warto odwiedzić Muzeum Diecezjalne, gdzie oprócz licznych dzieł sztuki wystawiana jest jedyna w Polsce Biblia Gutenberga.
  • Zamek w Sztumie - choć z oryginalnej budowli niewiele się zachowało, warto odwiedzić miejscowe Muzeum Zamkowe, będące filią muzeum w Malborku.
  • Skromne ruiny Zamku Biskupów Pomezańskich w Prabutach wraz z makietą założenia. W miasteczku warto zwrócić uwagę na gotycką Bramę Kwidzyńską z XIV wieku.

Mazury środkowe - Kętrzyn, Giżycko i jeziora

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to świetna propozycja dla czytelników poszukujących bliskości z naturą, a jednocześnie zainteresowanych historią i zabytkami.

W sercu Mazur, oprócz przepięknych jezior i lasów, na turystów czekają następujące atrakcje:

  • Kętrzyn z jego zamkiem, ufortyfikowaną bazyliką oraz licznymi innymi zabytkami.
  • Wilczy Szaniec - dawniej główna kwatera Adolfa Hitlera. Choć bunkry zostały zniszczone, ich ruiny dają wyobrażenie o rozmiarach tego kompleksu.
  • Giżycko - określane mianem żeglarskiej stolicy Polski. Można tu podziwiać most obrotowy z XIX wieku, wieżę ciśnień oraz odbudowany zamek, mieszczący dziś hotel.
  • Twierdza Boyen w Giżycku, jeden z najważniejszych zabytków regionu. Wzniesiono ją w XIX wieku, wykorzystując do tego ponad 16 milionów cegieł!
  • oraz wiele, wiele więcej.

Jeżeli planujecie wizytę na Mazurach, polecamy nasz szczegółowy przewodnik: Atrakcje Mazur.

Widok z wieży ciśnień w Gizycku
Widok z wieży ciśnień w Gizycku

Olsztyn, Lidzbark Warmiński i inne atrakcje w okolicy

województwo warmińsko-mazurskie

Często błędnie utożsamiana z Mazurami, stolica Warmii - Olsztyn - to doskonała propozycja na krótki wyjazd. Zarówno miłośnicy zabytkowej architektury, jak i osoby pragnące bliższego kontaktu z naturą, znajdą tu coś dla siebie. Chociaż odkrywanie samego Olsztyna mogłoby zająć nam cały weekend, warto odwiedzić także okoliczne miejscowości.

Zamek Kapituły Warmińskiej - Olsztyn
Zamek Kapituły Warmińskiej - Olsztyn

Atrakcje Olsztyna i okolicy:

  • Zabytkowa starówka Olsztyna z Wysoką Bramą oraz czytelnym układem urbanistycznym. Warto odwiedzić bazylikę pw. św. Jakuba ze świetnie zachowanym sklepieniem sieciowym. Ciekawe filmy lub wystawy edukacyjne obejrzymy w olsztyńskim Planetarium.
  • Na terenie Olsztyna znajduje się aż szesnaście jezior. Duża popularnością wśród turystów cieszy się jezioro Ukiel, przy którym niedawno powstała nowa plaża oraz centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
  • Na południe od Olsztyna leży wieś Grunwald - miejsce jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Warto przyjechać tu w okolicach 15 lipca, kiedy ściągają doń rekonstruktorzy z całego świata. Pamiętajmy jednak, że podczas corocznej imprezy dojazd na pole bitwy może być utrudniony z powodu dużego ruchu.
  • Muzeum Budownictwa Ludowego (skansen) w Olsztynku - jedno z najciekawszych muzeów na świeżym powietrzu w Polsce!
  • Niecałe 50 kilometrów na północ od miasta można zwiedzić średniowieczny zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Zwiedzający mogą podziwiać wiele zabytkowych pomieszczeń, w tym piękną barokową kaplicę. To jedno z najlepiej zachowanych gotyckich zabytków w Polsce..

Więcej o Olsztynie napisaliśmy w osobnym artykule: Olsztyn: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co zwiedzić i gdzie zjeść?.

Pomysł na weekend w Polsce - zwiedzanie Zamku w Lidzbarku Warmińskim
Pomysł na weekend w Polsce - zwiedzanie Zamku w Lidzbarku Warmińskim

Opole i okolice

województwo opolskie

Stolica Śląska Opolskiego przyciąga wielu turystów podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, warto jednak przyjechać tu poza sezonem - zabytków i ciekawych miejsc wystarczy na kilka dni zwiedzania. Co warto zobaczyć w Opolu i okolicach?

  • Muzeum Polskiej Piosenki i Amfiteatr Tysiąclecia - bardzo interesująca placówka muzealna nawiązująca tematyką do słynnych opolskich festiwali. W nowoczesnym wnętrzu będziemy mogli prześledzić historię polskiej piosenki oraz rzecz jasna posłuchać muzyki!
  • Wieża Piastowska - jedyna zachowana część dawnego zamku piastowskiego w Opolu (budowlę rozebrano na początku XX wieku). Po niedawnym remoncie udostępniona do zwiedzania.
  • Kościół katedralny Świętego Krzyża - wybudowany w XIII wieku, wielokrotnie przebudowywany zachował jednak wiele elementów gotyckich. Przed kościołem przetrwał fragment murów miejskich.
  • Kościół św. Trójcy w Opolu - powstał wraz z klasztorem franciszkanów w okresie średniowiecza. Pełni funkcję mauzoleum Piastów Śląskich - w kryptach spoczywa ośmiu przedstawicieli tego rodu, w tym fundator świątyni Władysław Opolczyk.
  • Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha - zlokalizowany na tzw. "górce" stoi według legendy na miejscu najstarszej świątyni miasta. Ponoć kazanie miał tu wygłosić św. Wojciech.
  • Muzeum Śląska Opolskiego - główna ekspozycja placówki znajduje się w budynku dawnego kolegium jezuickiego, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się z historią, badaniami archeologicznymi i sztuką regionu.
  • Góra św. Anny - wizytę w Opolu warto połączyć z wycieczką do położonej ok. 40 kilometrów dalej Góry św. Anny. W miejscowości zobaczymy zabytkowe sanktuarium, pomnik upamiętniający walki w czasów powstań śląskich oraz geopark.
Opole
Opole

Pieniny

województwo małopolskie

Można powiedzieć, że Pieniny to "małe Tatry" - wprawdzie góry nie są wysokie, ale ich najwyższe partie przypominają nieco to co możemy oglądać w na tatrzańskich szlakach. Z pewnością spędzony tu weekend nie będzie należał do straconych. Zobaczyć będziemy mogli:

  • Pieniński Park Narodowy - z możliwością zdobycia szczytów Trzy Korony i Sokolica.
  • Zabytkowe miasta: Szczawnica i Krościenko.
  • Malowniczą Drogę Dunajecką, którą możemy przebyć pieszo bądź na łodzi z flisakami.
  • Stanowiący bramę do Małych Pienin Wąwóz Homole.
  • Jeśli poruszamy się samochodem warto wybrać się na wycieczkę dookoła zalewu Czorsztyńskiego i zobaczyć zamek w Niedzicy, ruiny zamku w Czorsztynie i drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim (lista UNESCO).
Zamek w Niedzicy - Pieniny
Zamek w Niedzicy - Pieniny

Płock i okolice

województwo mazowieckie

Dawna siedziba książąt jest dziś liczącym ponad 100 tysięcy ludzi miastem z bogatą ofertą kulturalną i ciekawym zabytkami. Położenie w centrum naszego kraju sprawia, że weekend w Płocku może być ciekawą propozycją dla mieszkańców Łodzi lub Warszawy.

  • Muzeum Mazowieckie w Płocku - z częścią historyczną oraz bardzo interesującymi zbiorami sztuki, zwłaszcza secesji i art deco.
  • Wzgórze Tumskie - z katedrą o wnętrzu z pięknymi polichromiami i kaplicą grobową książąt polskich, resztkami zamku oraz widokiem na przepływającą w pobliżu Wisłę.
  • ZOO Płock - jedno z mniejszych w kraju, ale z kilkoma ciekawymi gatunkami zwierząt w tym pandą małą czy lampartem perskim.
  • Położona nad jeziorem i w pobliżu parku krajobrazowego miejscowość wypoczynkowa Soczewka.
  • Turyści zmotoryzowani mogą wybrać się do pobliskiego Ciechanowa gdzie przetrwały ruiny zamku Książąt Mazowieckich lub do Sierpca gdzie zwiedzić można Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Więcej ciekawych miejscach w mieście przeczytacie w naszym artykule atrakcje Płocka.

Płock
Płock

Podlasie - Tykocin, Białystok i inne atrakcje

województwo podlaskie

Kraina dzikiej przyrody i kilku mniejszości etnicznych staje się coraz bardziej popularna wśród turystów. Ci, którzy nie dysponują własnym środkiem transportu mogą na bazę noclegową wybrać Białystok - do większości miejsc da się dotrzeć transportem publicznym.

  • Białystok - pałac Branickich wraz z ogrodem, bazylikę archikatedralną, która jest połączeniem dwóch kościołów oraz jeden z rzadkich przykładów sakralnej architektury art deco w Polsce - kościół świętego Rocha.
  • Choroszcz - letni pałacyk Branickich obecnie pełniący funkcję muzeum.
  • Tykocin - niewielkie miasteczko z zachowaną dawną zabudową, ciekawym układem urbanistycznym, pomnikiem hetmana Czarnieckiego, synagogą, barokowym kościołem i odbudowanym zamkiem królewskim.
  • Supraśl - odbudowany monastyr Zwiastowania i multimedialne Muzeum Ikony. Niedaleko znajduje się też Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.
  • Sokółka - znana z Sanktuarium Cudu Eucharystycznego. Siedem kilometrów na wschód od miasta znajduje się wieś Bohoniki z drewnianym meczetem i jednym z głównych ośrodków działalności polskich Tatarów.
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Białystok - Kościół świętego Rocha
Białystok - Kościół świętego Rocha

Półwysep Helski

Półwysep Helski, ze względu na bliskość, jest jednym z miejsc, które najczęściej wybieramy na aktywne spędzanie czasu. Musimy jednak Was ostrzec - w sezonie jest on oblegany, a pociągi kursujące wzdłuż półwyspu, zwłaszcza w weekendy, są zapchane i podróż nimi należy do tragicznych doświadczeń. Dlatego polecamy wyprawę poza głównym sezonem lub wczesnym rankiem, aby unikać największych tłumów.

To, co wyróżnia Półwysep Helski, to przepiękne piaszczyste plaże i dziewicze lasy. Najbardziej popularnym miejscem jest Hel z jego licznymi atrakcjami, w tym fokarium. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym artykule: Atrakcje Helu. Osobiście najchętniej odwiedzamy Juratę, ceniąc jej spokojniejszy charakter. Dla miłośników historii i militariów półwysep kryje liczne zabytki i specjalistyczne szlaki tematyczne.

My ze swoją strony zachęcamy Was do długich spacerów, zarówno wyznaczonymi szlakami, jak i brzegiem morza. Im bardziej oddalimy się od miejscowości, tym więcej ciszy i spokoju nas czeka!

Weekend w Polsce - Hel
Weekend w Polsce - Hel

Puszcza Białowieska

województwo podlaskie

Jeden z pierwszych polskich wpisów na liście UNESCO to chyba dostateczna rekomendacja do odwiedzenia tego regionu. Puszcza Białowieska to ostatni w Europie fragment pierwotnego lasu nizinnej. Miejsce to oferuje niesamowite doświadczenia dla turystów spragnionych aktywnego wypoczynku w sercu natury. Rozległe, często dzikie ścieżki zachęcają do wycieczek pieszych i rowerowych, pozwalając na bliski kontakt z unikalną fauną i florą puszczy. Sami podczas jednego z pobytów w Białowieży wypożyczyliśmy rowery i ruszając o świcie przejechaliśmy do wieczora niemal 100 km (niestety, przez kolejne dni ciężko było wygodnie usiąść!).

Podczas takich wędrówek możemy spotkać żubry, symbol tego obszaru, a także wiele innych gatunków zwierząt. Dla bardziej wymagających przygody czekają specjalistyczne trasy, takie jak ścieżki edukacyjne czy nocne wycieczki z przewodnikiem.

A oto żubr!
A oto żubr!

A co możemy zobaczyć w Białowieskim Parku Narodowym i w jego okolicach?

  • Białowieża - dobra baza wypadowa do wycieczek po okolicy, Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz możliwość wejścia do Rezerwatu Ścisłego.
  • Białowieski Park Narodowy - liczne szlaki turystyczne prowadzące np. do jeziorka w Topile, tzw. Miejsca Mocy czy Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich.
  • Hajnówka - nowoczesny Sobór Świętej Trójcy, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej oraz drewniana cerkiew Krynoczka.
  • Zalew Siemianówka gdzie kręcono m. in "Opowieści z Narni".
Białowieża
Białowieża

Więcej informacji: Puszcza Białowieska - zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca.

Rzeszów i Przemyśl

województwo podkarpackie

Dwa największe miasta Podkarpacia to przede wszystkim obietnica intrygujących spotkań z historią i zabytkami. W ciągu spędzonych tu kilku dni zobaczyć możemy:

  • Stare Miasto w Przemyślu z Zamkiem Kazimierzowskim, licznymi kościołami i cerkwiami.
  • Forty Twierdzy Przemyśl - uznawanej niegdyś za jedną z największych twierdz całej Europy.
  • Zamek w Rzeszowie oraz powstałą z połączonych piwnic podziemną trasę turystyczną.
  • Zamek i Powozownię w Łańcucie czyli dawną rezydencję Lubomirskich i Potockich z udostępnionymi do zwiedzania salami oraz świetnie zachowanym ogrodem.

Szczecin i okolice

województwo zachodniopomorskie

Jedno z największych miast Polski (trzecie pod względem powierzchni, siódme pod względem liczby ludności) zachowało kilka interesujących zabytków. Będzie też świetną bazą wypadową do wycieczek po okolicy. Co warto zobaczyć?

  • Zamek Książąt Pomorskich - renesansowa siedziba władców z dynastii Gryfitów powstała na miejscu średniowiecznego zamku. Zaniedbana w XX wieku, została odnowiona i dziś pełni funkcje kulturalne.
  • Muzeum Narodowe i Wały Chrobrego - w XIX wieku rozebrano większość szczecińskich umocnień, a ich nadodrzańską część przekształcono w szerokie bulwary. W pobliżu wzniesiono również Muzeum Miejskie (dziś Narodowe). Prezentowane są tu kopie antycznych rzeźb i zbiory sztuki afrykańskiej.
  • Bazylika archikatedralna św. Jakuba - gotycka świątynia najważniejszy z kościołów diecezji szczecińskiej przed wiekami był miejscem pochówku książąt pomorskich.
  • Cmentarz Centralny - największa polska nekropolia i jedna z największych w Europie. Cmentarz oficjalnie otwarto w roku 1901. Przez jego obszar wiedzie trakt historyczny, przy którym znajduje się m.in. zabytkowe lapidarium, odremontowana kaplica grzebalna, kwatery wojenne czy resztki dawnego fortu ćwiczebnego.
  • Opactwo Cystersów w Kołbaczu - około 25 kilometrów od centrum Szczecina przetrwały ruiny średniowiecznego opactwa cystersów. Do naszych czasów zachował się gotycki kościół (z elementami romańskimi), Dom Konwersów oraz Dom Opata.
  • Rezerwat Biosfery Schorfheide-Chorin (po stronie niemieckiej) - miłośnicy dzikiej przyrody mogą udać się na wycieczkę do niezwykle cennego rezerwatu przyrody wpisanego na listę UNESCO. Podczas spacerów po lesie będziemy mieli szansę zobaczyć m.in. bociana czarnego. Można będzie zwiedzić również średniowieczny klasztor Chorin.
Szczecin
Szczecin

Szlak Piastowski - Gniezno, Ostrów Lednicki i inne miejsca

województwo wielkopolskie

Wzrost zainteresowania historią naszego kraju (a zwłaszcza okresem średniowiecza) jest w ostatnich latach coraz bardziej zauważalny. Powstaje więc wiele inicjatyw, które mniej lub bardziej skutecznie, odpowiadają na głód wiedzy. Jedną z nich było utworzenie w Wielkopolsce klastra gimn i organizacji turystycznych mających promować ten ciekawy szlak.

  • Dobry punktem wypadowym na poznanie miejsc związanych z początkiem naszego państwa może być Gniezno. Dysponujące stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i położone przy linii kolejowej miasto zachowało też kilka interesujących zabytków (Bazylika prymasowska, kościół Świętego Jerzego czy Muzeum Początków Państwa Polskiego).
  • Ostrów Lednicki z ruinami siedziby pierwszych władców Polski oraz położonym w pobliżu (Dziekanowice) Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym.
  • Średniowieczne kościoły: Mogilno, Strzelno, Inowrocław i Kruszwica.
  • Poznań z zespołem średniowiecznych zabytków - Ostrów Tumski, Archikatedra i Muzeum Archeologiczne.
  • Ciekawą inicjatywą jest stworzony w 2018 roku Trakt Królewski w Gnieźnie. Na ulicach miasta ustawiono tablice informacyjne, rzeźby władców Polski, postaci z legend i... królików. Trakt pomyślano w takim sposób aby idący nim turyści mogli poznać większość zabytków miasta.
Jedna z rzeźb na Trakcie Królewskim w Gnieźnie
Jedna z rzeźb na Trakcie Królewskim w Gnieźnie
Ostrów Lednicki - ruiny palatium i baptysterium
Ostrów Lednicki - ruiny palatium i baptysterium

Szwajcaria Kaszubska

województwo pomorskie

Szwajcaria Kaszubska to potoczna nazwa centralnej części Pojezierza Kaszubskiego, a bardziej precyzyjnie terenów leżących w granicach powiatu kartuskiego. Tutejszy krajobraz wyróżnia się wszechobecnymi zalesionymi pagórkami, malowniczymi jeziorami oraz tradycyjnymi miasteczkami.

Wiatrak w Ręboszewie
Wiatrak w Ręboszewie

Sercem Szwajcarii Kaszubskiej jest utworzony w 1984 roku Kaszubski Park Krajobrazowy. Region ten, choć popularny wśród mieszkańców Pomorza, należy do wciąż nieodkrytych zakątków naszego kraju.

Atrakcjami Szwajcarii Kaszubskiej bez większego problemu powinniśmy zapełnić sobie dwa dni. Oto niektóre z naszych propozycji:

  • szlak wodny zwany Kółkiem Raduńskim, łączący kilkanaście jezior regionu,,
  • turystyczny Szlak Kaszubski, który prowadzi z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w stronę Borów Tucholskich,
  • kompleks klasztorny oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach,
  • wieża widokowa na górze Wieżyca (najwyższe wzniesienie na obszarze Niziny Środkowoeuropejskiej),
  • wiatrak na górze Sobótka w Ręboszewie,
  • Muzeum Ceramiki Kaszubskiej oraz pracownia Neclów w Chmielnie,
  • sanktuarium w Sianowie.

Więcej: Szwajcaria Kaszubska: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca

Toruń (+ Bydgoszcz i Chełmno)

województwo kujawsko-pomorskie

Miasto Mikołaja Kopernika z całą pewnością ma dostatecznie dużo atrakcji na jeden weekend. Jednak nawet ci, którzy już Toruń zwiedzili nie powinni się nudzić - wystarczy tylko rozejrzeć się nieco po okolicy. Co warto zobaczyć?

  • Średniowieczny Zespół Miejski w Toruniu wpisany na listę UNESCO z zabytkowymi kamienicami, kościołami i słynną Krzywą Wieżą.
  • Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu oraz położone na obrzeżach miasta: Zamek Dybów oraz ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego w Złotorii.
  • Dwa interesujące muzea: Dom Mikołaja Kopernika i Żywe Muzeum Piernika.
  • Miasto Chełmno z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, murami miejskimi, renesansowym ratuszem i gotyckimi kościołami. Miasto ze względu na rozwinięty kult św. Walentego określane jest mianem "Miasta Miłości".
  • Bydgoszcz i skupione wokół tzw. Węzła Wodnego zabytki m. in. Wenecja Bydgoska czy dawne spichrze. Do mniej oczywistych atrakcji należy Muzeum Mydła i Historii Brudu.
Toruń
Toruń

Trójmiasto - Gdańsk, Gdynia i Sopot

województwo pomorskie

Trzy sąsiadujące ze sobą miasta: Gdańsk, Gdynia i Sopot, tworzą unikalny obszar metropolitarny zwany Trójmiastem. Dzięki efektywnej komunikacji, zapewnianej przez szybką kolej SKM, przemieszczanie się między tymi miastami jest równie proste jak poruszanie się w obrębie jednego z nich. To ułatwia zwiedzanie wszystkich trzech miejscowości podczas jednej wizyty, zwłaszcza że ich główne atrakcje często znajdują się w bliskiej odległości od dworców kolejowych.

Ostateczny plan i podział dni zależą od indywidualnych preferencji. Osobiście proponujemy takie rozłożenie pobytu: jeden dzień w Gdańsku, następny w Gdyni, zaś wieczory oraz ewentualne poranki w spokojniejszym Sopocie.

Gdańsk

W Gdańsku, mimo ogromnych zniszczeń pod koniec II wojny światowej, odnajdziemy mnóstwo historycznych zabytków oraz atrakcji. Najbardziej reprezentacyjna trasa, znana jako Droga Królewska lub Trakt Królewski, rozpoczyna się od Bramy Wyżynnej i przez niemal kilometr prowadzi aż do Długiego Targu. Spacerując tą trasą, na każdym kroku mijamy historyczne budowle. Część z nich możemy odwiedzić - jak chociażby Dwór Artusa czy Muzeum Bursztynu w dawnej Wieży Więziennej.

Trakt Królewski jest najbardziej znaną z gdańskich tras, ale warto również przespacerować się odchodzącą od Bazyliki Mariackiej ulicą Mariacką, która po pracach restauracyjnych najlepiej nawiązuje do średniowiecznego charakteru miasta. Chcąc spojrzeć na miasto z góry, możemy wdrapać się na wieżę widokową Muzeum Archeologicznego, które otworzono w pięknej kamiennicy będącej dawniej siedzibą Towarzystwa Przyrodniczego. Uwaga! Obowiązują oddzielne bilety na wieżę i do muzeum.

Refektarz dawnego klasztoru Dominikanów w Gdańsku
Refektarz dawnego klasztoru Dominikanów w Gdańsku

Na terenie gdańskiego śródmieścia odnajdziemy jeszcze kilka fascynujących historycznych atrakcji. Jedną z nich jest odkryty niedawno romański refektarz z historycznego klasztoru Dominikanów. To niesamowite znaleziska udostępniono do zwiedzania - wejście znajdziemy na Placu Dominikańskim. Innym wartym uwagi obiektem jest gotycki Kościół św. Katarzyny, w środku którego zobaczymy płytę nagrobną astronoma Jana Heweliusza. W wieży kościoła działa Muzeum Zegarów Wieżowych.

Jeśli na Gdańsk zaplanujemy sobie cały dzień, miejsca skupione w obrębie śródmieścia powinny w pełni wypełnić nasz czas. Jednakże warto mieć na uwadze, że Gdańsk kryje w sobie znacznie więcej atrakcji. Jeżeli postanowimy przedłużyć pobyt, warto zwrócić uwagę na miejskie muzea oraz inne zabytki, w tym:

  • Archikatedra Oliwska z okolicznym parkiem,
  • Europejskie Centrum Solidarności
  • nowootwarte Muzeum II Wojny Światowej,
  • Muzeum Narodowe, w którym zobaczymy "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga,
  • Twierdza Wisłoujście,
  • Muzeum Westerplatte.

Gdynia

W odróżnieniu od Gdańska czy Sopotu, historia Gdyni nie jest tak bogata i długa. Dynamiczny rozwój współczesnej Gdyni rozpoczął się w okresie międzywojennym, głównie za sprawą budowy nowego portu morskiego. Gdynia prawa miejskie uzyskała w 1926 roku, a zaledwie kilka lat wcześniej populacja miasta nie przekraczała tysiąca mieszkańców.

W związku z młodą historią miasta, większość jego atrakcji koncentruje się w rejonie wybrzeża. Do najciekawszych należą: okręty (w tym możliwy do zwiedzenia statek ORP "Błyskawica"), Muzeum Emigracji , Muzeum Marynarki Wojennej, Akwarium Gdyńskie, a także przestronna plaża, na której możemy zrelaksować się po pełnym wrażeń dniu.

Dla miłośników dzikiej natury polecamy wizytę w Orłowie, gdzie można przespacerować się po tamtejszym molo i podziwiać przepiękny Klif Orłowski. Jeśli macie ochotę na dłuższy spacer, warto ruszyć spod plaży głównej w Gdyni aż do Sopotu. Trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża, a na jej końcu czekać będzie słynne Molo.

Molo w Gdyni
Molo w Gdyni

Sopot

Sopot, w przeciwieństwie do Gdańska, nie przyciąga gotycką i średniowieczną zabudową. Już od XVI wieku w tym popularnym kurorcie powstawały letnie rezydencje bogatych kupców, którzy przybywali nad morze chcąc podreperować zdrowie i dobrze się bawić.

Ten unikatowy charakter przetrwał w Sopocie do dziś. Spacerując główną miejską arterią - ulicą Bohaterów Monte Cassino - miniemy dziesiątki lokali gastronomicznych, kawiarni czy pubów. Przechadzając się wzdłuż pasa nadmorskiego, możemy podziwiać wiele historycznych willi. Część z tych zabudowań została przekształcona w luksusowe hotele.

Najbardziej znanym atrybutem Sopotu jest półkilometrowe drewniane molo, które przez cały rok przyciąga tłumy mieszkańców i turystów.

Osoby pragnące skorzystać z innych atrakcji poza walorami uzdrowiskowymi Sopotu tj. plażą, molem i spacerami po parku Północnym i Południowym mogą udać się do Państwowej Galerii Sztuki mieszczącej się w Domu Zdrojowym przy Placu Zdrojowym 2, gdzie w salach wystawowych i na holach galerii na trzech poziomach eksponowane są dzieła sztuki, głównie współczesnej. Wystawy zmieniane są tu co kilka miesięcy, więc będąc w Sopocie w różnych porach roku można zawsze trafić na coś nowego. Sopocka Galeria jest wysoko oceniana na rynku wystawienniczym w Polsce.

Uniejów

Położony nieopodal Łodzi niewielki Uniejów zasłynął kompleksem basenów termalnych do których ściągają rzesze turystów. Większość ludzi przyjeżdża tu na jeden dzień - a gdyby tak zostać tu trochę dłużej? Z pewnością będzie co robić (Uwaga! Aby dotrzeć do większości tych miejsc potrzebny będzie samochód). Warto odwiedzić:

  • Zabytki Uniejowa w tym zamek biskupi i Kolegiatę Wniebowzięcia NMP z nagrobkiem bł. Bogumiła.
  • Zalew Jeziorsko - utworzony na rzece Warcie liczy sobie 42 kilometry kwadratowe.
  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku w którym polichromie wykonał Józef Mehoffer.
  • Chełmno nad Nerem z pomnikiem na terenie dawnego Obozu Zagłady.
  • Dwa sanktuaria związane z kultem świętych i błogosławionych: św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich i bł. Bogumiła w Dobrowie.

Sprawdź też artykuł: Uniejów - termy, zabytki i informacje praktyczne.

Uniejów - widok na miasto
Uniejów - widok na miasto

Warmia

województwo warmińsko-mazurskie

Warmia, sąsiadująca z Mazurami, pojawiła się już w naszym artykule, gdy wspominaliśmy o Fromborku, Braniewie, Lidzbarku Warmińskim oraz Olsztynie. Region ten oferuje jednak znacznie więcej ciekawych miejsc i jest na tyle interesujący, że właściwie warto poświęcić mu całe wakacje, a nie zaledwie weekend, w trakcie którego co najwyżej zrobimy krótki rekonesans.

Podczas zwiedzania Zamku w Reszlu (WARMIA)
Podczas zwiedzania Zamku w Reszlu (WARMIA)

Wśród niewymienionych wcześniej ciekawych miejsc na Warmii są chociażby:

  • Reszel z unikalnym starym miastem, które szczęśliwie przetrwało obie wojny światowe,
  • sanktuarium w Świętej Lipce nazywane perłą baroku, które co prawda znajduje się w granicach Mazur, ale sąsiaduje z Warmią i było katolicką enklawą na tych ziemiach,
  • Dobre Miasto z gotyckimi zabytkami i skansenem miejskim,
  • mniej znane sanktuarium maryjnym w Krośnie, którego twórcy wzorowali się na Świętej Lipce,
  • Orneta z gotyckim ratuszem (nieco oszpeconym współczesnymi dobudówkami),
  • Pieniężno z monumentalnym mostem kolejowym, pozostałościami po zamku i ratuszu oraz nietypowym Muzeum Misyjno-Etnograficznym.

Więcej o atrakcjach Warmii przeczytacie w naszym artykule Warmia: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zwiedzić i zobaczyć?

Sanktuarium maryjne w Krośnie (WARMIA)
Sanktuarium maryjne w Krośnie (WARMIA)

Wdzydzki Park Krajobrazowy

województwo pomorskie

Położony w południowej częściKaszub Wdzydzki Park Krajobrazowy jest jednym z sekretów województwa pomorskiego. Serce rezerwatu stanowi Krzyż Jezior Wdzydzkich, na który składają się cztery połączone ze sobą akweny: Radolne, Gołuń, Jelenie i Wdzydze. Te ostatnie nazywane jest nawet Kaszubskim Morzem.

Cały obszar parku charakteryzują liczne, zarówno większe, jak i mniejsze jeziora oraz dziewicze tereny leśne, pośród których wytyczono ponad 200 kilometrów szlaków pieszych i rowerowych.

W granicach WPK mieści się także kilka malowniczych miejscowości, które zachowały swój tradycyjny urok. Wśród nich wyróżnia się wieś Juszki, gdzie można podziwiać drewniane domostwa z XIX i początku XX wieku, o dachach pokrytych trzciną.

Kaszubski Park Etnograficzny- Wdzydze Kiszewskie (Wdzydzki Park Krajobrazowy)
Kaszubski Park Etnograficzny- Wdzydze Kiszewskie (Wdzydzki Park Krajobrazowy)

Podczas wizyty w rezerwacie warto odwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich. Ten założony w 1906 roku skansen jest najstarszym muzeum na wolnym powietrzu na ziemiach polskich. Zgromadzono w nim ponad 30 tradycyjnych budowli z trzech regionów: Borów Tucholskich, Kaszub oraz Kociewia. Podczas wizyty zobaczymy m.in.: tradycyjne chaty i zagrody, dwa wiatraki oraz kościoły (w tym jeden drewniany).

W sezonie letnim warto też skosztować regionalnych specjałów, zwłaszcza potraw rybnych, które serwują miejscowe tawerny.

Więcej: Wdzydzki Park Krajobrazowy

Widok z wieży widokowej we Wdzydzach Kiszewskich (Wdzydzki Park Krajobrazowy)
Widok z wieży widokowej we Wdzydzach Kiszewskich (Wdzydzki Park Krajobrazowy)

Wrocław

województwo dolnośląskie

Wrocław w tym zestawieniu nie powinien nikogo dziwić - w końcu to miasto w którym można spędzić wiele dni i w ogóle się nie nudzić, ale może warto zwrócić uwagę na nieco inne zabytki niż do tej pory?

  • Zabytki techniki - warto zacząć od odremontowanego Dworca Głównego z jego piękną fasadą. Fani tego rodzaju architektury powinni zobaczyć też monumentalny Most Grunwaldzki oraz secesyjny Most Zwierzyniecki. Wycieczkę zakończyć można we wpisanej na listę UNESCO Hali Stulecia.
  • Szlakiem wrocławskich krasnali - jest ich ponad 300! Pierwsze nawiązywały do czasów opozycji antykomunistycznej i "Pomarańczowej Alternatywy" dziś są już symbolem miasta.
  • Browary - nie da się ukryć, że Wrocław to świetny wybór dla piwoszy. Poza legendarnym Spiżem (Ratusz 2) działają tu chociażby Browar Stu Mostów (Jana Długosza 2), Browar Złoty Pies (Wita Stwosza 1-2) czy AleBrowar (Pawła Włodkowica 27).
  • Wrocław to również interesujące muzea. Poza słynną Panoramą Racławicką warto odwiedzić Muzeum Pana Tadeusza (w zbiorach rękopis epopei narodowej), Muzeum Archidiecezjalne (ze słynną "Madonną pod jodłami" Cranacha) czy barokową Aulę Leopoldina.
Wrocław - widok z Mostku Pokutnic
Wrocław - widok z Mostku Pokutnic

Wyspa Wolin i okolice

województwo zachodniopomorskie

Największa z polskich wysp to nie tylko gwarne Międzyzdroje, które co roku przyciągają celebrytów i gwiazdy ekranu. To także park narodowy i spora dawka historii.

  • Woliński Park Narodowy z punktami widokowymi na klifach Gosań i wzgórzu Zielonka oraz Muzeum Przyrodnicze w Międzyzdrojach.
  • Podziemne Miasto na przedmieściach Świnoujścia czyli kompleks bunkrów gdzie naziści umieścili baterię potężnych dział, a władze PRLu planowały atak na Skandynawię.
  • Miasto Wolin gdzie corocznie odbywa się Festiwal Wikingów, a w Muzeum Regionalnym zobaczyć można jedną z nielicznym figurek przedstawiających boga Świętowita.
  • Kamień Pomorski z romańsko-gotycką konkatedrą oraz zabudowaniami Starego Miasta.
  • Turyści z własnym samochodem mogą wybrać się też do Szczecina gdzie zwiedzić można Zamek Książąt Pomorskich oraz Muzeum Narodowe.

Zamojszczyzna

województwo lubelskie

To chyba jeden z najciekawszych (a jednocześnie mało znanych) regionów Polski na kilkudniowy wypad. Niezależnie od tego czy wolimy spędzać czas w muzeach czy leśnych ostępach to Zamojszczyzna powinna okazać się strzałem w dziesiątkę:

  • Zamość - wpisane na listę UNESCO miasto ze świetnie zachowaną renesansową zabudową, pięknym ratuszem i katedrą gdzie spoczywają przedstawiciele rodu Zamoyskich. Warto zwiedzić też potężną twierdzę, która wielokrotnie skutecznie stawiała opór najeźdźcom.
  • Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy - zabytki i dzika przyroda w jednym miejscu - czyli czego chcieć więcej? Można spacerować po terenie Parku gdzie znajduje się hodowla koników polskich, obejrzeć "Kościół na wodzie", a potem wypić piwo w zabytkowym browarze i spróbować regionalnego pieroga biłgorajskiego.
  • Szczebrzeszyn - wszyscy Polacy wiedzą, że to właśnie tam "chrząszcz brzmi w trzcinie" może więc warto odwiedzić tę zabytkową miejscowość i zrobić sobie zdjęcie przy pomniku chrząszcza, a potem zobaczyć dwa barokowe kościoły i najstarszą czynną cerkiew w Polsce.
Roztocze
Roztocze

Żuławy

województwo pomorskie

Żuławy to jedna z najbardziej niezwykłych i różnorodnych krain w Polsce, która mimo swych walorów wciąż pozostaje nie w pełni odkryta. Przez wieki były one domem dla przedstawicieli wielu narodowości: Polaków, Holendrów (zwanych mennonitami), Niemców, a także Szkotów czy Szwajcarów. Każda z tych grup pozostawiła tu charakterystyczne dla siebie zabytki, których nie znajdziemy w innych częściach Polski. Wiele z obiektów sakralnych pamięta nawet czasy Krzyżaków, którzy wprowadzali na Żuławach pierwsze systemy melioracyjne.

Niemniej jednak, w ciągu ostatnich dekad wiele charakterystycznych dla regionu obiektów, takich jak domy podcieniowe czy wiatraki, zniknęło z krajobrazu Żuław. Na szczęście, niemało z nich przetrwało i czeka na odkrycie przez turystów ceniących regionalną architekturę.

Są to m.in.:

  • Dom podcieniowy w Trutnowach z 1720 roku, który w stanie bliskim ruiny zakupili Elżbieta oraz Daniel Kuflowie, przywracając mu dawny blask. Dziś zabytek możemy zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem, podczas której zobaczymy m.in. monumentalną sień oraz makietę żuławskiego gospodarstwa.
  • Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, czyli muzeum skupiające się na historii regionu.
  • Kościół greckokatolicki pw. św. Mikołaja z zabytkowym drewnianym sklepieniem. Na jego tyłach działa gospoda Mały Holender, w której spróbujemy prawdziwie lokalnej kuchni. Gospoda mieści się w zabytkowym domu podcieniowym, który przeniesiono z innej lokalizacji,
  • Miasteczko Żuławki, nazywane Żywym Skansenem Architektury Drewnianej, gdzie zachowało się kilka domów podcieniowych znajdujących się w lepszym lub gorszym stanie; podczas wizyty w miasteczku warto zajrzeć na porzucony cmentarz ewangelicki z zabytkową kaplicą.
  • Wiatrak typu koźlak w Drewnicy z 1718 roku, który niestety znajduje się w złym stanie,
  • O wiele lepiej zachowany wiatrak (typu holender) z XIX wieku w Palczewie,
  • Niezwykle malowniczo położony kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wróblewie o konstrukcji szkieletowej,
  • Skromne ruiny zamku krzyżackiego Grabiny Zameczek, które zostały włączone do współczesnej budowli.
  • Ruiny gotyckich kościołów w Steblewie oraz Fiszewie.
  • Kościół w Kmiecinie z charakterystyczną drewnianą dzwonnicą oraz unikalnymi niskimi podcieniami.

Żuławy możemy zwiedzać samochodem lub rowerem. Druga z opcji sprzyja spokojniejszemu delektowaniu się sielskimi krajobrazami.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama