Quinta da Regaleira - zwiedzanie ogrodu i pałacu milionera w Sintrze
Masoni, wielkie pieniądze i jeszcze większe tajemnice. Wszystko to ubrane w ramy stylu neo-manuelińskiego sprawia, że Quinta da Regaleira jest miejscem niezwykłym i wyróżniającym się z otoczenia. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że znajduje się w pełnej zabytków Sintrze, należy do największych atrakcji tego miasta.
W naszym przewodniku przeczytacie nie tylko o historii tego intrygującego kompleksu, ale też dowiecie się wszystkiego o jego zwiedzaniu.
- Quinta da Regaleira - historia posiadłości ekscentrycznego milionera
- Od entomologa do milionera
- Masoni i różokrzyżowcy - architektura ogrodów Quinta da Regaleira
- Dalsze losy
- Quinta de Regaleira - co kryje tajemniczy ogród?
- Studnia Inicjacji
- Niedokończona Studnia
- Podziemne tunele i jaskinie
- Kaplica Trójcy Przenajświętszej
- Brama Strażników (Portal dos Guardiões)
- Pałac Milionera
- Zwiedzanie Quinta da Regaleira - co powinniśmy wiedzieć?
- Quinta da Regaleira - wskazówki i informacje praktyczne
Quinta da Regaleira - historia posiadłości ekscentrycznego milionera
Słowo quinta w wolnym tłumaczeniu oznacza niewielką posiadłość położoną poza miastem (w Polsce byłby to więc "dworek"). Ziemie na których dziś znajduje się tajemniczy park i rezydencja były niegdyś własnością tutejszych wicehrabiów. Później trafiły w ręce kupców, a następnie w ręce milionera Antonio Augusto Carvalho Monteiro. To właśnie od niego wzięła się popularna alternatywna nazwa zabytku, czyli “Pałac Milionera”.
Od entomologa do milionera
Monteiro urodził się w Rio de Janeiro. Pochodził z bogatej rodziny o portugalskich korzeniach. Fortuna rodziców pozwoliła mu rozwijać swoje entomologiczne zainteresowania, a także wydawać olbrzymie pieniądze na starodruki (m. in. poezje Camoesa, którego Monteiro uwielbiał) i dzieła sztuki.
Trzeba jednak przyznać, że późniejszy właściciel Quinta da Regaleira nie tylko wydawał, ale też zarabiał. Doskonale odnajdywał się na brazylijskich rynkach i wkrótce dzięki kawie i kamieniom szlachetnym pomnożył pieniądze swoich przodków. W końcu miał ich już tyle, że mógł opuścić niespokojną Brazylię i osiąść na stałe w Portugalii. W kupionej za 25 tysięcy realów Quinta da Regaleira postanowił dać upust swej bogatej wyobraźni.
Masoni i różokrzyżowcy - architektura ogrodów Quinta da Regaleira
Zarówno rezydencja jak i otaczający ją ogród miały być wizualizacją fascynacji i zainteresowań Monteiro. I właśnie dlatego wypełniają je elementy łączące się bezpośrednio z masonerią czy różokrzyżowcami. Architektem tego założenia był Luigi Manini (znany między innymi z projektu pałacu królewskiego Bucaco w Mealhadzie), który wprowadził tu wiele elementów neo-manuelińskich.
Manini sprostał wymaganiom milionera i dziś ogród interpretuje się jako symboliczne przedstawienie wszechświata. Nic więc dziwnego, że Quinta da Regaleira zrobiła duże wrażenie na twórcach filmu "Dziewiąte wrota" i dzięki temu pojawiła się w kilku kadrach tego mrocznego thrillera.
Dalsze losy
Rezydencję ukończono na dziesięć lat przed śmiercią milionera. Jego ostatnią wolą było spocząć w Lizbonie. Zażyczył też sobie żeby klucz do drzwi grobowca otwierał również wrota Quinta da Regaleira. Posiadłość szybko zmieniła właściciela, aby następnie przejść w ręce japońskiej firmy AOKI. Przez ten czas nie była udostępniania turystom. Dopiero w 1997 roku została odkupiona przez włodarzy Sintry i od tego czasu można ją zwiedzać. Została również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Quinta de Regaleira - co kryje tajemniczy ogród?
Trudno w kilku zdaniach opisać to niezwykłe założenie, bo czegóż tu nie ma? Poniżej przedstawiliśmy kilka miejsc znajdujących się na trasie zwiedzania ogrodów Quinta de Regaleira, które zasługują na szczególną uwagę.
Studnia Inicjacji
Najbardziej znanym elementem ogrodu, a zarazem jego symbolem, jest Studnia Inicjacji, z której nie pobierano nigdy wody, a która była wykorzystywana do odprawiania masońskich rytuałów. Często turyści decydują się na kupno biletu wstępu do Quinta de Regaleira, inspirowani zdjęciami tego miejsca znalezionymi w internecie.
Musimy jednak szczerze przyznać, że niestety wiele zdjęć tej atrakcji zostało "upiększonych" za pomocą programów graficznych lub filtrów. Pamiętajmy o tym, bo może się zdarzyć, że rzeczywisty widok studni negatywnie nas zaskoczy i odbiegnie od naszych oczekiwań, co może prowadzić do rozczarowania. Niemniej jednak, jest to nadal fascynująca atrakcja, która powinna zaciekawić miłośników tajemniczych rytuałów.
Niedokończona Studnia
Ciekawostką jest, na terenie Quinta da Regaleira znajduje się jeszcze jedna studnia, określana mianem "Niedokończonej". Ma ona 15 m głębokości i składa się z pięciu poziomów. Według nas, była ona równie klimatyczna, co sama Studnia Inicjacji!
Podziemne tunele i jaskinie
Dla wielu turystów największą atrakcją Quinta da Regaleira stanowi sieć podziemnych tuneli i jaskiń, rozciągających się pod ogrodami. Kiedyś istniało do nich kilka wejść, jednak dziś podziemia odkrywamy wchodząc poprzez Studnię Inicjacji, a opuszczamy je przez jedyne dostępne wyjście.
Część z podziemnych przestrzeni stanowi naturalne jaskinie, ale większa część kompleksu została wykopana w trakcie budowy kompleksu. W przeszłości do jaskiń można było dostać się, krocząc po kamieniach umieszczonych w wodzie. Sprawiło nam to trochę problemów, ale jednocześnie dużo frajdy! Niestety, ostatnio natknęliśmy się na informację, że obecnie nie jest to możliwe. Co za szkoda!
Kaplica Trójcy Przenajświętszej
Inny fascynujący zabytek, to tajemnicza Kaplica Trójcy Przenajświętszej, której wnętrza udekorowano motywem krzyży templariuszy.
Charakterystycznym elementem zabytku jest wieżyczka utrzymana w stylu gotyckim. Nietypowym, ale również interesującym faktem jest to, że krypta kaplicy została połączona ukrytym tunelem z rezydencją.
Brama Strażników (Portal dos Guardiões)
Ta pięknie zdobiona konstrukcja pełniła dwie funkcje. Po pierwsze, służyła jako brama prowadząca do środkowego poziomu Studni Inicjacji, a wejścia do niej strzegły statuy Trytonów.
Poza tym, dzięki swojemu kształtowi, budowla mogła być również wykorzystywana jako otwarty teatr.
Na wież budowli znajduje się punkt widokowy.
Pałac Milionera
Wreszcie na terenie ogrodu zlokalizowana jest sama rezydencja, w której dziś znajduje się muzeum masonerii. W środku zachowało się nieco interesujących dekoracji, ale do zobaczenia jest niestety niewiele.
Na trasie zwiedzania znajduje się wyłącznie główne, niższe piętro pałacu. Wyższe kondygnacje otwarte są wyłącznie podczas wystaw czasowych oraz na czas specjalnych wydarzeń.
Zwiedzanie Quinta da Regaleira - co powinniśmy wiedzieć?
Quinta da Regaleira jest miejscem, które przyciąga turystów z całego świata, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy to bywa tu naprawdę tłoczno. Ogrody zwiedzamy samodzielnie, dlatego przed wizytą warto pobrać mapę lub specjalną aplikację z oficjalnej strony. Na miejscu możemy wypożyczyć przewodnik audio, a także wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem.
Bilety możemy nabyć w kasie bądź online na oficjalnej stronie. Zakup z wyprzedzeniem daje nam pewność, że nie zmarnujemy czasu stojąc w kolejce do kasy. Chociaż nie zawsze tworzą się długie kolejki, czasem się to zdarza!
Quinta da Regaleira - wskazówki i informacje praktyczne
- Atrakcja położona jest na obrzeżach historycznego centrum
- Quinta de Regaleira nie dysponuje własnym parkingiem. Jeśli poruszamy się samochodem, musimy zaparkować go w Sintrze. Na miejsce z centrum najlepiej podejść pieszo, ponieważ autobus jedzie bardzo długo i bywa zatłoczony. Od dworca do wejścia do atrakcji są niespełna 2 km.
- Dni i godziny otwarcia Quinta da Regaleira - Ogrody Quinta da Regaleira czynne są codziennie, godziny otwarcia zależą od miesiąca wizyty. Aktualny harmonogram najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.
- Aby zwiedzić ogród bez tłumów, idealnym wyborem będzie dotarcie na miejsce tuż po jego otwarciu lub późnym popołudniem. W godzinach szczytu niektóre miejsca, jak schody w Studni Inicjacji, bywają przepełnione turystami.
- Bilety możemy zakupić w kasie lub online na tej stronie. Zakup z wyprzedzeniem pozwoli nam na ominięcie kolejek w kasie,
- w ogrodzie organizowane są dodatkowo płatne wycieczki z przewodnikiem - informacje o cenach oraz ich kalendarzu znajdziecie tu.