Podróże po Europie

Herceg Novi - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Sprawdź co warto zobaczyć!

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca 2024

Niewielki port leżący tuż obok granicy Czarnogóry z Chorwacją bywa często omijany przez zwiedzających. Turyści kierują się z reguły do Budvy jedynie przejeżdżając przez Herceg Novi (Херцег Нови). Polecamy Wam jednak choć na chwilę zatrzymać się w tym pełnym zabytków i najbardziej "śródziemnomorskim" ze wszystkich miast Czarnogóry.

Herceg Novi leży tuż obok malowniczej Zatoki Kotorskiej. Nam to miasteczko przypadło do gustu na tyle, że umieściliśmy je w naszym zestawieniu największych atrakcji Czarnogóry.

Widok z twierdzy Spanjola w Herceg Novi
Widok z twierdzy Spanjola w Herceg Novi

Jak zwiedzać Herceg Novi?

Miasto w swojej historii często zmieniało przynależność państwową. Założone przez bośniackiego króla Trvtko I, należało do Słowian, Turków, Wenecjan, Austriaków, Rosjan czy Francuzów. Wszystkie te kultury w jakiś sposób odcisnęły swoje piętno na dzisiejszej architekturze miasta.

Zwiedzanie Herceg Novi nie powinno sprawić nam większych problemów. Wiele zabytków mieści się na obszarze niewielkiego Starego Miasta (Stari Grad). Nieco więcej problemów może sprawić nam podejście do twierdzy Španjola, ponieważ trasa prowadzi stromo pod górę, ale w około 20 minut będziemy na miejscu. Dłuższego spaceru będzie od nas również wymagało dotarcie do klasztoru Savina.

Ile czasu zarezerwować na zwiedzanie Herceg Novi?

Według nas większość turystów zobaczy wszystkie ciekawe atrakcje w mieście podczas wycieczki całodniowej, choć wiele osób wpada tu na zaledwie 4-5 godzin - tak krótki pobyt również pozwoli nam zobaczyć wszystko co najważniejsze.

Cerkiew św. Michała Archanioła (Herceg Novi)
Cerkiew św. Michała Archanioła (Herceg Novi)

Co warto zobaczyć w Herceg Novi? Największe atrakcje oraz zabytki

Forte Mare

Pierwszy zamek w tym miejscu wzniósł jeszcze bośniacki król Tvrtko I (pomnik monarchy można zobaczyć przy nabrzeżu u stóp Forte Mare). Fortyfikacje zostały rozbudowane przez Turków, a nowa twierdza otrzymała dwie bramy i wyższe mury (ich podstawę stanowią do dziś resztki średniowiecznej budowli). Ostatnim elementem mającym bronić miasta od strony morza była wenecka cytadela wzniesiono nad samą wodą (około 200 metrów od Forte Mare). O ile jednak turecka twierdza przetrwała do naszych czasów w dość dobrym stanie, o tyle cytadela została zniszczona w 1979 roku. W jej ruinach lubią opalać się nudyści.

Wstęp do Forte Mare jest płatny (działa tam również kino). Miejsce to oferuje piękne widoki na miasto i okolicę.

Forte Mare (Herceg Novi)
Forte Mare (Herceg Novi)
Cytadela (Herceg Novi)
Cytadela (Herceg Novi)

Twierdza Kanli Kula (Херцег - Нови)

Najpotężniejsza z zachowanych fortyfikacji miasta powstała w XVI wieku, gdy Turkom udało się odzyskać władzę po krótkim epizodzie hiszpańskim. Zdobywcy postanowili unowocześnić umocnienia i do dwóch istniejących już twierdz dobudowano trzecią, która osłaniała Herceg Novi od północy. Według niektórych źródeł wykorzystano istniejące już wcześniej, niewielkie fortyfikacje. Jak to często bywało w przypadku takich budowli Turcy użytkowali ją jako więzienie, stąd nazwa obiektu - Kanli Kula czyli Krwawa Wieża. Zabytek został poważnie uszkodzony w czasie trzęsienia ziemi w 1979 roku. Podczas odbudowy fortecy na jej dziedzińcu stworzono amfiteatr, który dziś wykorzystuje się podczas letnich imprez i festiwali.

Wstęp płatny. Twierdza nie zachwyca może zabytkami, jednak miłośnicy fortyfikacji oraz osoby poszukujące pięknych widoków nie powinny żałować zakupu wejściówki.

Pomnikkróla Tvrtko (Herceg Novi)
Pomnikkróla Tvrtko (Herceg Novi)

Wieża Zegarowa (Sahat Kula)

Jeden z symboli miasta. W XVII wieku na dawnej bramie sułtan polecił umieścić zegar, który miałby wskazywać mieszkańcom godziny modlitw. Współcześnie stary zegar został zastąpiony nowoczesnym czasomierzem, a w środku wieży zlokalizowano miejskie archiwum.

Wieża Zegarowa (Herceg Novi)
Wieża Zegarowa (Herceg Novi)

Kościół św. Hieronima (Црква Св. Јеронима)

Herceg Novi stanowi jedną z nielicznych gmin na terenie Czarnogóry, gdzie działa istotna społeczność katolicka (żyje tu około 4% wyznawców tej religii). Jedną z katolickich świątyń jest właśnie kościół św. Hieronima, odbudowany po trzęsieniu ziemi z lat 70. XX wieku. Pierwszy kościół powstał na ruinach zniszczonego XVII wieku meczetu.

Dziwić może nietypowe wezwanie (kult autora przekładu Wulgaty nigdy nie był tu zbyt silny), według lokalnych opowieści mieszkańcy nazwali świątynię na cześć jednego z weneckich wodzów Hieronima Cornera, który wyzwolił miasto spod osmańskiego panowania.

Kościół św. Hieronima (Herceg Novi)
Kościół św. Hieronima (Herceg Novi)

Cerkiew św. Michała Archanioła (Црква Светог Архангела Михаила)

Najważniejszą prawosławną świątynię miasta określa się często mianem eklektycznej (czyli łączącej różne style architektoniczne). Rzeczywiście jest w tym dużo racji - dostrzeżemy tu wpływy gotyku (rozeta, triforium), romańszczyzny (plan krzyża greckiego, przysadzistość) czy sztuki islamu (zwieńczenia w formie małych minaretów). Cerkiew jest bowiem efektem pracy kilku architektów, powstała pod koniec XIX wieku. Znajduje się na najpopularniejszym placu Starego Miasta czyli Trg Herceg Stjepana. Miejsce to czasem nazywane jest Belavista tj. "piękny widok".

Cerkiew św. Michała Archanioła (Herceg Novi)
Cerkiew św. Michała Archanioła (Herceg Novi)

Twierdza Španjola (Tvrdjava Spanjola)

Na wysokości ponad 170 metrów nad poziomem morza wznoszą się malownicze ruiny twierdzy. Została zbudowana w czasach kiedy miastem rządzili Hiszpanie. Po krwawej bitwie o Castelnuovo miejscowości zajęli Turcy i rozpoczęli przebudowę fortyfikacji. Później Španjola zmieniała przynależność państwową, a w XX wieku pełniła funkcję więzienia.

Współcześnie twierdza znajduje się w stanie ruiny. Podczas naszej wizyty nikt nie pilnował zabytku i można było swobodnie go eksplorować. Zwiedzający mogą wejść do środka, zobaczyć zachowane dziedzińce i przejść się po murach. Rozpościera się z nich piękny widok na położone poniżej miasto oraz zatokę.

Pamiętajcie jednak, że trasa do twierdzy prowadzi stromo pod górę i potrafi porządnie zmęczyć, dlatego nie polecamy Wam ruszać do niej w największym słońcu.

Twierdza Spanjola - Herceg Novi
Twierdza Spanjola - Herceg Novi
Twierdza Spanjola (Herceg Novi)
Twierdza Spanjola (Herceg Novi)

Monastyr Savina (Српски православни манастир Савина, Херцег Манастирска путања)

Na wschodnich rubieżach miasta znajduje się bardzo ważne miejsce na religijnej mapie wiernych tutejszego prawosławia. Sam klasztor został zbudowany jeszcze w XI wieku, ale jego obecna forma to w dużej mierze efekt przebudowy z XVII wieku. Trzeba jednak zaznaczyć, że na przykład w tzw. Małej Cerkwi zachowały się freski pochodzące jeszcze z XV wieku. Turyści zobaczyć mogą: dwie cerkwie pw. Zaśnięcia św. Bogurodzicy (tzw. Dużą i Małą) oraz położoną na wzgórzu cerkiew św. Sawy. Do zwiedzania za niewielką opłatą udostępniono również skarbiec

Na terenie monastyru znajduje się zabytkowy cmentarz gdzie najprawdopodobniej pochowano biskupa Savatije Ljubibratića (wsławił się on odbudową zniszczonego klasztoru). Z tarasu za cerkwią rozciąga się piękny widok na okolicę (ponoć przy dobrej pogodzie można stamtąd dostrzec masyw góry Lovcen).

Monastyr Savina (Herceg Novi)
Monastyr Savina (Herceg Novi)
Cmentarz obok monastyru Savina (Herceg Novi)
Cmentarz obok monastyru Savina (Herceg Novi)

Promenada Šetalište Pet Danica

Wizyta w Herceg Novi nie powinna ograniczać się jedynie do zwiedzania zabytków. Warto przespacerować się po długiej na około 6 kilometrów promenadzie, pełnej kawiarni i restauracji, oferującej przyjemne widoki oraz szansę na odpoczynek na plaży. Warto się nią przespacerować kierując się do monastyru Savina.

Kościół św. Leopolda Mandića (Crkve Leopolda Mandića)

Tuż obok kościoła św. Hieronima znajduje się niewielka katolicka świątynia często pomijana przez przewodniki. Warto zwrócić na nią uwagę bo związana jest z kultem ciekawego świętego. Leopold Mandić urodził się właśnie w Hercegu Novim. Miał niewiele ponad 1,3 metra wzrostu, więc gdy wstąpił do zakonu franciszkańskiego we włoskiej Padwie współbracia zalecili mu zająć się spowiadaniem zamiast głoszeniem kazań. Wkrótce Leopold zasłynął jako świetny spowiednik, ściągały do niego tłumy z całych Włoch. Po śmierci ogłoszono go błogosławionym i świętym. Dla uczczenia pamięci słynnego ziomka zmieniono wezwanie parafii ze św. Franciszka na św. Leopolda Mandića.

Kościół św. Leopolda Mandica (Herceg Novi)
Kościół św. Leopolda Mandica (Herceg Novi)

Plaże w Herceg Novi

Miasto słynie z wielu plaż, z których największa jest plaża "Stara Banja" w Igalo. Blisko Starego Miasta znajdują się niewielkie plaże Boka i Herceg Novi (konieczność wykupienia leżaków). Niektórzy opalają się również w ruinach Cytadeli.

Wiele firm turystycznych oferuje transfery motorówkami na okoliczne plaże Boki jak chociażby: Žanjica, Arza, Mirište czy Rosa. Uwaga! Plaże w Hercegu Novim są z reguły żwirowe lub kamieniste!

Parki

Wspominany w wielu przewodnikach "śródziemnomorski klimat" Herceg Novi najłatwiej dostrzec w miejskich parkach. Można mówić nawet o arboretach, w którym z sukcesem udało się posadzić palmy, sukulenty czy magnolie. Warto odwiedzić Park Dvorana przy ulicy Njegoševa oraz parku Muzeum Miejskiego (Gradski muzej, ul. Mirko Komnenovića).

Park miejski (Herceg Novi)
Park miejski (Herceg Novi)

Dawna willa Josipa Bros Tito

Na zachodnich granicach miasta mieści się dawna willa Josipa Bros Tito, który lubił przyjeżdżać do Herceg Novi. Od kilku lat po kompleksie oprowadza się wycieczki. Więcej informacji na temat zwiedzania można znaleźć tutaj.

Szereg zabytkowych cerkwi zobaczymy w dzielnicy Topla (najstarsza pamięta jeszcze wiek XVII).

Plaża miejska w Herceg Novi
Plaża miejska w Herceg Novi

Herceg Novi (Херцег Нови) - informacje praktyczne

  • Miasto posiada dobre połączenia z całą Zatoką (Boką) Kotorską. W sezonie letnim kursuje wiele autobusów łączących Herceg Novi z Kotorem czy Risanem. Za kilka euro dotrzemy tu również z Budvy.

  • Podróżujący samochodem spotkają się z problemem typowym dla miast Czarnogóry - wąskimi uliczkami i chronicznym brakiem parkingów. Najlepszą lokalizację posiada parking obok Poczty Głównej (ulica Njegoševa 47) - opłaty nie są duże. Najlepiej przyjechać tu wcześnie rano zanim pojawi się większość turystów. Znacznie więcej miejsca będziemy mieli na parkingu przy monasterze Savina (Паркинг манастира Савина). Jest on jednak oddalony od centrum o ok. 1,5 kilometra.

  • Pewnym problemem podczas zwiedzania mogą być dość duże odległości pomiędzy poszczególnymi zabytkami. Od centrum miasta do willi Tito jest nieco ponad 3 kilometry. Monastyr Savina znajduje się 1,5 kilometra od centrum, ale w przeciwną stronę niż willa dyktatora. Różnica wysokości między twierdzą Spanjola a Starym Miastem wynosi około 150 metrów wysokości.

  • Jadąc do Herceg Novia z Budvy pamiętajmy, że możemy sobie skrócić drogę ponosząc niewielką opłatę za prom Lepetane - Kamenari. Dzięki temu zaoszczędzimy około 20 kilometrów (chociaż trzeba przyznać, że droga przez Perast jest niezwykle widowiskowa).

Widok na Bokę Kotorską z Herceg Novi
Widok na Bokę Kotorską z Herceg Novi

Gdzie nocować w Hercegu Novim?

Za typowo wypoczynkową część miasta uważa się dzielnicę Igalo (Игало). Stąd roztacza się piękny widok na Herceg Novi, tutaj będziemy mieć do dyspozycji długą plażę oraz liczne kafejki i restauracje.

Większość turystów chwali sobie pobyt w apartamencie Obala - Katić (Luke Vukalovića 125 ; położenie blisko plaży, pokoje z prywatnymi łazienkami możliwość wykupienia śniadania).

Ci, którzy wolą nocleg bliżej Starówki mogą wybrać Apartament Vuksanovic (Stijepa Šarenca 12 ; prywatne łazienki i własny parking).

Możemy też zdecydować się na nieco spokojniejszą okolicę monastyru Savina gdzie wynajmujemy pokoje chociażby w Studios Adriatic (Branka Ćopića bb 85340 ; pokoje z prywatnymi łazienkami, własny parking).

Znajdź pozostałe noclegi w Herceg Novi.

Widok z monastyru Savina _ Herceg Novi
Widok z monastyru Savina _ Herceg Novi
Palmy - Herceg Novi
Palmy - Herceg Novi

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama