Hverfjall (wulkan na Islandii) - zwiedzanie, dojazd
Wulkan Hverfjall (spotykany też pod nazwą Hverfell) może pochwalić się jednym z najbardziej charakterystycznych kraterów powstałych na obszarze całej Islandii. Jego prawie idealny okrągły kształt to wręcz archetyp wulkanu w powszechnym rozumieniu tego słowa. Dodatkowego klimatu nadaje mu ciemny (czy wręcz czarny) kolor.
Hverfjall leży na północnym-wschodzie wyspy, tuż przy popularnym jeziorze Mývatn.
Hverfjall - wulkan oraz punkt widokowy w jednym
Wejście na szczyt krateru pozwoli nam nie tylko na spojrzenie w jego wnętrze, ale również na obejrzenie niezwykle malowniczej panoramy całej okolicy. Trudno o lepszy punkt widokowy na wspomniane wcześniej jezioro Myvatn oraz długie połacie terenu pokryte polami zastygłej tysiące lat temu lawy.
Hverfjall to wulkan stożkowy
Hverfjall jest wulkanem stożkowym z kraterem pierścieniowym o średnicy ponad 1000 metrów, co czyni go jednym z największych kraterów tego typu na świecie. Jego kształt zaburza jedynie osuwisko w południowej części.
Wysokość wzgórza wulkanicznego względem okolicy to około 80-180 metrów.
Krater powstał podczas erupcji eksplozywnej około 2500 lat temu i składa się głównie z cienkich warstw tufowych z domieszką żwiru oraz piasku przyniesionego przez wiatr znad wybrzeża.
W samym środku krateru uformowało się niewielkie wzgórze, będące prawdopodobnie następstwem powtarzających się, lecz mniej potężnych, erupcji.
Jak dojechać do wulkanu Hverfjall?
Mimo stosunkowo bliskiej odległości od jeziora Myvatn dojazd do krateru może sprawić trochę kłopotu tym odwiedzającym, którzy poruszają się małym autem. Do krateru prowadzi wąska szutrowa (lepszym określeniem było by kamienista) trasa odbijająca od drogi numer 848. Nie powinno nas to jednak zrażać. Przy zachowaniu odpowiednio niskiej prędkości oraz maksimum uwagi bez problemu pokonamy ją także w najmniejszych samochodach dostępnych w islandzkich wypożyczalniach.
Współrzędne początku drogi prowadzącej na parking: 65.610716, -16.917385.
Hverfjall - parking i lokalizacja
Współrzędne krateru Hverfjall: 65.602647, -16.875576
Darmowy parking znajduje się tuż przy ścieżce prowadzącej na szczyt krateru (współrzędne: 65.612725, -16.875757). Przy parkingu znajdziemy nowoczesną i płatną toaletę (cena 200 kr (5,78 zł)). Za skorzystanie możemy zapłacić gotówką lub kartą.
Zwiedzanie wulkanu Hverfjall
Chcąc wejść na szczyt wulkanu oraz obejść krater dookoła musimy liczyć się z tym, że będzie na nas czekać trochę wysiłku fizycznego. Sama trasa nie jest trudna, ale potrafi być męcząca. Pierwszym etapem jest wejście na północno-zachodni szczyt krateru, na który prowadzi 600 metrowa piaszczysto-kamienista ścieżka. Różnica wysokości pomiędzy parkingiem a końcem ścieżki to około 90 metrów. Ten fragment trasy może zmęczyć odwiedzających w gorszej formie fizycznej.
Wejście na górę zajmie nam około 12-20 minut. Najtrudniejszym elementem jest nawierzchnia, dlatego dobrze jest mieć ze sobą obuwie z odpowiednią przyczepnością. W trakcie wejścia na górę mijaliśmy turystów w zwykłych butach sportowych lub nawet w zwyczajnych butach codziennego użytku, którzy się po prostu ślizgali i musieli co chwilę robić przerwy.
Po wejściu na górę możemy spojrzeć do wnętrza krateru i zejść z powrotem na dół, lub obejść go dookoła. Trasa dookoła krateru ma długość około 3,2 kilometra. Różnica wysokości pomiędzy początkiem trasy a najwyższym punktem to około 100 metrów.
Czas obejścia krateru to około 30-45 minut. Wszystko zależy jednak od warunków atmosferycznych. Sami na szczycie trafiliśmy na tak potężny wiatr, że najbardziej odkryty fragment trasy pokonaliśmy w zwolnionym tempie. Dobrze jest mieć na sobie kurtkę lub bluzę odporną na wiatr.
Cały wysiłek potrzebny do obejścia krateru wynagrodzą nam jednak malownicze widoki - zarówno na jezioro Myvatn (widok trudny do opisania!), jak i na okoliczne pola lawy, w tym na formacje skalne znane jako Dimmuborgir.
W najbardziej optymistycznej wersji cała trasa (wejście na górę, obejście krateru oraz zejście na dół) zajmie nam około godziny. Naszym zdaniem dobrze jest jednak zaplanować na miejscu około 75 minut, ponieważ zrobienie zdjęć lub warunki pogodowe mogą nas spowolnić.