Wodospad Svartifoss: zwiedzanie, dojazd, wskazówki
Svartifoss jest jednym z najbardziej malowniczo położonych wodospadów na Islandii.
Znajdziemy go na południu wyspy, niedaleko drogi numer 1, na terenie Parku Narodowego Vatnajökull (isl. Vatnajökulsþjóðgarður).
Svartifoss i jego charakterystyka
Svartifoss (pol. Czarny Wodospad) nie należy do największych, najszerszych czy najpotężniejszych islandzkich wodospadów. Niełatwo jednak o drugi tak malowniczo położony. Jego strumień wody spada z wysokiego na około 20 m klifu wprost do wąwozu w kształcie podkowy, którego ściany składają się z geometrycznych (heksagonalnych) kolumn bazaltowych.
Kolumny te są pochodzenia wulkanicznego i możemy je spotkać w kilku miejscach na wyspie (np. przy wodospadzie Litlanesfoss czy na czarnej plaży Reynisfjara). Powstają one w momencie ochładzania się strumienia lawy.
Bazaltowe kolumny stanowią jeden z symboli Islandii, a ich motyw wykorzystywany jest nawet w tutejszej architekturze. Najlepszym przykładem jest kościół Hallgrímskirkja w Reykjavíku.
Już w samym wąwozie strumień wody przepływa po kamieniach o różnorodnej wielkości i kształcie.
Hundafoss i Magnúsarfoss - nie tylko wodospad Svartifoss
Spacerując w stronę Svartifossa miniemy inne, mniej imponujące wodospady. Najwyższy ze wszystkich to Hundafoss (pol. Wodospad Psów). Niedługo po nim znajduje się najmniejszy - Magnúsarfoss.
Jak dojechać do wodospadu Svartifoss? Parking oraz lokalizacja
Svartifoss znajduje się na terenie Parku Narodowego Vatnajökull (isl. Vatnajökulsþjóðgarður). Parking znajduje się niedaleko drogi numer 1. Wystarczy skręcić w drogę numer 998 i po niecałych dwóch kilometrach będziemy na miejscu.
Dostępne są dwa parkingi - mniejszy znajduje się bezpośrednio przy centrum informacji (współrzędne: 64.015868, -16.966194), a większy trochę dalej (współrzędne: 64.014442, -16.968873). My wybraliśmy ten drugi, żeby nie martwić się o miejsce.
Parking jest płatny. Opłata za samochód osobowy wynosi 1000 kr (28,90 zł). Za postój płacimy kartą w automacie, wpisując przy tym numer rejestracji. Istnieje również możliwość płatności online na tej stronie.
Svartifoss - zwiedzanie oraz szlaki piesze
Svartifoss znajduje się na terenie parku narodowego i oddalony jest o ponad dwa kilometry od parkingu.
Trasa rozpoczyna się przy centrum informacji (Skaftafellsstofa / Skaftafell Visitor Center), gdzie możemy obejrzeć na tablicy mapę szlaków (ewentualnie zakupić wersję papierową) lub poprosić któregoś z pracowników o poradę.
Do wodospadu doprowadzi nas dobrze oznakowany szlak S2 o długości około 2 km (w jedną stronę). Należy on do prostych - oznaczono go zresztą kolorem niebieskim (pierwszy stopień trudności w trzystopniowej skali). Prowadzi on jednak pod górę (różnica wysokości to niecałe 150 m), czasami po nierównych stopniach i wymaga trochę wysiłku. Na miejsce, w zależności od tempa, powinniśmy dojść w 30 do 40 minut. Po drodze miniemy wodospady Hundafoss i Magnúsarfoss.
Po obejrzeniu wodospadu mamy kilka możliwości powrotu lub przedłużenia naszego szlaku. Możemy na przykład wybrać się do punktu widokowego Sjónarsker, oferującego panoramiczne spojrzenie na piaskową pustynię, oraz do zabytkowej farmy Sel z domkami krytymi torfem. W przypadku chęci natychmiastowego powrotu na parking możemy ruszyć dalej szlakiem S2 i następnie skręcić w S3, albo po prostu zawrócić tą samą trasą. W zależności od wybranego wariantu będziemy mieć do przejścia od trochę ponad 4 km do około 5,3 km.
Uwaga!
Jeśli chcielibyście zobaczyć wodospad Svartifoss w zimę, to zaplanujcie więcej czasu oraz zabierzcie ze sobą nakładki/kolce na buty.