Most Westchnień w Wenecji - historia i ciekawostki
Most Westchnień (wł. Ponte dei Sospiri), choć niewielki, należy do najbardziej znanych mostów w Wenecji. Właściwie to rozpoznawalnością może się z nim równać wyłącznie Most Rialto.
W naszym artykule przedstawiliśmy jego historię oraz opisaliśmy, gdzie można go zobaczyć i jak po nim pospacerować.
Most Westchnień w Wenecji - historia i architektura
Most Westchnień jest tak naprawdę krytym korytarzem przerzuconym przez Kanał Pałacowy, który łączy ze sobą Pałac Dożów z nowym skrzydłem więziennym. Więzienie było częścią siedziby weneckich dożów praktycznie od początku jej powstania, ale początkowo mieściło się na górnych poziomach głównej części pałacu. Dopiero w połowie XVI wieku podjęto decyzję o wzniesieniu nowego gmachu więziennego, który miał powstać po drugiej stronie wąskiego kanału.
W 1614 roku rozpoczęto budowę krytego korytarza, mającego połączyć ze sobą budynek z celami więziennymi oraz sąd. Jego projektantem był Antonio Contino, a nowa konstrukcja powstała w stylu barokowym. Most jest w całości kryty i czego nie widać od zewnątrz - składa się z dwóch samodzielnych i oddzielonych od siebie korytarzy. Zlecającym budowę był doża Marino Grimani, i to właśnie jego herb rodzinny znalazł się w centralnej części przeprawy. Nad nim umieszczono płaskorzeźbę z personifikacją Sprawiedliwości.
Most Westchnień i jego romantyzowanie
Swoją obecną nazwę most otrzymał dopiero w epoce Romantyzmu, gdy wędrowcy odwiedzający Wenecję idealizowali sobie ostatnią podróż skazańców. Ci mieli jakoby przed trafieniem do celi śmierci po raz ostatni z tęsknotą wyglądać przez okno i wzdychać (wł. sospiri) zarówno do swoich bliskich, jak i skąpanej w słońcu laguny z wyspą św. Jerzego w tle.
Gdzie zobaczymy Most Westchnień?
Pierwszym miejscem do obserwacji słynnego korytarza jest most Ponte della Paglia, który znajduje się tuż obok południowej fasady Pałacu Dożów. Alternatywą jest przepłynięcie pod mostem podczas rejsu gondolą.
Istnieje również szansa przejścia przez jeden z korytarzy Mostu Westchnień, który znajduje się na trasie zwiedzania Pałacu Dożów.