Jednodniowe wycieczki z Amsterdamu - 8 propozycji
Muzea, wspaniałe historyczne fasady, kanały - w Amsterdamie ciężko się nudzić i każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że stolica Holandii jest sporą metropolią i nie oddaje w pełni charakteru kraju tulipanów.
Na szczęście w bliskiej okolicy miasta znajdziemy wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Każde z nich jest inne, a do większości dojedziemy komunikacją regionalną - autobusem lub pociągiem - w około 30-45 minut.
Zaanse Schans
Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem z Holandią będą wiatraki. Niegdyś w całym kraju istniało ich blisko 10 000, dziś jednak zostało mniej niż tysiąc. Najważniejszym regionem przemysłowym w Holandii był region Zaan, uważany za pierwszy prawdziwy obszar przemysłowy zachodniej Europy. Jego potęgę przystopowała dopiero rewolucja przemysłowa i wynalezienie maszyny parowej.
Zaanse Schans to unikalny projekt mający na celu zachowanie dziedzictwa regionu. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku założono tu skansen, do którego zwieziono oryginalne budynki z całego regionu. Dziś znajdziemy tu działające wiatraki (możemy je odwiedzić i zobaczyć jak na przykład wyglądała produkcja w tartaku), jeden z pierwszych sklepów Alberta Heijna oraz wiele innych domków i zakładów rzemieślniczych. Świetnymi atrakcjami są chociażby manufaktura drewnianych butów oraz kolekcja historycznych zegarów.
Wejście na teren skansenu jest darmowe, tak samo jak wejście do większości zakładów rzemieślniczych. Płatne są natomiast muzea, wiatraki, rejsy turystyczne oraz parking (ten liczony jest słono!).
Do Zaanse Schans dojedziemy autobusem numer 391, zatrzymującym się tuż obok wejścia na teren skansenu. Obsługuje go firma EBS. Bilet normalny kosztuje 6,50€, jednak lepszym wyborem jest jednak nieco tańsza płatność zbliżeniowa OV-Pay lub OV-chipkaart.
Na miejsce dotrzemy również pociągiem, który pokonuje trasę w około 18 minut. Stacja kolejowa oddalona jest jednak o około kwadrans pieszo od skansenu.
Aby dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej płacić za przejazdy, zachęcamy Was do zapoznania się z naszym przewodnikiem Transport publiczny w Holandii: pociągi, bilety, komunikacja miejska.
Zaandijk
Niedaleko Zaanse Schans, po przeciwnej stronie rzeki, znajduje się miasteczko Zaandijk. Warto tam przespacerować lub przepłynąć łodzią, której przystanek znajduje się przy jednym z wiatraków.
Oprócz interesującej architektury miasto słynie z zabytkowego domu Honig Breethuis, należącego dawniej do rodu fabrykantów, którzy zasłynęli z produkcji białego papieru. Z efektów ich pracy korzystali m.in. Beethoven, Chopin czy Napoleon.
Alkmaar
Bez większej przesady można stwierdzić, że historyczne centrum Alkmaar należy do najpiękniejszych w Holandii. I co warte podkreślenia - nie spotkamy tu tłumów turystów! Miasto znane jest z historycznego targu serowego, który do dziś dzień odbywa się w każdy piątek od 10:00 do 13:00 (od końca marca do końca września), a w wakacje również w czwartkowe wieczory.
Historyczna średniowieczna zabudowa mieszkalna, imponujący budynek Wagi (znajduje się w nim małe Muzeum Sera) czy piękna fasada ratusza (niestety, jest to jedynie rekonstrukcja) to tylko niektóre miejsca warte zobaczenia w Alkmaar. Będąc na miejscu koniecznie wybierzmy się na rejs po kanałach! Gwarantuje on niesamowite przeżycia, część mostków jest tak niska, że musimy niemal kłaść się w środku, aby nie zahaczyć o nie głową.
W Alkmaar znajdziemy również dwa wiatraki, jeden w historycznej części miasta, drugi kawałek dalej.
W Alkmaar bez większego problemu spędzimy cały dzień i nie będziemy się nudzić.
Dojazd ze stacji Amsterdam Centraal trwa około 34-37 minut, natomiast ze stacji Amsterdam Sloterdijk dojedziemy w około 28-31 minut.
Hoorn
Hoorn jest jednym z miast, które zyskały najwięcej w trakcie holenderskiej złotej ery. To właśnie w Hoorn znajdowała się jedna z siedzib potężnej Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Spacerując po mieście raz po raz napotkamy piękne fasady i zobaczymy imponującą architekturę miasta.
Jedną z kluczowych atrakcji jest Muzeum Zachodniofryzyjskie (Westfries Museum), w którym poznamy historię miasta i handlu. Muzeum mieści się w pięknym budynku z oryginalną fasadą (niestety, w momencie ostatniej aktualizacji artykułu muzeum było zamknięte z powodu remontu).
Na tym samym placu w czwartki organizowany jest najstarszy w Holandii targ serowy (od 25. do 35. tygodnia roku, z wyjątkiem tygodnia numer 32). Spacerując po mieście rozglądajmy się po fasadach budynków, na wielu z nich zobaczymy zdobienia mówiące o tym, jakim fachem trudnili się zamieszkujący go dawniej mieszkańcy.
Kawałek dalej w części portowej zachwyca słynna wieża De Hoofdtoren, w której dziś znajduje się restauracja i kawiarnia. Ciekawą budowlą jest również ostatnia zachowana brama miejska, Oosterpoort, która została wybudowana w 1578 roku.
Do Hoorn możemy dojechać ze stacji Amsterdam Centraal w około 30-34 minuty lub ze stacji Amsterdam Sloterdijk w 25 do 32 minut.
Edam, Marken i Volendam
Chociaż każde z tych trzech miejscowości różni się charakterem, znajdują się one na tyle blisko siebie, że warto tak zaplanować sobie dzień, by odwiedzić je wszystkie na raz.
Edam słynie z sera. W lipcu oraz sierpniu, w środy od 10:30 do 12:30, organizowana jest tu nawet inscenizacja targu serowego. Oprócz budynku wagi oraz rynku serowego w Edamie zachwycają uliczki i fasady budynków w starej części miasta. W ratuszu oraz w zabytkowym budynku po drugiej stronie rzeki działa dziś muzeum miejskie - atrakcja warta polecenia każdemu, kto chciałby zobaczyć jak wyglądało życie w dawniejszych czasach.
Marken to natomiast dawna wioska rybacka, która kiedyś znajdowała się na wyspie bez dostępu z lądu, jednak dziś bez problemu dojedziemy tam autobusem lub przepłyniemy statkiem z Volendam. Na wyspie zachwycają drewniane budynki - szczególnie w starej części miasta oraz na obszarze portowym. Jeśli nie straszny nam dłuższy spacer, możemy zawędrować na jeden z końców wyspy i zobaczyć latarnie morską.
Ostatnim miasteczkiem z trójki jest Volendam, słynące z malowniczego nabrzeża z pięknymi budynkami i zacumowanymi statkami. Niestety, dziś nie spotkamy tu rybaków ani innych drobnych przetwórców. Cała promenada została zamieniona na jedną długą atrakcję turystyczną z restauracjami i sklepami oferującymi pamiątki. Mimo to, warto tu wpaść, szczególnie poza godzinami szczytu - autentyczne fasady i widok na morze rekompensują turystyczny charakter tego miejsca.
Możemy tu zjeść świeżego śledzia lub inne rybne danie. Trochę dalej od nabrzeża znajdziemy Muzeum miasta Volendam, przed którym stoi makieta wiatraka.
Do Volendam możemy dojechać autobusem z Edam, lub przespacerować przyjemną trasą wzdłuż ulicy Edammerpad.
Do wszystkich z miast dojedziemy autobusami z dworca głównego w Amsterdamie. W przypadku miasteczka Edam wysiadamy na przystanku Edam Busstation, w Volendam na Volendam Julianaweg/Centrum, a w Marken na Marken Kerkburt. Czas przejazdu to około 30 minut.
Haarlem
Niecałe 20 kilometrów za Amsterdamem znajduje się jedno z najstarszych holenderskich miast, liczący ponad 750 lat Haarlem. Podobnie jak w wielu innych średniowiecznych i holenderskich miastach, najważniejszym punktem Haarlemu jest rynek, przy którym stoją okazała katedra oraz ratusz.
W Haarlemie odnajdą się z całą pewnością miłośnicy sztuki i nauki. Znajduje się tu jedno z najważniejszych muzeów w Holandii - Muzeum Teylersa, a także muzeum sztuki Fransa Halsa skupiające się na twórczości Akademii Haarlemu (Haarlem Academy), czyli grupie artystycznej założonej w XVII wieku przez Fransa Halsa.
Może się okazać, że jeden dzień na odwiedzeniu Haarlemu to za mało - dlatego warto przyjechać jak najwcześniej i dobrze zaplanować wizytę. My zostaliśmy w Haarlemie na noc i przez dwa dni mieliśmy co robić.
Do Haarlemu dojedziemy pociągiem z dworca głównego w Amsterdamie w około 20 minut lub w około 10 minut z dworca Amsterdam Sloterdijk.
Keukenhof
Jeśli zobaczycie gdzieś zdjęcia holenderskiego ogrodu pełnego tulipanów, możecie śmiało zakładać, że zostało zrobione w słynnych ogrodach Keukenhof. Historia tego założenia parkowego sięga XV wieku, a w wolnym tłumaczeniu jego nazwa oznacza po prostu "ogród kuchenny". Początkowo hodowano tu warzywa oraz zioła wykorzystywane w zamkowej kuchni.
Od 1949 roku ogród został zamieniony na centrum wystawowe dla hodowców kwiatów. Dziś zobaczymy tu ponad 7 milionów roślin wystawionych przez ponad 100 firm. Niestety, ogród dla zwiedzających otwarty jest jedynie przez około dwa miesiące w roku.
W 2025 roku Keukenhof będzie otwarty od 20 marca do 11 maja.
Od niedawna do Keukenhofu można dojechać bezpośrednio z Amsterdamu autobusem nr 852. Nie kursuje on jednak z centrum, a ze stacji Europaplein.
Zamek Muiderslot
Całkiem niedaleko Amsterdamu możemy odwiedzić jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Europie, pochodzący z XIV wieku Muiderslot. Wnętrza zabytku są udostępniane do zwiedzania, a w środku czeka na nas kilka komnat do zobaczenia.
Pomieszczenia zamkowe zostały odrestaurowane, aby nawiązywać do czasów świetności twierdzy. Zamek otoczony jest fosą - prowadzi do niego drewniany mostek zwodzony oraz większy kawałek mostu drewnianego. Na środku dziedzińca stoi studnia.
Zamek Muiderslot został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO razem z linią fortyfikacji Amsterdamu.
W miesiące letnie naprzeciwko zamku rozkwita piękny ogród, a całkiem niedaleko znajdziemy ruiny wieży i małą plażę.
Na zamek Muiderslot możemy dojechać autobusem z dworca Amsterdam Amstel. Wysiadamy na przystanku Muiden P+R Terrein, skąd czekać nas będzie około kilometrowy spacer historyczną częścią miasteczka.
Alternatywnie możemy dojechać pociągiem do miasteczka Weesp, gdzie przesiądziemy się w autobus. Wysiadamy na przystanku Muiden Centrum, skąd czeka nas jeszcze około 10 minutowy spacer.