Bazylika świętego Pawła za Murami - bazylika papieska w Rzymie
Ścięty w Rzymie święty Paweł również doczekał się "swojej" bazyliki. Jest to Bazylika św Pawła za Murami (wł. Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura), będąca jednym z często omijanych zabytków w Rzymie. Na jej miejsce wybrano teren leżący około dwóch kilometrów od ziemi, na którą spadła odcięta głowa świętego. Ciało "apostoła narodów" miała pochować na terenie obecnej świątyni święta Lucyna.
Historia i ciekawostki
Do momentu wielkiej przebudowy Bazyliki świętego Piotra była to największa z rzymskich bazylik. Niestety, podczas prac remontowych w 1823 roku została strawiona przez pożar i z dumnej świątyni nie ocalało zbyt wiele.
Teren zniszczonego kościoła odwiedził krótko po pożarze francuski pisarz Stendhal. Ruiny zrobiły na nim piorunujące wrażenie:
Wszystko podkreślało tragedię i chaos: kościół był zatarasowany osmolonymi, jeszcze dymiącymi belkami; resztki roztrzaskanych kolumn groziły runięciem przy najmniejszym poruszeniu
zapisał w swoich "Spacerach po Rzymie".
Na szczęście podjęto decyzję o odbudowie. Co więcej, postanowiono nawet, że bazylika zostanie zrekonstruowana w swojej dawnej formie. Taki zamiar wymagał jednak olbrzymich nakładów finansowych, dlatego Stolica Apostolska zwróciła się z prośbą o pomoc do całego chrześcijańskiego świata. Mimo hojności zwykłych ludzi i koronowanych głów prace trwały ponad 100 lat. Odbudowa zakończyła się w 1928 roku i choć znalazło się wielu krytyków budowli (negatywnie wyrażano się o nowej dzwonnicy i koncepcji placu z rzeźbą świętego Pawła), to wśród pielgrzymów świątynia ciągle budzi zachwyt.
Zwiedzanie
Zwiedzanie bazyliki jest bezpłatne.
Z dawnej bazyliki zachowało się tylko kilka elementów. Należą do nich między innymi: mozaika z VI wieku przedstawiająca Chrystusa Pantokratora umieszczona w łuku nad główną nawą, średniowieczne drzwi w bocznej nawie, rzeźbiony świecznik autorstwa Pietro Vassalletto, mozaika ukazująca Matkę Boską przed którą Ignacy Loyola założył zakon jezuitów i gotycki baldachim nad ołtarzem.
Podobnie jak w przypadku Bazyliki świętego Piotra, także i tutaj pod baldachimem znajduje się domniemany grób patrona świątyni. Co ciekawe, przeprowadzone w XX wieku badania archeologiczne doprowadziły do odkrycia starożytnego cmentarza chrześcijan. Ten fakt uprawdopodabnia miejsce pochówku świętego Pawła.
Krużganki oraz obszar archeologiczny
Oprócz wnętrza bazyliki, dla zwiedzających udostępniono również wewnętrzny dziedziniec i niewielki obszar archeologiczny, które możemy zwiedzić po zakupie biletu.
Dziedziniec z krużgankiem powstał pomiędzy 1205 a 1235 rokiem. Za jego ozdobienie mieli odpowiadać członkowie dwóch cenionych rodów rzemieślniczych: Vassalletto oraz Cosmati. Zachwycają zwłaszcza kręcone kolumny, z których część pokryta została mozaikami. Podobne zdobienia zobaczymy również w krużganku w Arcybazylice św. Jana na Lateranie.
Obszar archeologiczny to zespół wykopalisk, należących prawdopodobnie do klasztoru, działającego pomiędzy V a VII wiekiem.
Informacje praktyczne
Cena biletu wynosi 4€ (ulgowy 3€). Wejście znajdziecie w lewej nawie, niedaleko ołtarza.
Na zwiedzenie całości wystarczy około 15-20 minut.
Jak dojechać do Bazyliki św. Pawła za Murami?
Bazylika znajduje się na obrzeżach Rzymu, w dzielnicy Ostiense. Najłatwiej dojechać do niej metrem linii B, wysiadając na stacji Basilica San Paolo. Znajduje się ona w odległości około 400 metrów od świątyni.