Gdzie spać w Glasgow? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi
Glasgow jest największym szkockim miastem (większym nawet od Edynburga, stolicy kraju) oraz jednym z największych w Wielkiej Brytanii. Jest też miejscem różnorodnym oraz wielokulturowym. Dynamiczny rozwój Glasgow przypadł na okres rewolucji przemysłowej, a jeszcze w połowie poprzedniego wieku w samym centrum funkcjonowały magazyny przemysłowe oraz część portowa.
I chociaż współczesne Glasgow jest nowoczesną metropolią, miasto zachowało swój XVIII i XIX-wieczny klimat. Większość miejskich zabytków oraz atrakcji zgrupowana jest na dwóch obszarach - historycznym centrum oraz dzielnicy West End - dzięki czemu logistyka z perspektywy turysty nie powinna przysparzać problemów.
W naszym artykule, korzystając z osobistych doświadczeń, odpowiadamy na pytanie gdzie nocować w Glasgow, aby nasz wyjazd był udany.
W jakich dzielnicach spać w Glasgow?
Chociaż miasto podzielone jest na kilka dużych okręgów (centrum, West End, East End, South Side czy North Glasgow), największe atrakcje Glasgow znajdują się stosunkowo blisko siebie. Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji możemy poruszać się głównie pieszo, choć do niektórych atrakcji i zabytków najwygodniej będzie dojechać metrem lub autobusem.
Glasgow na dwie części przedziela rzeka Clyde. Niemal wszystkie ważne miejskie atrakcje leżą po jej północnej stronie lub stosunkowo blisko jej przebiegu (przykładem stadion Ibrox, na którym mecze rozgrywa zespół Glasgow Rangers).
Po Glasgow najwygodniej poruszać się metrem (ang. Glasgow Subway), które posiada zaledwie kilkanaście stacji i ma kształt elipsy. Kolejka podziemna przejeżdża przez centrum, West End oraz południową stronę rzeki. Jeśli znajdziemy nocleg niedaleko stacji metra, szybko i bezproblemowo dostaniemy się do najważniejszych atrakcji. Innym sposobem na poruszanie się po mieście są autobusy.
Centrum miasta - nocleg w turystycznym sercu Glasgow
Centrum Glasgow jest najlepszym miejscem na nocleg dla turystów, którzy przyjechali do miasta tylko na chwilę bądź chcieliby mieć blisko do większości ciekawych miejsc. Warto w tym miejscu podkreślić, że to właśnie w centrum oferta noclegowa jest najbardziej różnorodna i przy odpowiednio wczesnym rozpoczęciu poszukiwań możemy natrafić na naprawdę dobre oferty.
Minusem centrum dla niektórych turystów może być fakt, że jest zawsze zatłoczone, głośne i czasami przytłaczające zabudową pamiętającą czasy rewolucji przemysłowej. Centrum Glasgow nie ma tego uroku, którym wyróżnia się np. Edynburg, ale też zależy, co kto preferuje.
W granicach centrum znajduje się dworzec autobusowy Buchanan, skąd kursują autobusy na lotnisko w Glasgow, a także centralny dworzec kolejowy (ang. Glasgow Central Station).
Glasgow - gdzie spać w centrum? Propozycje noclegów
- Przykładem noclegu pasującego jak ulał do brytyjskiej frazy "good value for money" jest hostel YOTEL Glasgow. Obiekt, jak na standardy centrum, oferuje rozsądne ceny. Warunki są niezłe, a lokalizacja świetna. Sami spaliśmy ulicę dalej i wszędzie mogliśmy wygodnie dotrzeć. Tuż obok znajduje się dworzec kolejowy.
- Czytelnicy poszukujący taniego noclegu, którzy są gotowi na naprawdę spore ustępstwa pod względem komfortu, mogą sprawdzić także położony w północnej części centrum easyHotel Glasgow City. Przy wcześniejszej rezerwacji, i to nawet w sezonie, można znaleźć pokój dwuosobowy z prywatną łazienką poniżej 60 GBP. Pamiętajmy tylko, że hotele sieci easyHotel nie słyną z wysokiego standardu. Pokoje są malutkie (ale czyste i schludne), prysznic jest niewielki i całość po prostu kompaktowa. Najtańsze z pokojów nie mają też okien. Sami jednak dość często korzystamy z tej sieci i nigdy nie narzekaliśmy na ogólne warunki, bo wiedzieliśmy czego się spodziewać. Obiekt położony jest niecałe 10 minut drogi od dworca autobusowego Buchanan, gdzie możemy wysiąść przyjeżdżając do miasta autobusem lotniskowym.
- Bardzo dobrym wyborem jest ibis Styles Glasgow Centre George Square z całodobową recepcją. Jesteśmy stałymi gośćmi sieci ibis, choć z racji oszczędności częściej wybieramy ich budżetowe marki. W tym przypadku warto polować na promocję, które czasem się pojawiają. Obiekt położony na obszarze nazywanym Merchant City, gdzie od połowy XVIII wieku swoje magazyny i rezydencje budowali bogaci kupcy. W XIX wieku działały tu magazyny, które w pierwszej połowie XX wieku popadły w ruinę. Od kilku dekad trwa rewitalizacja Merchant City i obecnie jest to jeden z najmodniejszych obszarów w całej Wielkiej Brytanii.
- citizenM Glasgow - ostatnia z naszych propozycji położona jest w północnej części centrum. Jest droższa niż poprzednie, ale też oferuje wyższy standard. Kilka minut spacerem od hotelu znajdziemy dworzec autobusowy Buchanan.
- tu znajdziecie więcej opcji noclegowych w centrum miasta
West End i obszar na zachód od centrum - kulturalne i uniwersyteckie centrum Glasgow
Drugim zagłębiem zabytków, atrakcji i lokali gastronomicznych w Glasgow jest obszar nazywany West End. Co prawda nie ma tu aż tylu różnorodnych obiektów co w centrum - dominują pensjonaty utworzone w wiktoriańskich domach. Jednak okolica jest spokojniejsza, a zabudowa przypomina historyczne angielskie miasta i miasteczka. Bez problemu dojedziemy stąd do centrum metrem lub autobusem.
Z perspektywy turysty najwięcej miejsc wartych uwagi zlokalizowanych jest we wschodniej części West End - po obu stronach parku Kelvingrove (Kelvingrove Park). Znajdziemy tam chociażby słynne muzea (Kelvingrove Art Gallery and Museum czy uniwersyteckie Hunterian Museum), ogród botaniczny (Glasgow Botanic Gardens) czy jeden z najstarszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.
Na południe od parku rozciąga się dzielnica Finnieston, która słynie jako kulinarne i kawiarniane centrum miasta. W niektórych materiałach promocyjnych możemy spotkać się nawet z twierdzeniem, że jest to "najmodniejsze miejsce w Wielkiej Brytanii (ang. the hippest place in the UK)". Trudno stwierdzić na ile jest to prawda, ale na pewno jest tu drogo, modnie i schludniej niż w centrum miasta.
Trochę mniej oficjalnie jest po drugiej stronie parku Kelvingrove. Na obszarze rozciągającym się na północ od uniwersytetu aż do ogrodu botanicznego znajdziemy wiele tańszych knajp i lokali gastronomicznych, w których spotkamy wielu studentów.
Gdzie spać w Glasgow - West End
Poniżej przygotowaliśmy dla Was listę dobrze ocenianych noclegów, położonych blisko najważniejszych atrakcji:
- Do najbardziej budżetowych opcji w tej okolicy należy nastawiony na młodszych odwiedzających Glasgow Youth Hostel, ale i osoby mające czasy studenckie dawno za sobą powinny się tu odnaleźć ;-) Obiekt powstał w wiktoriańskiej kamienicy, więc nie ma windy, a niektóre pokoje mieszczą się na czwartym piętrze - warto mieć to na uwadze. Biorąc jednak pod uwagę relację ceny do standardu i lokalizacji, jest to świetny wybór! Niewielką wadą jest odległość od stacji metra.
- The Alamo Guest House - czytelnicy poszukujący bardziej komfortowych warunków powinni sprawdzić czterogwiazdkowy pensjonat Alamo, działający w wiktoriańskim budynku sąsiadującym z parkiem Kelvingrove, który jest jednym z najlepiej ocenianych obiektów noclegowych w Glasgow. Jest on zlokalizowany przy zachodnim fragmencie ulicy Argyle Street, która wśród miejscowych znana jest jako zagłębie gastronomiczne. Minusem tego obiektu jest to, że tańsze pokoje (należące wciąż do drogich!) dostępne są jedynie w wersji ze współdzieloną łazienką lub prywatną łazienką poza pokojem.
- Po południowej stronie parku znajdziemy również jeden z bardziej budżetowych obiektów: Sandyford. Jest to jednak typowy brytyjski pensjonat b&b utworzony w historycznym budynku bez windy, ze wszystkimi wadami tutejszego budownictwa, o podstawowym standardzie. Oferuje on jednak rozsądny stosunek ceny do jakości. Do centrum dojedziemy autobusem w około 20 minut.
- tutaj znajdziecie więcej możliwości noclegowych w granicach West End - po wejściu na link najlepiej kliknijcie od razu w widok mapy, gdzie znajdziecie znacznie więcej opcji na zachód od centrum.
Baza noclegowa w Glasgow
Baza noclegowa w największym szkockim mieście jest różnorodna i przypomina w pewnym sensie Londyn. Obok drogich hoteli sieciowych i butikowych w mieście działają tańsze hostele oraz pensjonaty powstałe po przekształceniu dawnych wiktoriańskich domów i kamienic. Te ostatnie zazwyczaj nie mają windy! Większość turystów ma szansę na znalezienie noclegu w rozsądnym budżecie, ale poszukiwania najlepiej zacząć odpowiednio wcześniej. Powinniśmy też liczyć się z tym, że tańsze noclegi nie oferują wysokiego standardu, choć większość obiektów jest czystych i schludnych.
Największym problemem poza sezonem jest wilgoć w starszych budynkach, co znają z autopsji wszyscy czytelnicy mieszkający dłużej "na wyspach". W bardzo wielu przypadkach w cenę noclegu wliczone jest śniadanie, którym często będzie słynne angielskie (w tym przypadku szkockie) śniadanie - opcja mało polecana czytelnikom dbającym o linię!