Dzielnica Łacińska w Paryżu - zwiedzanie oraz największe atrakcje
Położona na lewym brzegu Sekwany Dzielnica Łacińska (Quartier latin) stanowi jeden z najpiękniejszych zakątków Paryża. Należy też do najstarszych obszarów w stolicy Francji, a jej obecna nazwa sięga czasów średniowiecza, kiedy to przebywali tu studenci oraz wykładowcy porozumiewający się głównie łaciną, czyli ówczesnym językiem religii i nauki. Dziś również Dzielnica Łacińska jest zdominowana przez studentów, którzy pobierają nauki w jednej z tutejszych uczelni, w tym w słynnej Sorbonie.
W naszym artykule opisaliśmy najważniejsze atrakcje Dzielnicy Łacińskiej, które warto zobaczyć podczas zwiedzania, a także mniej oczywiste miejsca.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika po zwiedzaniu i największych atrakcjach Paryża.
- Zwiedzanie
- Fontanna św. Michała
- Sorbona
- Panteon
- Musée Curie - muzeum Piotra Curie i Marii Curie-Skłodowskiej
- Księgarnia Shakespeare and Company
- Rue de la Huchette
- Kościół Saint Severin (kościół św. Seweryna)
- Kościół Saint Etienne du Mont
- Musée de Cluny (Musée National du Moyen Âge)
- Arènes de Lutèce - rzymskie ruiny amfiteatru
- Institut du Monde Arabe
- Jardin des Plantes i muzea historii naturalnej
Zwiedzanie
Dzielnica Łacińska ciągnie się wzdłuż Sekwany. Jej zachodnią granicę wyznacza Ogród Luksemburski, a wschodnią ogród botaniczny Jardin des Plantes. Administracyjnie Quartier latin mieści się głównie na obszarze 5. dzielnicy, jednak rozciąga się również na 6.
Dzielnica Łacińska wciąż stanowi centrum życia intelektualnego i artystycznego stolicy Francji, a tutejsze knajpki i restauracje żyją do późnych godzin wieczornych. Sami nie wyobrażamy sobie odwiedzin Paryża bez spędzenia tu wieczoru w jednej z urokliwych knajpek. Oprócz zabytków, uniwersytetów i restauracji okolica ta słynie również z księgarni i antykwariatów.
Na zobaczenie najciekawszych miejsc i zwiedzenie wybranych atrakcji powinno wystarczyć około 3 do 4 godzin. Polecamy Wam zaplanować sobie nieco więcej czasu, aby bez pośpiechu móc zagłębić się w atmosferę tej wyjątkowej dzielnicy i nie musieć pędzić z mapą od miejsca do miejsca.
Fontanna św. Michała
Zwiedzanie Dzielnicy Łacińskiej warto rozpocząć od placu św. Michała (Place Saint-Michel), słynącego ze wspaniałej fontanny. Znajduje się on na wprost mostu prowadzącego z wyspy Île de la Cité, najstarszej części Paryża, gdzie znajduje się katedra Notre-Dame.
Ten wysoki na około 26 metrów wodotrysk ozdabia rzeźba archanioła św. Michała pokonującego personifikacje zła. Mimo swojego historycznego wyglądu, fontanna nie jest wcale wiekowa. Wzniesiono ją za czasów Napoleona III, podczas wielkiej przebudowy Paryża barona Haussmanna.
Sorbona
Sorbona, założona w 1257 roku przez Roberta de Sorbona, jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie. Leży ona w samym sercu Dzielnicy Łacińskiej i przez wieki była centrum życia intelektualnego Paryża, a od kilku wieków także całej Francji. W jej murach studiowali i wykładali wybitni naukowcy i filozofowie, kształtując historię europejskiej myśli akademickiej.
Niestety, budynki uczelni przeznaczone są wyłącznie dla studentów. Możemy jednak wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, podczas której, w ciągu 90 minut, poznamy historię Sorbony i jej najważniejsze miejsca. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Zalecamy wcześniejsze sprawdzenie dni wycieczek dla osób indywidualnych.
Panteon
Panteon to neoklasycystyczna i monumentalna budowla projektu Jacques'a-Germain Soufflota, której budowa zakończyła się w 1790 roku. Co ciekawe, początkowo Panteon powstał jako kościół św. Genowefy, patronki miasta. Obecnie jednak budynek pełni funkcję mauzoleum, będącego miejscem spoczynku wybitnych postaci z historii Francji.
Architektonicznie budowla wyróżnia się olbrzymią kopułą (wzorowaną na rzymskim Panteonie) oraz wspaniałymi freskami. Ostatni spoczynek w Panteonie znalazło wiele sław, w tym: Voltaire, Rousseau, Victor Hugo czy Émile Zola. Jako pierwszą kobietę w historii pochowano tu Polkę, Marię Curie-Skłodowską.
Niestety, zwiedzanie Panteonu wymaga zakupu biletu. Jego dodatkową atrakcją jest taras widokowy (w kolumnadzie otaczającej kopułę), umożliwiający spojrzenie na okolicę z innej perspektywy. Aktualne ceny biletów oraz dni i godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie.
Musée Curie - muzeum Piotra Curie i Marii Curie-Skłodowskiej
Skoro już wspomnieliśmy słynną Polkę, warto napisać kilka słów o muzeum poświęconemu Marii i jej mężowi. Placówka mieści się w dawnej pracowni naukowej Marii Curie-Skłodowskiej i co nietypowe w Paryżu, jest bezpłatna. Chociaż nie powinniśmy nastawiać się na długą wizytę, bowiem liczba eksponatów jest ograniczona, to osoby zainteresowane historią nauki oraz odkryć naukowych na pewno nie będą się tu nudzić.
Księgarnia Shakespeare and Company
Ta księgarnia z książkami anglojęzycznymi na stałe wpisała się w turystyczną mapę Paryża. Obecny sklep pochodzi z roku 1951, jednak nazwa nawiązuje do słynnej księgarni założonej przez Sylvię Beach, która działała od 1919 do 1941 roku.
Chociaż miejsce to zyskało miano atrakcji turystycznej, wciąż wyróżnia się wyjątkową atmosferą. W księgarni znajdziemy nie tylko książki, ale również miejsce do odpoczynku, czytania i spotkań z innymi miłośnikami literatury. Czasami organizowano są tu też wydarzenia literackie.
Rue de la Huchette
Rue de la Huchette to jedna z najstarszych i najbardziej barwnych uliczek w mieście. Sami odkryliśmy ją dość przypadkowo, bo zatrzymaliśmy się w jej sąsiedztwie podczas jednego z naszych pierwszych wyjazdów do Paryża. Ostatecznie niemal codziennie wpadaliśmy tu zjeść coś smacznego w rozsądnej cenie (o co jednak dziś znacznie trudniej).
Według nas Rue de la Huchette należy do miejsc wyjątkowych, gdzie można poczuć bardziej autentyczny klimat miasta i jego historię. Doceniał ją chociażby Ernest Hemingway, który zatrzymywał się tu w jednym z hoteli.
Kościół Saint Severin (kościół św. Seweryna)
Ta wzniesiona pomiędzy XIII a XV wiekiem świątynia należy do najlepszych przykładów gotyku płomienistego w Paryżu (choć niestety daleko jej do najznamienitszych reprezentantów tego okresu w architekturze). We wnętrzu warto zwrócić uwagę na obejście (ambulatorium) ozdobione poskręcanymi kolumnami, przywodzącymi na myśl drzewa, jak również na gotyckie witraże.
Kościół Saint Etienne du Mont
Kościół ten dawniej oblegany był przez fanów filmu "O północy w Paryżu", ponieważ to właśnie na jego schodach siedział bohater grany przez Owena Wilsona, zanim wsiadł do samochodu. Znajduje się on na tyłach Panteonu.
Obecnie jednak świątynia ta przyciąga głównie miłośników historii oraz architektury sakralnej. W kościele znajduje się jedyne zachowane w Paryżu lektorium, jak nazywa się przegrodę oddzielającą prezbiterium od nawy. Zabytek ten pochodzi z XVI wieku. Inne konstrukcje tego typu zdemontowano w epoce Renesansu, aby skończyć z oddzielaniem wiernych od celebrującego mszę kapłana. Przy lektorium zobaczymy piękne kręcone schody. Generalnie wnętrze jest mieszanką dwóch stylów - gotyku oraz renesansu.
W kościele zobaczymy również sarkofag patronki Paryża, św. Genowefy (Saint Geneviève). Według tradycji kobieta w 451 roku miała przekonać mieszkańców, aby nie uciekli z miasta przed nadciągającym Attylą Hunem, który ostatecznie nie zdecydował się na natarcie. Żeby tego było mało, w 464 roku miała przedostać się przez frankijskie oblężenie, by przynieść pożywienie głodującemu miastu. Jej szczątki przechowywane są w pięknie zdobionym sarkofagu.
Musée de Cluny (Musée National du Moyen Âge)
Nasze ulubione muzeum historyczne w stolicy Francji mieści się właśnie w Dzielnicy Łacińskiej. Jest to Musée de Cluny - największe muzeum sztuki średniowiecznej w Paryżu. W jego zbiorach znajdziemy m.in. rzeźby, tkaniny, obrazy, a także zbiory związane z życiem codziennym w średniowieczu.
Za jeden z największych skarbów kolekcji uchodzi cykl tapiserii "Dama z jednorożcem". Na nas duże wrażenie zrobiły też galeria romańska oraz kolekcja witraży. Dodatkowym smaczkiem są zachowane średniowieczne elementy rezydencji, w tym kaplica oraz ogród.
Arènes de Lutèce - rzymskie ruiny amfiteatru
Miłośnicy przygód Asteriksa i Obeliksa na pewno kojarzą nazwę Lutecja, choć pewnie nie wszyscy wiedzą, że tak właśnie nazywano starożytny Paryż. Jednym z nielicznych śladów po tamtych czasach są pozostałości rzymskiego amfiteatru. Chociaz niewiele się zachowało z jego oryginalnej zabudowy, to warto tu zajrzeć - ruiny znajdują się w niewielkim parku, wykorzystywanym przez mieszkańców do gry w bulę (rozgrywkę polegającą na zbijaniu dużych metalowych kul).
Institut du Monde Arabe
Instytut Arabski (Institut du Monde Arabe), który wyróżnia się swoim nietuzinkowym wyglądem i metalową fasadą o orientalnej ornemantyce, przyciąga do siebie głównie miłośników współczesnej architektury. W tym nietypowym budynku powstało muzeum prezentujące liczne eksponaty przybliżające dzieje arabskie w Europie i Francji na przełomie wieków.
Niewielu jednak wie, że na 9. piętrze Instytutu Arabskiego na odwiedzających czeka otwarty taras widokowy. W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu taras czynny był od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.
Jardin des Plantes i muzea historii naturalnej
Jardin des Plantes to najważniejszy ogród botaniczny w Paryżu. Jego historia sięga 1626 roku, kiedy założono w tym miejscu królewski ogród lecznicy. Położony nad brzegiem sekwany kompleks rozciąga się na 28 hektarach i prezentuje bogactwo roślinności z całego świata. Na terenie ogrodu znajduje się również Menażeria Jardin des Plantes, czyli paryskie zoo.
W południowo-zachodnim krańcu założenia powstało imponujące muzeum Grande Galerie de l'Évolution, prezentujące różnorodność ziemskiej fauny. Ogród jest również siedzibą Muzeum Historii Naturalnej (Muséum National d'Histoire Naturelle), słynącego z olbrzymich szkieletów dinozaurów, oraz licznych szklarni, w których można podziwiać egzotyczne rośliny.