Okolica Aten - pomysły na jednodniowe wycieczki ze stolicy Grecji
Ateny to antyczne zabytki, muzea oraz inne atrakcje, które z powodzeniem mogą zapełnić nam nawet kilkudniowy wyjazd.
Jeśli jednak planujemy przyjechać do stolicy Grecji na dłużej, to warto rozważyć przynajmniej jeden wyjazd poza miasto. A wybór krótkich wycieczek jest naprawdę szeroki - od kilkugodzinnych wypadów komunikacją miejską, przez rejsy na okoliczne wyspy aż po wyjazdy do dalszych zakątków Attyki i innych greckich regionów.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Aten.
Bliska okolica Aten
Pireus - nadmorski sąsiad Aten
Jednym z najpopularniejszych pomysłów na wypad poza centrum Aten jest odwiedzenie oddalonego o niecałe 10 kilometrów Pireusu. Ten dawny antyczny port jest dziś nowoczesnym miastem - z kolorową i żywą mariną, wieloma knajpkami i klimatem drastycznie różnym od ateńskiego. Spacerując nadmorskimi ulicami Pireusu aż trudno uwierzyć, że jeszcze chwilę temu byliśmy w ponurych i szarych Atenach.
Warto jednak pamiętać, że miłośnicy antycznych zabytków (czy w ogóle jakichkolwiek!) nie znajdą ich w Pireusie zbyt wielu. Zachowały się wyłącznie liche fragmenty fortyfikacji otaczającej w czasach antycznych port i dosłownie pojedyncze ruiny. Nieco artefaktów (w tym imponujące rzeźby z brązu) znajdziemy natomiast w lokalnym Muzeum Archeologicznym.
Do Pireusu dojedziemy metrem - linią Μ1 (zieloną) lub M3 (niebieską). Więcej informacji o biletach znajdziecie w naszym artykule Komunikacja miejska w Atenach.
Na miejscu spędzimy maksymalnie kilka godzin.
Klasztor Dafni
Około 10 kilometrów na północny zachód od centrum Aten skrywa się jeden z największych sakralnych skarbów Attyki - klasztor Dafni. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu już w VI wieku, jednak dzisiejszy kształt klasztoru to efekt XI-wiecznej przebudowy. W środku zobaczymy jedne z najlepiej zachowanych bizantyńskich mozaik w całej Grecji.
Klasztor Dafni wraz z dwoma innymi (Osios Lukas i Nea Moni) wpisany został na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako unikalny przykład architektury bizantyjskiej.
Zwiedzanie monastyru jest darmowe, ale otwarty jest on tylko przez pięć dni w tygodniu, od 8:30 do 15:30. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie greckiego ministerstwa kultury.
Najlepiej sprawdźmy raz jeszcze aktualne dni i godziny otwarcia przed przyjazdem.
Wyspy Sarońskie
Będąc w Atenach możemy wybrać się też na jedną z okolicznych wysp archipelagu Wysp Sarońskich. Część z nich leży całkiem niedaleko (Egina, Salamina), ale do niektórych będziemy płynąć nawet kilka godzin.
Każdego dnia z portu w Pireusie w kierunku Wysp Sarońskich odpływają promy oraz wodoloty. Możemy samodzielne wybrać się na wybraną z wysp lub zdecydować się na droższą wycieczkę podczas której zwiedzimy 2 lub 3 wyspy na raz. W drugim przypadku musimy liczyć się z tym, że na każdej z nich spędzimy zaledwie godzinę do dwóch, a większość czasu będziemy przebywać na pokładzie statku.
W przypadku samodzielnej wyprawy możemy wybrać tańszy i dłuższy rejs promem lub krótszą i droższą przeprawę wodolotem.
Przykłady wysp wartych polecenia na jednodniową wycieczkę:
-
Egina - jedna z najpopularniejszych greckich wysp, która oddalona jest o około godzinę drogi od Aten. Egina nazywana jest pistacjową wyspą - nazwa wzięła się od drzew pistacjowych, które rosną tam prawie wszędzie. Miejsce to słynie również ze wzniesionej na wysokim wzgórzu świątyni Afai oraz bazyliki pw. św. Naktariusza.
-
Hydra - oddalona o około 2 godziny drogi od Pireusu Hydra uważana jest za jedną z najpiękniejszych greckich wysp, a jej port oraz rosnąca bezpośrednio za nim kaskadowa zabudowa wyglądają po prostu pocztówkowo. Odwiedzając Hydrę możemy pospacerować wąskimi uliczkami i popatrzeć na charakterystyczne białe domy. Na wyspie nie funkcjonuje ruch samochodowy - towary przenosi się z pomocą osiołków.
-
Salamina - największa i najbliżej położona z Wysp Sarońskich. Jest to warte polecenia miejsce dla turystów zainteresowanych historią i kulturą - na wyspie znajdują się ruiny antycznego portu, muzea oraz kościoły. Sama wyspa jest jednak dość duża i poruszanie się po niej jedynie pieszo jest raczej niemożliwe.
Przylądek Sunion
Na południowym krańcu historycznego regionu Attyka leży jedno z najbardziej malowniczych miejsc Grecji - przylądek Sunion (gr. Σούνιο / Sunio).
Jego ozdobą jest świątynia Posejdona, która architektonicznie przypomina świątynię Hefajstejona znajdującą się na terenie Agory w Atenach. Wersja ateńska zachowała się w dużo lepszym stanie, ale świątynia wzniesiona na szczycie przylądka Sunion stoi w zdecydowanie bardziej malowniczej scenerii.
Oprócz ruin świątyni na miejscu czekają na nas punkty widokowe oraz knajpka. Kawałek dalej znajdziemy plażę. Niektórzy turyści przyjeżdżają tu specjalnie by zobaczyć zachód słońca (jeden z najpiękniejszych na świecie). Na przylądek Sunion przyjedziemy autobusem firmy KTEL Attikis lub wypożyczonym samochodem.
Delfy
Antyczne Delfy były jednym z najważniejszych ośrodków starożytnej Grecji. Swoją sławę zawdzięczają wyroczni delfickiej, do której Grecy (i nie tyko) przybywali tłumnie w celu otrzymania przepowiedni. Władcy i możni pytali ją o najróżniejsze sprawy - o przebieg wojny, o zgodę na założenie kolonii czy o rzeczy bardziej przyziemne jak sprawy sercowe.
Na Świętej Drodze prowadzącej do świątyni Apollina stały skarbce należące do greckich państw-miast wypełnione darami wotywnymi. Dziś świadectwami świetności starożytnych Delf są stanowisko archeologiczne oraz znaleziska w Muzeum Archeologicznym Delf. Same ruiny są w stosunkowo dobrym stanie - na miejscu zobaczymy świetnie zachowane pozostałości teatru, stadion czy podstawy świątyń i innych budynków.
Delfy są też jednym z najbardziej malowniczo położonych greckich stanowisk archeologicznych. Leżą na stromym zboczu gór Parnas, a widoki z poziomu teatru na otaczające wzgórza oraz Zatokę Koryncką zapierają dech w piersiach.
Pomimo że Delfy oddalone są o niemal 200 kilometrów od Aten to dojazd nie sprawi nam problemu. Połączenia z Delfami realizuje firma KTEL Fokidas, której rozkłady pozwalają na spędzenie w Delfach większości dnia. Przejazd w jedną stronę zajmuje 2,5 godziny.
Wschodnia część Peloponezu
Górzysty półwysep Peloponez był w czasach antycznych kolebką greckiej kultury oraz miejscem powstania wielu słynnych polis. Mimo że jest on bardzo rozległy, to szczęśliwie masa ciekawych miejsc znajduje się blisko jego wschodniej granicy oraz stosunkowo niedaleko samych Aten.
Do turystycznych miejsc Peloponezu możemy dojechać wypożyczonym samochodem lub komunikacją publiczną. Autobusy w kierunku Peloponezu odjeżdżają z dworca autobusowego znajdującego się na ulicy Leoforos Kifisou 100 (KTEL Kifisou).
Dworzec znajduje się kawałek drogi od centrum miasta. Dojedziemy do niego komunikacją miejską. Z Placu Omonia dociera tam autobus linii 051, a z lotniska autobus x93. Większość tras na obszarze południowego Peloponez obsługuje KTEL Argolida.
Niestety, komunikacja nie umożliwia wygodnego odwiedzania wielu lokalizacji w ciągu jednego dnia. Wyjątkiem przy odpowiednim zaplanowaniu jest możliwość odwiedzenia miasta Nauplion i teatru w Epidaurosie.
Peloponez oddzielony jest od części kontynentalnej sztucznym Kanałem Korynckim. W sezonie możliwe jest przepłynięcie nim na jednym ze statków. Czytelnicy poszukujący mocnych wrażeń mogą natomiast skoczyć na bungee.
Najbliżej Aten znajduje się Korynt. Dziś jest to nowoczesna miejscowość, jednak możemy odwiedzić stanowisko archeologiczne antycznego Koryntu. Starożytny Korynt należał do najważniejszych greckich polis, ale został doszczętnie zniszczony przez Rzymian w 146 roku p.n.e. Jego stanowisko archeologiczne jest warte odwiedzenie - na miejscu zobaczymy m.in. ruiny fontanny Pirene czy ruiny świątyni Apollina.
Inna atrakcją Koryntu jest górujący nad miastem Akrokorynt. Z tej wznoszącej się na wysokości ponad 500 metrów twierdzy przetrwały jedynie ruiny, ale odwiedzenie jej będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika historii. Pozostali odwiedzający mogą nacieszyć się niesamowitym widokiem na okolicę. Ruiny są trochę zaniedbane, co nadaje temu miejscu oryginalnej atmosfery.
Inne ciekawe miejsce bliżej wschodniej granicy Peloponez.
- Nauplion - to położone nad wodą miasto ustanowiono zaraz po odzyskaniu przez Grecję niepodległości pierwszą nowożytną stolicą. Dziś jego największą atrakcją jest położona wysoko twierdza Palamidi. Oprócz niej w mieście znajdziemy muzea, lokalne knajpki i przyjemną część nadmorską.
- Teatr w Epidauros to jeden z najlepiej zachowanych antycznych teatrów na świecie. Do dziś odbywają się tu przedstawienia, w tym występy Festiwalu Ateńskiego. Teatr wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Mykeny - jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Grecji. To właśnie od tych imponujących ruin wywodzi się określenie kultura mykeńska, którym określa się dzieje Grecji sprzed wieków ciemnych. Z dawnego miasta zachowała się słynna Lwia Brama, fragmenty murów i pałacu, a także grobowce szybowe oraz komorowe. Wiele znalezisk znajduje się w muzeum przy stanowisku archeologicznym oraz w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.