Oceanarium w Lizbonie
Oceanarium w Lizbonie (Oceanário de Lisboa) jest największym obiektem tego typu w Europie i każdego dnia przyciąga całe tłumy turystów.
Największe Oceanarium w Europie
Oceanarium powstało z okazji organizowanych w Lizbonie międzynarodowych targów Expo’98, więc nie szczędzono na nie środków.
Duże akwarium (centralny i główny zbiornik wodny) ma pojemność aż pięciu milionów litrów słonej wody. Wszystkie przebywające w nim stworzenia pływają razem tworząc niesamowity obraz dla ludzkich oczu. Akwarium zostało podzielone na cztery siedliska, które reprezentują cztery różne wody i razem tworzą imponującą wizję jednego wielkiego oceanu. Znajdziemy tam faunę i florę z Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego, a także Arktycznego.
Cały obiekt zamieszkuje ponad 25 tysięcy morskich stworzeń, które reprezentują oceany z całego świata.
Zwiedzanie Oceanarium w Lizbonie - co zobaczymy w środku?
Zwiedzania lizbońskiego Oceanarium rozpoczynamy od akwariów roślinnych (ich długość to 40 metrów), po czym przechodzimy przez specjalne przejście (na świeżym powietrzu). Następnie możemy zobaczyć wystawę tymczasową (jeśli zakupiliśmy bilet, który ją obejmuje), a potem wracamy w to samo miejsce i przechodzimy już do właściwego obiektu.
Po wejściu widzimy pierwszą z wielu szklanych ścian ogromnego akwarium. Obchodzimy je dookoła, w międzyczasie i po drodze dostępne są dodatkowe, mniejsze akwaria. Główny zbiornik możemy oglądać z dwóch poziomów.
Przed szybami i w mniejszych wnękach znajdują się miejsca do siedzenia, gdzie można chwilę odpocząć lub dłużej popatrzeć na pływające w zasięgu wzroku stworzenia. Przed dużymi szybami znajduje się większa wolna przestrzeń. Tam również można usiąść, zarówno na przygotowanych do tego siedziskach, jak i bezpośrednio na podłodze.
Oprócz głównego akwarium i tych mniejszych zobaczymy tam także specjalnie przygotowany wybieg dla pingwinów. Spotkamy tam mi.in. pingwina magellańskiego oraz wydrę morską. W głównym zbiorniku żyją np.: rekiny, płaszczki, dorsze, samogłowy tuńczyki, makrele, żabnica, a także rybki, które cieszą się dużą popularnością w akwarystyce morskiej. W mniejszych natomiast możemy oglądać takie stworzenia jak: koniki morskie, meduzy, ośmiornice, malutkie ryby węgorzokształtne, a także rozgwiazdy.
Wybrane morskie stworzenia w Oceanarium w Lizbonie
Ryby (w tym rekiny):
- żarłacz brunatny - żarłacz brunatny atlantycki, żarłacz Milberta (Carcharhinus plumbeus)
- żarłacz czarnopłetwy (Carcharhinus limbatus)
- żarłacz rafowy czarnopłetwy (Carcharhinus melanopterus)
- tawrosz piaskowy - tawrosz (Carcharias taurus)
- samogłów - mola (Mola mola)
- rocha (Rhinobatos rhinobatos)
- dorsz atlantycki (Gadus morhua), inaczej wątłusz
- żabnica - nawęd, żabnica nawęd (Lophius piscatorius)
- mobula (Mobula mobular) - devil-ray / devil fish
- barrakuda wielka (Sphyraena barracuda)
- ryby węgorzokształtne, np.: Heteroconger hassi oraz Gorgasia preclara
- ławica makreli japońskiej (Scomber japonicus)
Ptaki:
- pingwin magellański (Spheniscus magellanicus)
- alka zwyczajna - alka, alka krzywonosa (Alca torda)
- maskonur zwyczajny, maskonur (Fratercula arctica)
Rybki popularne w akwarystyce morskiej:
- pokolec białobrody, pokolec błękitny (Acanthurus leucosternon)
- pokolec królewski, pokolec (Paracanthurus hepatus)
- pokolec turkusowy (Acanthurus coeruleus)
- pokolec strojny (Acanthurus lineatus)
- Hypsypops rubicundus / Hypsypops rubicunda – inna nazwa to - garibaldi
- wargatek sanitarnik (Labroides dimidiatus)
Inne:
- kanał morski - wydra morska, kałan, wydrozwierz (Enhydra lutris)
Oceanarium w Lizbonie - informacje praktyczne
Na wizytę w Oceanarium warto zaplanować pomiędzy 60 a 120 minut. Długość pobytu zależy przede wszystkim od tego jak bardzo interesują nas morskie stworzenia - my na przykład spędziliśmy bardzo dużo czas siedząc na podłodze i je podziwiając.
- aktualne ceny biletów do Oceanarium w Lizbonie znajdziemy tutaj,
- Oceanarium czynne jest codziennie - aktualne godziny sprawdzimy tu.
Jak dojechać do Oceanarium w Lizbonie?
Obiekt znajduje się na terenie Parku Narodów (Parque das Nações), do którego najwygodniej dojedziemy metrem linii czerwonej w kierunku lotniska. Wysiadamy na stacji Oriente. Po wyjściu czeka nas jeszcze około 10-15 minutowy spacer - najpierw w stronę rzeki, potem skręcamy w prawo i idziemy aż zobaczymy budynek Oceanarium.
Alternatywnie może skorzystać z autobusu miejskiego lub nawet pociągu regionalnego (stacja Orienta, dojedziemy tu np. ze stacji Santa Apolonia).
Jeśli przyjeżdżamy samochodem to warto sprawdzić informacje o parkingach na tej stronie.
Czy warto odwiedzić Oceanarium w Lizbonie?
Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Akwarium jest unikatowe w swoim rozmiarze oraz ilości morskich stworzeń. W Polsce, ani nawet w innych krajach Europy, nie uda nam się zobaczyć "wnętrza" oceanu w tak obszernej formie. Na przykład popularne we Włoszech Akwarium w Genui znacznie mu ustępuje.
Na nas największe wrażenie (oprócz rozmiarów całego przedsięwzięcia) wywarła ryba samogłów, której wcześniej nie widzieliśmy, piękne koniki morskie i wspaniałe wydry. Jednym z niezaprzeczalnie najfajniejszych miejsc "na trasie" zwiedzania jest ogromna szyba, którą możemy oglądać z górnego balkonu a także z poziomu podłogi, gdzie najlepiej widać cały oceaniczny zwierzyniec.