Zoo w Kopenhadze - zwiedzanie, bilety, informacje praktyczne
Ogród zoologiczny należy do najpopularniejszych atrakcji Kopenhagi i każdego dnia tłumnie odwiedzają go turyści oraz miejscowi.
Kopenhaskie zoo zapewni nam wiele unikatowych doświadczeń - zaczynając na możliwości zobaczenia jego słynnych mieszkańców, dwóch Pand Wielkich, a kończąc na pierścieniu arktycznym z tunelem, w którym zobaczymy z bliska pływającego w wodzie niedźwiedzia polarnego (warto tu wpaść chociażby tylko dla tego widoku!).
- Historia i architektura
- Zwiedzanie zoo w Kopenhadze
- Zwierzęta, wybiegi i atrakcje
- Panda Wielka
- Pierścień Arktyczny - Den Arktiske Ring
- Diabeł tasmański
- Słoniarnia
- Afryka
- Panda mała
- Zootårnet - drewniana wieża widokowa
- Inne gatunki zwierząt
- Zoo w Kopenhadze - informacje praktyczne
- Bilety wstępu
- Dni i godziny otwarcia
- Galeria zdjęć
Historia i architektura
Początki ogrodu zoologicznego w Kopenhadze (København Zoo) datowane są na 1859 rok, co daje mu status jednego z najstarszych w Europie. Jego założycielem był ornitolog Niels Kjærbølling, a od 1972 roku placówka jest niezależną instytucją.
Od początku lat osiemdziesiąt poprzedniego wieku ogród poddawany jest ciągłej renowacji - w tym czasie wszystkie toporne klatki dla zwierząt zastąpione zostały nowoczesnymi wybiegami zaprojektowanymi przez cenionych architektów, które jak tylko mogą odzwierciedlają naturalne środowisko tutejszych mieszkańców.
Dobrym przykładem są olbrzymie wybiegi dla niedźwiedzi polarnych, nosorożców oraz słoni (za projekt słoniarni odpowiadał Norman Foster). Odwiedzając kopenhaski ogród widać ogrom włożonej pracy w ulepszanie warunków żyjących tam zwierząt.
Zwiedzanie zoo w Kopenhadze
Kopenhaski ogród zoologiczny zajmuje dość rozległy obszar, więc minimalny czas na spokojne zwiedzenie całości to około 2 godziny, choć jeśli bardzo interesuje nas świat zwierząt lub przybywamy z dziećmi, to na miejscu spędzimy nawet 3 do 4 godzin.
Na terenie ogrodu działają liczne knajpki i restauracje, a także budki z przekąskami. Poza tym mieszczą się tam również sklepy z pamiątkami, a w nich m.in. maskotki i koszulki. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano dziecięce zoo.
Ogród przedzielony jest na dwie części ulicą, pod którą przechodzimy specjalnym tunelem. Dzięki temu udało się zarezerwować więcej miejsca dla zwierząt, a samo podziemne przejście stanowi dodatkową atrakcję dla młodszych odwiedzających.
Na terenie ogrodu organizowane są pokazy karmienia dla zwierząt. Ich godziny oraz same zwierzęta zależą jednak od konkretnego dnia, wiec warto sprawdzić program w dniu wizyty.
Zwierzęta, wybiegi i atrakcje
Zoo w Kopenhadze zamieszkuje ponad 4000 zwierząt. Są wśród niech reprezentanci często spotykanych gatunków takich jak: żyrafy, lwy i tygrysy, słonie, wydry czy foki i lwy morskie, ale czekają tu na nas również naprawdę rzadkie okazy - w tym Panda Wielka czy diabeł tasmański. Teren zwierzyńca podzielony został na różne strefy takie jak: Afryka, obszar tropikalny, Pierścień Arktyczny, Ameryka Południowa czy Azja. Poniżej opisaliśmy bardziej szczegółowo wybranych mieszkańców oraz największe atrakcje zoo.
Panda Wielka
W grudniu 2019 roku w kopenhaskim zoo otwarto nową atrakcję - Dom Pand, w którym zamieszkała dwójka zwierząt - samiec Mao Sun oraz samica Xing Er. Od tego czasu należą one do najpopularniejszych mieszkańców - czemu trudno się zresztą dziwić, gdyż niełatwo o bardziej urocze i nieporadne zwierzęta.
Za projekt Domu Pand odpowiadało cenione studio architektoniczne BIG, które słynie ze swoich wizjonerskich realizacji. Zwierzęta wypożyczone zostały kopenhaskiemu ogrodowi zoologicznemu na 15 lat przed rząd Chin.
Pierścień Arktyczny - Den Arktiske Ring
Nas najbardziej w kopenhaskim zoo wciągnął wybieg dla niedźwiedzi polarnych nazwany Pierścieniem Arktycznym, którego teren możemy obserwować z różnych stron oraz wysokości. Jednak to nie koniec jego atrakcji - schodząc schodami w dół odnajdziemy podłużny tunel przebiegający pod wodą, gdzie będziemy mogli podziwiać z bliska pływającego niedźwiedzia polarnego. Widok jego łapy w momencie odbicia od szyby potrafi zachwycić odwiedzających w każdym wieku.
Diabeł tasmański
Do niedawna ogród zoologiczny w Kopenhadze był jedynym miejscem poza Australią (a dokładniej jedną jej wyspą - Tasmanią), gdzie można było spotkać diabła tasmańskiego. Według oficjalnych szacunków na wolności żyje ich mniej niż 25 tysięcy, a około 600 znajduje się w specjalnych ośrodkach, którym celem jest zwiększenie populacji i ochrona gatunku .
Diabeł tasmański żyje krótko, około 4-6 lat w naturalnych środowisku, i nawet w swoim domu, Australii, występuje coraz rzadziej i jest zagrożony wyginięciem. Władze Australii zdecydowały się wysłać część z nich do ogrodów zoologicznych na świecie, aby rozpocząć walkę o utrzymanie gatunku. ZOO w Kopenhadze otrzymało 4 zwierzęta jako dar dla pochodzącej z Tasmanii królowej Danii Marii Donaldson. Od tego czasu udało się zwiększyć kolonię w Danii o kilka młodych.
Słoniarnia
Zaprojektowana przez architekta Normana Fostera słoniarnia pozwoli nam nie tylko podziwiać te majestatyczne zwierzęta, ale również zapoznać się z wystawą poświęconą słoniom świata.
Afryka
Najwięcej miejsca otrzymały żyrafy przebywające na obszarze nazwanym po prostu Afryka, gdzie współdzielą swój wybieg z innymi zwierzętami - np. impalami, strusiami oraz zebrami. Mieszka tam również sasebi zuluski (blesbok).
Panda mała
Mimo że panda czerwona występuję w coraz większej liczbie ogrodów zoologicznych, to trudno przejść obok niej obojętnie. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do wielu innych miejsc tu jakoś łatwiej nam było ją dostrzec.
Zootårnet - drewniana wieża widokowa
Do największych symboli ogrodu należy leżąca w jego granicach drewniana wieża widokowa, która swoim wyglądem przypomina nieco paryską wieżę Eiffla.
Ta zabytkowa konstrukcja została wybudowana w 1905 roku i osiąga wysokość 43,5 metra, przez co należy do najwyższych wież obserwacyjnych z drewna na świecie.
Na szczycie wieży powstał taras widokowy, który możemy odwiedzić za dodatkową opłatą 20,00 kr (11,75 zł) (uzyskane w ten sposób środki wykorzystywane są do ochrony zagrożonych gatunków na całym świecie).
Pamiętajmy jednak, że chcą dostać się na szczyt będziemy musieli pokonać 182 schodów. W przypadku kiepskiej pogody wstęp na wieżę może nie być możliwy.
Inne gatunki zwierząt
W poprzednich punktach opisaliśmy zaledwie niewielką część zwierząt zamieszkujących zoo, gdyż ciężko by wymienić je wszystkie. Do innych obiektów wartych wzmianki zalicza się chociażby Tropical ZOO, gdzie spotkamy kolorowe motyle, przejdziemy się przez "halę wolnych lotów" , spacerując przy okazji po lesie deszczowym i obserwując egzotyczne ptaki. Znajdują się tam również tropikalne płazy, gady oraz ryby.
Warto również poszukać wybiegu wilka szarego oraz wybiegu dla reniferów.
Zoo w Kopenhadze - informacje praktyczne
Bilety wstępu
W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu ceny biletów do zoo w Kopenhadze kształtowały się następująco.
- bilet normalny - 249,00 kr (146,29 zł),
- bilet ulgowy (dzieci w wieku 3-11 lat) - 149,00 kr (87,54 zł).
Aktualne ceny sprawdzimy na oficjalnej stronie internetowej
Dodatkowo płatną atrakcją jest możliwość "zwiedzenia ZOO za kulisami" - jest to wycieczka z przewodnikiem podczas której zostaniemy oprowadzeni po ogrodzie zoologicznym "od kuchni", i zobaczymy m.in. gabinet weterynaryjny, jedną z kuchni, zajrzymy do lodówek z jedzeniem dla zwierząt. Dostępne sa różne rodzaje wycieczek, dostosowane do konkretnych zwierząt. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.
Niestety, w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu wycieczki te odbywały się wyłącznie w języku duńskim.
Dni i godziny otwarcia
Zoo otwarte jest przez 365 dni w roku, ale godziny jego funkcjonowania zależą od konkretnego miesiąca. Aktualny kalendarz znajdziecie tutaj.