Zamek Maurów w Sintrze - zwiedzanie, historia, ciekawostki
Położona wysoko ponad historycznym centrum Sintry twierdza, zwana Zamkiem Maurów (Castelo dos Mouros), przyciąga nie tylko turystów zainteresowanych historią, ale także tych poszukujących wspaniałych widoków.
Chociaż z dawnej warowni przetrwały jedynie ruiny, stanowi ona jedną z najważniejszych atrakcji Sintry. W naszym artykule poznacie historię tego znamienitego zabytku oraz otrzymacie praktyczne informacje dotyczące jego zwiedzania.
Historia Zamku Maurów
Tereny dzisiejszej Portugalii i Hiszpanii (w szczególności ich południowej części) przez wieki były zamieszkiwane przez Maurów. W ten sposób nazywano Arabów, którzy stworzyli państwo muzułmańskie na terenach dzisiejszej Andaluzji, a które rozrosło się na niemal cały Półwysep Iberyjski. W okresie swojej największej świetności wpływy Maurów sięgały aż do środkowej części Francji.
Na przełomie VIII i IX wieku, wznieśli oni fortecę dominującą nad dzisiejszą Sintrą. Jej funkcją była obrona lokalnej ludności muzułmańskiej, dla której okoliczne ziemie stanowiły istotny obszar rolniczy. Ze względu na swoje strategiczne położenie, twierdza ta pełniła również rolę doskonałego punktu obserwacyjnego.
Zapisy z tamtego okresu podkreślają bardzo dużą wagę zamku. Jego znaczenie były nawet większe od zamku w Lizbonie!
Pierwsza próba zdobycia fortecy przez chrześcijan nastąpiła już w 1093 roku, niedługo przed pierwszą wyprawą krzyżową. Jednak z powodu ograniczonych sił, udało się utrzymać zamek zaledwie przez rok. Kolejne natarcie miało miejsce podczas drugiej krucjaty w 1147 roku. Tym razem wojska dowodzone przez Alfonsa I Zdobywcę przejęły fortecę na stałe. Co ciekawe, znaczną część armii chrześcijańskiej stanowili pijacy i złodzieje.
Zamek Maurów w rękach chrześcijańskich
Chrześcijańscy władcy Portugalii nie byli szczególnie zainteresowani zdobytym zamkiem i powierzyli opiekę nad nim Zakonowi Templariuszy. Ci doświadczeni w bojach rycerze, wykorzystując swoje doświadczenia z Ziemi Świętej, umocnili zamek, budując wokół niego drugi pierścień murów.
Castelo dos Mouros przez kolejne dziesiątki lat był wzmacniamy i rozbudowywany, lecz mimo to stracił na znaczeniu względem zamku w Lizbonie. W kolejnych latach jego mieszkańcy woleli opuścić zamkowe mury i przenieść się do samej Sintry.
Przez następne stulecia zamek tak bardzo podupadł, że w XV wieku jego jedynymi mieszkańcami byli żydowscy osadnicy. Nieubłaganie niszczyły go nie tylko upływ czasu, ale też siły natury - w 1636 roku uderzenie pioruna wywołało olbrzymi pożar, a potężne trzęsienie ziemi 1755 roku zniszczyło znaczną część centralnych zabudowań. Dziś, podczas spaceru po dziedzińcu, można zobaczyć ogromne kawałki porozrzucanych kamieni, które są niemym świadkiem niegdysiejszej potęgi.
W XIX wieku król Ferdynand II postanowił przeprowadzić renowację pozostałości zamku i udostępnić je jako jedną z atrakcji ogrodów Pałacu Pena. Zamek Maurów zachował tę formę do dnia dzisiejszego. Ferdynand marzył o możliwości podziwiania zamku z jego ukochanego Pałacu Pena oraz o stworzeniu miejsca dla spacerów i odpoczynku dla zwykłych mieszkańców.
Zwiedzanie Zamku Maurów w Sintrze
Współcześnie zamek jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Sintry. Położony jest nieco niżej od Pałacu Pena, jednak bez problemu można pokonać dystans między nimi pieszo.
Na zamek prowadzi urokliwa ścieżka wśród drzew, która łączy wejście na teren obszaru zamkowego z głównym wejściem do samej twierdzy. Idąc nią miniemy niewielki kościół zbudowany w XII wieku, tuż po zdobyciu zamku, a także kryptę wybudowaną przez króla Ferdynanda II do przechowywania ludzkich kości znalezionych podczas prac restauracyjnych. Warto również zboczyć na chwilę ze szlaku, aby podejść do zewnętrznego pierścienia murów.
Zamek Maurów - atrakcje zwiedzania
Po przekroczeniu bramy zamkowej, napotkamy na niewiele zachowanych zabudowań. Wśród nielicznych budynków, które przetrwały do naszych czasów, znajdują się między innymi: resztki dawnej stajni oraz częściowo odbudowana cysterna, czyli budowla służąca do przechowywania wody. Warto zajrzeć do jej wnętrza, aby poczuć średniowieczny klimat.
Główną atrakcją zamku są rozległe mury i wieże, po których możemy spacerować i się na nie wdrapywać. Niektóre z nich położone są dość wysoko, więc warto zachować ostrożność i nie wychylać się zbytnio - szczególnie przy silnym wietrze.
Zamek Maurów w Sintrze - bilety i godziny otwarcia
- Zamek Maurów jest czynny codziennie, z wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia. Aktualne godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie.
- Cena biletu wstępu dla osoby dorosłej wynosi 8€. Dostępne są również bilety ulgowe. Aktualne ceny biletów sprawdzimy tutaj.
- Bilety można nabyć na miejscu lub online.
Jak dostać się na Zamek Maurów?
Zamek jest położony na wzgórzu. Na miejsce możemy dostać się na dwa sposoby:
- autobusem miejskim nr 434, który obsługiwany jest przez firmę Scotturb. Linia ta startuje spod dworca kolejowego i zatrzymuje się przy najważniejszych atrakcjach Sintry. W szczególnie tłoczne dni, może być jednak trudno znaleźć miejsce, jeżeli nie wsiądziemy na początku trasy (Zamek Maurów to przedostatni przystanek, kolejnym jest już Pałac Pena).
- pieszo, jednak trasa jest dość wymagająca. Do przejścia będziemy mieć prawie 2 km pod górę, a wędrówka może zająć nam nawet do godziny. Choć wejście piesze jest męczące, to piękne widoki są jego niewątpliwą zaletą. Jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością czasu i sił, warto rozważyć tę opcję. My osobiście zdecydowaliśmy się na zejście pieszo na dół.
Od pewnego czasu na drodze prowadzącej do zamku obowiązuje zakaz wjazdu dla prywatnych samochodów. Wjazd jest dozwolony wyłącznie dla autobusów turystycznych oraz samochodów należących do mieszkańców Sintry. Jeśli przyjedziecie tu autem, powinniście zostawić je na jednym z parkingów w historycznym centrum.