Podróże po Europie

Wyspa Samos - zwiedzanie i informacje praktyczne

Wyspa Samos nie jest tak chętnie odwiedzana przez turystów jak chociażby Kreta, czy Korfu. Może właśnie dzięki temu miejsce to emanuje spokojem, o jaki trudno na gwarnych plażach Zakintos albo Rodos. Poza pięknymi plażami i ciekawą historią Samos posiada też kilka godnych odwiedzenia zabytków.

[Podczas wizyty na greckiej wyspie Samos]
[Podczas wizyty na greckiej wyspie Samos]

Tyran i filozof

Wyspa (która był niegdyś połączona z lądem) została zasiedlona już w czasach prehistorycznych. Okres świetności i potęgi przypadł na VI wiek p.n.e. Rządził nią wtedy tyran Polikrates, który dzięki sojuszom wojskowym i zwycięskim kampaniom uczynił Samos jedną z najbogatszych wysp greckich. Legendy o jego panowaniu przekazał Herodot. Ponoć faraon Amasis ostrzegał Polikratesa przed zbytnią ufnością w swe szczęście. Radził władcy aby ten pozbył się czegoś, co stanowi dla niego dużą wartość, tym samym oddalając gniew bogów. Tyran wrzucił do morza swój cenny pierścień, ale kilka dni później odnalazł go w brzuchu ryby którą podano mu podczas posiłku. Niedługo potem wciągnięty w pułapkę Polikrates został zdradziecko zamordowany.

W tym samym czasie na wyspie przebywał słynny uczony i filozof Pitagoras. Według niektórych przekazów to właśnie krwawe rządy Polikratesa sprawiły, że matematyk postanowił opuścić swoje rodzinne strony. Współcześni mieszkańcy Samos oddali mu cześć nazywając jego imieniem jedno z miast oraz wystawiając mu pomnik, na którym sylwetka filozofa ilustruje twierdzenia Pitagorasa.

Upadek i odrodzenie

Wyspa straciła na znaczeniu wraz ze wzrostem potęgi Aten. Na krótko jej sytuacja poprawiła się w czasach Bizancjum, ale napady piratów i brak odpowiedniej obrony doprowadziły do gospodarczej zapaści. Po przejęciu wyspy przez Turków na Samos osiedlano prawosławnych przesiedleńców z różnych części imperium. Taka polityka sprawiła, że w czasie greckiego powstania narodowego tutejsi wsparli insurekcję ze wszystkich sił. W 1824 roku zdołali nawet pokonać nadciągającą flotę turecką. Wprawdzie na zjednoczenie z Grecją trzeba było czekać do roku 1912, ale dzielna postawa Samijczyków dała im autonomię w ramach państwa tureckiego.

Współcześnie sporym problemem wyspy są pożary. W 2000 roku żywioł strawił prawie 50% lasów. Mimo zwiększenia nakładów finansowych i rozwinięcia sieci posterunków straży pożarnej ogień co i rusz powoduje zniszczenia i straty.

[Podczas wizyty na greckiej wyspie Samos]
[Podczas wizyty na greckiej wyspie Samos]

Vathi (Samos)

Najważniejsze miasto wyspy nazywa się Samos, ale jego mieszkańcy tak przywykli do starej nazwy - Vathi, że jest ona nadal w użyciu. Dopływa tutaj większość promów z tureckiego kurortu Kusadasi. Stąd można też rozpocząć wycieczki w głąb lądu. Wielu turystów zwiedza też tutejsze muzeum archeologiczne, w zbiorach którego znajduje się słynny Kuros z Samos. Ta pochodząca z okresu archaicznego rzeźba mierzy ponad 5 metrów wysokości i została odnaleziona podczas prac wykopaliskowych. Muzeum mieści się przy ulicy Gimnasiarchou Κatevaini 24. Warto też przejść się urokliwym nabrzeżem i odbić w jedną z wąskich, bocznych uliczek. Idąc cały czas wzdłuż portu dotrzemy do dworca KTEL, skąd kursują autobusy do najważniejszych miast wyspy.

Pitagorio

Niewielkie miasteczko, które w 2009 roku zostało, wraz z ruinami pobliskiego Herajonu, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Właśnie tu mieścił się jeden z najstarszych greckich portów i stolica państwa Polikratesa. Dziś z czasów dawnej świetności pozostały tylko niewielkie ruiny. Uwagę przykuwa za to XIX-wieczna twierdza (położona nad samym morzem), która związana była z działalnością Lykourgosa Logothetisa, greckiego dowódcy i obrońcy wyspy podczas powstania przeciw Turkom.

Pomiędzy Pitagorio a Vathi wznosi się wysokie wzgórze. W czasach starożytnych zostało ono przebite podziemnym akweduktem czyli tak zwanym Tunelem Eupalinosa. Dziś dzieło starożytnej techniki (również na liście UNESCO) udostępnione jest do zwiedzania. Aby obejrzeć podziemny korytarz należy wyjść z miasteczka drogą na Vathi i kierować się wskazaniami brązowych tablic. Uwaga! Akwedukt jest często remontowany, a godziny otwarcia są dość płynne!

Oddalony o około 7 kilometrów Herajon to dawne sanktuarium Hery. Według mitów greckich to właśnie tutaj na świat przyszła żona Zeusa. Świątynia nigdy nie została ukończona - śmierć Polikratesa przerwała jej rozbudowę.

[Podczas wizyty na greckiej wyspie Samos]
[Podczas wizyty na greckiej wyspie Samos]

Informacje praktyczne

Najłatwiej dostać się na wyspę promem z Turcji. Większość z nich przypływa z Kusadasi do Vathy (koszt ok 35€), niektóre płyną do Pitagoron (35 lub 40€ w zależności od rodzaju promu).

Na Samos funkcjonuje też niewielkie lotnisko (przepięknie położone - tuż obok plaży i starożytnych zabytków), ale raczej nie ma co liczyć na tanie loty.

Podobnie wygląda sytuacja z kwaterami i hotelami. Specyfika wyspy sprawia, że przybywają tu raczej zamożniejsi turyści stąd i ceny dostosowane są do kieszeni bogatszych zwiedzających, jednak nie jest to regułą, na wyspie często można "upolować" dobrą ofertę promocyjną na nocleg.

Jeśli planujecie dłuższy pobyt na wyspie, warto wcześniej poszukać noclegu, ponieważ liczba ofert jest ograniczona. W przypadku chęci nocowania na wyspie w okresie letnim zaleca się rezerwowanie zakwaterowania ze sporym wyprzedzeniem. Dodatkowo czym bliżej wyjazdu, tym wyższe ceny.

Wyszukaj noclegi na wyspie Samos

Nieco lepiej wygląda sprawa z gastronomią - jeśli dobrze poszukać możemy znaleźć miejsca gdzie zjemy niedrogo. Kilka tańszych knajpek znajduje się w Pitagorio u wylotu ulicy L. Logotheti.

Samos słynie z białych i niezwykle słodkich win. Nie są one szczególnie drogie i można spróbować ich w większości tutejszych lokali.

Komunikacja pomiędzy Vathi i Pitagorio jest dość dobrze zorganizowana. Autobusy KTEL jeżdżą tu stosunkowo często. Jeśli jednak chcemy zwiedzić jakieś mniej popularne miejsca na wyspie to lepiej będzie wynająć samochód lub skuter.

[Podczas wizyty na greckiej wyspie Samos]
[Podczas wizyty na greckiej wyspie Samos]

Reklama