Mauzoleum Niegosza w Parku Narodowym Lovćen - zwiedzanie, wskazówki, informacje praktyczne
Najważniejszym punktem Parku Narodowego Lovćen jest szczyt Jezerski Vrch, na którym wzniesiono chętnie odwiedzane dziś przez turystów mauzoleum biskupa-władyki Piotra II Petrowić-Niegosza.
Mauzoleum Niegosza - kilka słów wprowadzenia
Ten wybitny władca i hierarcha kościelny był jednocześnie świetnym poetą i filozofem. Opisujący rzeź poturczeńców poemat "Górski wieniec" stał się jednym z najważniejszych utworów dla rozwoju kultury kraju. Ostatnim życzeniem biskupa było spocząć w kaplicy na wzgórzu Jezerski Vrch. Piotr II wybrał drugi co do wielkości szczyt masywu, argumentując, że najwyższy wierzchołek przysługuje potężniejszemu władcy, który dopiero ma nadejść (jak na razie jest tam jedynie nadajnik telekomunikacyjny).
Początkowo ciało władyki spoczywało w monsterze cetyńskim (więcej o tym mieście przeczytacie w naszym przewodniku Cetynia (Cetinje) - atrakcje, zwiedzanie i informacje praktyczne), ale ostatecznie zdecydowano się przenieść je do kaplicy na szczycie góry. Budowlę zniszczyli Austriacy w czasie I wojny światowej.
Odbudowana po zakończeniu działań wojennych kaplica, została rozebrana przez władze komunistyczne, które zaprojektowały duże mauzoleum. Chociaż autorem projekt był słynny rzeźbiarz Ivan Meštrović to pomysł został uznany przez wiernych za akt barbarzyństwa. Mimo sprzeciwu Cerkwi mauzoleum powstało i dziś jest udostępnione do zwiedzania.
Zwiedzanie Mauzoleum Niegosza
Dojazd na wzgórze Jezerski Vrch nie powinien sprawić nam większych kłopotów. Od centrum Cetyni do wejścia na szczyt jest około 20 kilometrów, ale na cały przejazd powinniśmy przeznaczyć około godziny. Droga jest wąska, często pnie się do góry, czasem trzeba zatrzymać się aby przepuścić nadjeżdżających z przeciwka kierowców. Nie jest to jednak trudna trasa, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa powinniśmy przejechać ją bez większych problemów.
Parking oraz opłaty za wstęp do parku narodowego
Przy wjeździe do parku narodowego pobierana jest opłata w wysokości 3€. Parking znajduje się przy schodach prowadzących na szczyt, ale część kierowców parkuje na stromej górskiej drodze. Dla bezpieczeństwa pod koła samochodów podkładane są kamienie.
Na pierwszy punkt widokowy możemy wejść za darmo po schodach prowadzących pod specjalnym tunelem. Jeżeli jednak chcemy wejść do środka musimy kupić bilet w cenie 8€. Do wnętrza dostaniemy się przez dziedziniec ozdobiony dwoma posągami przedstawiającymi kobiety w strojach ludowych. Są to wizerunki matki (trzyma rękę na łonie) i siostry (ręka na sercu) biskupa.
W następnej sali znajduje się posąg przedstawiający Piotra II (rzeźba zaprojektowana przez Ivana Meštrovića). Władyka siedzi trzymając dłoń na sercu, a za jego plecami przysiadł orzeł. Aby dotrzeć do miejsca pochówku należy iść dalej i zejść po schodach na dół. W podziemnej sali umieszczono kamienny sarkofag ze szczątkami władcy. Dalej znajduje się jeszcze jeden punkt widokowy z panoramą na północną część kraju.
Patrząc ze szczytu dostrzeżemy wiele charakterystycznych punktów Czarnogóry jak np. zabudowania Cetyni czy jezioro Szkoderskie. Jeśli chcecie poznać więcej ciekawych miejsc sprawdźcie nasze zestawienie największych atrakcji Czarnogóry.