Zatoka Wraku na Zakynthos w 2024 roku - co powinniśmy wiedzieć
Zatoka Wraku, nazywana również Plażą Wraku lub Plażą Nawajo (Navagio), to najbardziej znany symbol oraz numer jeden na liście największych atrakcji na Zakynthos. Znajdziemy ją na północno-zachodnim krańcu wyspy, daleko od największych ośrodków turystycznych.
Jej malownicze położenie pośród wysokich klifów, turkusowy kolor wody oraz tajemniczy wrak statku powodują, że jest to miejsce wyjątkowe.
Uwaga!
Póki co w 2024 roku, tak samo jak rok wczesniej, wciąż obowiązuje zakaz schodzenia na plażę oraz wejścia na fragment klifu oferujący najlepszy widok na słynną zatokę. Jest on spowodowany osunięciami klifu oraz zaleceniami służb bezpieczeństwa, które wskazują na zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.
Jak dotrzeć do Zatoki Wraku?
Początkowo nie każdy zdaje sobie sprawę, że plaża ze słynnym wrakiem jest niedostępna od strony lądu. Możemy spojrzeć na nią jedynie z góry lub podpłynąć do niej od strony morza. Więcej informacji o zwiedzaniu Zatoki Wraki znajdziecie w dalszej części naszego artykułu.
Wrak statku MV Panagiotis
Znakiem rozpoznawczym słynnej zatoki jest zalegający na plaży wrak kabotażowca MV Panagiotis, który 2 października 1980 roku osiadł tu podczas sztormu. Jednostka powstała w 1937 roku w stoczni w mieście Bowling w Szkocji i kilkukrotnie zmieniała armatora.
Przez lata wokół statku narosło wiele legend - według najpopularniejszej z nich miał on należeć do przemytników, którzy na zlecenie włoskiej mafii przewozili w nim papierosy z Turcji, a po ugrzęźnięciu porzucili jednostkę.
Rzeczywistość jest jednak mniej filmowa. Statek przewoził legalny ładunek z Argostoli, stolicy sąsiedniej wyspy Kefalonia, do jednego z miast Albanii.
Przez lata statek stał symbolem Zakynthos, a plaża na której osiadł nazwana została Nawajo (od słowa Navagio, które po grecku oznacza po prostu wrak statku). Niestety, wrak znajduje się w coraz gorszej kondycji. W styczniu 2024 roku, podczas silnego sztormu, przełamał się na pół, a część kadłuba została zabrana przez morze.
Zwiedzanie Zatoki Wraki w 2024 roku
Zatoka Wraku należy do najpopularniejszych atrakcji Zakynthos. Niestety, z powodów bezpieczeństwa - a dokładniej z powodu osuwania się ziemi - służby podległe urzędowi planowania i ochrony przed trzęsieniami ziemi doprowadziły do zamknięcia plaży oraz zakazu wstępu na klif.
Z perspektywy turysty możemy więc zwiedzić Zatokę Wraku dwojako:
- spojrzeć na nią z góry z punktu widokowego,
- popłynąć z wycieczką w okolicę plaży i spojrzeć na nią z pokładu.
Poniżej opisaliśmy w sposób praktyczny obie opcje.
Zatoka Wraku - punkt widokowy
Zatokę Wraku możemy obejrzeć z wysokiego klifu, który ciągnie się po jej północnej stronie. Niedaleko parkingu przygotowano taras widokowy, ale nie zobaczymy z niego zatoki w całej okazałości - dla dobrych widoków trzeba ruszyć nieco dalej.
W normalnych warunkach, kiedy cały teren jest w pełni dostępny, spod tarasu najlepiej ruszyć wzdłuż klifu aż do jego końca. Na trasie czekać na nas będzie kilka świetnych punktów widokowych. Mimo że na szlaku widzieliśmy turystów w klapkach, to zachęcamy do zabrania ze sobą odpowiedniego obuwia (np. sportowych sandałów).
Na końcu trasy powstał pomnik w postaci ławeczki, będący hołdem dla Dennisa Arvanitakisa, młodego chłopaka, który zginął spadając w przepaść. Niestety, w miejscu tym, przez nadmierną brawurę lub próbę zrobienia selfie, zginęło kilka osób.
Jak dojechać do Zatoki Wraku?
Współrzędne parkingu to 37.861506, 20.627134. Prowadzi do niego krętą droga bez barierek, ale turyści podróżujący po Zakynthos muszą się do takich tras przyzwyczaić. Trudniejszy niż dojazd może okazać się powrót, zwłaszcza gdy z naprzeciwka będzie nadjeżdżać kilka samochodów, bowiem jezdnia od strony zewnętrznej ma kilka mniejszych lub większych dziur.
Uwaga! W ostatnich latach na trasie do Zatoki Wraku regularnie wybuchały pożary, a straż pożarna często stoi profilaktycznie niedaleko zjazdu. Mając pecha może się okazać, że droga dojazdowa będzie niedostępna.
Rejs na Zatokę Wraku
Skąd popłynąć na Zatokę Wraku i ile kosztuje rejs?
My wypłynęliśmy z portu Agios Nikolaos, który leży w północno-wschodniej części wyspy. Działa tam kilka firm, które oferują rejsy łączone z Niebieskimi Jaskiniami (ang. Blue Caves). Koszt trwającej 2,5 - 3 godzinny wycieczki (w tym około kwadrans na pływanie przy Blue Caves oraz najczęściej jeszcze jedna przerwa na kąpiel w innym punkcie) przy zakupie online może wynosić nawet 25-30€.
Statki kursują regularnie również z przeciwnej strony wyspy - z położonego nad urokliwą zatoką i znacznie bliżej samej Zatoki Wraku Porto Vromi. Cena u jednego z popularnych przewoźników w 2024 roku również wynosiła aż 30€, ale było to jeszcze przed oficjalną decyzją o zamknięciu plaży. Nie mamy niestety doświadczenia z tą lokalizacją i nie wiemy czy warto zakupić bilety z wyprzedzeniem online.
Rejsy wyruszają również z głównego portu w Zakynthos oraz z popularnego kurortu Alykanas. Wszystkie oferty znajdziecie w sieci.
Plażowanie w Zatoce Wraku - co warto wiedzieć?
Tak jak wspomnieliśmy, od 2023 roku wstęp na plażę nie jest możliwy. Pozostawiamy jednak nasz opis, który mamy nadzieję przyda się już niedługo.
Plaża przy Zatoce Wraku nie należy do największych, więc wybierając się na miejsce powinniśmy liczyć się z małą ilością miejsca - zarówno na samej plaży, jak i w wodzie - oraz z tłumami innych turystów (chyba, że pojawimy się we wcześniejszych godzinach).
Zarówno plaża, jak i dno są żwirowe oraz kamieniste, dlatego dobrze jest mieć ze sobą buty do pływania. Dno opada dość szybko i robi się naprawdę głęboko.
W przypadku większego wiatru musimy liczyć się z mocnymi falami, które mogą przewrócić nawet osobę dorosłą. Dla części odwiedzających stawanie naprzeciw falom stanowi największą atrakcję plaży.