Punkty widokowe Aten
Ateny to miejsce o wyjątkowej historii, znane przede wszystkim z położonego na wzgórzu w samym sercu miasta Akropolu.
Stolica Grecji to jednak nie tylko pozostałości po dawnej starożytnej chwale - to również bogaty krajobrazowo teren otoczony przez malownicze pasma górskie oraz Zatokę Sarońską. W centrum Aten obok osławionego Akropolu w górę wznoszą się również inne wzgórza. Takie ukształtowanie terenu jest wręcz wymarzone dla fanów podziwiania miejskiej scenerii z góry.
W naszym zestawieniu przygotowaliśmy opis najważniejszych punktów widokowych Aten - z każdego z nich widok jest inny, ale ze wszystkich możemy podziwiać wspaniały Akropol.
Najlepsze punkty widokowe w Atenach - darmowe i płatne
Wzgórza Aresa (Areopag)
Wzgórza Aresa (zwane również Areopagiem) to niewielkie skaliste wzniesienie położone naprzeciwko Akropolu o wysokości zaledwie 115 m n.p.m. W czasach starożytnych znajdowały się na nim świątynie oraz obradowała najwyższa rada kształtującą politykę ówczesnych Aten. To właśnie stąd do zgromadzonych przemawiał św. Paweł.
Areopag zapewnia niepowtarzalną panoramę Akropolu od strony Propylejów (monumentalnej bramy prowadzącej na teren wzgórza) oraz daje możliwość objęcia wzrokiem większości centrum.
Wzgórze Aresa jest bezpłatne.
Możemy wejść na nie z dwóch stron. Pierwsza, najczęściej wybierana trasa znajduje się przy samym Akropolu - na Areopag prowadzą stamtąd podwójne schody, pierwsze metalowe, drugie "wyrzeźbione" z kamienia. Inną droga jest przejście za antyczną Agorą i wejście na ogrodzony teren ze wzgórzem - z tej strony niestety przejście będzie nieco trudniejsze.
Wzniesienie porastają liczne krzewy, a sam szczyt jest skalisty, dlatego warto mieć na sobie obuwie z twardą podeszwą.
Taras widokowy na Akropolu
Akropol to położone w sercu Aten wapienne wzgórze. Jest to najcenniejsze i najbardziej znane miejsce w stolicy będące jednocześnie największym symbolem całej Grecji. W okresie cywilizacji mykeńskiej mieściła się tam cytadela, którą z czasem przekształcono w miejscu kultu - na szczycie wznoszono tam wielkie świątynie do dziś ozdabiające ozdabiające wzgórze.
Wzgórze liczy sobie ponad 150 metrów n.p.m., lecz różnica wysokości względem najbliższej okolicy to "zaledwie" 70 metrów.
Akropol nie jest najbardziej oczywistym punktem widokowym Aten, ponieważ widoczna z niego panorama miasta nie uwzględnia... jego własnej zabudowy. Mimo to położony na wschodnim krańcu wzgórza taras oferuje wspaniałą panoramę tamtej części miasta oraz otaczających Ateny pasm górskich. Roztacza sie z niego widok m.in. na Świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz Łuk Hadriana).
Wzgórze Akropolu zapewni nam dodatkowo przyjemne widoki na swoje zbocza, na których znajdują się ważne ruiny świątyń i teatrów, takie jak: Teatr Dionizosa czy starożytny Odeon Heroda Attyka.
Z Akropolu widać doskonale dwa inne popularne punkty widokowe w Atenach - znajdujące się po przeciwnych stronach wzgórza Likawitos oraz Filopapposa, które również opisaliśmy w naszym zestawieniu. W porównaniu z nimi skaliste wzgórze Aresa może wydać się nam maleńkim pagórkiem.
Taras widokowy na wzgórzu Lycabettus
Wzgórze Lycabettus (inaczej wzgórze Likawitos lub góra Lycabettus) to wysokie wzniesienie położone na północno-wschodnim krańcu starego miasta. Na jego szczycie znajduje się taras widokowy z Kaplicą św. Jerzego, który jest idealnym miejsce do podziwianie panoramy Aten - roztacza się z niego doskonały widok na Akropol z Partenonem na pierwszym planie.
Taras widokowy na górze Lycabettus jest darmowy.
Warto jednak pamiętać, że droga na górę jest kręta i dosyć długa - jeśli wybieramy się na szczyt piechotą, to powinniśmy zarezerwować na to do 30 minut. Po drodze będziemy mogli podziwiać rosnące przy trasie opuncje oraz znajdziemy kilka miejsc na krótki odpoczynek z widokiem na okolicę.
Alternatywą jest wzięcie taksówki lub skorzystanie ze specjalnej kolejki linowej Lycabettus Funicular.
Cena za wjazd kolejką linową wynosi:
- w jedną stronę 7€,
- w obie strony 10€.
Kolejka pokonuje wysokość około 210 metrów.
Na górze znajduje się kawiarnia, gdzie możemy odpocząć. Turystom poszukujących mniej oczywistych atrakcji podpowiemy, że zbocze wzgórza skrywa nie lada gratkę - wydrążony w skale rezerwuar Hadriana (gr. Αδριάνειος Δεξαμενή). Co prawda nie można dziś do niego wejść, ale można rzucić okiem przez szybę.
Wzgórze Filopapposa
Wzgórze Filopapposa to wzniesienie położone kawałek na południowy-zachód od Akropolu. Na jego szczycie stanął Pomnik Filopapposa (rzymskiego senatora i konsula), należący do najciekawszych starożytnych zabytków Aten. U jego stóp roztacza się wspaniały widok na Akropol oraz jego zachodnie zbocze z Odeonem Heroda Attyka.
Wstęp na teren wzgórza Filopapposa jest bezpłatny.
Na jego szczyt możemy wejść różnymi ścieżkami, które są równie malownicze co widoki z góry. Po drodze zobaczymy tzw. więzienie Sokratesa znajdujące się w grocie. Jeśli przespacerujemy się w stronę zachodnią wzgórza, to będziemy mogli spojrzeć z innej perspektywy w stronę Zatoki Sarońskiej oraz Pireusu
Wskazówka! Naszym zdaniem wzgórze Filopapposa lepiej jest omijać wieczorem i bliżej zmroku. W przypadku braku innych turystów lepiej też nie afiszować się drogim sprzętem ani kosztownościami.
Wzgórze Pnyx
Sąsiadujący ze wzgórzem Filopapposa Pnyx jest znacznie mniej popularny od swojego sąsiada. Trudno się temu dziwić - pagórek ten jest znacznie niższy i nie gwarantuje tak spektakularnych widoków.
Wciąż jednak oferuje przyjemną panoramę Akropolu, a do tego oba miejsca możemy odwiedzić w trakcie jednego spaceru. Samo wzgórze w czasach antycznych pełniło funkcję miejsca zgromadzeń ateńskich obywateli, czego świadectwem są nieliczne ruiny.
Ciekawostką jest, że w okolicy tej odkryto ślady osadnictwa z ery neolitycznej, przez co w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku wzgórze uznane zostało za park archeologiczny
Restauracja w hotelu The Athens Gate Hotel
Hotel The Athens Gate Hotel to nie popularny hotel w centrum stolicy Grecji, ale również znakomity punkt widokowy! Na ostatnim, 8. piętrze kompleksu powstał bar/restauracja z otwartym tarasem, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na miasto - a zwłaszcza na panoramę Akropolu oraz Świątynię Zeusa Olimpijskiego.
Na miejscu możemy usiąść i odpocząć delektując się greckimi drinkami lub napojami kawowymi. Jak na lokalizację i widoki ceny na miejscu są akceptowalne. Jeśli zdecydujemy się tam wybrać, to po wejściu do hotelu należy skręcić w lewo i skierować się wprost do windy.