Podróże po Europie

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu - zwiedzanie, historia

6 marca 2025

Kościół św. Karola Boromeusza (niem. Karlskirche), wzniesiony jako wotum dziękczynne za ustanie epidemii dżumy, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wiednia. Dziś ta barokowa wizytówka miasta z dwoma monumentalnymi kolumnami i kopułą o kształcie wydłużonej elipsy jest udostępniona do zwiedzania po zakupie biletu.

Zostając z nami, dowiecie się co można zobaczyć w środku, a także poznacie historię tego miejsca.

Historia i architektura

Podczas epidemii dżumy, która nawiedziła miasto w 1713 roku, cesarz Karol VI Habsburg ślubował, że jeśli zaraza ustąpi, ufunduje kościół ku czci św. Karola Boromeusza – patrona chorych na dżumę i opiekuna ofiar epidemii. Gdy plaga dobiegła końca, cesarz spełnił swoją obietnicę i zlecił budowę świątyni. Jej budowę zakończono w 1739 roku.

Za projekt świątyni odpowiadał Johann Bernhard Fischer von Erlach, a budowę ukończył jego syn, Joseph. Świątynia jest zabytkiem barokowym, jednak z antycznymi inspiracjami - połączenie elementów architektury rzymskiej i bizantyjskiej miało podkreślać uniwersalność i siłę cesarskiej władzy oraz nawiązywać do roli Karola VI jako obrońcy chrześcijaństwa.

Fasada kościoła św. Karola Boromeusza ze słynnymi kolumnami
Fasada kościoła św. Karola Boromeusza ze słynnymi kolumnami

Kolumny - znak rozpoznawczy świątyni

Najbardziej charakterystycznym atrybutem kościoła św. Karola Boromeusza są dwie monumentalne kolumny o wysokości 47 metrów, wzorowane na rzymskiej Kolumnie Trajana. W tym przypadku jednak płaskorzeźby są zarówno większe, jak i prezentują zdecydowanie mniej detali.

Kolumny symbolizują cnoty i zasługi św. Karola Boromeusza, który jako arcybiskup Mediolanu pomagał ofiarom dżumy. Jego działalność charytatywna i duchowa walka ze skutkami zarazy zostały przedstawione w reliefach.

Detale kolumny widziane z bliska z tarasu świątyni
Detale kolumny widziane z bliska z tarasu świątyni

Umieszczenie kolumn przy wejściu do świątyni miało także znaczenie polityczne – podkreślało rolę Karola VI jako kontynuatora tradycji cesarskiej.

Według różnych źródeł kolumny miały nawiązywać również do "Filarów Herkulesa", jak określa się skały flankujące wejście do Cieśniny Gibraltarskiej. To nawiązanie podkreślało ambicje Habsburgów do dominacji w Europie i ponownej chęci zdobycia władzy w Hiszpanii.

Zwiedzanie

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu jest obecnie atrakcją biletowaną. Wejściówka kosztuje sporo, bo 9,50€.

W ramach zwiedzania, oprócz wnętrza kościoła możemy wejść również: do skarbca, na galerię chóru z organami, do pomieszczenia z makietą oraz wyjść na taras widokowy na dachu.

Kościół zwiedzamy wchodząc po schodach - do pokonania będziemy mieć po 118 stopni w każdą stronę. Schody na szczęście są niskie, szerokie i łatwo po nich wchodzić.

Na spokojną wizytę wystarczy nam do 30 minut, a przy szybszym tempie zobaczymy wszystko w około 20 minut.

W trakcie mszy świętej do kościoła można wejść głównym wejściem, jednak w godzinach zwiedzania wstęp możliwy jest z prawej strony.

Czy warto zwiedzić kościół św. Karola Boromeusza?

Tak, jeśli:

  • Cena biletu nie jest dla Was wysoka.
  • Jesteście miłośnikami architektury sakralnej i chcielibyście stanąć na dachu świątyni lub spojrzeć na wnętrze z góry.

Nie, gdy:

  • Chcielibyście zobaczyć wyłącznie wnętrze świątyni (można to zrobić bezpłatnie w trakcie mszy).
  • Liczycie na bogate zbiory w skarbcu.
  • Chcieliście zobaczyć szczegółową panoramę Wiednia.

Wnętrze

Największe wrażenie na odwiedzających robi kopuła pokryta malowidłami z motywem św. Karola Boromeusza (m.in. jego apoteoza oraz przedstawienie jako orędownika). Ich autorem był Johannes Michael Rottmayr. Kopuła osiąga wysokość około 70 metrów.

Dawniej w kościele zainstalowana była olbrzymia platforma, która pozwalała spojrzeć na freski z bliska, ale została rozebrana i już raczej nie wróci.

Ołtarz główny to monumentalna kompozycja, której centralnym elementem jest rzeźba św. Karola Boromeusza wstępującego do nieba.

Nawa główna
Nawa główna
Praskie dzieciątko w jednej z kaplic
Praskie dzieciątko w jednej z kaplic

Model kościoła

Pierwszą atrakcją po rozpoczęciu wspinaczki będzie pomieszczenie z olbrzymią makietą kościoła w skali 1 do 28, o wysokości prawie dwóch i pół metra. Zostana ona wykonana kilka lat temu.

Johann Bernhard Fischer von Erlach miał spędzać długie godziny studiując projekty Gian Lorenzo Berniniego w Rzymie, a model ten pozwala przyjrzeć się jego wysiłkom z bliska.

Makieta świątyni
Makieta świątyni
Mniejszy model kościoła z XIX wieku zobaczyć można dodatkowo w przedsionku kościoła

Organy i chór

Kolejnym punktem wycieczki jest wyjście na galerię (emporę) z chórem, która znajduje się pod organami. Możemy stąd spojrzeć na wnętrze oraz freski z innej perspektywy, a także obejrzeć z bliska wspaniałe organy (z 1739 roku, rozbudowane około sto lat później).

Rzeźby zdobiące emporę
Rzeźby zdobiące emporę

Skarbiec

Skarbiec, który zajmuje jedno niewielkie pomieszczenie, był naszym największym negatywnym zaskoczeniem. Prezentowane są w nim pojedyncze eksponaty zgromadzone przez Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, który opiekuje się kościołem. Jedna z pamiątek miała należeć do samego Karola Boromeusza.

Skarbiec - tutaj niestety nie ma zbyt wiele do zobaczenia
Skarbiec - tutaj niestety nie ma zbyt wiele do zobaczenia

Taras na dachu

Z naszej perspektywy największą atrakcją na trasie zwiedzania jest taras na dachu. Od razu jednak podkreślimy, że szczegółowej panoramy Wiednia stąd nie zobaczycie. Taras usytuowany jest zbyt nisko, u stóp bębna kopuły, i widać stąd wyłącznie fragmenty wież katedry św. Szczepana oraz najwyższe partie kilku innych pojedynczych zabytków.

Prawdziwą gratką jest jednak możliwość spojrzenia na poniższy plac św. Karola oraz obejrzenie z bliska kopuły, detali kolumn oraz rzeźb umieszczonych na dachu.

Widok na plac Karola
Widok na plac Karola
Podczas wejścia na taras
Podczas wejścia na taras

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama