Podróże po Europie

Nicea: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Lazurowego Wybrzeża.

Ostatnia aktualizacja: 22 marca 2024

Nicea to największe miasto i stolica słynnego Lazurowego Wybrzeża, a przy okazji jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w całej Francji. I nie ma się czemu dziwić, gdyż historia tego nadmorskiego miasta była burzliwa i pełna zwrotów.

W naszym przewodniku przedstawimy Wam najważniejsze atrakcje Nicei i podpowiemy, jak zaplanować zwiedzanie. Zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia do historii miasta.

Atrakcje Nicei - widok ze wzgórza zamkowego na Promenadę Anglików i Aleję Stanów Zjednoczonych w Nicei
Atrakcje Nicei - widok ze wzgórza zamkowego na Promenadę Anglików i Aleję Stanów Zjednoczonych w Nicei

Historia Nicei w pigułce

Swoje osady w miejscu dzisiejszej Nicei zakładali starożytni Grecy (Nikaia) oraz Rzymianie (Cemenelum, dzisiejsza dzielnica Cimiez). Po upadku Imperium Rzymskiego, Nicea zacieśniła więzi z krainami tworzącymi dzisiejsze Włochy, takimi jak Genua (VII-IX wiek), a następnie Piza, z którą stworzyła sojusz przeciwko Genui i Francji.

W XIII i XIV wieku, Nicea była częścią Prowansji, by pod koniec XIV wieku dołączyć do Sabaudii. Dopiero w 1860 roku, za panowania Napoleona III, miasto zostało włączone w granice Francji. Mając na uwadze ten historyczny kontekst, nie dziwi fakt, że spacerując uliczkami starego miasta, można odnieść wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do miasteczek włoskiej Ligurii.

XVIII i XIX wiek przyniosły rozkwit bardziej masowej turystyki, której pionierami była zamożna arystokracja brytyjska. Nicea stała się jednym z najważniejszych kurortów wypoczynkowych dla brytyjskiej klasy wyższej (wypoczywała tu nawet królowa Wiktoria). Właśnie w tamtym czasie powstała słynna Promenada Anglików, sfinansowana częściowo przez brytyjską arystokrację, oraz wiele imponujących budowli reprezentujących architekturę stylu Belle Époque.

Wszystko to wpłynęło na dzisiejszy kształt i charakter Nicei, która z jednej strony jest piątym największym miastem we Francji i ważnym ośrodkiem ekonomicznym, z drugiej zaś jej nadmorska część przypomina typowy kurort wakacyjny.

Wydaje się nam, że w stolicy Lazurowego Wybrzeża każdy znajdzie coś dla siebie. Plaże, długa promenada, historyczne stare miasto, rzymskie ruiny, masa restauracji i knajpek, muzea, galerie, a także malownicze wzgórza i ścieżki spacerowe - oferta atrakcji w Nicei w tym mieście jest naprawdę bogata.

Jak zwiedzać Niceę?

Sposób zwiedzania Nicei zależy od atrakcji, które planujemy odwiedzić. Jeśli chcemy skupić się na obszarze od Placu Masséna do wzgórza zamkowego czy portu, możemy bez problemu poruszać się pieszo. Jeśli jednak planujemy odwiedzić również położoną na wzgórzu dzielnicę Cimiez lub inne z popularnych wzgórz, Mont Boron, warto rozważyć skorzystanie z transportu publicznego miejskiej lub rowerów miejskich. My zazwyczaj poruszaliśmy się pieszo, docierając bez problemu do większości miejsc w mieście - nawet na wzgórze Boron, ale spacer był dość długi.

Więcej o transporcie publicznym napisaliśmy w oddzielnym artykule: Komunikacja miejska w Nicei

Wskazówka praktyczna: Podczas zwiedzania Nicei warto zwracać uwagę na czerwone oznaczenia w kształcie labiryntu z napisem Monument historique. To oficjalne francuskie znaki wskazujące obiekty ważne dla historii lub dziedzictwa kulturalnego kraju.

Co warto zobaczyć w Nicei? Największe atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca

Plac Masséna

Za centralny punkt Nicei można uznać Plac Masséna (Place Masséna). Pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę po dotarciu na plac, jest siedem postaci umieszczonych na wysokich kolumnach. Ta instalacja artystyczna nosi nazwę "Rozmowy w Nicei" i symbolizuje siedem kontynentów. Warto odwiedzić plac wieczorem, kiedy rzeźby są podświetlane w różnych kolorach.

Nicea - Wieczorny widok na Plac Masséna (Place Masséna) i instalację 'Rozmowy w Nicei'
Nicea - Wieczorny widok na Plac Masséna (Place Masséna) i instalację 'Rozmowy w Nicei'

Plac otaczają kolorowe budynki, a od strony południowej zamyka go imponująca Fontanna Słońca (Fontaine du Soleil).

Promenada Anglików - zwiedzanie symbolicznej ulicy w Nicei

Rozciągająca się przez niemal siedem kilometrów Promenada Anglików jest bodaj najbardziej rozpoznawalnym symbolem Nicei. Arteria ta prowadzi od lotniska aż do ogrodu Alberta I. Wzdłuż promenady ciągnie się długa trasa piesza oraz rowerowa.

Wskazówka praktyczna: Jeśli znajdziecie nocleg przy Promenadzie Anglików, zalecamy sprawdzić dokładną lokalizację wybranego miejsca. Słynna ulica ma długość ponad 7 kilometrów i rozciąga się od lotniska aż do niemalże historycznego centrum miasta.
Hotel Negresco - Promenada Anglików, Nicea
Hotel Negresco - Promenada Anglików, Nicea

Zabudowa wzdłuż Promenady Anglików bardziej przypomina kurort niż nowoczesną metropolię. Dominują tu głównie hotele, z których niektóre, takie jak Hotel Negresco, są doskonałym przykładem architektury stylu Belle Époque. Tuż obok hotelu Negresco znajduje się wejście do jednej z najwspanialszych willi w mieście, Villa Masséna, która została przekształcona w muzeum. W trakcie zwiedzania przejdziemy zarówno przez apartamenty z zachowanym oryginalnym wystrojem, jak i przez sale wystawowe, gdzie prezentowana jest historia Nicei z czasów napoleońskich oraz późniejszych. Do mniej oczywistych eksponatów należą maska pośmiertna Napoleona oraz tabakiera Marii Walewskiej.

Willa Masséna - perła architektury w Nicei
Willa Masséna - perła architektury w Nicei
Nicea - widok na ogród i Muzeum Masséna (muzeum w willi w stylu Belle Époque)
Nicea - widok na ogród i Muzeum Masséna (muzeum w willi w stylu Belle Époque)

Stare miasto (Vieux Nice) - zabytki Nicei

Historyczne stare miasto (Vieux Nice) rozciąga się od Placu Masséna aż do wzgórza zamkowego. Na południu granicę wyznacza morze, natomiast na północy park Promenade du Paillon, który ciągnie się aż do Placu Garibaldi.

Stare miasto można podzielić na dwa główne części. Wschodnia przypomina labirynt wąskich uliczek otoczonych kolorowymi kamienicami. Znajdziemy tu między innymi barokową katedrę (Cathédrale Sainte-Réparate) oraz ukryty wśród zwyczajnych fasad największy skarb starego miasta - genueński Pałac Lascaris.

Przechadzając się wąskimi uliczkami, natknąć się można także na wiele knajpek, kawiarni, urokliwych placyków oraz inne kościoły, w tym na przykład XVII-wieczny kościół jezuitów Église Saint-Jacques-le-Majeur.

Katedra w Nicei
Katedra w Nicei

Zachodnia część starego miasta charakteryzuje się już mniej zwartą zabudową. Znajduje się tu słynny targ Cours Saleya (czynny od 7:00-8:00) oraz targ kwiatowy Marché aux Fleurs. Oba targi są nieczynne w poniedziałki.

Na targu Cours Saleya zakupimy świeże produkty i zjemy coś na szybko. Dookoła targu działa wiele knajpek. Ceny są tu jednak dość wysokie.

Wśród godnych uwagi budynków zachodniej części starego miasta warto wskazać Operę (Opéra de Nice Côte) oraz usytuowaną naprzeciwko niej cukiernię Maison Auer. Wnętrze cukierni to prawdziwa atrakcja, a będąc na miejscu, warto skosztować któryś z lokalnych specjałów, takich jak choćby tutejsze makaroniki.

Targ kwiatowy w Nicei
Targ kwiatowy w Nicei

Pałac Lascaris - perła architektury w Nicei

Wspaniała rezydencja, zbudowana w XVII wieku dla Jean-Baptiste Lascarisa, bratanka Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Jean-Paula Lascarisa, uważana jest za najdoskonalszy przykład barokowego pałacu w całym mieście.

Wspaniałe schody w Pałacu Lascaris
Wspaniałe schody w Pałacu Lascaris

Dziś rezydencja pełni rolę muzeum miejskiego. Oprócz imponujących schodów oraz apartamentów mieszkalnych, w jej wnętrzach znajduje się również wystawa historycznych instrumentów muzycznych.

Pałac Lascaris - wskazówki praktyczne

Na spokojne zwiedzenie pałacu warto zaplanować około godziny.

Do zwiedzania udostępniono dwa piętra, chociaż na pierwszym z nich otwarty jest jedynie jeden pokój z ekspozycją. Drugie piętro podzielone jest na dwie części. Skręcając w lewo, trafimy do wnętrz pałacowych, gdzie możemy podziwiać m.in. salon oraz sypialnię (podzieloną na galerię i alkowę).

Pomieszczenia po prawej stronie przekształcono w salę wystawową z instrumentami muzycznymi, które pochodzą ze zbiorów Antoine Gautiera. Znajduje się tam także pozostałość po dawnej kaplicy.

Bilet wstępu kosztuje 5€. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia zwiedza Pałac Lascaris oraz wszystkie miejskie muzea za darmo.

Naszym zdaniem warto rozważyć zakup biletu łączonego do wszystkich muzeów miejskich w Nicei, który kosztuje 15€ i jest ważny przez 96 godzin.

Atrakcje Nicei - Pałac Lascaris
Atrakcje Nicei - Pałac Lascaris

Promenade du Paillon - wspaniały park w Nicei

Na wschód od placu Masséna rozpościera się wizytówka Nicei - 12-hektarowy park Promenade du Paillon, ciągnący się aż do Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej MAMAC. Jeszcze w XVIII wieku w miejscu dzisiejszego parku przepływała rzeka Paillon, która rozdzielała stare i nowe miasto, a zaledwie kilka lat temu istniał tu dworzec autobusowy i parking. Teren został jednak gruntownie przebudowany i dziś jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców.

Już przy wejściu do parku od strony placu Masséna zauważymy powierzchnię pokrytą otworami, z których tryska woda – jest to Miroir d’Eau, czyli "lustro wody". Wieczorami całość jest podświetlana różnokolorowymi światłami, co tworzy niezwykły efekt. Zarówno turyści, jak i młodsi mieszkańcy chętnie bawią się próbując przebiec między strumieniami wody tak, by nie dać się ochlapać.

Na końcu promenady postawiono kopię z brązu rzeźby Dawida, znanego z Florencji. W całym parku rozstawione są ławki i miejsca do wypoczynku. Park jest otwarty od rana do wieczora. W ciepłe dni wielu ludzi korzysta z uroków parku, organizując tu krótkie pikniki. Miłośnicy architektury powinni zwrócić uwagę na kompleks Lycée Massena usytuowany bliżej końca parku. Dziś mieści się w nim szkoła, ale został on wybudowany w 1623 roku i pierwotnie służył jako konwent Augustynów. Jego fasada i dekoracje nadal przyciągają wzrok.

Po zachodniej stronie placu znajduje się wejście do ogrodu Alberta I (Jardin Albert I), gdzie również zobaczymy fontanny, a także bujną roślinność oraz różnorodne instalacje. Przemierzając cały ogród, wyjdziemy na słynną Promenadę Anglików.

Wzgórze zamkowe (Colline du Château)

Niegdyś wzgórze zamkowe było najważniejszym punktem w mieście. To właśnie tu stała katedra oraz rezydencja władców, która w późniejszych czasach została przekształcona w ufortyfikowaną cytadelę, otoczoną licznymi bastionami.

W 1706 roku twierdza została zniszczona przez wojska króla Francji, Ludwika XIV, i nigdy więcej nie odzyskała dawnego blasku. W pierwszej połowie XIX wieku podjęto decyzję o przekształceniu wzgórza na park miejski. W ramach założenia utworzono m.in. sztuczny wodospad. Obecnie wzgórze zamkowe jest dostępne dla mieszkańców i turystów. Każdy może przyjść, pospacerować po jego terenie i zorganizować piknik

Sztuczny wodospad - wzgórze zamkowe w Nicei
Sztuczny wodospad - wzgórze zamkowe w Nicei

Na szczycie czekają na nas malownicze punkty widokowe, ruiny katedry oraz cmentarz monumentalny.

Jak dostać się na wzgórze zamkowe w Nicei?

Na wzgórze zamkowe można dostać się zarówno schodami, jak i darmową windą - wejście znajduje się od strony Ulicy Stanów Zjednoczonych (Quai des États-Unis).

Quai Rauba Capeu i "I Love NICE" - malownicza trasa wzdłuż wybrzeża

W 2003 roku do użytku oddano trasę Quai Rauba Capeu, która biegnie wzdłuż morza i otacza wzgórze zamkowe. Jest to doskonałe miejsce na krótki spacer. Ścieżka piesza została zaprojektowana poniżej poziomu drogi, a wzdłuż niej rozmieszczone są ławki. Możemy na nich usiąść i podziwiać morze oraz fale rozbijające się o skały.

Ciekawe miejsca w Nicei - droga Quai Rauba Capeu
Ciekawe miejsca w Nicei - droga Quai Rauba Capeu

Trasa rozpoczyna się od wschodniej strony, od monumentu Monument aux Morts w Starym Porcie, i prowadzi aż do wieży Tour Bellanda. Na placu przed wieżą podłogę ozdobił zegar słoneczny, obok którego stoi popularny napis "I Love NICE". Miejsce to jest bez przerwy oblegane przez turystów.

I LOVE NICE
I LOVE NICE

Od zachodu Quai Rauba Capeu łączy się z Quai des États-Unis (Ulica Stanów Zjednoczonych). Ulica ta biegnie wzdłuż historycznych budynków, które były dawniej wykorzystywanych przez rybaków (Ponchettes).

Zabytkowe budynki zachowały swój oryginalny charakter. Obecnie mieszczą się w nich nowoczesne kawiarnie oraz placówki kultury, takie jak Galerie des Ponchettes - galeria sztuki współczesnej pod egidą miejskich muzeów Nicei.

Plaże w Nicei - kamieniste plaże wzdłuż Promenady Anglików

Wzdłuż Promenady Anglików oraz Quai des États-Unis rozciągają się plaże. Łącznie jest ich ponad 20. Część z nich jest płatna, jednak nie są to klasyczne plaże. Są to raczej odgrodzone obszary całkowicie pokryte leżakami. Ceny na płatnych plażach są dość wysokie, a opłaty naliczane są praktycznie za wszystko – parasol, ręcznik czy miejsce bliżej wody.

Największym problemem plaż w Nicei jest ich kamienistość – zarówno na brzegu, jak i pod wodą. Przed pójściem na plażę warto zaopatrzyć się w specjalne obuwie ochronne. W przeciwnym razie wejście do wody może okazać się nie lada wyzwaniem.

Więcej w artykułach: Plaże wzdłuż Promenady Anglików.

Znacznie przyjemniejszą plażę można znaleźć nieco na wschód od Nicei, w urokliwym miasteczku Villefranche-sur-Mer. Chociaż plaża tam też nie jest zupełnie piaszczysta, stanowi miłą odmianę w porównaniu z kamienistymi plażami Nicei.

Więcej: Villefranche-sur-Mer - jeden z największych skarbów Lazurowego Wybrzeża

Rzut oka na plaże w Villefranche-sur-Mer
Rzut oka na plaże w Villefranche-sur-Mer

Muzea sztuki w Nicei

Musée des Beaux-Arts - muzeum sztuk pięknych w Nicei

Nicea może poszczycić się kilkoma interesującymi muzeami sztuki. Jednym z najczęściej odwiedzanych jest Musée des Beaux-Arts - nicejskie muzeum sztuk pięknych i najważniejsza galeria sztuki w mieście. W jej wnętrzach można podziwiać prace artystów tworzących od XIV do XIX wieku. Wśród nich szczególnie imponują olbrzymie dzieła Charlesa i Carlo Vanloo. Eksponowane są również prace bardziej współczesnych twórców, takich jak Paul Signac czy Raoul Dufy. Muzeum mieści się w zabytkowej willi na lekkim wzniesieniu, więc przygotujmy się na spacer pod górę.

Muzeum Marca Chagalla

Miłośnicy kubizmu i internacjonalizmu nie powinni przegapić Muzeum Marca Chagalla, największej placówki poświęconej sztuce tego malarza. Założone za jego życia, prezentuje liczne prace z motywami biblijnymi, podarowane przez samego artystę. Dzisiaj możemy tam podziwiać również jego dzieła świeckie.

MAMAC - muzeum sztuki współczesnej

Kolejną interesującą placówka jest Museum of Modern and Contemporary Art (MAMAC) - muzeum sztuki współczesnej. Na jego kilku piętrach zaprezentowano prace zarówno znanych, jak i mniej kojarzonych artystów. Ozdobą kolekcji są "Diamentowe Buty" Andy’ego Warhola. Przed budynkiem uwagę przyciąga monumentalna, kwadratowa głowa.

Wspólny bilet do miejskich muzeów i galerii sztuki

Dla miłośników kultury przygotowano wspólny bilet umożliwiający dostęp do wszystkich miejskich muzeów i galerii sztuki w Nicei, w tym Pałacu Lascaris. Bilet Pass Musées de Nice dostępny jest w wersji 96-godzinnej w cenie 15€ i pozwala odwiedzić 10 różnych miejsc.

Niestety, bilet ten nie obejmuje wejścia do muzeum Marca Chagalla.

Pamiętajcie również, że dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia zwiedzają miejskie muzea bezpłatnie.

Cimiez - starożytne zabytki i muzeum Henriego Matisse

Jednym z najbardziej fascynujących rejonów Nicei jest położona na wzgórzu dzielnica Cimiez. W przeszłości znajdowała się tu niezależna osada, Cemenelum, pełniąca funkcję stolicy rzymskiej prowincji Alpes Maritimae (Alpy nadmorskie). Dziś, oprócz antycznych śladów, odnajdziemy tu nowoczesne hotele oraz zabudowę willową w stylu Belle Époque.

Zabytki w Nicei -  ruiny rzymskiego amfiteatru w Cimiez
Zabytki w Nicei - ruiny rzymskiego amfiteatru w Cimiez

Jeśli planujecie zwiedzić Cimiez, najlepiej zacząć od Parku Areny (Parc des Arènes de Cimiez), który leży na terenie historycznego gaju oliwnego. W jego obrębie znajdują się:

  • Ruiny rzymskiej areny mogącej pomieścić nawet 5000 widzów. Wstęp na teren ruin jest bezpłatny.
  • Stanowisko archeologiczne z ruinami: rzymskiej ulicy, łaźni oraz wczesnochrześcijańskiego baptysterium. Stanowisko to jest częścią Muzeum Archeologicznego i wymaga zakupu biletu. Ruiny łaźni są także widoczne z poziomu parku.
  • Musée Matisse - muzeum poświęcone francuskiemu artyście Henriemu Matisse, mieszczące się w odrestaurowanej willi genueńskiej z 1680 roku. Niestety, we wnętrzu rezydencji zachowało się niewiele oryginalnego wystroju, z wyjątkiem kilku ledwo dostrzegalnych fresków w niektórych pomieszczeniach.

W samym parku czasem spotkać można mieszkańców urządzających pikniki, więc nie zdziwmy się widokowi stołów przepełnionych jedzeniem.

Wskazówka praktyczna: Jeśli ze wszystkich płatnych muzeów miejskich w Nicei planujecie odwiedzić wyłącznie Musée Matisse oraz stanowisko archeologiczne, możecie zakupić bilet łączony w cenie 10€. W innym przypadku bilet muzealny w cenie 15€ będzie lepszym wyborem.

Klasztor franciszkanów na wzgórzu Cimiez

Na wschodniej granicy parku kryje się prawdziwa perła dzielnicy i jedna z najwspanialszych atrakcji Nicei - Klasztor Franciszkanów (Monastère de Cimiez). Kompleks klasztorny składa się między innymi z kościoła zdobionego wspaniałymi freskami i drewnianym ołtarzem, ogrodu oferującego malowniczy widok na miasto, Muzeum Franciszkanów oraz cmentarza, gdzie spoczywa wielu znanych mieszkańców miasta.

Mały ogródek na terenie ogrodów przyklasztornych w dzielnicy Cimiez w Nicei
Mały ogródek na terenie ogrodów przyklasztornych w dzielnicy Cimiez w Nicei

Avenue Jean Médecin - atrakcje Nicei wzdłuż jej głównej ulicy handlowej

Na północ od Placu Masséna rozpoczyna się główna ulica handlowa miasta - Avenue Jean Médecin. W ciągu dnia ciężko trafić na moment, kiedy nie jest na niej tłoczno. Na całej jej długości funkcjonują sklepy (w tym galeria handlowa Galeries Lafayette), kawiarnie i restauracje.

Interesującym budynkiem znajdującym się przy tej ulicy jest neogotycka bazylika Notre-Dame (Basilique Notre-Dame de l’Assomption). Świątynia została wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku i obecnie jest największym miejscem kultu religijnego w mieście.

Co warto zobaczyć w Nicei? Bazylika Notre-Dame w Nicei
Co warto zobaczyć w Nicei? Bazylika Notre-Dame w Nicei

Cerkiew św. Mikołaja

Jednym z najbardziej wyjątkowych zabytków Nicei jest monumentalna Cerkiew św. Mikołaja (Cathédrale Orthodoxe Russe St Nicolas). Ta świątynia w stylu bizantyjskim jest największą cerkwią poza granicami Rosji. Jej budowę zlecił ostatni car Rosji, Mikołaj II.

Cerkiew św. Mikołaja w Nicei
Cerkiew św. Mikołaja w Nicei

Wnętrze świątyni zdobi przepięknie zdobiony ołtarz. Cerkiew otacza przestronny plac. Pamiętajmy o odpowiednim stroju podczas wizyty. Kobiety w sukienkach lub krótkich spodniach mogą zostać poproszone o zakrycie nóg chustą przy wejściu. Na tyłach cerkwi znajduje się winda dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

Informacje praktyczne

Cerkiew św. Mikołaja czynna jest codziennie. Aktualne godziny otwarcia sprawdzicie na oficjalnej stronie.

W krypcie katedry otworzone zostało muzeum. W sobotę wieczorem i w niedzielę rano odbywają się msze święte i wstęp dla turystów jest ograniczony.

Wzgórze Boron (Mont Boron)

Od wschodu nad nicejskim portem góruje wzgórze Mont Boron. Na jego szczycie znajdziemy park miejski Parc du Mont Boron oraz historyczny fort Mont Alban.

Budowa fortu Mont Alban rozpoczęto w 1557 roku na polecenie księcia Saubadzkiego. Nowa konstrukcja miała bronić dostępu od strony morza do Nicei oraz do sąsiedniego miasteczka Villefranche. Choć obecnie wnętrze twierdzy nie jest dostępne dla zwiedzających, przed fortem znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na Villefranche oraz półwysep Cap Ferrat.

Od strony Nicei znajdziemy także inne punkty widokowe, z których można podziwiać port w Nicei oraz wzgórze zamkowe.

Zestawienie różnych punktów widokowych w Nicei: Punkty widokowe Nicei
Fort Mont-Alban na wzgórzu Mont Boron w Nicei
Fort Mont-Alban na wzgórzu Mont Boron w Nicei

Na wzgórze Boron można dojechać autobusem - jedna z linii odjeżdża z Placu Garibaldi. Na górę dotrzemy również pieszo - możemy ruszyć ścieżką wzdłuż drogi lub skorzystać ze schodów. W przypadku wyboru schodów, co pewien czas będziemy musieli przekraczać ulicę.

W południowej części wzgórza znajduje się kolejny zabytek militarny - fort Batterie du Mont-Boron. W momencie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika nie było możliwości wejścia na jego teren.

Widok z punktu widokowego przy forcie Mont Alban (wzgórze Mont Boron) w Nicei z widokiem na Villefranche-sur-Mer i CapFerrat
Widok z punktu widokowego przy forcie Mont Alban (wzgórze Mont Boron) w Nicei z widokiem na Villefranche-sur-Mer i CapFerrat
Ciekawostka: Nie wszyscy wiedzą, że Mont Boron jest znane na całym świecie z unikalnego odkrycia na jednym ze swoich stoków. Znaleziono tu najstarsze dolnopaleolityczne obozowisko w Europie, które nosi nazwę Terra Amata.

Plac Garibaldiego

Gdyby zapytać mieszkańców, który z placów miejskich jest dla nich najważniejszy, z dużym prawdopodobieństwem wielu z nich wskazałoby Plac Garibaldiego (Place Garibaldi). Ten imponujący plac z pomnikiem twórcy zjednoczenia Włoch w centralnym punkcie powstał pod koniec XVIII wieku na obrzeżach starego miasta. W swojej historii plac zmieniał nazwę kilkukrotnie, jednak finalnie zdecydowano się nazwać go na cześć urodzonego w Nicei w 1807 roku Giuseppe Garibaldiego.

Nie tak dawno przeprowadzono na placu gruntowną przebudowę, a obecnie przez jego część przechodzi linia tramwajowa. Wokół placu działa kilka kafejek i restauracji, w tym otwarta w 1908 roku knajpka serwująca owoce morza - Cafe de turin. Pomiędzy rządem kafejek ukrywa się nieco skryty kościół Chapelle du Saint-Sépulcre. Świątynia zbudowana została w 1782 roku.

Nicea - Place Garibaldi (Plac Garibaldiego)
Nicea - Place Garibaldi (Plac Garibaldiego)

Rue Bonaparte - idealne miejsce na wieczorny wypad

Szukając idealnego miejsca na wieczorne wyjście do knajpki czy restauracji, warto wybrać pełną lokali ulicę Rue Bonaparte. Jest to jedno z ulubionych miejsc miejscowych, gdzie wieczorami zawsze gromadzą się tłumy. Na końcu Rue Bonaparte odnajdziemy również polski akcent - bulwar imienia Lecha Wałęsy.

Bulwar Lecha Wałęsy w Nicei
Bulwar Lecha Wałęsy w Nicei

Port Lympia (Stary Port w Nicei)

W przeciwieństwie do wielu innych nadmorskich miejscowości, port w Nicei nie jest oblegany przez turystów. Z sumie jest to zrozumiałe, w końcu nie znajdziemy tu licznych historycznych zabytków ani najciekawszych atrakcji. Jednak z drugiej strony, port w Nicei stanowi przyjemne miejsce i warto wygospodarować chwilę, aby pospacerować wśród kolorowych fasad budynków i zacumowanych łodzi. Zaskakuje ich różnorodność – od drogich jachtów po skromniejsze łódki rybackie i statki wycieczkowe.

Budowę głównego portu w Nicei, na polecenie króla Karola Emanuela III, rozpoczęto w połowie XVIII wieku. Na jego lokalizację wybrano obszar znajdujący się po wschodniej części wzgórza zamkowego. Budowa portu zajęła sporo czasu, a przez kolejne stulecia bywał on rozbudowywany, zwłaszcza pod koniec XIX i na początku XX wieku. Do najciekawszych atrakcji portu zalicza się latarnia morska, do której możemy podejść.

Podczas spaceru do latarni morskiej w Nicei
Podczas spaceru do latarni morskiej w Nicei

Na co warto zwrócić uwagę odwiedzając Port Lympia?

  • Monument aux Morts - monument wydrążony w skale wzgórza zamkowego, upamiętniający mieszkańców Nicei, którzy polegli podczas I wojny światowej.
  • Église Notre Dame du Port - neoklasyczny kościół usytuowany w sercu portu. Wnętrze kościoła zdobią imponujące kolumny w stylu klasycznym. Z okolic kościoła odjeżdża autobus do Monako. Zabytek flankują budynki w stylu neoklasycznym.
  • Marché aux Puces - targ antyków położony na zachodniej stronie portu. Można tu znaleźć wiele oryginalnych przedmiotów z różnych epok. Targ czynny jest od wtorku do soboty w godzinach.
  • Galerie Lympia - po wschodniej stronie portu, w budynku dawnego więzienia, znajduje się centrum wystawowe. Nawet jeśli nie przyciągnie nas tematyka ekspozycji, warto odwiedzić ten historyczny obiekt.

Po zachodniej stronie portu, w pobliżu przejścia w kierunku latarni, mieści się biuro firmy Trans Côte d’Azur, oferującej rejsy po porcie w Nicei oraz dłuższe wycieczki, na przykład do Cannes czy St. Tropez.

Nicea - Monument aux Morts
Nicea - Monument aux Morts

Atrakcje Nicei poza utartym szlakiem

Poniżej przedstawiliśmy mniej oczywiste atrakcje, które mogą zainteresować turystów poszukujących atrakcji poza utartym szlakiem.

  • Sainte Jeanne d’Arc - kościół poświęcony św. Joannie d’Arc. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej nietypowych kościołów we Francji, a być może nawet w całej Europie. Świątynia reprezentuje styl Art Deco. Mimo swojej niecodziennej fasady, wnętrze kościoła nie oferuje szczególnych wrażeń artystycznych.
  • Croix de Marbre (położenie: 43.696132, 7.262714) - marmurowy krzyż, który jest rekonstrukcją struktury z 1568 roku, postawionej na pamiątkę kongresu, w którym uczestniczył papież Paweł III (1538 rok). Nowy monument powstał w 1880 roku. Tuż obok można dostrzec kolejny zabytek, Kolumnę Papieża, ustanowioną w 1814 roku dla upamiętnienia wizyty papieża Piusa w Nicei.
Croix de Marbre - marmurowy krzyż, Nicea
Croix de Marbre - marmurowy krzyż, Nicea

Wino z Nicei

Niewiele osób wie, że Nicei posiada swój własny region winny. Zlokalizowany jest on na północny zachód od centrum miasta. Winiarnia mieści się w historycznej posiadłości Château de Bellet (adres: 482 Chemin de Saquier).

Przez cały rok w winiarni organizowane są wizyty z przewodnikiem połączone z degustacją i odwiedzeniem krypty oraz kaplicy.

Aktualne godziny zwiedzania sprawdzimy na oficjalnej stronie Château de Bellet.

Allianz Riviera i Narodowe Muzeum Sportu

Nicea z pewnością kojarzy się najbardziej zagorzałym kibicom polskiej reprezentacji piłkarskiej. To właśnie na stadionie Allianz Riviera Polacy pokonali Irlandię Północną podczas Mistrzostw Europy w 2016 rozgrywanych we Francji. Arena jest w stanie pomieścić ponad 35 000 widzów. Pierwszy mecz rozegrano tu we wrześniu w 2013 roku.

Dla mieszkańców Allianz Riviera stanowi jedną z wizytówek miasta. Swoje mecze rozgrywa tu klub piłkarski OGC Nice, w którym od jakiegoś czasu w pierwszym składzie gra Marcin Bułka. Stadion możliwy jest do zwiedzenia w trakcie wycieczki z przewodnikiem, która trwa około godziny. Cena dla dorosłych to 13€, dla studentów i młodzieży 9€. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Na terenie stadionu działa także Narodowe Muzeum Sportu (Musée National du Sport), które posiada status Muzeum Francji (Musée de France). W jego wnętrzach można podziwiać imponującą kolekcję eksponatów oraz historycznych dokumentów związanych z różnymi dyscyplinami sportowymi.

Atrakcje Nicei - co warto zobaczyć w okolicy?

Biorąc pod uwagę dostępność autobusów regionalnych i pociągów, Nicea stanowi doskonałą bazę wypadową do innych miast Lazurowego Wybrzeża, takich jak Cannes, Antibes, Eze czy Monako. Nie trzeba jednak wybierać się tak daleko. Zaledwie kilka kilometrów na wschód od Promenady Anglików położone jest urokliwe miasteczko Villefranche-sur-Mer, a kawałek dalej dwie wille z początku XIX wieku - Villa Ephrussi de Rothschild oraz Villa Kerylos.

Więcej informacji oraz pomysłów znajdziecie w artykule Jednodniowe wycieczki z Nicei.

Eze Village - średniowieczne miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu
Eze Village - średniowieczne miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu

Zwiedzanie Nicei - wskazówki i informacje praktyczne

Muzea miejskie - wspólny bilet

Wszystkie miejskie muzea i galerie sztuki w Nicei, w tym Pałac Lascaris, można zwiedzić na podstawie jednego biletu o nazwie Pass Musées de Nice. Bilet dostępny jest w wersji 96-godzinnej (4-dniowej) w cenie 15€ i umożliwia odwiedzenie 10 różnych miejsc.

Bilet umożliwia wejście do dowolnego miejskiego muzeum. Można go zakupić w pierwszej odwiedzanej placówce, a w kolejnych wystarczy pokazać ważną wejściówkę przy wejściu.

Pamiętajcie, że niektóre muzea miejskie są zamknięte w poniedziałki, a inne we wtorki.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Nicei?

Nicea jest idealna zarówno na krótki wyjazd, jak i na dłuższy pobyt. Skupiając się na historycznym centrum i dzielnicy nadmorskiej, spokojnie możemy traktować Niceę jako cel na weekend. Planując dłuższy pobyt, również nie zabraknie nam atrakcji - w tym również wyjazdów poza miasto. Optymalny czas na zwiedzanie samej Nicei wraz z okolicznymi atrakcjami to 4 do 6 dni.

Kiedy najlepiej odwiedzić Niceę?

Francuska Riwiera słynie z wielu słonecznych dni w roku. Odwiedzając to miejsce w maju czy wrześniu, możemy liczyć na piękną pogodę przy jednocześnie mniejszej liczbie turystów. W okresie wakacyjnym możemy spodziewać się gorącej pogody, ale także większego natężenia ruchu turystycznego. Dla nas idealnym terminem jest wrzesień.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Nicei?

Nicea, podobnie jak inne turystyczne części Francji, nie należy do miejsc budżetowych. Aby oszczędzić możemy zakupić bilet łączony do muzeów oraz korzystać z tańszych autobusów międzymiastowych zamiast droższych pociągów.

Karty turystyczne

Nie istnieje karta turystyczna dedykowana wyłącznie Nicei. Są natomiast dostępne dwie karty umożliwiające korzystanie z atrakcji na terenie Lazurowego Wybrzeża. Nie zawsze są one opłacalne, ale przy odpowiednim doborze odwiedzanych miejsc mogą przynieść pewne oszczędności.

  • French Riviera Pass - oficjalna karta regionu. Można ją nabyć w punktach informacji turystycznej. Dostępne są wersje 24 h (28€), 48 h (40€) i 72 h (59€). Ważność karty liczona jest od momentu jej pierwszego użycia. Istnieją także droższe wersje kart, które dają możliwość korzystania z transportu publicznego, ale tylko w obrębie obszaru metropolitarnego Nicei, oraz z przejazdu z lotniska do miasta.
  • The Cote d'Azur Card - inna z kart turystycznych. Dostępna jest wersja z 3 atrakcjami do wykorzystania w cenie 45€ oraz z 5 atrakcjami w cenie 65€.

Karty nie są warte nabycia, jeśli naszym celem jest wyłącznie Nicea. Jeśli jednak planujemy odwiedzić Wyspy Leryńskie koło Cannes czy wille na wschód od Nicei, to zakup karty może okazać się opłacalny.

Darmowa pierwsza niedziela miesiąca oraz wstęp dla osób poniżej 26 roku życia

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca muzea państwowe na terenie całej Francji oferują bezpłatne wejście. W Nicei dotyczy to Muzeum Marca Chagalla.

Dodatkowo, obywatele Unii Europejskiej poniżej 26. roku życia mają prawo do bezpłatnego wejścia do Muzeum Chagalla przez cały rok. Aby skorzystać z tego przywileju, wystarczy okazać dowód osobisty.

Na co uważać w Nicei?

Przed wyjazdem do Nicei warto zapoznać się z podstawowymi zagrożeniami oraz potencjalnymi problemami, które mogą nas tu spotkać

  • Kamieniste plaże: Plaże w Nicei są kamieniste. Spacerowanie po nich gołymi stopami może być mało komfortowe. Przed planowanym wejściem do wody warto zaopatrzyć się w specjalne obuwie plażowe. Można je nabyć w wielu miejscach w mieście.
  • Fale: Plaże w Nicei nie są chronione naturalnymi barierami. W wietrzne dni fale mogą być duże i silne. Jeśli nie czujemy się pewnie w wodzie, warto zachować ostrożność, zwłaszcza podczas silniejszego wiatru.
  • Poniedziałki i wtorki: W wielu krajach europejskich poniedziałek to tradycyjny dzień, w którym muzea są zamknięte. W Nicei takie dni wolne od zwiedzania to zarówno poniedziałek, jak i wtorek. Różne instytucje kulturalne mają różne dni wolne od pracy. Na przykład w poniedziałek nie odwiedzimy muzeum MAMAC czy Galerii Sztuk Pięknych, zaś we wtorek Pałacu Lascaris czy Muzeum Masséna. Zalecamy sprawdzenie dni otwarcia podczas planowania wizyty.
  • Papugi oraz inne ptaki: Jeżeli podejdzie do nas osoba z ptakiem, na przykład białą papugą, warto zachować ostrożność. Często jest to sposób na wyłudzenie od turystów pieniędzy za zdjęcie z ptakiem. Zazwyczaj takie osoby nie są nachalne, ale mogą próbować wykorzystać różne socjotechniki.
  • Ceny za piwo: W niektórych lokalach ceny podawane są za małe piwo. Jeśli kelner zapyta nas o preferowany rozmiar trunku, warto dopytać o cenę. W niektórych miejscach duże piwo potrafi kosztować blisko 10€.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama