Zamek rezydencyjny w Dreźnie
Drezdeński zamek to dziś jedno z najciekawszych muzeów w całym mieście. Zgromadzono tu paradne zbroje królów i książąt, dużą kolekcję broni i bezcenne dzieła sztuki użytkowej. To również świadek długiej historii Saksonii i... Polski.
- Zamek rezydencyjny w Dreźnie - kalendarium
- Zamek rezydencyjny w Dreźnie - zwiedzanie
- Riesensaal (Hala Gigantów) - zbrojownia
- Komnata Turecka
- Gabinet Numizmatyczny
- Gabinet Rycin (Gabinet Miedziorytów)
- Wieża Hausmannsturm
- Nowe Zielone Sklepienie
- Historyczne Zielone Sklepienie
- Zamek rezydencyjny w Dreźnie - informacje praktyczne
Zamek rezydencyjny w Dreźnie - kalendarium
- XII wiek - Na terenie dzisiejszego zamku powstają pierwsze zabudowania.
- 1400 - Wilhelm I Jednooki margrabia Marchii Miśnieńskiej wznosi tu swoją siedzibę. W 1468 roku zostaje ona rozbudowana.
- XVI wiek - Przebudowa w stylu renesansowym, powstaje m.in Wielki Dziedziniec.
- 1701 - Pożar i późniejsza barokizacja. W latach 1723–1729 na polecenie Augusta II Sasa powstaje słynne Zielone Sklepienie (Grünes Gewölbe).
- 1775 - Na wieży zamku zamontowano pierwszy piorunochron w mieście.
- 1889–1901 - Przebudowa w stylu neorenesansowym.
- 13 lutego 1945 - Zamek zostaje spalony w wyniku bombardowań Drezna.
- 1985 - Rozpoczęcie odbudowy zabytku (de facto trwa ona do dziś).
Zamek rezydencyjny w Dreźnie - zwiedzanie
Zwiedzanie zamku władców Saksonii najlepiej dobrze sobie zaplanować. Całość została podzielona na kilka części, więc jeśli nie mamy zbyt wiele czasu warto skupić się tylko na niektórych z nich. Co będziemy mogli zobaczyć?
Riesensaal (Hala Gigantów) - zbrojownia
Tak zwana Hala Gigantów (nazwa pochodzi od postaci namalowanych niegdyś w oknach) to największa sala na drezdeńskim zamku. Po odbudowie nadano jej nowoczesny wygląd. W pomieszczeniu liczącym ponad 700 metrów kwadratowych zgromadzono najcenniejsze zbroje i elementy rynsztunku. Całość prezentowana jest na konnych modelach co nadaje im dynamiki. Część eksponatów służyło władcom Saksonii na turniejach czy podczas parad, zachwycają one zwiedzających kunsztem wykonania czy mnogością zdobień. W pomieszczeniach otaczających Halę Gigantów zgromadzono broń. Warto zwrócić uwagę na ozdobne miecze, w tym miecz ceremonialny wykonany z ryby włócznika!
Komnata Turecka
Fascynacja Orientem i sztuką Wschodu była obecna również w kręgach dworskich Saksonii. Jej efekt to spory zbiór militariów, dzieł sztuki czy rzemieślnictwa z tamtej części świata. Niektóre przedmioty kupowano na zlecenie elektorów i królów, inne stanowiły wojenne łupy. Największe wrażenie robi ponad dwudziestometrowy namiot turecki, nabyty na wielkie manewry wojskowe, które zorganizował August II w 1730 roku. Cała saska armia paradowała przed arystokratami z wielu państw Europy, a po wszystkim zorganizowano pokaz fajerwerków (po Łabie przeciągnięto ziejące ogniem, drewniane delfiny i wieloryby, w których spłonęły żywcem cztery osoby).
Gabinet Numizmatyczny
Jego twórcą był książę Jerzy Brodaty. Obecnie kolekcja władców Saksonii liczy sobie około 300 tysięcy eksponatów, ze szczególnym uwzględnieniem monet i rzadkich saksońskich medali okolicznościowych.
Gabinet Rycin (Gabinet Miedziorytów)
Wprawdzie nazwa gabinetu sugeruje określony typ zbiorów, ale zgromadzono tu również akwarele, akwaforty czy fotografie. Zobaczymy dzieła najsłynniejszych artystów m.in. Cranach, Dürera, Toulouse-Lautrec czy Picasso.
Wieża Hausmannsturm
Zdaniem historyków to najstarsza istniejąca część dawnego zamku (powstała jeszcze w XV wieku). Stanowi świetny punkt widokowy na drezdeńską starówką (można z niej dobrze przyjrzeć się zdobieniom dachu katedry katolickiej). W jej wnętrzu zobaczymy zrekonstruowany mechanizm zegarowy (oryginalny pochodził z XVIII wieku, ale spłonął podczas bombardowań miasta).
Nowe Zielone Sklepienie
W nowoczesnych salach muzealnych wystawiono najświetniejsze przykład z kolekcji saksońskich władców. Możemy tu zobaczyć słynny "Dwór w Delhi w dniu urodzin Wielkiego Mogoła" czyli zestaw ponad 100 figurek wykonanych ze złota i kamieni szlachetnych, który wartość przekraczała cenę dużego pałacu! Wrażenie robi też królewska zastawa stołowa ze srebra i koralowców. Znajduje się tu również słynny Zielony Brylant czyli największy zielony diament na świecie (ponad 40 karatów)!
Historyczne Zielone Sklepienie
Rozróżnienie dokonane przez dyrekcję Muzeum na Nowe i Historyczne Zielone Sklepienie wprowadza nieco zamieszania. W ramach wyjaśnienia: pod nazwą Zielone Sklepienie (Grünes Gewölbe) kryły się zdobione sale, w których August II zgromadził swój skarbiec.
Większość pomieszczeń została zniszczona w czasie II wojny światowej, przetrwały jednak cenne eksponaty. Niedawno dokonano rekonstrukcji dawnych komnat i umieszczono w nich najbardziej wartościową część zbiorów (Historyczne Zielone Sklepienia). Pozostałe wyroby artystów rzemieślników trafiły tymczasem do innych sal wystawowych nazywanych Nowym Zielonym Sklepieniem.
Zamek rezydencyjny w Dreźnie - informacje praktyczne
- Zamkowe zbiory są naprawdę duże. Dokładne obejrzenie wszystkich sal i większości eksponatów może zająć nawet do dwóch-trzech godzin!
- Bilet na zamek rezydencyjny obejmuje zbrojownię, skarbiec, wstęp na wieżę, gabinet rycin i numizmatów oraz Nowe Zielone Sklepienie.
- Aby zobaczyć Historyczne Zielone Sklepienie trzeba zakupić dodatkowy bilet i zarezerwować godzinę wizyty. Można tego dokonać w oficjalnym sklepie.
- Dostępne są również nieco tańsze bilety łączone do wszystkich atrakcji zamku rezydencyjnego. Możecie je zakupić rezerwując bilet do Historycznego Zielonego Sklepienia.
- Dokładne informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów znajdziecie na oficjalnej stronie.
- Wskazówka: Jeśli zamierzacie zwiedzać muzea lub galerie Drezna to warto pomyśleć o specjalnym bilecie SKD (Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie), który zapewnia możliwość wejścia do wszystkich państwowych placówek muzealnych w mieście (z wyjątkiem Historycznego Zielonego Sklepienia). Więcej informacji tutaj.
- Zamek znajduje się w samym centrum Starego Miasta pod adresem Taschenberg 2.