Nieoczywiste miejsca w Monachium - 12 atrakcji poza utartym szlakiem
Stolica Bawarii należy do naszych ulubionych miast w Niemczech. Po kilkukrotnych odwiedzinach stworzyliśmy rozbudowany przewodnik po największych atrakcji Monachium. W tym artykule skupiamy się mniej znanych atrakcjach - większych lub mniejszych, które warto wpisać na swoją listę miejsc do zobaczenia.
- Pałac Sprawiedliwości (Justizpalast)
- Alter Hof (Stary Dwór)
- Kościół św. Michała - Michaelskirche
- Średniowieczne bramy miejskie
- Siegestor - monachijski łuk triumfalny
- Statua Bawarii i bawarski panteon sław
- Monachium w czasach nazistowskich - wybrane miejsca pamięci
- Rindermarkt - malowane domy w Monachium oraz Wieża Lwa
Pałac Sprawiedliwości (Justizpalast)
Nieopodal dawnych murów miejskich wzniesiono Pałac Sprawiedliwości - okazały neobarokowy budynek wzniesiony pod koniec XIX wieku. Architektura tego obiektu bardziej przypomina rezydencję królewską niż gmach sądu. Będąc w okolicy, warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć wspaniały wewnętrzny dziedziniec z arkadami, monumentalnymi schodami oraz kopułą.
W sali numer 253 przygotowano wystawę poświęconą członkom organizacji Biała Róża (niem. Weiße Rose), którzy zostali skazani na śmierć właśnie w tym miejscu w 1943 roku.
Można również spróbować odwiedzić miejscową restaurację - osobiście zjedliśmy tam naprawdę smaczny posiłek za niewygórowaną cenę.
Tuż obok Pałacu Sprawiedliwości znajduje się ceglany Nowy Pałac Sprawiedliwości w stylu neogotyckim. Dzisiaj mieści się tam Sąd Najwyższy kraju związkowego Bawarii.
Alter Hof (Stary Dwór)
Była to pierwsza rezydencja Wittelsbachów, zanim władcy Bawarii przenieśli się do Rezydencji. Jej historia sięga XIII wieku i była wykorzystywana aż do XV stulecia.
Chociaż dzisiejszy budynek jest wyłącznie powojenną rekonstrukcją, trudno o inną budowlę, która lepiej reprezentowałaby średniowieczną zabudowę. Kompleks wyróżnia się urokliwym dziedzińcem.
Kościół św. Michała - Michaelskirche
Kościół św. Michała (Jesuitenkirche St. Michael) to renesansowa świątynia wzniesiona w latach 1583-1599. Za niewielką opłatą możemy zejść do krypty (wejście odnajdziemy po prawej stronie od ołtarza), gdzie również znajdują się grobowce niektórych członków rodu Wittelsbachów.
Średniowieczne bramy miejskie
Aż do końca XVIII wieku Monachium otoczone było pierścieniem średniowiecznych murów obronnych. Choć te fortyfikacje zostały rozebrane, trzy zachowane bramy miejskie (Karlstor, Isartor i Sendlinger Tor) stanowią świadectwo ich istnienia.
Historia bramy Karlstor sięga XIII wieku, a wielu turystów mija ją przynajmniej raz, gdyż znajduje się tuż przy popularnym placu o tej samej nazwie. Brama ta została jednak pokryta farbą, co sprawia, że bardziej przypomina neogotyckie realizacje niż autentyczny średniowieczny zabytek.
Nazwa wschodniej bramy, Isartor, wywodzi się od rzeki Izary. Powstała ona podczas wznoszenia drugiego pierścienia murów miejskich. Na fasadzie budowli w XIX wieku powstał fresk przedstawiający triumfalny przejazd Ludwika IV Bawarskiego po jego zwycięstwie nad siłami Fryderyka Pięknego (księcia Austrii) w bitwie pod Ampfing w 1322 roku.
Ostatnia z bram, Sendlinger Tor, jako jedyna posiada zachowaną ceglaną fasadę. Zobaczymy ją na południu starego miasta.
Siegestor - monachijski łuk triumfalny
Oprócz wymienionych powyżej trzech bram warto zobaczyć również Siegestor (pol. Bramę Zwycięstwa), która ma formę łuku triumfalnego. Monument został zwieńczony statuą przedstawiającą Bawarię, która ujeżdża kwadrygę zaprzężoną w cztery lwy.
Statua Bawarii i bawarski panteon sław
Nieco dalej od centrum, w okolicy miejsca organizacji słynnego Oktoberfest, znajduje się jedna z najciekawszych neoklasycznych realizacji w Europie Zachodniej. Jest to zwieńczenie wizji króla Bawarii Ludwika I, który pragnął upamiętnić sukcesy swojego królestwa (co ciekawe, w momencie zakończenia prac w 1850 roku, Ludwik I nie stał już na czele państwa).
Władca ufundował monument składający się z dwóch elementów:
- Wysokiej na 18 metrów rzeźby z brązu przedstawiającej patronkę jego królestwa, Bawarię, z lwem u boku. Co warte podkreślenia - jest to pierwszy od czasów starożytności tak monumentalny posąg wzniesiony wyłącznie z brązu. Ostatnim tak ambitnym przedsięwzięciem był posąg zwany Kolosem, który przedstawiał cesarza Nerona i dał nazwę słynnemu Koloseum. Dziś w "głowie" Bawarii mieści się punkt widokowy.
- Doryckiej kolumnady zwanej Ruhmeshalle, wewnątrz której umieszczono popiersia najbardziej zasłużonych Bawarczyków. Większość z nich - z wyjątkiem Albrechta Dürera, Hansa Holbeina Starszego i kilku pojedynczych postaci - może być mało znana polskim turystom.
Monachium w czasach nazistowskich - wybrane miejsca pamięci
Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, Monachium było jednym z kluczowych miast w okresie nazistowskim. To tutaj narodziła się nazistowska partia NSDAP, a na ulicach tego miasta w 1923 roku miał miejsce "pucz monachijski", podczas którego naziści siłą próbowali przejąć władzę. Najbardziej krwawe sceny rozegrały się na słynnym placu Odeonsplatz, gdzie doszło do starcia sił rządowych z puczystami - podczas wymiany ognia zginęło około 20 osób z obu stron. Wiele spotkań członków partii nazistowskiej odbywało się w hali piwnej Hofbräuhaus. Dzisiaj w mieście ciężko znaleźć ślady tych mrocznych lat, jeśli jednak chcemy dowiedzieć się więcej o tym okresie, warto udać się do muzeum NS Dokuzentrum, które poświęcone jest czasom wojennym i zbrodniom partii nazistowskiej.
Przygotowując plan zwiedzania Monachium, warto uwzględnić kilka miejsc pamięci, które skłaniają do refleksji:
- Na posadzce placu Rodzeństwa Schollów (Geschwister-Scholl-Platz), znajdującym się naprzeciwko wejścia do gmachu Uniwersytetu Monachijskiego, powstał pomnik w formie porozrzucanych kartek, upamiętniający Hansa i Sophie Schollów, członków organizacji Biała Róża, którzy zostali powieszeni za opór przeciwko władzy nazistowskiej,
- Wspomniana już loggia Feldherrnhalle była miejscem ostatniej potyczki w trakcie puczu monachijskiego (zginęło tam kilkunastu puczystów) Po dojściu nazistów do władzy, przekształcono ją w pomnik pamięci, przed którym wszyscy przechodnie byli zobowiązani złożyć salut. Część osób niechętnych władzy omijała loggię, przechodząc ulicą Viscardigasse, gdzie po wojnie upamiętniono ich postawę, wybrukowując fragment chodnika na złoty kolor.
- Najtragiczniejsze miejsce pamięci oddalone jest o 15 kilometrów od centrum Monachium Dachau, gdzie znajdował się obóz koncentracyjny. Dzisiaj istnieje tam miejsce pamięci otwarte dla odwiedzających. Część budynków została zrekonstruowana, na miejscu znajdziemy też wystawy.
Podczas wizyty w Dachau warto również odwiedzić kolejną rezydencję władców Bawarii. Pałac Dachau jest dostępny do zwiedzania - w środku szczególnie zachwyca Sala Bankietowa, a za pałacem można pospacerować po urokliwych ogrodach.
Rindermarkt - malowane domy w Monachium oraz Wieża Lwa
Na południowym krańcu tej odchodzącej od Placu Mariackiego uliczki zobaczymy: zespół trzech budynków pokrytych malowniczymi freskami (Ruffinihaus), średniowieczną ceglaną Wieże Lwa (Löwenturm) oraz fontannę przedstawiającą bydło (dawniej na placu tym organizowano targ bydlęcy).