Podróże po Europie

Nieoczywiste miejsca w Lizbonie - 13 atrakcji poza utartym szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 10 października 2024

Stolica Portugalii pełna jest wspaniałych zabytków i unikatowych miejsc, o czym przekonacie się czytając nasz przewodnik po największych atrakcjach w Lizbony.

To położone nad Tagiem miasto oferuje jednak znacznie więcej, a czytelnicy szukający nieoczywistych miejsc na pewno nie będą się tu nudzić. W naszym artykule zebraliśmy nasze ulubione atrakcje spoza utartego szlaku, które udało nam się odkryć podczas naszych wizyt w Lizbonie.

Praça do Município oraz lizboński ratusz

Kierując się ulicą Rua do Arsenal w kierunku zachodnim, dotrzemy do placu Praça do Município, przy którym wznosi się ratusz miejski - Paços do Concelho de Lisboa. Neoklasyczny budynek ratusza został wybudowany w latach 1865-1880. Jego poprzednik, stojący w tym samym miejscu, został zniszczony przez pożar w 1863 roku, a wcześniej także przez trzęsienie ziemi. Władze miejskie nie szczędziły środków na bogate zdobienia wnętrz; najlepszym tego dowodem są Złota Sala i "Sala Szlachecka".

Z balkonu ratusza, 5 października 1910 roku, ogłoszono powstanie Republiki Portugalii.

Na placu tym zobaczymy też charakterystyczną mozaikę podłogową, która pojawiła się w mieście w połowie XIX wieku. Czytając ostrzeżenia o tym, jak bardzo jest śliska, traktowaliśmy to bardziej jako przesadę i ciekawostkę - do czasu, aż sami musieliśmy pokonać ją w deszczowy dzień!

Od czasu do czasu w ratuszu organizowane są darmowe wycieczki z przewodnikiem. Dawniej odbywały się one o 11:00 w pierwszą niedzielę miesiąca i nie wymagały rezerwacji, ale warto to zweryfikować na miejscu.

Sztuka uliczna w Lizbonie

Choć nie wszyscy doceniają sztukę uliczną, trudno jest w Lizbonie nie dostrzec, jak wiele dzieł naprawdę upiększa to miasto (oczywiście z wyjątkiem amatorskich bazgrołów w obrębie Alfamy).

Jeśli chcemy zobaczyć sztukę uliczną najwyższej klasy, najlepiej udać się w okolicę dworca Santa Apolonia lub przespacerować się aleją Fontes Pereira de Melo przy stacji metra Picoas.

W okolicy dworca Santa Apolonia warto skierować kroki na zachód wzdłuż nabrzeża w kierunku centrum. Tam odnajdziemy imponujące, futurystyczne prace artystów pod pseudonimami Pixelpancho i Vhils.

Budynki wzdłuż alei Fontes Pereira de Melo wzięły w 2010 roku udział w projekcie Crono. Jego główną ideą była rewitalizacja zaniedbanych obszarów miejskich. Jak to osiągnięto? Do współpracy zaproszono renomowanych artystów sztuki ulicznej, którzy przemienili fasady budynków w wielkoformatowe dzieła. Trzeba przyznać, że efekt był imponujący. Niestety, po zakończeniu projektu niektóre fragmenty budynków zostały pokryte przez amatorów brzydkimi pracami, co trochę popsuło efekt końcowy.

Street art w Lizbonie
Street art w Lizbonie

Pałac São Bento i okolica

Na terenie dzielnicy Estrela wznosi się jedna z najbardziej imponujących budowli Lizbony - neoklasyczny Pałac Bento (Palacete de São Bento). Obecnie jest to siedziba portugalskiego parlamentu. Początkowo w tym miejscu stał klasztor, który został poważnie uszkodzony podczas wielkiego trzęsienia ziemi. Po rewolucji w 1820 roku obiekt został przejęty przez władze państwowe. Od tamtej pory pałac przeszedł kilka renowacji i obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w stolicy Portugalii.

Chociaż wycieczki z przewodnikiem po wnętrzach pałacu są rzadko organizowane, warto zajrzeć do środka w dni, gdy obraduje portugalski parlament.

Nieopodal Pałacu São Bento znajdziemy Bazylikę Basílica da Estrela oraz malownicze ogrody Jardim da Estrela.

Ajuda z widokiem na słynny Most 25 Kwietnia oraz dawnym pałacem królewskim

Ajuda jest usytuowana na wzgórzu górującym nad Belém. Chociaż dzielnica ta jest często pomijana przez turystów, posiada kilka ciekawych atrakcji zachęcających do wizyty. Jednym z największych atutów Ajudy jest jej położenie - roztacza się stąd widok na Belém, Most 25 Kwietnia (lizboński Golden Gate) oraz rzekę Tag.

Perłą Ajudy jest Jardim Botânico d’Ajuda, który działa od 1768 roku i jest najstarszym ogrodem botanicznym w Portugalii (i jednym z najstarszych w Europie). Jego wyjątkowy akcent stanowi barokowa fontanna, umiejscowiona na drugim poziomie ogrodu.

W sąsiedztwie ogrodu znajduje się neoklasyczny Palácio Nacional da Ajuda. Pałac, wzniesiony po trzęsieniu ziemi w 1755 roku (władca początkowo mieszkał na wzgórzu w namiocie, tak bardzo obawiał się kolejnego trzęsienia), pełnił funkcję rezydencji królewskiej aż do rewolucji w 1910 roku.

Jego wnętrze charakteryzuje się połączeniem różnych stylów, a jednym z najbardziej wyróżniających się pomieszczeń jest okazała sala jadalna. Rezydencja jest otwarta dla zwiedzających. Na placu przed pałacem wznosi się monument upamiętniający króla Carlosa I, który zginął w zamachu.

Jak dostać się do Ajudy?

Najdogodniej dostaniemy się do Ajudy korzystając z historycznego tramwaju nr 18. Jeśli jednak zdecydujemy się na spacer z Belém, warto przygotować się na podejście w górę.

Bairro Alto - rozrywkowa strona Lizbony

Do naszych ulubionych zakątków Lizbony należy Bairro Alto – jedna z najbardziej tętniących życiem i unikalnych dzielnic Lizbony. Kiedyś tereny te leżały poza murami miejskimi, a dziś wśród krętych uliczek kryją się modne sklepy (między innymi przy ulicy Rua do Norte), knajpki i restauracje. Całość charakteryzuje się niezobowiązującym, luźnym klimatem. W odróżnieniu od Baixy, życie nocne w Bairro Alto jest żywe aż do świtu. W przeszłości była to mekka miejscowej bohemy, a dziś stanowi ulubione miejsce relaksu zarówno dla młodszych, jak i starszych mieszkańców.

Sercem Bairro Alto jest plac Praça Luís de Camões. Na jego środku dumnie stoi pomnik poświęcony poecie Luísowi de Camõesowi. Uważa się, że plac ten stanowi granicę pomiędzy dzielnicami Chiado i Bairro Alto. Przy placu kursuje słynny tramwaj numer 28.

Podczas pobytu w Bairro Alto warto zagłębić się w głąb dzielnicy i udać się do punktu widokowego Miradouro de Santa Catarina, skąd rozpościera się zachwycający widok na rzekę Tag.

Narodowe Muzeum Powozów (Museu dos Coches)

To największa kolekcja powozów w Portugalii, świadcząca o luksusie i bogatej historii kraju. Niektóre z nich są nie tylko środkami transportu, ale również prawdziwymi arcydziełami sztuki. Placówka znajduje się w malowniczej dzielnicy Belém.

Museu Calouste Gulbenkian

Niech nazwa tej placówki nas nie zmyli. To muzeum, nazwane na cześć magnata Calouste Gulbenkiana, który przekazał swoje kolekcje państwu portugalskiemu, należy do najważniejszych instytucji poświęconych sztuce w Europie.

Zbiory muzeum prezentują dzieła począwszy od antyku aż po XIX wiek. Odwiedzający mają okazję podziwiać rzeźby z antycznej Grecji, mumie z Egiptu, XVII-wieczne dywany z Turcji, eleganckie drewniane meble oraz dzieła takich artystów jak Rubens czy Monet.

Muzeum Orientu (Museu do Oriente)

Dzięki morskim podbojom Portugalczycy dotarli do odległych zakątków świata, w tym Azji i Dalekiego Wschodu. Muzeum Orientu prezentuje eksponaty przywiezione z tych rejonów, nabyte podczas wypraw handlowych lub pochodzące z portugalskich kolonii, jak np. Makau. W muzeum można zobaczyć chociażby kolekcje zbroi samurajskich oraz przedmioty z terakoty.

Almada i sanktuarium Jezusa Króla

Gdy spojrzymy na drugi brzeg rzeki Tag, zobaczymy linię zabudowań. Nie jest to jednak kolejna dzielnica Lizbony, a samodzielne miasto Almada. Łączy je ze stolicą Portugali słynny Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril), który wyglądem przypomina most Golden Gate Bridge z San Francisco.

Wizytówką Almady jest monumentalna statua Jezusa, dominująca nad przylegającym do niej sanktuarium Jezusa Króla (Santuario Nacional de Cristo Rei). Imponująca konstrukcja od razu budzi skojarzenia ze statuą Jezusa z Rio de Janeiro - i co ciekawe, pomysł na kształt sanktuarium powstał po wizycie kardynała Lizbony w Brazylii.

Wskazówka: Almada jest też popularnym wyborem wśród osób poszukujących dobrej kuchni oraz bardziej lokalnej atmosfery. W mieście działa wielu świetnie ocenianych restauracji serwujących owoce morza, które są nastawione na lokalsów.

Sanktuarium przyciąga pielgrzymów z całej Europy. Wśród nich są także Polacy, przybywający, by zobaczyć relikwię św. Faustyny Kowalskiej. Wokół sanktuarium rozciąga się plac, skąd roztacza się piękny widok na Lizbonę. Dostęp do niego jest bezpłatny.

Dla wielu turystów główną atrakcją jest jednak możliwość wjazdu na samą górę statuy Jezusa, skąd roztacza się najbardziej kompletna panorama Lizbony. Przy sprzyjającej pogodzie z góry dostrzec można okolicę w promieniu nawet 20 kilometrów. Statua Jezusa ma wysokość 28 metrów, ale umiejscowiona jest na najwyższym szczycie Almady, który wznosi się ponad 100 metrów nad poziomem morza. Punkt widokowy znajduje się tuż pod głową statuy. Aby tam się dostać, można skorzystać z windy – koszt to 6€. Wielu turystów jednak rezygnuje z tej atrakcji, zadowalając się widokiem z placu.

Dotarcie do Almady i sanktuarium nie sprawi trudności. Wystarczy wsiąść na prom ze stacji Cais do Sodré do portu w Cacilhas, a następnie przesiąść się w autobus i dojechać do przystanku Cristo Rei (oddzielny bilet zakupimy u kierowcy).

Atrakcje Cacilhas

Jeśli mamy więcej czasu, możemy zastanowić się nad zwiedzeniem także atrakcji w miasteczku Cacilhas, gdzie znajdziemy dwie ciekawe atrakcje związane z morzem:

  • Fragatę D. Fernando II e Gloria (adres: Av. Aliança Povo M.F.A 15) - statek muzeum. Portugalska fregata pływającą w latach 1845-1878, która przepłynęła kulę ziemską 5 razy. Wewnątrz umieszczono kody QR, dzięki którym dowiemy się więcej o tej jednostce.
  • Łódź podwodną Barracuda - historyczna łódź podwodna umieszczona w suchym doku, która od jakiegoś czasu jest znów dostępna do zwiedzania!

Campo Pequeno - arena walk byków

Campo Pequeno to czynna arena walk byków. Zwiedzając ją, można odkryć małe muzeum prezentujące stroje torreadorów, wspiąć się na górne piętro trybuny czy też przejść tunelem na poziom parteru. Arena położona jest obok dużego, nowoczesnego centrum handlowego. Tradycyjne walki byków odbywają się w czwartkowe wieczory w miesiącach letnich. Osoby zainteresowane tym widowiskiem powinny uprzednio sprawdzić terminy nadchodzących występów.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama