Heviz (Węgry) - atrakcje, zwiedzanie, zabytki
Wprawdzie miejscowości uzdrowiskowe raczej nie kojarzą się z aktywną turystyką i zwiedzaniem, ale w przypadku Hévíz może być całkiem inaczej. Poza niezwykłym jeziorkiem termalnym miejscowość dysponuje też kilkoma ciekawymi zabytkami.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Węgier.
Krótka historia miasta
Hévíz to młode miasto - prawa miejskie otrzymało dopiero w 1992 roku, ale jego historia jest znacznie dłuższa. Doskonałe położenie, bliskość Balatonu i wód termalnych sprawiły że walory tego miejsca docenili już Rzymianie. Powstawały tu wille, które wystawiali emerytowani żołnierze armii cesarstwa. Bliskość potężnej twierdzy w miejscowości Fenekpuszta (więcej w naszym przewodniku po Balatonie) sprawiła, że mogli się czuć bezpiecznie. Nic więc dziwnego, że stworzona przez nich kultura przetrwała wiele lat po tym jak Rzym utracił panowanie nad prowincją Panonia.
Mieszkańcy średniowiecznych Węgier patrzyli na te obszary nieco bardziej przyziemnie - wody termalne służyły im do garbowania skór. Taki stan rzeczy utrzymywał się do XVIII wieku.
Niewielkim jeziorem zainteresował się hrabia György Festetics - właściciel pałacu w pobliskim Keszthely. Ten niezwykle zaradny i przedsiębiorczy człowiek doprowadził do stworzenia pierwszego "sanatorium" w Heviz. Nad brzegiem jeziora postawiono drewniane budowle dla kuracjuszy oraz doprowadzono odpowiednią drogę. Możliwość zarobienia na wodach termalnych szybko zwąchali miejscowi, więc w okolicy zaczęły powstawać gospody i karczmy. Miejscowość zaczęła się szybko rozwijać na początku XX wieku i już w 1911 roku uzyskała status uzdrowiska. Do dziś korzysta z niego pełnymi garściami przyjmując rokrocznie tysiące gości z Węgier, Niemiec, Polski, Rosji i innych krajów.
Jezioro termalne
Niewielki zbiornik wodny znajduje się w sąsiedztwie dworca autobusowego (właśnie tutaj wysiądziemy przyjeżdżając autobusem z Keszthely). Chociaż jezioro nie powala rozmiarem to jest największym naturalnym, termalnym zbiornikiem wodnym w Europie (na świecie ustępuje jedynie nowozelandzkiemu Frying Pan). Temperatura wody nigdy nie spada poniżej 22 stopni, a latem osiąga nawet więcej niż 35 stopni. Głębokość zbiornika dochodzi do 38 metrów, ale już w partiach przybrzeżnych ma około 2 metrów. Dlatego podczas korzystania z kąpieli zaleca się kupno lub wynajem dmuchanych kół.
Wprawdzie może się to wydawać nieco dziwne, ale należy pamiętać że w jeziorze utonęło co najmniej kilka osób (w większości przypadków byli to jednak nurkowie). Wysoka temperatura i wysiłek podczas pływania mogą być bowiem zgubne dla serca pływającego.
Osobną kwestią jest muł, który zalega dno jeziora. Jego drobinki osadzają się na ciałach kuracjuszy co zdaniem lekarzy jest niezwykle korzystne dla ludzkiego organizmu. Na terenie kąpieliska znajdują się dwa budynki. Starszy z niewielką wieżą zegarową, która stała się symbolem miasta, mieści dziś szatnie. Nowszy znajduje się w centralnym punkcie zbiornika i wybudowany został pod koniec lat 80. Podczas kąpieli uwagę zwracają porastające brzegi lilie wodne. Ten podgatunek pochodzi z Indii, ale ze względu na temperaturę wody doskonale zadomowił się w Węgierskim Hévíz.
Wstęp na teren kąpieliska jest płatny. Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów: 3-godzinny, całodniowy, rodzinny, a take karnety na 10 godzin do wykorzystania przez 15 dni kalendarzowych. Na dwie godziny przed zamknięciem kąpieliska ceny są nieznacznie obniżane. Aktualny cennik znajdziecie na oficjalnej stronie kąpieliska.
Na terenie kompleksu działa niewielki bar (ceny nie są zbyt wysokie, ale w mieście zjemy taniej).
Atrakcje Heviz w centrum miasta
W centrum Hévíz nie znajdziemy zbyt wielu pamiątek przeszłości. Miasto prezentuje zabudowę typową dla miejscowości uzdrowiskowych. Szerokie deptaki, schludne wille, niewielkie parki - wszystko to zachęca do spacerów.
Jednym z ciekawszych budynków jest kościół świętego Ducha, którego fasadę tworzą połączone ze sobą wieże. Świątynia nie jest jednak stara - konsekrowano ją dopiero w 1999 roku. Tuż obok możemy dostrzec niewielką fontannę z rzeźbą przedstawiającą nagą, zmysłową nimfę - to również jeden z symboli Hévíz.
Egregy
Położona na północy dzielnica miasteczka jest najprawdopodobniej znacznie starsza niż współczesne Hévíz. Świadczą o tym ruiny rzymskich willi, które możemy obejrzeć obok tamtejszego kościoła. Dawni mieszkańcy tych ziem ulokowali swe siedziby w pobliżu niewielkiego wzniesienia. I właśnie to wzgórze przyciąga dziś wielu turystów. Jego nasłonecznione zbocza okazały się idealnym miejscem do hodowli winorośli.
Będąc w Hévíz nie wypada nie zajrzeć do winnicy Egregy. Tutejsze trunki prezentują całą gamę smaków (od wytrawnych aż po słodkie) a ceny nie nadszarpną naszych kieszeni - kieliszek wina kosztuje od około 6-8 złotych.
Jak dojechać do Hévíz?
Należy najpierw dotrzeć do miasta Keszthely. Z tamtejszego dworca autobusowego kursują regularne połączenia z uzdrowiskiem. Autobusy zatrzymują się tuż obok kąpieliska. Poznamy je po charakterystycznej drewnianej bramie.