Villa Rufolo w Ravello - zwiedzanie, historia
Villa Rufolo, położona w sercu miasteczka Ravello, to jedna z najpiękniejszych rezydencji na Wybrzeżu Amalfitańskim. Została ona udostępniona do zwiedzania i oprócz pięknych widokowych na Morze Tyrreńskie oraz urokliwego ogrodu oferuje także wiele ciekawych obiektów do zwiedzania
Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Ravello.
Villa Rufalo i jej historia
Początki posiadłości sięgają XIII wieku. Jej pierwszym właścicielem byli członkowie możnego rodu Rufolo, którzy zasłynęli ze swoich licznych talentów do handlu oraz bankowości. W pewnym momencie pełnili nawet funkcję oficjalnych bankierów królestwa Neapolu.


W okresie swojej świetności willa była symbolem bogactwa i przepychu, a jej rozległe ogrody oraz wyrafinowana architektura przyciągały możnych gości. W XVI wieku ród Rufalo musiał sprzedać willę. W kolejnych stuleciach rezydencja zmieniała właścicieli, aż w XIX wieku nabył ją szkocki filantrop Francis Nevile Reid. Niedługo potem przeprowadził gruntowną renowację zabytkowych obiektów i wytyczył podziwiany do dziś ogród, przywracając willi jej dawny blask.

Muza Richarda Wagnera
W 1880 roku willę odwiedził niemiecki kompozytor Richard Wagner - i tak się zauroczył jej ogrodami, że na ich podstawie zaprojektował scenerię ogrodu Klingsora w Parsifalu.
Ravello nosi zresztą przydomek "miasta muzyki", a w ogrodach willi co roku odbywa się słynny Festiwal Wagnerowski, który przyciąga melomanów z całego świata.

Zwiedzanie
Do zobaczenia na terenie kompleksu są m.in.:
- Gotycka wieża wejściowa, która co ciekawe nigdy nie pełniła funkcji obronnych.
- Romantyczny ogród z XIX wieku - pełen ruin, egzotycznych roślin oraz cytrusów, który tak bardzo miał zainspirować Wagnera.
- Belweder oferujący wspaniały widok na wybrzeże.
- Dziedziniec w stylu arabskim otoczony 36 kolumnami.
- Trzypiętrowa i wysoka na około 30 m wieża mieszkalna Torre Maggiore, we wnętrzu której utworzono niewielkie multimedialne muzeum, a na jej szczycie także punkt widokowy - jest to najstarsza zachowana część posiadłości.
- Pozostałości po Sali Rycerskiej, która dawniej połączona była z główną wieżą.
- Pozostałości po łaźniach oraz łaźniach tureckich.
- Rozległa jadalnia z charakterystycznym sklepieniem krzyżowym.
- Kaplica oraz pustawe wnętrza odnowionej rezydencji.
Na spokojne zwiedzenie wszystkiego warto zarezerwować sobie przynajmniej 60 minut.
Bilet wstępu kosztuje 8€.

Villa Rufolo - czy warto ją odwiedzić?
Według nas jak najbardziej, zwłaszcza, jeśli oprócz widoków i ogrodu zależy Wam również na zabytkach. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Villa Cimbrone posiada zarówno wspanialszy ogród, jak i oferuje piękniejsze widoki. W Villa Rufolo do zobaczenia jest za to znacznie więcej obiektów i wnętrz.
Jeśli jednak zależy Wam tylko na widokach oraz ogrodzie, i planujecie odwiedzić tylko jedną willę, to Villa Cimbrone dla większości osób będzie lepszym wyborem. Zachęcamy Was jednak do odwiedzenia obu - warto!

Galeria zdjęć









