Vernazza w Cinque Terre- zwiedzanie, atrakcje turystyczne, dojazd
Vernazza nie bez przesady uznawana jest za jedno z dwóch najpiękniejszych z miast Cinque Terre. Szczególnie urokliwa jest zwłaszcza jej część portowa, która, naszym zdaniem, najlepiej prezentuje się podziwiana z góry.
Trudno jest dokładnie określić, kiedy założono to nadmorskie miasteczko, ale pierwsze pisemne wzmianki datowane są na 1080 rok. Nazwa Vernazza ma wywodzić się od łacińskiego słowa "verna", co można przetłumaczyć jako "macierzysty". Początkowo miasto było jedną z baz znamienitego średniowiecznego rodu Obertenghi.
Atrakcje i zabytki Vernazzy
Via Roma
Głównym deptakiem Vernazzy jest ruchliwa ulica Via Roma, wzdłuż której działają dziesiątki sklepów, knajpek i restauracji. Na Via Roma trafimy od razu po opuszczeniu dworca kolejowego, więc nie powinno nas zdziwić, że w sezonie letnim promenada ta jest wypchana po brzegi.
Obszar portowy i kościół św. Małgorzaty
Kierując się ulicą Via Roma na zachód dojdziemy do klimatycznej przystani i obszaru portowego, które powstały w niewielkiej zatoczce.
Ozdobą tej części Vernazzy jest kościół św. Małgorzaty (wł. Chiesa di Santa Margherita). We wnętrzu świątyni możemy poczuć się trochę tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie do okresu średniowiecza. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1318 roku, lecz historycy zakładają, że budowla powstała na bazie innej katolickiej świątyni datowanej nawet na XI wiek.
W XVI lub XVII wieku strukturę kościoła przebudowano w stylu renesansowym, co w efekcie doprowadziło do obecnego wyglądu budowli. Niestety, w trakcie przebudowy zmieniono całą fasadę i prawdopodobnie usunięto średniowieczną rozetę. Co warte pochwały, w XVIII wieku przebudowano wnętrze świątyni i dodano wiele barokowych zdobień, ale w XX wieku usunięto je, przywracając kościołowi jego oryginalną romańską formę.
Castello Doria i punkt widokowy na wieży
Nad miastem góruje masywna forteca (wł. Castello Doria), będąca jednym z z nielicznych zabytków Cinque Terre innym niż kościoły. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII wieku, ale historycy zakładają, że wzniesiono go nawet dwa stulecia wcześniej. Podczas odwiedzin zamku nie zajrzymy jednak do żadnego z pomieszczeń i powinniśmy traktować wizytę jedynie jako wejście na punkt widokowy. Pośrodku zamku stoi okrągła i bardzo charakterystyczna wieża, z której rozpościera się panoramiczny widok na okolicę. Niestety, w sezonie na miejscu może być sporo turystów - w takiej sytuacji będziemy zmuszeni poczekać dłużej w kolejce do wejścia na szczyt tej wysokiej struktury obronnej.
Żeby dostać się do zamku musimy wdrapać się na górę wąskim przejściem i schodami. Atrakcja jest biletowana - wejściówka kosztuje 2€.
Belforte - średniowieczna wieża obronna
Przy nabrzeżu warto tez zwrócić uwagę na średniowieczną wieżę obronną Belforte, wewnątrz której działa obecnie restauracja (droga, za to z przyjemnym widokiem). Wysoka wieża była częścią fortyfikacji broniących miasto, które wzniesiono pod koniec XI wieku.
Najlepszy punkty widokowy na miasto
Vernazza potrafi zachwycić swoim urokiem, który niestety nie jest wcale tak łatwy do uchwycenia z perspektywy samego miasteczka. Z tego powodu warto ruszyć kawałek "Błękitnym Szlakiem" prowadzącym w stronę miasteczka Monterosso al Mare, do momentu dojścia do punktu widokowego, skąd zobaczymy miasteczko z dużo ciekawszej perspektywy.
Niektórzy turyści wybierają się również do restauracji Ristorante Bar La Torre, położonej na trasie do Cornigli. Ceny są oczywiście dość wysokie, ale widok może zrekompensować nam większy wydatek.
Plaże
Vernazza może "pochwalić" się dwoma plażami. Pierwsza, niewielka, znajduje się przy samym nabrzeżu (współrzędne 44.135009, 9.682399).
Zdecydowanie większą plażę znajdziemy po drugiej stronie klifu (współrzędne 44.134032, 9.684293) i prowadzi do niej przejście naturalnym tunelem odchodzącym od ulicy Via Roma.
Dojazd do Vernazzy
Do Vernazzy najłatwiej dojechać pociągiem lub przypłynąć statkiem. Opuszczając dworzec kolejowy wyjdziemy bezpośrednio na najważniejszą z miejskich ulic - Via Roma.
Szlaki piesze
Do Vernazzy możemy także dojść pieszo z dwóch sąsiednich miast (o ile wybrana trasa nie jest akurat zamknięta). Błękitny Szlak (wł. Sentiero Azzurro), zarówno na odcinku Vernazza - Monterosso al Mare, jak i Vernazza - Cornigla, jest spokojnie do pokonania dla każdego, kto jest choćby w średniej formie fizycznej. Pamiętajmy jednak, że wybierając trasę pieszą będzie na nas czekać trochę wchodzenia pod górę - dlatego najlepiej zabrać ze sobą odpowiednie buty. Wchodząc na Błękitny Szlak musimy posiadać kartę Cinque Terre Card.
Zdecydowanie trudniejsza jest kilkugodzinna trasa wysoka prowadząca z Monterosso przez dwa sanktuaria: Santuario Nostra Signora di Reggio oraz Santuario N.S. Di Soviore. Jeśli nie przeraża nas jednak wizja wdrapywania się pod górę nierównymi schodami a następnie męczącego schodzenia w dół, to widoki z wyższych partii wzgórz na całą okolicę powinny wynagrodzić nam cały wysiłek.