Podróże po Europie

Bazylika świętego Pawła za Murami - bazylika papieska w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2024

Ścięty w Rzymie święty Paweł również doczekał się "swojej" bazyliki. Jest to Bazylika św Pawła za Murami (wł. Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura), będąca jednym z często omijanych zabytków w Rzymie. Na jej miejsce wybrano teren leżący około dwóch kilometrów od ziemi, na którą spadła odcięta głowa świętego. Ciało "apostoła narodów" miała pochować na terenie obecnej świątyni święta Lucyna.

Jeśli chcesz poznać inne najważniejsze bazyliki w Wiecznym Mieście sprawdź nasz przewodnik po bazylikach papieskich w Rzymie.
Bazylika papieska - Bazylika św Pawła za Murami w Rzymie
Bazylika papieska - Bazylika św Pawła za Murami w Rzymie

Historia i ciekawostki

Do momentu wielkiej przebudowy Bazyliki świętego Piotra była to największa z rzymskich bazylik. Niestety, podczas prac remontowych w 1823 roku została strawiona przez pożar i z dumnej świątyni nie ocalało zbyt wiele.

Bazylika św Pawła za Murami w Rzymie
Bazylika św Pawła za Murami w Rzymie

Teren zniszczonego kościoła odwiedził krótko po pożarze francuski pisarz Stendhal. Ruiny zrobiły na nim piorunujące wrażenie:

Wszystko podkreślało tragedię i chaos: kościół był zatarasowany osmolonymi, jeszcze dymiącymi belkami; resztki roztrzaskanych kolumn groziły runięciem przy najmniejszym poruszeniu

zapisał w swoich "Spacerach po Rzymie".

Baldachim w Bazylice św Pawła za Murami w Rzymie
Baldachim w Bazylice św Pawła za Murami w Rzymie

Na szczęście podjęto decyzję o odbudowie. Co więcej, postanowiono nawet, że bazylika zostanie zrekonstruowana w swojej dawnej formie. Taki zamiar wymagał jednak olbrzymich nakładów finansowych, dlatego Stolica Apostolska zwróciła się z prośbą o pomoc do całego chrześcijańskiego świata. Mimo hojności zwykłych ludzi i koronowanych głów prace trwały ponad 100 lat. Odbudowa zakończyła się w 1928 roku i choć znalazło się wielu krytyków budowli (negatywnie wyrażano się o nowej dzwonnicy i koncepcji placu z rzeźbą świętego Pawła), to wśród pielgrzymów świątynia ciągle budzi zachwyt.

Zwiedzanie

Zwiedzanie bazyliki jest bezpłatne.

Z dawnej bazyliki zachowało się tylko kilka elementów. Należą do nich między innymi: mozaika z VI wieku przedstawiająca Chrystusa Pantokratora umieszczona w łuku nad główną nawą, średniowieczne drzwi w bocznej nawie, rzeźbiony świecznik autorstwa Pietro Vassalletto, mozaika ukazująca Matkę Boską przed którą Ignacy Loyola założył zakon jezuitów i gotycki baldachim nad ołtarzem.

Nowsza mozaika w absydzie Bazyliki św Pawła za Murami w Rzymie
Nowsza mozaika w absydzie Bazyliki św Pawła za Murami w Rzymie

Podobnie jak w przypadku Bazyliki świętego Piotra, także i tutaj pod baldachimem znajduje się domniemany grób patrona świątyni. Co ciekawe, przeprowadzone w XX wieku badania archeologiczne doprowadziły do odkrycia starożytnego cmentarza chrześcijan. Ten fakt uprawdopodabnia miejsce pochówku świętego Pawła.

Fragment pod sufitem - Papież-Polak wśród innych papieży - Bazylika św Pawła za Murami w Rzymie
Fragment pod sufitem - Papież-Polak wśród innych papieży - Bazylika św Pawła za Murami w Rzymie

Krużganki oraz obszar archeologiczny

Oprócz wnętrza bazyliki, dla zwiedzających udostępniono również wewnętrzny dziedziniec i niewielki obszar archeologiczny, które możemy zwiedzić po zakupie biletu.

Zwiedzanie krużganków - Bazylika św Pawła za Murami w Rzymie
Zwiedzanie krużganków - Bazylika św Pawła za Murami w Rzymie

Dziedziniec z krużgankiem powstał pomiędzy 1205 a 1235 rokiem. Za jego ozdobienie mieli odpowiadać członkowie dwóch cenionych rodów rzemieślniczych: Vassalletto oraz Cosmati. Zachwycają zwłaszcza kręcone kolumny, z których część pokryta została mozaikami. Podobne zdobienia zobaczymy również w krużganku w Arcybazylice św. Jana na Lateranie.

Obszar archeologiczny to zespół wykopalisk, należących prawdopodobnie do klasztoru, działającego pomiędzy V a VII wiekiem.

Informacje praktyczne

Cena biletu wynosi 4€ (ulgowy 3€). Wejście znajdziecie w lewej nawie, niedaleko ołtarza.

Na zwiedzenie całości wystarczy około 15-20 minut.

Bazylika św Pawła za Murami - obszar archeologiczny
Bazylika św Pawła za Murami - obszar archeologiczny

Jak dojechać do Bazyliki św. Pawła za Murami?

Bazylika znajduje się na obrzeżach Rzymu, w dzielnicy Ostiense. Najłatwiej dojechać do niej metrem linii B, wysiadając na stacji Basilica San Paolo. Znajduje się ona w odległości około 400 metrów od świątyni.

Więcej informacji o transporcie publicznym znajdziecie w naszym artykule Komunikacja miejska w Rzymie
Bazylika św Pawła za Murami w Rzymie
Bazylika św Pawła za Murami w Rzymie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama