Najlepsze punkty widokowe w Rzymie - nasze TOP 23
Rzym według tradycji powstał na siedmiu wzgórzach, a dzisiejsze miasto rozciąga się na jeszcze większej ilości pagórków. Biorąc pod uwagę tę charakterystykę łatwo się domyślić, że w stolicy Włoch nie brakuje punktów widokowych oferujących przyjemne widoki na tutejszą zabudowę oraz najważniejsze zabytki.
W naszym artykule opisaliśmy ponad dwadzieścia darmowych oraz płatnych punktów widokowych, zaczynając od tych (subiektywnie) najlepszych. Wśród naszych propozycji są m.in. tarasy na wzgórzach i budynkach, ogrody, kopuły, a nawet mosty i ulice. Czytając dalej dowiecie się, skąd najlepiej oglądać Rzym z góry (choć nie tylko!)
Wybierasz się do stolicy Włoch? Sprawdź nasz rozbudowany przewodnik o zwiedzaniu i atrakcjach Rzymu
- Kapitol i darmowe punkty widokowe na Forum Romanum za Pałacem Senatorskim
- Taras widokowy w Tabularium
- Terrazza Caffarelli - taras w kawiarni z widokiem na obszar dawnego getta
- Pomnik Wiktora Emanuela II (inaczej Ołtarz Ojczyzny) - panoramiczny punkt widokowy
- Kopuła Bazyliki św. Piotra na Watykanie
- Wzgórze Janikulum - kolejny z darmowych punktów widokowych
- Zamek św. Anioła
- Wzgórze Awentyn
- Giardino degli Aranci (Ogród Pomarańczowy)
- Giardino Storico di Sant' Alessio
- Słynna dziurka od klucza na Piazza Cavalieri di Malta
- Wzgórze Pincio nad Placem Popolo
- Terrazza Viale del Belvedere i trasa panoramiczna
- Schody Hiszpańskie
- Palatyn - panorama Forum Romanum oraz pozostałości Circus Maximus
- Punkty z widokiem na Koloseum - Via Nicola Salvi i nie tylko
- Punkty widokowe Rzymu poza utartym szlakiem
- Widok na ruiny Palatynu z południowej strony Circus Maximus
- Taras widokowy na bramie św. Sebastiana z panoramą Drogi Appijskiej
- Taras widokowy na bramie św. Pawła z widokiem na Piramidę Cestiusza
- Taras widokowy w Bazylice Matki Bożej Większej
- Tarasy widokowe w Halach Trajana
- Mosty jako punkty widokowe w Rzymie
Kapitol i darmowe punkty widokowe na Forum Romanum za Pałacem Senatorskim
Nasz przewodnik po rzymskich punktach widokowych rozpoczynamy od położonego w samym sercu miasta Kapitolu (Wzgórza Kapitolińskiego), gdzie znajdziemy co najmniej cztery miejsca warte uwagi.
Na tyłach Pałacu Senatorskiego, po obu jego stronach, odnajdziemy tarasy, z których podziwiać możemy północno-zachodnią część słynnego Forum Romanum. Najlepiej widoczne są stamtąd dwa zabytki - Łuk Septymiusza Sewera oraz Świątynia Wespazjana.
Więcej o Forum Romanum przeczytacie w naszym przewodniku Forum Romanum: zwiedzanie, bilety, zabytki
Pierwszy z punktów znajduje się przy Via di San Pietro in Carcere, a drugi przy Via Monte Tarpeo (Belvedere di Via Monte Tarpeo). Przy każdym z nich czekać na nas będzie inny widok, warto więc udać się na oba. Przyjemnie jest też zajrzeć tam po zmroku, kiedy zabytki są lekko i klimatycznie podświetlone. Wieczorami praktycznie obie uliczki są puste, co najwyżej od czasu do czasu przechodzą tamtędy jacyś turyści lub miejscowi.
Taras widokowy w Tabularium
Pałac Senatorski został wzniesiony na fundamentach starożytnej budowli znanej pod nazwą Tabularium, która prawdopodobnie wykorzystywana była jako archiwum państwowe. Obecnie Tabularium znajduje się na trasie zwiedzania Muzeów Kapitolińskich, i z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, jego część wychodząca wprost na Forum Romanum jest możliwa do odwiedzenia i oferuje wspaniały widok na antyczny plac.
Chcąc spojrzeć na Forum Romanum z tarasu Tabularium musimy zakupić bilet do Muzeów Kapitolińskich. Placówka ta należy do najważniejszych muzeów w Rzymie
Terrazza Caffarelli - taras w kawiarni z widokiem na obszar dawnego getta
Kolejnym wartym polecenia punktem widokowym na Wzgórzu Kapitolińskim jest ogólnodostępny i darmowy taras kawiarni Terrazza Caffarelli, który oferuje przyjemny widok na Teatr Marcellusa, inne zabytki położone na obszarze dawnego żydowskiego getta oraz panoramę zachodniej części historycznego centrum z zabytkowymi kopułami.
Zaletą tego miejsca jest fakt, że oprócz podziwiania widoku możemy raczyć się też winem lub innym napojem. Trudno jest nam powiedzieć na ile miejsce to faktycznie jest popularne (bo wzmianka o nim pojawia się ostatnimi czasy w wielu miejscach), ale my nigdy nie trafiliśmy tam na więcej niż kilkanaście osób.
Chcąc dostać się na Terrazza Caffarelli powinniśmy od razu po wejściu schodami na Plac Kapitoliński skręcić w prawo w uliczkę Via delle Tre Pile i następnie podejść do placu Piazzale Caffarelli, gdzie znajdziemy drzwi wejściowe. Po wejściu do środka pozostanie nam tylko pokonać dwa piętra po schodach i będziemy na miejscu.
Pomnik Wiktora Emanuela II (inaczej Ołtarz Ojczyzny) - panoramiczny punkt widokowy
Bezpośrednio przy Kapitolu, przy zawsze gwarnym Placu Weneckim, stoi monumentalny gmach nazywany potocznie Ołtarzem Ojczyzny, choć jego oficjalna nazwa to Pomnik Wiktora Emanuela II lub w skrócie Vittoriano). Na szczycie tego monumentu wzniesionego w hołdzie pierwszemu królowi zjednoczonego Królestwa Włoch utworzono panoramiczny taras widokowy, który gwarantuje wspaniały widok w obie strony miasta (zobaczymy stąd zarówno Watykan, jak i Koloseum).
Na taras widokowy wjedziemy jedną z wind. Bilet kosztuje 15€. Atrakcja czynna jest codziennie. Więcej o historii pomnika przeczytacie w naszym artykule Ołtarz Ojczyzny w Rzymie - panoramiczny punkt widokowy
Na niższych poziomach monumentu odnajdziemy dodatkowo darmowy punkt obserwacyjny, z którego będziemy mogli obejrzeć mniej imponującą panoramę okolicy.
Kopuła Bazyliki św. Piotra na Watykanie
Monumentalna kopuła Bazyliki św. Piotra należy do najbardziej rozpoznawalnych elementów rzymskiego krajobrazu. Co jednak ważniejsze dla tematyki naszego artykułu - na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na poniższy Plac Świętego Piotra, panoramę Rzymu oraz Ogrody Watykańskie wraz kompleksem Muzeów Watykańskich.
Chcąc dostać się na kopułę będziemy musieli pokonać 320 lub 551 schodów. Pierwsza opcja jest nieco droższa, gdyż pierwszy odcinek trasy na szczyt pokonujemy windą. W trakcie wycieczki na taras widokowy przejdziemy przez dach słynnej świątyni i będziemy mogli przyjrzeć się zdobiącym ją rzeźbom. Dodatkowo przejdziemy też przez wnętrze kopuły i będziemy mogli zobaczyć jej zdobienia oraz spojrzeć na Bazylikę z całkiem innej perspektywy.
Przed decyzją o wybraniu się na kopułę warto zdawać sobie sprawę, że należy ona do bardzo obleganych i w ciągu dnia jest bardzo zatłoczona, a przed jej kasami ustawiają się długie kolejki chętnych do zakupu wejściówki. Musimy też ostrzec turystów czujących się niekomfortowo w ciasnych pomieszczeniach - fragment trasy wewnątrz kopuły prowadzi przez nieco klaustrofobiczne przejście.
Chcąc uniknąć największych tłumów możemy na miejscu pojawić się zaraz po otwarciu lub ewentualnie bliżej końca dnia. Warto jednak pamiętać, że rano słońce nie sprzyja robieniu dobrych zdjęć.
Więcej informacji o wejściu na kopułę oraz o jej historii znajdziecie w naszym tekście Kopuła Bazyliki św. Piotra: wejście oraz historia
Wzgórze Janikulum - kolejny z darmowych punktów widokowych
Położone w granicach Zatybrza Janikulum należy do najwyższych wzgórz współczesnego Rzymu, choć co ciekawe - nie należało wcale do siedmiu oryginalnych wzgórz, na których według legendy założono miasto. Na szczycie tego wzniesienia odnajdziemy popularny taras widokowy położony przy Placu Garibaldiego, z którego rozpościera się panorama niemal całego miasta. Na mapie znajdziecie go wpisując Belvedere del Gianicolo lub Terrazza del Gianicolo.
Na szczyt wzgórza możemy dojechać autobusem lub dojść pieszo z dolnej części Zatybrza. Wybierając spacer warto tak zaplanować naszą trasę, żeby po drodze minąć Kościół św. Piotra in Montorio (przylegający do świątyni dziedziniec skrywa podziwiane dzieło Bramantego - słynne Tempietto) oraz wspaniałą fontannę Fontana dell'Acqua Paola. Po minięciu wodotrysku ruszamy ciągnącą się wzdłuż drzew ulicą Passeggiata del Gianicolo, żeby po około kilometrze znaleźć się na miejscu. Zaletą trasy pieszej są widoki po drodze, ale musimy liczyć się z tym, że w ciepły dzień może nas trochę zmęczyć.
Mając trochę więcej czasu możemy podejść również pod Faro degli Italiani, czyli do stojącej nieopodal latarni morskiej, sprzed której również rozpościera się przyjemny widok na panoramę Wiecznego Miasta.
Zamek św. Anioła
Castel Sant’Angelo, czyli popularny Zamek św Anioła to jeden z największych symboli Wiecznego Miasta. Zabytek ten leży tuż obok Watykanu i jest udostępniony do zwiedzania, a na jego szczycie odnajdziemy jeden z najlepszych punktów widokowych w Rzymie, z którego zobaczymy panoramę historycznego centrum oraz Bazylikę św. Piotra, której kopuła wydaje się być wręcz na wyciągnięcie ręki.
Więcej o zwiedzaniu oraz historii zabytku przeczytacie w naszym przewodniku Zamek Świętego Anioła w Rzymie: zwiedzanie oraz historia. Pamiętajcie, że punkty widokowe stanowią zaledwie małą część trasy zwiedzania zamku - w jego wnętrzach zobaczymy m.in. pięknie zdobione sale, liczne eksponaty muzealne oraz środek dawnego antycznego mauzoleum.
Wzgórze Awentyn
Awentyn to kolejne z legendarnych siedmiu wzgórz i jednocześnie jeden z najbardziej zielonych i willowych zakątków historycznego centrum Wiecznego Miasta. Wzgórze słynie też z kilku darmowych rzymskich punktów widokowych, które każdego dnia ściągają tu tłumy turystów.
Giardino degli Aranci (Ogród Pomarańczowy)
Ogród Giardino degli Aranci rozciąga się tuż obok zabytkowej Bazyliki Santa Sabina, która przyciąga licznych sympatyków architektury starożytnej i wczesnochrześcijańskiej. Ogród ten jest przyjemnym miejscem na krótki odpoczynek pośród drzew pomarańczowych - od nich bierze się zresztą jego nazwa, gdyż słowo aranci oznacza właśnie pomarańcze.
Na skraju ogrodu zarządzanego przez Dominikanów odnajdziemy popularny taras widokowy z panoramą historycznego centrum oraz widokiem niemal na wprost kopuły Bazyliki św. Piotra (która co warto podkreślić znajduje się jednak dość daleko).
Wejście na teren ogrodu jest darmowe. Miejsce to jest jednak tak popularne, że przy punkcie widokowym niemal zawsze gromadzą się tłumy. Ogród Pomarańczowy należy do uwielbianych przez turystów miejsc obserwacji zachodu słońca, więc jeśli chcielibyśmy zająć dobre miejsce, to warto pojawić się już nieco wcześniej.
Giardino Storico di Sant' Alessio
Giardino Storico di Sant' Alessio to kolejny z ogrodów znajdujących się na Awentynie, który posiada taras wychodzący wprost na historyczną część miasta. Wejście na teren ogrodu, podobnie jak w przypadku Giardino degli Aranci, znajduje się przy ulicy Via di Santa Sabina.
Słynna dziurka od klucza na Piazza Cavalieri di Malta
Piazza Cavalieri di Malta czyli Plac Kawalerów Maltańskich może pochwalić się jednym z najbardziej unikatowych widoków na Rzym. Zaglądając przez niewielką dziurkę od klucza zobaczymy niemal jak przez lupę kopułę Bazyliki św. Piotra na Watykanie.
W starych przewodnikach "dziurka od klucza" uchodziła za ukryty sekret Rzymu, ale dziś wiedzą o niej wszyscy i każdego dnia ustawiają się przed nią tłumy. Mimo wszystko warto poczekać w kolejce nawet kilkanaście minut, żeby na własne oczy sprawdzić skąd biorą się zachwyty nad uchwyconą w tym małym otworze perspektywą.
Wzgórze Pincio nad Placem Popolo
Taras w ogrodach na wzgórzu Pincio (wł. Terrazza del Pincio) wychodzi bezpośrednio na słynny Plac Popolo (wł. Piazza del Popolo) i pozwala spojrzeć na niego z innej perspektywy. Przy okazji obejrzymy też widoczną z oddali panoramę historycznego centrum Rzymu z kopułami kościołów. Łatwo wypatrzyć stąd kopułę Bazyliki św. Piotra w tle, w stronę której taras jest skierowany.
Na taras na wzgórzu Pincio dojdziemy bezpośrednio z Placu Popolo. Schody znajdziemy na wysokości Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Wszystkich Ludzi.
Terrazza Viale del Belvedere i trasa panoramiczna
Od tarasu na wzgórzu Pincio możemy ruszyć na południowy-wschód ulicą nazwaną imieniem naszego słynnego rodaka (Viale Adamo Mickievicz), żeby po przejściu kilkuset metrów odnaleźć kolejny taras widokowy (Terrazza Viale del Belvedere) położony tuż obok Willi Medyceuszy. Mimo że nie widać stąd Placu Popolo, to punkt ten oferuje urokliwą panoramę dachów historycznego centrum i warto do niego podejść.
Po nacieszeniu się widokiem możemy ruszyć dalej ulicą Viale della Trinità dei Monti, która zaprowadzi nas do górnej części słynnych Schodów Hiszpańskich. Po drodze kilkukrotnie czekać na nas będzie widok na rzymskie dachy, choć przez większość czasu będzie on przysłonięty drzewami.
Schody Hiszpańskie
Górna część Schodów Hiszpańskich (wł. Scalinata di Trinità dei Monti) oraz wejście do górującego nad nimi Kościoła św. Trójcy (Trinità dei Monti) to kolejne punkty umożliwiające spojrzenie na miasto z wyższej perspektywy. Widok stąd jest jednak już gorszy niż na opisanych wcześniej dwóch punktach: wzgórzu Pincio i tarasie przy Willi Medyceuszy.
Palatyn - panorama Forum Romanum oraz pozostałości Circus Maximus
Pragnąc zobaczyć Forum Romanum w całej okazałości powinniśmy odwiedzić stanowisko archeologiczne Forum Romanum i Palatynu. Na Wzgórzu Palatyńskim czeka na nas taras widokowy w ogrodach Orti Farnesiani, z którego rozpościera się wspaniała panorama starożytnego placu.
Po przeciwnej stronie Palatynu będziemy mogli spojrzeć dodatkowo w stronę pozostałości Circus Maximus, ale niewiele tam zobaczymy, gdyż z monumentalnego stadionu przetrwały dosłownie resztki.
Palatyn stanowi jedno stanowisko archeologiczne z Forum Romanum. Istnieje możliwość zakupu samodzielnej wejściówki lub biletu łączonego z Koloseum. Więcej informacji o wzgórzu znajdziecie w naszym przewodniku Palatyn: zwiedzanie legendarnego wzgórza Rzymu
Punkty z widokiem na Koloseum - Via Nicola Salvi i nie tylko
Słynne Koloseum znajduje się na liście miejsc do zobaczenia u większości (a może wszystkich?) turystów wybierających się do Wiecznego Miasta. Chcąc obejrzeć położony w dolinie zabytek mamy do wyboru kilka opcji. Zacząć najlepiej od obejścia go dookoła - nam do gustu przypadł szczególnie widok zza Łuku Konstantyna Wielkiego.
Chcąc jednak zobaczyć Koloseum z trochę wyższej perspektywy mamy do wyboru:
- widok z przechodzącej powyżej zabytku ulicy Via Nicola Salvi. Znajduje się ona po stronie północnej i dojdziemy do niej schodami spod stacji metra Colosseo,
- widok z niewielkiego ogrodu Giardinetto del Monte Oppio (Uwaga! wieczorami potrafi się tam kręcić mało przyjemne towarzystwo),
- widok zza Świątyni Wenus i Romy, która znajduje się na terenie stanowiska archeologicznego Forum Romanum.
Dwie pierwsze propozycje będą dobrym wyborem na oglądanie Koloseum o zachodzie słońca.
Nie zapominajmy też, że również samo Koloseum jest punktem widokowym na okolicę.
Punkty widokowe Rzymu poza utartym szlakiem
Dotychczas opisaliśmy najlepsze punkty widokowe i te oferujące jak najszersze spojrzenie na panoramę Rzymu. Poniżej przedstawiliśmy z kolei kilka mniej oczywistych miejsc, które oferują widok na konkretne zabytki bądź obszary.
Widok na ruiny Palatynu z południowej strony Circus Maximus
Chociaż z ogromnego Circus Maximus przetrwały zaledwie szczątki i o jego oryginalnych wymiarach przypomina nam jedynie utworzony w jego miejscu park miejski, to warto przyjść tu dla niepowtarzalnego widoku na zabudowę pałacową Palatynu.
Taras widokowy na bramie św. Sebastiana z panoramą Drogi Appijskiej
Brama św. Sebastiana (wł. Porta S. Sebastiano) należy do najlepiej zachowanych bram w starożytnym Murze Aureliana. Na szczycie budowli znajduje się taras widokowy, z którego będziemy mogli spojrzeć na odchodzącą od bramy ulicę Via Appia (pol. Droga Appijska), czyli najstarszą z rzymskich dróg. Widok z góry jest dość idylliczny i przypomina bardziej krajobraz wiejski niż obrzeża wielkiego miasta.
Wstęp do znajdującego się w bramie Muzeum Murów (Museo delle Mura) jest bezpłatny. W środku, oprócz tarasu widokowego, czeka na nas niewielka wystawa poświęcona starożytnym fortyfikacjom oraz możliwość spaceru po krótkim odcinku muru z zachowanymi wieżami.
Brama znajduje się jednak na tyle daleko od centrum, że nie zobaczymy z niej żadnego z najbardziej znanych zabytków Wiecznego Miasta
Taras widokowy na bramie św. Pawła z widokiem na Piramidę Cestiusza
Brama św. Pawła jest kolejnym dawnym punktem wjazdowym do miasta przekształconym w muzeum. Na szczycie atrakcji udostępniono taras widokowy, z którego zobaczymy co prawda wyłącznie najbliższą okolicę, ale będziemy mogli spojrzeć z innej perspektywy na sąsiednią Piramidę Cestiusza
Wstęp do mieszczącego się w bramie Museo della Via Ostiense jest bezpłatny, ale w środku nie jest wystawiane zbyt wiele eksponatów. Jeśli jednak jesteśmy w okolicy to warto zajrzeć do środka i spojrzeć na piramidę, którą włączono w obręb murów miejskich.
Taras widokowy w Bazylice Matki Bożej Większej
Eskwilin należy do tych wzgórz, które nie posiadają typowego ogólnodostępnego belwederu (tarasu widokowego). Wciąż jednak możemy znaleźć tu miejsca, z których spojrzymy na okolicę z trochę wyższej perspektywy.
Pierwsza z propozycji to taras znajdujący się na piętrze Bazyliki Matki Bożej Większej (wł. Basilica Papale di Santa Maria Maggiore), który dostępny jest podczas wycieczki z przewodnikiem. Z góry zobaczymy rozciągający się przed świątynią plac Piazza di Santa Maria Maggiore oraz najbliższą okolicę.
Ciekawszy widok odnajdziemy po przeciwnej stronie placu, gdzie na dachu swój taras posiada restauracja La Terrazza dei Papi. Trafiając tam na dobry stolik możemy delektować się drinkiem bądź posiłkiem siedząc na wprost zabytkowej bazyliki.
Tarasy widokowe w Halach Trajana
Kolejny nieoczywisty punkt widokowy odnajdziemy na terenie kompleksu Hal Trajana, w którym mieści się dziś Muzeum For Cesarskich. Na trasie zwiedzania muzeum znajduje się taras pozwalający spojrzeć na Forum Trajana oraz okoliczną panoramę z całkiem innej perspektywy.
Hale Trajana należą do jednych z naszych ulubionych rzymskich atrakcji, ale polecilibyśmy je tylko tym czytelnikom, którzy są szczególnie zainteresowani okresem starożytnym w Rzymie i odwiedzili już wszystkie najważniejsze muzea takie jak Muzea Kapitolińskie oraz trzy główne oddziały Narodowego Muzeum Rzymskiego (Museo Nazionale Romano)
Mosty jako punkty widokowe w Rzymie
Do najbardziej nieoczywistych rzymskich punktów widokowych należą... mosty, które zwłaszcza podczas zachodu słońca, przy odbijających się w wodzie zabytkach, gwarantują nam niezapomniane widoki.
Do szczególnie wartych polecenia przepraw przed Tybr należą trzy obiekty położone jeden za drugim:
- most Umberta I (Ponte Umberto I) z widokiem na Bazylikę św. Piotra oraz most i zamek św. Anioła,
- most św. Anioła - po zmroku polecamy stanąć po jego południowej stronie i spojrzeć w kierunku podświetlonego zamku,
- most Wiktora Emanuela II (Ponte Vittorio Emanuele II).
Warto też stanąć na moście Ponte Palatino, z którego zobaczymy przęsło Mostu Emiliusza, będące jedynym zachowanym śladem po najstarszym kamiennym moście w Rzymie (zabytek pochodzi II wieku p.n.e.).