Podróże po Europie

Parc de la Villette w Paryżu - atrakcje, zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca 2024

Parc de la Villette w Paryżu należy do najciekawszych paryskich parków miejskich. Leży on nieco dalej od historycznego serca miasta, na granicy 19. dzielnicy z przedmieściami Seine-Saint-Denis.

Park znany jest ze znajdującego się w jego granicach Cité des Sciences et de l’Industrie - największego muzeum nauki w Europie. Oprócz tej placówki na terenie parku powstało sporo innych ciekawych budynków i pawilonów, które pozwalają połączyć odpoczynek z aktywnym zwiedzaniem. Bez większej przesady możemy stwierdzić, że Parc de la Villette należy do najważniejszych centrów kulturalnych w Paryżu. Swoją drogą park ten należy do naszych ulubionych miejsc w Paryżu, gdzie często wracamy.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po zwiedzaniu i największych atrakcjach Paryża.

Parc de la Villette w Paryżu
Parc de la Villette w Paryżu

Krótka charakterystyka Parc de la Villette

Tak jak wspomnieliśmy, Parc de la Villette stanowi obecnie jedno z największych i najważniejszych centrów kulturalnych w Paryżu. Znajduje się on w północno-wschodniej części miasta i zajmuje powierzchnię 55 hektarów.

W parku organizowane są również liczne festiwale, koncerty i wydarzenia plenerowe - to sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie czasu zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Spacerując po parku możemy podziwiać unikalne instalacje artystyczne oraz liczne ogrody tematyczne, które przyciągają swoją różnorodnością.

Instalacje na terenie parku
Instalacje na terenie parku

Atrakcje

Miasto Nauki i Przemysłu - Cité des Sciences et de l'Industrie

Paryskie muzeum nauki posiada status największego w Europie, ale pod względem atrakcyjności ustępuje niestety wielu innym placówkom tego typu na naszym kontynencie. Jeśli mieliście okazję odwiedzić najlepiej oceniane muzea tego typu, to możecie czuć lekki niedosyt po swojej wizycie. Nas zaskoczyła spora ilość niewykorzystanej przestrzeni, gdzie można by zmieścić jeszcze sporo rzeczy.

Wystawa stała została w sporej części przetłumaczona na angielski.

Cena biletu wynosi 13€ i pozwala na odwiedzenie prawie wszystkich wystaw. Nam zależało na opisanej dalej łodzi podwodnej, więc cena biletu była dla nas akceptowalna.

Kupując bilet rezerwujemy okno czasowe wejścia do muzeum. Bilety w sezonie warto zakupić online na oficjalnej stronie.

Niestety, specjalna przestrzeń (Cité des enfants) dla dzieci w wieku 2-7 lat, gdzie mogą one dowolnie eksperymentować, wymaga zakupu dodatkowego biletu. Przestrzeń dla dzieci w wieku 5-12 lat pozostaje zamknięta do czerwca 2025 roku.

Miasto Nauki i Przemysłu w Paryżu
Miasto Nauki i Przemysłu w Paryżu

La Géode - kula

Jako miłośnicy twórczości Michaela Crichtona musieliśmy szeroko uśmiechnąć się widząc jedną z najciekawszych struktur w parku - srebrną kulę o średnicy 36 metrów, pokrytą ponad 6 tysiącami płytek ze stali nierdzewnej. Osobiście nie byliśmy w środku, ponieważ znajduje się tam kino IMAX, ale przyjrzeliśmy się dobrze tej budowli z zewnątrz.

La Géode - jej rozmiar łatwo wyobrazić sobie patrząc na ludzi u dołu
La Géode - jej rozmiar łatwo wyobrazić sobie patrząc na ludzi u dołu

Łódź podwodna - Argonaute

Nieco zaskakującą atrakcją parku jest najprawdziwsza łódź podwodna, należąca dawniej do francuskiej marynarki. Jednostka służyła od 1958 do 1982 roku, i brała nawet udział w działaniach wojennych, a obecnie pełni funkcję statku-muzeum. Możemy wejść do środka i zobaczyć jak wyglądało życie marynarzy, a także obejrzeć najważniejsze pomieszczenia.

Chociaż łódź z oczywistych względów nie jest specjalnie duża i zwiedzimy ją w około 30 minut, to może sprawić wiele frajdy miłośnikom tego typu atrakcji.

Łódź zwiedzamy z przewodnikiem audio. Jest ona częścią Cité des Sciences et de l'Industrie i znajduje się przy kompleksie muzeum.

zwiedzanie łodzi podwodnej w Parc de la Villette w Paryżu
zwiedzanie łodzi podwodnej w Parc de la Villette w Paryżu

Filharmonia (Philharmonie de Paris)

Podczas wizyty w parku nie przegapcie nowoczesnego kompleksu filharmonii projektu Jeana Nouvel, gdzie na co dzień ćwiczy i występuje Paryska Orkiestra Symfoniczna. Budowla powinna zainteresować wszystkich miłośników architektury modernistycznej, a miłośnicy klasycznej muzyki mogą wybrać się na koncert - pamiętajcie jednak o wcześniejszej rezerwacji biletów.

Cité de la musique - muzeum historii muzyki

Filharmonia tworzy zespół architektoniczny z gmachem Cité de la musique, w którym powstało muzeum poświęcone historii muzyki. Jest to mniej znana placówka, ale nie powinna umknąć uwadze miłośników tej formy sztuki. Polecamy Wam jednak skorzystać z przewodnika audio, aby móc lepiej zrozumieć prezentowane wystawy.

Na nas olbrzymie wrażenie zrobiły zarówno instrumenty, jak i sam gmach.

Les Folies - czerwone pawilony

Do największych symboli parku należą czerwone pawilony, których w sumie powstało 26. Spełniają one dziś najróżniejsze funkcje i na pewno na kilka z nich natraficie podczas swojej wizyty.

Łódź podwodna i czerwony pawilon
Łódź podwodna i czerwony pawilon

Canal de l'Ourcq

Ten malowniczy kanał prowadzi przez środek parku. Możemy zarówno przespacerować wzdłuż niego, jak i wybrać się na przejażdżkę łódką.

Canal de l'Ourcq - w tle jeden z czerwonych pawilonów
Canal de l'Ourcq - w tle jeden z czerwonych pawilonów

Ogrody tematyczne

Parc de la Villette słynie z różnorodnych ogrodów tematycznych, oferujących wiele wrażeń dla młodszych i starszych odwiedzających. My uwielbiamy kręcić się po Ogrodzie Bambusowym (Le Jardin des bambous), który posiada jedną z największych kolekcji tych roślin we Francji.

Młodszych odwiedzających może za to wciągnąć Ogród Luster (Le Jardin des miroirs) czy opisany przez nas nieco szerzej w następnym punkcie Ogród Smoka.

Ogród Smoka ze zjeżdżalnią

Rodzice z dziećmi nie powinni przegapić Ogrodu Smoka (Le Jardin du dragon), gdzie przygotowano plac zabaw o wyglądzie nawiązującym do tego mitycznego stwora.

Największą atrakcją ogrodu jest długa zjeżdżalnia (przeznaczona dla dzieci w wieku 8-14 lat) reprezentująca smoczy język.

Grande halle de la Villette - przykład architektury industrialnej

Miłośnicy historii architektury powinni odnaleźć "wielką halę" wzniesioną w 1867 roku. Budowla jest jednym z najciekawszych przykładów architektury industrialnej w Paryżu i co ciekawe została wzniesiona jako... rzeźnia. Dziś ten zajmujący około 20 000 metrów kwadratowych budynek pełni funkcję centrum kulturalnego - w jego wnętrzu organizowane są koncerty i inne wydarzenia.

Zwiedzanie i informacje praktyczne

Jeśli chcielibyście aktywnie zwiedzić tutejsze muzea i atrakcje, to na wizytę w Parc de la Villette można przeznaczyć nawet większość dnia. W innym przypadku, jeśli planujecie tylko pospacerować i obejrzeć budynki od zewnątrz, wystarczą Wam 2 do 3 godzin.

Wstęp na teren parku jest bezpłatny. Płatne są jednak muzea oraz inne atrakcje, w tym oczywiście koncerty.

Dojazd

Na miejsce można wygodnie dojechać transportem publicznym. W okolicy znajduje się stacja metra Porte de Pantin (linia 5) oraz dwie stacje linii 7: Corentin Cariou oraz Porte de la Villette. Do parku można dotrzeć również autobusem lub tramwajem linii 3B - przystanki Porte de Pantin oraz Porte de la Villette.

W parku przygotowano też kilkanaście parkingów dla rowerów, nie ma więc problemu z dotarciem na miejsce na dwóch kółkach.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama