Podróże po Europie

Triana (Sewilla) - zwiedzanie dzielnicy ceramiki

Ostatnia aktualizacja: 5 czerwca 2024

Zyskująca coraz większą popularność wśród turystów dzielnica Triana rozciąga się po przeciwnej stronie rzeki Gwadalkiwir. Nie każdy z odwiedzających zdaje sobie sprawę, że pierwotnie była ona niezależną osadą, a następnie samodzielnym miastem. Do dziś mieszkańcy dzielnicy szczycą się swoją odrębnością. Od wieków na swój dom wybierali ją sobie rzemieślnicy oraz twórcy - to tu powstawały słynne kolorowe płytki azulejo oraz ceramika.

Spacerując po Trianie nie natrafimy na tyle imponujących budynków co na obszarze starego miasta, ale wrażenie na nas powinna zrobić tutejsza architektura. Na pewno warto tu wpaść jeśli szukamy tawern i knajp w lepszych cenach i bardziej luźnym klimacie niż na starym mieście. Dla wielu Triana może wydać się bardziej autentyczna niż tereny po wschodniej stronie rzeki Gwadalkiwir. Jest o też świetne miejsce na nocleg, o czym wspominamy w naszym przewodniku Gdzie spać w Sewilli?

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Sewilli.

Sewilla - spacer po dzielnicy Triana
Sewilla - spacer po dzielnicy Triana

Historia - most pontonowy i siedziba Inkwizycji

Dzisiejszy obszar dzielnicy zamieszkany był już w czasach rzymskich. Podczas panowania Maurów Triana połączona została z Sewillą specjalnym mostem pontonowym, który powstał przez złączenie ze sobą łodzi na całej szerokości rzeki. Niedaleko przeprawy tej znajdowała się nekropolia. Gdy Arabowie wiedzieli już, że w ich kierunku nadciągają siły chrześcijańskie zdecydowali się na budowę twierdzy, która miała obronić strategiczną przeprawę. Chrześcijanie podczas oblężenia Sewilli zniszczyli most oraz mocno naruszyli arabską fortecę.

Callejon de la Inquisicion - Triana, Sewilla
Callejon de la Inquisicion - Triana, Sewilla

Po zdobyciu miasta cytadela przekazana została zakonowi rycerzy św. Jerzego i nazwano ją Zamkiem św. Jerzego (Castillo de San Jorge). W jej murach powstał pierwszy kościół katolicki na obszarze Triany. Ponad 200 lat później stała się ona jednym z najbardziej krwawych symboli miasta. W 1480 roku utworzono w Sewilli Trybunał Inkwizycji, a w 1481 roku Castillo de San Jorge został przekazany inkwizytorom. Przez niemal 300 lat w murach zamku zamęczono i zamordowano całe zastępy "niewiernych" i bluźnierców.

Na początku XVIII wieku siedzibę trybunału przeniesiono, a same fortyfikacje były już w poważny sposób wyniszczone kolejnymi powodziami. W 1820 roku władze miejskie zdecydowały o rozbiórce twierdzy, a już dwa lata później na jej miejscu stworzono targowisko Mercado de Triana będące dziś jednym z symboli miasta.

Obszar Triany przez te wszystkie wieki dynamicznie się rozwijał i stał się centrum handlowym oraz rzemieślniczym.

Most Izabeli II (Puente de Isabel II) znany jako Most Triany (Puente de Triana) - dzielnica Triana, Sewilla
Most Izabeli II (Puente de Isabel II) znany jako Most Triany (Puente de Triana) - dzielnica Triana, Sewilla

Ceramika oraz płytki azulejo

Triana zasłynęła w całej Andaluzji z produkcji ceramiki, różnych wyrobów garncarskich i kolorowych płytek azulejo. Produkcja naczyń i pojemników związana była z rozwojem tutejszego portu, przez który przechodziły wszystkie produkty sprowadzane z hiszpańskich kolonii - w naczyniach przechowywano m.in. produkty eksportowane z Sewilli.

Płytki azulejo wykorzystywane były w całym mieście. Dekorowano nimi fasady kościołów (z płytek tworzono obrazy), klatki schodowe, ściany i kominki w domach bogatych mieszkańców, fontanny czy ławki. Większość pięknych wzorów widocznych podczas zwiedzania Sewilli powstała właśnie w zakładach na terenie Triany.

Sewilla, dzielnica Triana - kafelki na budynku targu Mercado de Triana
Sewilla, dzielnica Triana - kafelki na budynku targu Mercado de Triana

Zwiedzanie Triany - co warto tu zobaczyć?

Most Triany i kaplica Virgen del Carmen

Trianę i historyczne stare miasto łączy Most Izabeli II (Puente de Isabel II), nazywany również Mostem Triany (Puente de Triana). Przeprawa powstała w połowie XIX wieku. Od strony zachodniej wyróżnia się ona się kaplicą Capilla Virgen del Carmen z 1927 roku zbudowaną w stylu neo-mudéjar.

Kaplica Capilla Virgen del Carmen - Triana, Sewilla
Kaplica Capilla Virgen del Carmen - Triana, Sewilla

Nieopodal mostu stoi inny ciekawy budynek z tego okresu w którym dziś mieści się restauracja MariaTrifluca. Miejsce to słynie z tarasu, z którego rozpościera się świetny widok na rzekę i na jej drugi brzeg.

Sewilla, Triana - restauracja MariaTrifluca
Sewilla, Triana - restauracja MariaTrifluca

Plac Altozano i okolica

Odchodząc od mostu prosto dojdziemy do placu Altozano (Plaza del Altozano). Możemy stąd ruszyć dalej prosto wypełnionym knajpkami i ciekawymi fasadami szerokim deptakiem Calle Rodrigo de Triana lub skierować się na wschód historyczną ulicą Calle Pureza przy której stoją najważniejsze kościoły Triany. Alternatywnie możemy też skierować się w stronę nabrzeża na ulicę Calle Betis, skąd będziemy mieć dobry widok w stronę starego miasta.

Mercado de Triana

Targowisko Triany jest jednym z symboli Sewilli. Dzisiejszy budynek nie ma jednak nic wspólnego z targowiskiem powstałym w XIX wieku. W 1990 roku rozebrano stary budynek i stworzono całkowicie nową konstrukcję, a przy okazji odnaleziono ruiny dawnej cytadeli, wokół których stworzono muzeum i stanowisko archeologiczne.

Na targu Mercado de Triana w Sewilli
Na targu Mercado de Triana w Sewilli

Na pewno warto tu wpaść żeby zobaczyć autentyczny hiszpański targ. Z plusami i minusami, takimi jak chociażby świeżo co wypatroszone zwierzęta. Oprócz świeżych produktów rolnych targowisko słynie z wielu knajpek z lokalną kuchnią. Jeśli chcemy coś zjeść lub napić się wina to powinniśmy przyjść tu najwcześniej koło południa.

[Triana (Sewilla), targ Mercado de Triana]
[Triana (Sewilla), targ Mercado de Triana]

Muzeum archeologiczne i centrum tolerancji

W podziemiach Mercado de Triana otworzono muzeum archeologiczne wraz z wystawą o tolerancji (Centro Temático de la Tolerancia del Castillo de San Jorge). Placówkę możemy zwiedzić za darmo. Wejście znajduje się na prawo od głównej bramy.

Niestety, w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu atrakcja pozostawała zamknięta.

Miejsce to nie należy może do największych atrakcji Sewilli i nie warto specjalnie dla niego się tu fatygować, ale zajrzeć będąc w okolicy - czemu nie!

Nie zdziwmy się oglądając film prezentowany na początku. Został on stworzono w specyficznej konwencji. Na miejscu przygotowano dużo materiałów w języku angielskim o historii twierdzy i samej inkwizycji. Castillo de San Jorge było prawdziwą ufortyfikowaną cytadelą. W środku znajdowały się liczne pomieszczenia, w tym więzienia, stajnie czy piwnice (bodega), wszystkie połączone ze sobą wąskimi uliczkami. Duża część ruin została odrestaurowana, dzięki czemu możemy w prosty sposób wyobrazić sobie jak twierdza wyglądała w czasie swojej świetności.

Muzeum Archeologiczne w podziemiach targu Mercado de Triana - dzielnica Triana w Sewilli
Muzeum Archeologiczne w podziemiach targu Mercado de Triana - dzielnica Triana w Sewilli

Centro Cerámica Triana

Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o produkcji ceramiki i płytek azulejo możemy udać się do muzeum miejskiego Centro Cerámica Triana, które otworzono w dawnej fabryce, całkiem niedaleko targowiska.

Na miejscu dowiemy się jak dawniej wyglądała produkcja, zobaczymy też przykłady produktów ceramicznych i poznamy lepiej dzielnicę Triana. W środku zachowała się część oryginalnych przyrządów służących do produkcji wyrobów ceramicznych. Muzeum rozciąga się na dwóch piętrach, jednak nie należy do największych - my zwiedziliśmy je w nieco ponad 30 minut.

Wstęp do muzeum jest niedrogi. Wstęp jest darmowy dla posiadaczy biletów do Alkazaru w Sewilli.

Kaplica Marynarzy

Odwiedzając Trianę warto wybrać się do Kaplicy Marynarzy (Capilla de los Marineros), która znajduje się przy ulicy Calle Pureza. Świątynia powstała w XVIII wieku w stylu barokowym, żeby w czasach napoleońskich zostać przekształcona na magazyn, a następnie kościół anglikański. W XX wieku zabytkowi przywrócono pierwotne przeznaczenie. Wnętrze skrywa wspaniały, olbrzymi ołtarz.

Na fasadzie świątyni umieszczono dwa obrazy z płytek - na jednym z nim zobaczymy "Matkę Bożą Nadziei (Esperanza de Triana)", patronkę Triany, a na drugim Chrystusa podczas drogi krzyżowej.

Kaplicę można odwiedzić za darmo Do zwiedzenia możliwe jest również płatne muzeum.

Średniowieczny kościół św. Anny

Przy ulicy Calle Pureza znajduje się również XIII-wieczny kościół św. Anny (Iglesia de Santa Ana), który łączył styl gotycki ze stylem mudéjar. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1266 roku, dzięki czemu kościół dzierży tytuł pierwszego kościoła zbudowanego po rekonkwiście.

Zabytek był wielokrotnie przebudowany, w tym po lizbońskim trzęsieniu ziemi w 1755 roku, i dziś jest swoistą mieszanka stylów. Świątynie (razem z kryptą) można za niewielką opłatą zwiedzić podczas wizyty z przewodnikiem w języku hiszpańskim. Więcej informacji (trzeba użyć translatora) można znaleźć na tej stronie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama