Dziurka od klucza w Rzymie - poznaj jeden z sekretów Awentynu
Chociaż od przynajmniej kilku lat "dziurka od klucza" na Awentynie nie jest już sekretem znanym nielicznym, to wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej istnieja. Musimy się przyznać, że unikatowy widok na kopułę Bazyliki św. Piotra, którą podziwiamy "obramowaną" zielonym szpalerem, chyba nigdy nam się nie znudzi!
Nie dla każdego jednak spojrzenie przez krótką chwilę na kopułę może być warte długiego spaceru. Na szczęście tuż obok znajduje się jeden z najbardziej interesujących kościołów Rzymu - wczesnochrześcijańska bazylika św. Sabiny, a także popularny punkt widokowy w ogrodzie pomarańczowym, więc możemy wygodnie połączyć zwiedzanie kilku atrakcji.
Gdzie w Rzymie znajduje się Dziurka od Klucza?
Atrakcja znajduje się na Piazza dei Cavalieri di Malta, czyli na placu Kawalerów Maltańskich. To dosłownie dziurka od klucza w drzwiach, które prowadzą do ogrodów willi należącej do Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana (Sovrano Militare Ordine di Malta). Są oni bezpośrednimi kontynuatorami średniowiecznych joannitów, którzy strzegli pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej. Ich Villa del Priorato di Malta na Awentynie pełni funkcję ambasady.

Unikatowy widok na kopułę Bazyliki św. Piotra
Po spojrzeniu przez dziurkę ujrzymy alejkę otoczoną z dwóch stron żywopłotem, na końcu której idealnie widoczna będzie kopuła Bazyliki św. Piotra. Architekt ogrodu wykreował tutaj unikatową perspektywę, dzięki której kopuła wydaje się zarówno znajdować bliżej niż w rzeczywistości, jak i być znacznie większa. Efekt ten trudno oddać słowami - najlepiej zobaczyć to samemu!

Villa del Priorato di Malta - willa Zakon Maltańskiego na Awentynie
Tereny te od wczesnego średniowiecza związane były z zakonnikami. Pierwotnie istniał tu ufortyfikowany klasztor Benedyktynów, który trafił w ręce templariuszy, a po ich rozwiązaniu w XIV wieku do joannitów. Na przestrzeni wieków kompleks przeszedł transformację z klasztoru w podmiejską willę.
Projekt obecnego założenia przygotował w 1765 roku architekt Giovanni Battista Piranesi. Zapaleni miłośnicy Rzymu mogą kojarzyć to nazwisko - Piranesi stworzył w XVIII wieku słynną mapę Rzymu, która ostatnimi czasu posłużyła za podstawę ekspozycji w muzeum Museo della Forma Urbis.
Piranesi zaprojektował również wygląd placu oraz oczywiście formę monumentalnej bramy prowadzącą na teren willi, której mało kto się przygląda. A szkoda! Bo liczba detali, w tym nawiązań do heraldyki zakonu, jest spora.

Zwiedzanie dziurki od klucza - kiedy najlepiej pojawić się na miejscu?
"Dziurka od klucza" to atrakcja bezpłatna, czynna całą dobę.
Pamiętamy czasy, gdy nawet w szczycie sezonu przed bramą nie ustawiało się więcej niż kilka osób. Dziś to jednak zamierzchła przeszłość - "dziurka od klucza" stanowi popularną atrakcję, a na placu stoi nawet pojazd z pamiątkami i przekąskami.

W sezonie przez "dziurką" formują się długie kolejki i w najgorszym przypadku możemy być zmuszeni trochę poczekać na swoją kolej (w ekstremalnych przypadkach nawet kilkadziesiąt minut). Działa tu jednak podobna zasada jak przy wszystkich popularnych atrakcjach - jak przyjdziecie wcześnie, zanim inni wstaną i zjedzą śniadanie, to będziecie mieć szansę na spoglądanie w stronę Watykanu bez pośpiechu. Luźniej jest również w późniejszych godzinach popołudniowych, na przykład w okresie letnim po 19:00.
Jak trafić na miejsce?
"Dziurkę od klucza" znajdziecie na mapie wpisując "Buco della serratura dell’Ordine di Malta".

Najbliższa stacja metra to Circo Massimo linii B (niebieskiej) - jest ona oddalona o około kilometr, czyli mniej niż kwadrans spacerem (spora część trasy prowadzi lekko pod górę). Kawałek koło stacji metra znajduje się przystanek tramwajowy.
My polecamy Wam dojść na miejsce najpierw ulicą Via del Circo Massimo, a następnie przy pomniku Giuseppe Mazziniego skręcić w Via di Valle Murcia. Potem idziemy już prosto Via di Santa Sabina do samego końca. Dzięki temu miniecie kilka wartych uwagi atrakcji, takich jak:
- Taras "Belvedere Romolo e Remo" wychodzący w stronę Palatynu i Circus Maximus.
- Wspomniany pomnik Mazziniego, jednego z bohaterów walki o zjednoczenie Włoch.
- Ogród różany (zamknięty poza sezonem).
- Ogród pomarańczowy (Giardino degli Aranci) z tarasem widokowym.
- Bazylika św. Sabiny z wczesnochrześcijańskim układem oraz jednymi z najstarszych drewnianych drzwi na świecie.
- Bazylika świętych Bonifacego i Aleksego w Rzymie.