Opactwo Westminsterskie: zwiedzanie, historia, ciekawostki
Można powiedzieć, że Opactwo Westminsterskie jest dla Anglików tym czym Wawel dla Polaków. Tutaj od 1066 roku koronowano królów, a wielu z nich znalazło w tych gotyckich murach ostatni spoczynek. Co więcej, po rozbracie Henryka VIII z katolicyzmem Westminster stało się jednym z centrów nowego wyznania (powstały tu niektóre części tłumaczenia Biblii Króla Jakuba).
Współcześnie Opactwo Westminster należy do popularnych atrakcji Londynu i mimo wysokiej ceny biletów wstępu przyciąga wielu turystów.
Nasz artykuł rozpoczęliśmy od historii Opactwa Westminsterskiego, aby następnie przejść do części praktycznej i zwiedzania. Na samym końcu znajdziecie garść ciekawostek.
- Opactwo Westminsterskie i jego historia
- Początki
- Rozłam Henryka VIII
- Miejsce pochówku królów Anglii
- Zwiedzanie Opactwa Westminsterskiego w Londynie
- Bilety do Opactwa Westminsterskiego - ceny i rodzaje
- Dni i godziny otwarcia
- Darmowy wstep do Opactwa Westminsterskiego
- Jak dostać się do Opactwa Westminsterskiego?
- Ciekawostki
Opactwo Westminsterskie i jego historia
Początki
Legenda mówi, że pierwszy kościół w tym miejscu powstał we wczesnym średniowieczu, kiedy miejscowemu rybakowi objawił się święty Piotr. Stąd miało się wziąć obecne wezwanie. Historycy są jednak podzieleni w próbach datowania początków najstarszej świątyni - mówi się o VII, VIII lub nawet X wieku. Z całą pewnością stosunkowo wcześnie pojawił się tu zakon benedyktynów, z którym Westminster było związane aż do powstania anglikanizmu.
Początek świetności klasztoru to panowanie Edwarda Wyznawcy - bogobojny król,zaliczony zresztą w poczet świętych, ślubował pielgrzymkę do Rzymu. Nie mogąc jednak swego przyrzeczenia wypełnić postanowił przysłużyć się chrześcijaństwu powiększając opactwo i kościół. Całość konsekrowano na kilka dni przed śmiercią monarchy, który został tu pochowany. Romańskie mury przeszły gruntowną przebudowę w XIII wieku. Ówczesny władca Anglii Henryk III Plantagenet odbył kilka kampanii we Francji starając się obronić zagrożone posiadłości. Duże wrażenie zrobiły na nim francuskie katedry. Sprowadził więc budowniczego Henryka z Rheims, który w Westminster rozpoczął wznoszenie unikalnej budowli łączącej cechy gotyku angielskiego i francuskiego. Śmierć władcy i problemy finansowe królestwa doprowadziły do wstrzymania robót. Wznowiono je w XIV wieku – kierował nimi Henryk Yevele, trzymając się jednak koncepcji swego poprzednika.
Świątynia była oczkiem w głowie kolejnych władców, którzy łożyli na jej rozbudowę spore sumy lub dokonywali przebudów. Tak stało się między innymi za panowania Henryka VII, który ufundował słynną kaplicę poświęconą Dziewicy Maryi.
Rozłam Henryka VIII
Opactwo benedyktynów zostało zlikwidowane przez Henryka VIII, który po sporze z papieżem ogłosił się głową nowego kościoła. Wprawdzie benedyktyni powrócili tutaj po śmierci Edwarda VI (za czasów panowania Marii I Tudor), ale królowa Elżbieta z powrotem oddała Westminster protestantom. W XVI wieku kościół świętego Piotra pełnił funkcję katedry, szybko jednak został uzależniony od katedry świętego Pawła w Londynie. Powstało wtedy powiedzenie “okraść Piotra aby zapłacić Pawłowi”, które dobrze oddawało relacje między gospodarzami obu świątyń.
Ostatniej znaczącej przebudowy dokonano w latach 1722-1745 kiedy to opactwo zyskało dwie nowe wieże. W czasie drugiej wojny światowej stało się jednym z celów niemieckich nalotów. Kilka bomb sięgnęło celu, wybuchł pożar, ale udało się ocalić zabytkowego wyposażenie.
Miejsce pochówku królów Anglii
Opactwo westminsterskie to kawał historii Anglii. Spoczywa tutaj większość jej władców od czasów Wilhelma Zdobywcy. Wyjątki to Edward VIII (który abdykował ze względu na związek z rozwódką) i Edward V. Pochówek tego drugiego nie jest pewny - młodociany władca został najprawdopodobniej zamordowany. W XVII wieku odkryto szkielet, który zidentyfikowano jako szczątki Edwarda. W 1933 kości zbadali naukowcy, ale nie udało się im ustalić czy faktycznie mamy do czynienia z przedstawicielem rodu Yorków.
Zwiedzanie Opactwa Westminsterskiego w Londynie
Opactwo Westminsterskie, po angielsku Westminster Abbey, mimo pozostawania czynnym kościołem pełni też funkcję atrakcji turystycznej.
Po zakupie biletu otrzymamy możliwość zwiedzenia słynnego kościoła, gdzie zobaczymy m.in.:
- kaplicę Matki Boskiej (ang. Lady Chapel) - czyli kaplicę grobową zamkniętą przepięknym sklepieniem wachlarzowym, w której spoczęło 15 władców - w tym królowa Elżbieta I, Henryk VII czy Edward V;
- krzesło koronacyjne z końca XIII wieku;
- monumentalne grobowce zasłużonych: naukowców, polityków, artystów;
- "kącik poetów**, gdzie zostało pochowanych ponad 100 artystów (lub przynajmniej otrzymali oni pamiątkowy pomnik) - wśród nich są takie sławy jak William Shakespeare czy Karol Dickens.
Oprócz zwiedzania samej świątyni czekają na nas jeszcze inne atrakcje:
- Urokliwe krużganki.
- Kapitularz z połowy XIII stulecia z zabytkowymi malowidłami oraz widowiskowym sklepieniem. W pomieszczeniu tym zbierała się królewska rada Henryka III, która dała początek angielskiemu Parlamentowi.
- Komnata Pyx - podziemna komnata pochodzącą z 1070 roku, która pełniła dawniej funkcję królewskiego skarbca - należy ona do najstarszych zachowanym pomieszczeń w całym Opactwie. Wchodząc do środka rzućmy okiem na oryginalne średniowieczne płytki, z których część pochodzi z XI stulecia!
- Najstarsze drzwi w Anglii - w przedsionku prowadzącym do kapitularza zobaczymy drzwi - i to nie byle jakie drzwi, ale najstarsze w Anglii, które datowane są na połowę XI wieku!
Opactwo Westminsterskie - informacje praktyczne
- Na wizytę warto zaplanować godzinę lub dłużej (w zależności od naszych zainteresowań), ponieważ wewnątrz zobaczymy wiele szczegółów, grobowców, rzeźb, pamiątkowych tablic i innych detali.
- Na wejściu możemy bezpłatnie wypożyczyć przewodnik audio dostępny również w języku polskim lub pobrać jego skróconą wersję na urządzenie mobilne - z tej strony. Choć przewodnik jest dostępny w języku polskim, to jeśli znamy dobrze angielski to może zainteresować nas fakt, że narratorem w języku Szekspira jest ceniony brytyjski aktor Jeremy Irons.
- Od jakiegoś czasu dozwolone jest wykonywanie zdjęć (my niestety "załapaliśmy" się na czasy, gdy było to surowo wzbronione).
Bilety do Opactwa Westminsterskiego - ceny i rodzaje
Nie ma co się oszukiwać - cena wejściówek do Westminster Abbey potrafi przyprawić o zawrót głowy!
- bilet normalny - 30,00 £ (150,75 zł),
- studenci oraz osoby po 65. roku życia - 27,00 £ (135,68 zł),
- dzieci i młodzież od 6. do 17. roku życia - 13,00 £ (65,33 zł),
- dzieci do 5. roku życia wchodzą za darmo,
- bilet rodzinny (1 dorosły plus dziecko) - 29,00 £ (145,73 zł),
- osoby z niepełnosprawnościami wraz z towarzyszem - bezpłatnie.
Kupując bilet online rezerwujemy konkretne okno czasowe naszej wizyty. Zakupu możemy dokonać na oficjalnej stronie internetowej.
The London Pass
Turyści planujący odwiedzić więcej płatnych i drogich atrakcji mogą zapoznać się z ofertą karty turystycznej The London Pass lub poczytać o niej więcej u nas: The London Pass - recenzja karty turystycznej.
Dni i godziny otwarcia
Dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie, gdzie przygotowano specjalny kalendarz. Lepiej zrobić to zawczasu, ponieważ czasem godziny otwarcia są dość krótkie.
Darmowy wstep do Opactwa Westminsterskiego
Istnieje możliwość uczestniczenia we mszy świętej. Wówczas nie trzeba kupować biletu, ale nie będziemy mogli swobodnie zwiedzać świątyni. Do środka wchodzimy przez słynne Wielkie Zachodnie Drzwi (Great West Door).
Jak dostać się do Opactwa Westminsterskiego?
Świątynia leży w samym sercu miasta, tuż obok Parlamentu Westminsterskiego. W najbliższej okolicy znajdują się dwie stacje metra: Westminster (linie: Jubilee, District, Circle Lines) i St James's Park (linie: District, Circle Lines) oraz dwie stacje kolejowe (w odległości ok 1,20 km): London Victoria i London Waterloo.
Ciekawostki
- na terenie Opactwa znajdują się opisane już przez nas wcześniej najstarsze dni w Anglii - czego dowiedziono badaniami;
- oficjalna nazwa kościoła to kolegiata św. Piotra w Westminsterze;
- W 2011 roku w świątyni odbyło się ślub księcia Williama i Kate Middleton;
- Obecnie panująca królowa Elżbieta II została koronowana na tronie króla Edwarda;
- W Opactwie znajduje się 450 grobowców i pomników;
- W świątyni znajdują się groby wielu słynnych osób np. Karola Dickensa;
- Wśród tablic pamiątkowych opactwa znajdziemy także tablicę poświęconą Williamowi Szekspirowi;