Panda Wielka - ZOO w Europie.
Informacje o pandzie wielkiej
Czy wiesz, że panda wielka na jedzenie poświęca nawet do 16 godzin w ciągu dnia. Odżywia się ona prawie wyłącznie liśćmi, korzeniami i pędami bambusa. Większą aktywność wykazuje w nocy, a w ciągu dnia śpi w zagłębieniach lub dziuplach. Jest zwierzęciem dosyć zręcznym, co można zauważyć podczas tego jak wspina się na drzewach. Ciekawym widokiem jest również śpiąca na gałęzi.
Gatunek ten zamieszkuje zimne, wilgotne wysokogórskie lasy bambusowe.
Status zagrożenia gatunku został obniżony z „zagrożonego” (EN) do „narażonego na wyginięcie” (VU) (2016 rok). Występuje w niewielu miejscach w Europie. Niestety nie spotkamy jej w Polsce. My mieliśmy okazję zobaczyć ją w Madrycie oraz w Wiedniu. Na dole artykułu zamieściliśmy listę miejsc w Europie, w których mamy możliwość spotkania się z pandą.
W 2012 roku w Berlinie zmarła w tamtejszym ogrodzie zoologicznym panda imieniem Bao Bao. [aktualizacja] Od 2017 roku, ponownie w berlińskim zoo można zobaczyć przedstawicieli gatunku pandy wielkiej.
W Chinach starają się zapobiec wyginięciu gatunku. Najbardziej problematyczne jest to, iż pandy są samotnikami. W ciągu całego swojego życia starają się siebie unikać. A okres godowy przypada pomiędzy marcem a majem, z czego te zwierzęta bardzo zawężają jeszcze ten czas do jednego lub maksymalnie dwóch dni.
W latach 1963-1983 w Chinach na 51 narodzin, zalewie 19 osobnikom udało się przeżyć okres 2 miesięcy. W przypadku tego gatunku także sztuczne odchowanie młodych jest dość kłopotliwe, ponieważ mleko pandy nie przypomina pokarmu żadnego innego ssaka. Dlatego też każde narodziny tego zwierzęcia stają się czasami niemałą sensacją na skalę światową.
Ciekawostki na temat pandy wielkiej:
- Jest nazywana także niedźwiedziem bambusowym;
- Przednie kończyny pandy posiadają szósty palec, który jest wyrostkiem powstałym z jednej kości nadgarstka i jest przeciwstawny do pozostałych pięciu palców tej kończyny;
- To urocze zwierzę, a dokładniej jego podobizna stały się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF);
- Panda ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł równowagi, dzięki czemu potrafi się poruszać nawet na bardzo cienkich gałęziach;
- Długość życia waha się pomiędzy 20 a 30 latami;
- łacińska nazwa zwierzęcia to Ailuropoda melanoleuca.
My z Pandą Wielką widzieliśmy się już w Wiedniu i w Madrycie. W Madrycie ciekawostką jest także to, że jest pan, który czasami pojawia się przy domku pandy i opowiada zebranym o tamtejszych pandach i nie tylko tamtejszych.
Program na rzecz ochrony pandy wielkiej
Istnieją specjalne programy, dedykowane wyłącznie ochronie zagrożonego wyginięciem gatunku pandy wielkiej. W taki program zaangażowany jest również znany WWF. Warto dodać, że obecnie istnieje blisko 70 rezerwatów przeznaczonych do ochrony pandy, a w ostatnich latach powstało około 30 nowych obszarów chronionych.
Mimo tak wielkich starań ludzi z całego świata i tego, że póki co udało się ocalić ten gatunek, nie oznacza to, że jest on już bezpieczny. Na odnowienie populacji pandy wielkiej przeznaczane są ogromne fundusze. Potrzeba do tego również licznych zespołów ludzi.
Obecnie to nawet nie kłusownictwo (będące niegdyś jednym z największych zagrożeń dla tych zwierząt) jest największym problemem. Przeważającym zmartwieniem są rozwój infrastruktury oraz turystyka w rejonach lasów bambusowych - stanowiących naturalne środowisko pandy wielkiej.
Gdzie w Europie możemy ją spotkać
- Zoo w Kopenhadze - od jakiegoś czasu pandę wielką zobaczymy w stolicy Danii,
- Edinburgh Zoo, Edynburg, Szkocja (samiec Yang Guang oraz samica Tian Tian)
- Pairi Daiza, Brugelette, Belgia (samiec Xing Hui oraz samica Hao Hao)
- Tiergarten Schönbrunn, Wiedeń, Austria, (dwa samce: Long Hui, Fu Bao oraz samica Yang Yang)
- ZooParc de Beauval, Saint-Aignan w pobliżu Tours, Francja (samiec Yuan Zi oraz samica Huan Huan)
- Zoo Aquarium de Madrid, Madryt, Hiszpania (dwa samce: Bing Xing, Xing Bao oraz samica Hua Zuiba)
- Ouwehands Zoo, Rhenen, Holandia
- Zoo Berlin, Berlin, Niemcy.
panda wielka w ZOO w Madrycie
Więcej o ZOO w Madrycie
panda wielka w ZOO w Wiedniu
Więcej o ZOO w Wiedniu
panda wielka w ZOO w Edynburgu
W ogrodzie zoologicznym w Edynburgu trzeba pamiętać, że aby zobaczyć pandę, podczas wejścia do zwierzyńca należy odebrać specjalny bilecik z godziną odwiedzin tego zwierzęcia. Ten ogród nie daje bowiem możliwości wystawania cały dzień przed wybiegiem pandy, jest bardziej zorganizowany i podchodzi z dużą troską do tego zwierzaka.