Zwinger w Dreźnie - zwiedzanie, zabytki, dzieła sztuki
Zwinger w Dreźnie to niezwykły pałac wzniesiony przez króla Polski i Saksonii. To prawdziwe arcydzieło sztuki baroku (z elementami neoklasycyzmu) od lat zadziwia kolejnych turystów. Obok Frauenkirche to jeden z najważniejszych zabytków w całym mieście!
Zwinger w Dreźnie - kalendarium
- 1709–1732 - Budowa pałacu Zwinger z polecenia Augusta II Sasa. Pracami kierują architekci: Matthäusem Danielem Pöppelmannem i Balthasar Permoser.
- 1733 - W pałacu odbywa się ślub przyszłego króla Polski Augusta III Sasa z Marią Józefą Habsburżanką.
- 1756–1763 - Podczas wojny siedmioletniej Zwinger został zajęty przez wojska pruskie i zdewastowany.
- 1849 - Powstanie drezdeńskie - w czasie walk buntowników z wojskami pruskimi i saskimi płonie pałac.
- 1847–1854 - Budowa neoklasycznego skrzydła Sempergalerie.
- 1945 - Bombardowanie Drezna i zniszczenie pałacu.
- 1965 - Zakończenie odbudowy.
Zwinger w Dreźnie - zwiedzanie
Zwinger to z jednej strony arcydzieło architektury, a z drugiej świetna kolekcja dzieł sztuki. Warto dobrze zaplanować sobie zwiedzanie - na obejrzenie Galerii dobrze przeznaczyć sobie około 1,5 godziny, a razem z pozostałymi wystawami całość zająć może nawet około 3 godzin.
Na zewnątrz
Jeśli nie chcemy kupować biletów wstępu możemy zdecydować się na spacer po pałacowym dziedzińcu. Wchodząc od strony Theaterplatz przejdziemy przez budynek nazywany Sempergalerie (od nazwiska architekta). Powstał on dopiero w XIX wieku i w odróżnieniu od barokowego pałacu reprezentuje styl neoklasyczny (bram zdobień, dążenie do harmonii i symetrii).
Tymczasem dziedziniec wprowadza nas w królestwo baroku. Na wprost widać Bramę Koronną (Kronentor), której szczyt zdobi kartusz z herbem Polski. Skrzydło, które brama rozdziela na dwie części, nazywa się Langalerie - po jego lewej stronie Pawilon Porcelanowy (tu umieszczono Kolekcję Porcelany), a po prawej Salon Matematyczno-Fizyczny. Prawą pierzeję kompleksu zamyka łukowata Bogengalerie i Pawilon Francuski (tutaj organizowane są koncerty muzyki poważnej, a za samym pawilonem umieszczono barokową fontannę Nymphenbad). Po przeciwnej stronie zobaczymy Pawilon Francuski.
Niegdyś pałac przylegał do murów miejskich i był oblany fosą. Jej pozostałość to zbiornik wodny nazywany Zwingegraben, przez który przerzucono most wiodący do Bramy koronnej. Po zburzeniu miejskich umocnień wolny teren zagospodarowano w formie parku. Zobaczymy tam dwa zabytkowe pomniki niemieckich kompozytorów: Roberta Schumanna i Carla Webera.
Muzea i wystawy
Galeria Starych Mistrzów
Najlepsza kolekcje dawnego malarstwa w całym Dreźnie znajduje się właśnie w pałacu Zwinger. Jej ozdobą jest słynna "Madonna Sykstyńska" Rafaela Santi, ale zobaczymy tu wiele innych sławnych dzieł sztuki. Warto zwrócić uwagę na słynną "Ledę z łabędziem" Rubensa. Artysta przedstawiając akt seksualny kobiety i ptaka wzorował się na obrazie Michała Anioła (obecnie płótno zaginione).
Sporą reprezentację posiada też rodzina Cranachów (ich obrazy zobaczymy na najniższym piętrze galerii) z mniej znanymi obrazami jak np. "Herkules i Pigmeje" Łukasza Cranacha Młodszego. Ciekawostką jest dzieło "Zwiastowanie i narodzenie" Francesco del Cossy z tajemniczym ślimakiem umieszczonym u dołu obrazu. Najwyższe piętro zajmuje zbiór rzeźb (do 1800 roku).
Kolekcja Porcelany (Porzellansammlung)
Wynalezienie w Miśni metody produkcji porcelany sprawiło, że skarbiec władców Saksonii otrzymał spory zastrzyk złota.
August II założył w Dreźnie specjalną kolekcję, do której trafiały ciekawe wyroby z jego własnych manufaktur, ale też eksponaty z całego świata. Dzięki temu można tu dziś zobaczyć unikatowe wyroby z Chin lub z Japonii. Większość zabytków szczęśliwie przetrwała naloty na miasto.
Salon Matematyczno-Fizyczny (Mathematisch-Physikalischer Salon)
Również dzięki inicjatywie Augusta II Sasa rozpoczęto gromadzenie przedmiotów służących do pomiarów i badań naukowych. Swoje miejsce znalazły tu kunsztownie wykonane zegary, globusy czy astrolabia.
Nowa wystawa prezentuje zwiedzającym około tysiąca obiektów, z których najstarsze pochodzą jeszcze z XVI wieku.
Zwinger w Dreźnie - informacje praktyczne
- Bilet wstępu, który upoważnia do odwiedzenia Galerii Starych Mistrzów oraz pozostałych wystaw w pałacu, kosztuje 14€. Osoby niepełnoletnie wchodzą bezpłatnie.
- Na oficjalnej stronie pałacu znajdziemy informacje na temat godzin otwarcia czy historii. Jeśli jednak chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat zbiorów czy wystaw powinniśmy zajrzeć na stronę Państwowych Muzeum Sztuki w Dreźnie) o ile bowiem pałac posiada własną osobowość prawną, o tyle zbiorami zarządza inna placówka.
- Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji oprowadzania w języku polskim po galerii! Więcej informacji na stronie pod tym linkiem.
- Uwaga! Wbrew temu co twierdzą niektóre przewodniki w pałacu Zwinger NIE MA Zbrojowni - kolekcja militariów została przeniesiona do Zamku Rezydencyjnego.
- Główne wejście do pałacu znajduje się od strony Theaterplatz. Stamtąd też dostaniemy się do Galerii Starych Mistrzów (w bramie po prawej stronie). Gabinet Matematyczno-Fizyczny i Kolekcję Porcelany umieszczono w południowo-wschodniej części zgromadzenia.