Podróże po Europie

De Kuip - zwiedzanie stadionu Feyenoordu Rotterdam

Ostatnia aktualizacja: 23 września 2022

“De Kuip", lub inaczej Stadion Feijenoord, to legendarny obiekt Feyenoordu Rotterdam, na którym swoje spotkania przez dekady rozgrywała również reprezentacja Holandii. Kibice piłkarscy odwiedzający to portowe miasto na pewno ucieszą się z informacji, że stadion udostępniono do zwiedzania i należy on do największych atrakcji Rotterdamu.

Trybuny stadionu Feyenoordu
Trybuny stadionu Feyenoordu

Stadion De Kuip w Rotterdamie

Stadion De Kuip posiada status kultowego. Jego budowa rozpoczęła się już w 1935 i mimo że trwała zaledwie 10 miesięcy, to obiekt oficjalnie do użytku oddano dopiero w 1937 roku z powodu opóźnień w przygotowaniu okolicznej infrastruktury.

W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu stadion De Kuip posiadał ranking pięciu gwiazdek UEFA, co oznacza to, że można na nim rozgrywać finały najważniejszych rozgrywek europejskich. Nadal część swoich najważniejszych meczów rozgrywa tutaj reprezentacja Holandii, jednak miano domu “Oranje” musi dzielić ze stadionem w Amsterdamie.

Płyta boiska na stadionie Feyenoordu Rotterdam
Płyta boiska na stadionie Feyenoordu Rotterdam

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że do dzisiaj na De Kuip zorganizowano aż 10 europejskich finałów, co jest dotychczasowym rekordem wśród wszystkich stadionów europejskich. Na “De Kuip” rozegrano także finał EURO 2000, kiedy to mistrzostwa odbywały się w Belgii i Holandii.

Czy wiesz, że... Przydomek stadionu, De Kuip, w języku holenderskim oznacza... wannę!

Stadion Feyenoordu Rotterdam - architektura oraz liczby

Obiekt podczas swojego istnienia przeszedł wiele modernizacji - największe na początku lat 90., gdy zmodernizowano trybuny i przylegające budynki oraz zmniejszono jego pojemność z 64 000 do około 51 000.

Stadion Feyenoordu Rotterdam
Stadion Feyenoordu Rotterdam

Obecnie stadion może oficjalnie pomieścić pomiędzy 47 a 51 tysięcy widzów. Obiekt z zewnątrz sprawia duże wrażenie i od razu rzuca się w oczy jego architektura - trybuny i murawa oddzielone są od części biznesowo-gastronomicznej znajdującej się w przylegającym budynku.

Fosa na stadionie Feyenoordu Rotterdam
Fosa na stadionie Feyenoordu Rotterdam

Kibice holenderscy nigdy nie słynęli z pokojowego nastawienia, przez co płyta od trybun oddzielona jest... wysoką na prawie 2 metry fosą, niczym w wybiegu dla lwów.

Przyszłość

Sam obiekt mimo historycznego znaczenia nie spełnia norm współczesnego biznesu futbolowego i blokuje klubowi wiele możliwości zarobku. Został on zbudowany w czasach, gdy nikomu nie śniło się jak olbrzymim biznesem stanie się piłka nożna. Brakuje w nim miejsc biznesowych z prawdziwego zdarzenia oraz infrastruktury gastronomicznej na trybunach.

Jeszcze niedawno władze Feyenoordu planowały budowę nowego obiektu oraz przenosiny, ale stan na 2022 rok jest taki, że plany te zostały przesunięte na nieokreśloną przyszłość.

Zwiedzanie stadionu Feyenoordu Rotterdam

Stadion De Kuip udostępniany jest zwiedzającym w trakcie trwającej około 90 minuty wycieczki z przewodnikiem. W ramach biletu wstępu otrzymujemy również możliwość wejścia do muzeum.

Aktualne ceny biletów oraz godziny zwiedzania sprawdzimy na oficjalnej stronie klubu.

Niestety, zwiedzanie odbywa się tylko w języku holenderskim. W przypadku mniejszej grupy na pewno przewodnik przetłumaczy dla nas część informacji, ale na pewno nie uda nam się wyłapać najważniejszych ciekawostek.

Dla znających angielski możliwe jest ściągnięcie aplikacji z przetłumaczonymi opowieściami dla różnych części stadionu (na stadionie dostępne jest darmowe wi-fi) , są one jednak skrócone do minimum.

Po tym jak zdążymy je wysłuchać przewodnik opowiada jeszcze kilka minut, i jedyne co można zrozumieć to moment, w którym zgromadzeni śmieją się z Ajaksu lub PSV ;)

Tunel na stadionie Feyenoordu Rotterdam
Tunel na stadionie Feyenoordu Rotterdam

Trasa zwiedzania jest dość standardowa - w jej skład wchodzi kilka najważniejszych elementów:

  • szatnia (niestety, udostępniona jest jedynie szatnia dla przyjezdnych, nie ma możliwości wejścia do szatni Feyenoordu oraz kadry Holandii)
  • tunel prowadzący na boisko - który jest dość oryginalny i kolorowy, głównie z powodu kilku malowideł oraz listy meczy oficjalnych rozegranych przez reprezentację Holandii - wejście do tunelu znajduje się przy drzwiach do pomieszczeń dla zawodników pierwszego zespołu, zdarza się więc spotkać piłkarza przychodzącego do klubu (nam się udało, chociaż jako jedyni go nie rozpoznaliśmy,
  • płyta boiska - można usiąść na ławce rezerwowych i zrobić sobie zdjęcie, możliwe jest również swobodne poruszanie się po linii boiska
  • salka konferencyjna - z portretami wszystkich trenerów w historii.
Ławka rezerwowych na stadionie Feyenoordu Rotterdam
Ławka rezerwowych na stadionie Feyenoordu Rotterdam

W każdym z miejsc spędzimy trochę czasu, cała trasa może zająć aż do półtorej godziny, niestety wiele z niej nie wyniesiemy - z powodu bariery językowej. Jednak tunel oraz wizyta na płycie boiska rekompensuje te niedogodności.

Na całym obiekcie możemy znaleźć nawiązania do jednego z największych sukcesów Feyenoordu, które miało miejsce właśnie na "De Kuip", czyli do zwycięstwa w Pucharze UEFA nad Borussią Dortmund 3-2 w 2012 roku..

De Kuip - dojazd

Stadion położony jest w dzielnicy Feijenoord i oddalony jest i około 4,5 km od centrum miasta (oraz 5,5 km od dworca głównego). Na szczęście dojazd nie sprawi nam problemów, gdyż tuż obok obiektu znajduje się przystanek tramwajowy.

Sklep z pamiątkami

Obok stadionu znajdziemy dwa sklepy, jeden przy parkingu, w tym sklepie kupimy bilety na zwiedzanie. Obok budynku klubowego istnieje również drugi sklep, w którym znajdziemy troszkę inny asortyment - jeśli więc chcemy kupić pamiątkę warto odwiedzić oba, tym bardziej, że oddalone są od siebie o nie więcej niż 50 metrów.

Sklep kibica na stadionie Feyenoordu
Sklep kibica na stadionie Feyenoordu

Feyenoord Rotterdam i polskie akcenty

Wśród polskich akcentów Feyenoordu możemy wymienić dwa nazwiska, które jednak należą do trzech osób. W barwach drużyny z Rotterdamu występowali Włodzimierz Smolarek, jego syn Euzebiusz oraz Jerzy Dudek. Ebi znalazł się nawet na jednej z kilku grafik znajdujących się za płytą boiska.

Obecnie w klubie gra reprezentant Polski Sebastian Szymański.

Ważnym trenerem w historii Feyenoordu był również znany z pracy z polską kadrą Leo Beenhakker.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama