Podróże po Europie

Nieoczywiste miejsca we Florencji - 16 atrakcji poza utartym szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 2 marca 2024

Stolica Toskanii zabytkami i muzeami stoi - w naszym zestawieniu największych atrakcji Florencji znajdziecie najważniejsze z nich. Warto jednak zboczyć z utartego szlaku i poszukać mniej oczywistych, lecz równie fascynujących miejsc, które nie są tak popularne wśród większości turystów.

Dotychczas udało nam się odwiedzić Florencję kilkukrotnie i za każdym razem odkrywaliśmy w niej coś nowego. W naszym artykule chcemy podzielić się z Wami naszymi ulubionymi miejscami poza utartym szlakiem, które warto odwiedzić w czasie pobytu we Florencji.

Kościół Orsanmichele - jedna z renesansowych pereł Florencji

Chociaż kościół Orsanmichele (Chiesa e Museo di Orsanmichele) należy do najbardziej charakterystycznych budynków w centrum miasta, wiele osób jakoś go omija. Zabytek intryguje kształtem oraz rzeźbami ozdabiającymi jego fasadę. Początkowo gmach wykorzystywany był jako giełda zbożowa, ale pod koniec XIV wieku przekształcono go w kościół gildii handlowej. Jego wnętrze skrywa wiele wspaniałych dekoracji.

Florencja - Kościół Orsanmichele (Chiesa e Museo di Orsanmichele)
Florencja - Kościół Orsanmichele (Chiesa e Museo di Orsanmichele)

Na piętrze znajduje się darmowa wystawa 13 oryginalnych rzeźb ozdabiających w przeszłości fasadę kościoła, które zostały wymienione na kopie. Warto też wejść na drugie piętro, gdzie będziemy mogli dodatkowo spojrzeć na pobliskie dachy. Niestety, muzeum otwarte jest tylko w ograniczonym zakresie.

Malowidła pokrywające sklepienie kościoła Orsanmichele
Malowidła pokrywające sklepienie kościoła Orsanmichele

Kościół Santa Margherita dei Cerchi - śladami Dantego i Beatrice

Chiesa di Santa Margherita dei Cerchi to niepozorna kaplica z XI wieku, przy której 18-letni Dante miał zobaczyć po raz drugi swoją muzę Beatrice Portinari - ubrana w białą suknię niewiasta ledwie go wtedy pozdrowiła, ale to wystarczyło, by już do końca życia wkraść się w zakamarki jego umysłu. Co interesujące, ich pierwsze spotkanie, wedle słow samego Dantego, miało mieć miejsce dziewięć lat wcześniej na przyjęciu u ojca Beatrice, bankiera Folco Portinariego. Te dwa niepozorne zdarzenia odbiły się na całym życiu poety - w końcu to właśnie Beatrycze prowadziła go przez Raj w jego najsłynniejszym dziele, Boskiej Komedii. Jego uczucie nie wygasło mimo zaślubin z inna kobietą, Gemmą Donati, z którą doczekał się aż czworga dzieci.

Czy wiesz, że Dante napisał Boską Komedię w dialekcie toskańskim, który stał się dzięki temu protoplastą języka włoskiego. Wcześniej poeci korzystali wyłącznie z łaciny.

Według popularnej legendy Beatrice, po swojej przedwczesnej śmierci w wieku zaledwie 25 lat, została pochowana właśnie w kościele Santa Margherita dei Cerchi. Wedle innych opowieści Dante w tym kościele poślubił swoją żonę. Obie teorie nie są potwierdzone, ale nie przeszkadza to licznym turystom w odwiedzaniu symbolicznego grobu Beatrice. W środku możemy zobaczyć XIX-wieczny obraz przedstawiający hipotetyczne spotkanie artysty ze swoją niespełnioną miłością.

Symboliczny grób Beatrice - Kościół Santa Margherita dei Cerchi (Chiesa di Santa Margherita dei Cerchi) we Florencji
Symboliczny grób Beatrice - Kościół Santa Margherita dei Cerchi (Chiesa di Santa Margherita dei Cerchi) we Florencji

Niektóre z mniejszych kościołów, takich jak Santa Margherita dei Cerchi, otwierane są jedynie na kilka godzin w środku dnia. Przed przyjazdem spróbujmy znaleźć godziny otwarcia w sieci i na ich podstawie zaplanujmy pobyt. Ewentualnie możemy podejść z samego rana do interesujących nas placówek - godziny otwarta powinny być wywieszone na drzwiach lub obok wejścia.

Oratorium Buonomini di San Martino - sceny z życia XV-wiecznej Florencji

Dosłownie kawałek na południe od "kościoła Dantego" znajduje się jeden z wielu ukrytych skarbów Florencji - oratorium wypełnione freskami namalowanymi w charakterystycznych lunetach, które powstały w warsztacie Domenico Ghirlandaio. Malowidła w większości przedstawiają sceny z życia św. Marcina, ale nie to jest w nich wyjątkowe - artysta przedstawił na nich mieszkańców oraz sceny typowe dla Florencji XV wieku. Odwiedzając oratorium, będziecie mieli okazję zobaczyć, jak ubierali się ówcześni Florentczycy.

Oratorium Buonomini di San Martino we Florencji
Oratorium Buonomini di San Martino we Florencji

Muzeum San Marco

To muzeum, utworzone w starym klasztorze dominikanów z XV wieku, należy do naszych ulubionych zabytków we Florencji poza utartym szlakiem. Wnętrze klasztoru zdobią freski Fra' Angelico (Beato Angelico), dominikańskiego mnicha. Podczas wizyty można przespacerować się po celach, w których mieszkali zakonnicy, a także zobaczyć lapidarium oraz piękne krużganki.

Nauczycielem w klasztorze San Marco był Girolamo Savonarola - dominikański mnich, który zasłynął z zaciekłej krytyki korupcji i moralnego zepsucia w Kościele Katolickim. W trakcie swoich przemów porywał tłumy. Skończył jednak tragicznie, powieszony i spalony na stosie na Piazza della Signoria.

Szpital Niewiniątek - pierwszy renesansowy budynek świata

Każdy miłośnik historii architektury powinien udać się na Piazza della Santissima Annunziata, aby zobaczyć Ospedale degli Innocenti - Szpital Niewiniątek, gdzie dawniej opiekowano się porzuconymi dziećmi oraz sierotami. Ten wyglądający dziś dość skromnie budynek z arkadami został zaprojektowany przez Filippo Brunelleschiego i uważany jest za pierwszy w pełni renesansowy gmach świata. W środku dowiemy się więcej o historii tej placówki oraz zobaczymy olbrzymią kolekcję dzieł sztuki (głównie religijnych).

Budynek muzealny kryje jeden sekret - kawiarnię Caffè del Verone z widokiem na kopułę katedry oraz na synagogę. Aby wejść do środka nie potrzebujemy kupować biletu do muzeum, wchodzimy do środka i windą wjeżdżamy na ostatnie piętro.

Nieoczywiste atrakcje Florencji - kawiarnia Caffè del Verone
Nieoczywiste atrakcje Florencji - kawiarnia Caffè del Verone

Bazylika Zwiastowania NMP (Basilica della Santissima Annunziata)

Ten niepozorny, założony w 1250 roku kościół to jedna z perełek Florencji. W środku zobaczymy m.in. fresk Zwiastowanie, według legendy ukończony przez anioła, rzeźbę Wita Stwosza i inne wspaniałe dzieła sztuki oraz zdobienia.

Bazylika Zwiastowania NMP we Florencji
Bazylika Zwiastowania NMP we Florencji

Do kościoła wchodzimy przez charakterystyczny przedsionek. Przed bazyliką rozciąga się podłużny plac o tej samej nazwie, który w ciągu dnia oblegają studenci z okolicznych uniwersytetów. Bliżej zachodniej granicy placu stoi fontanna morskich potworów (Fontane dei mostri marini) z pierwszej połowy XVII wieku, autorstwa Pietro Tacca.

Bazylika Zwiastowania NMP we Florencji
Bazylika Zwiastowania NMP we Florencji

Palazzo Medici-Riccardi - pierwszy pałac Medyceuszy we Florencji

To Palazzo Vecchio, czyli Stary Pałac, kojarzy się z władzą rodu Medyceuszy. Zanim doszli oni jednak do władzy, ich główną siedzibą był Palazzo Medici-Riccardi, stojący niedaleko bazyliki San Lorenzo.

W jego wnętrzach działa dziś muzeum Medyceuszy ze słynną biblioteką Biblioteca Riccardiana oraz Kaplicą Trzech Króli (Cappella dei Magi). W środku zachwycają dzieła sztuki, freski oraz oryginalne zdobienia. Nawet jeśli nie planujecie wejść do muzeum, warto podejść na dziedziniec i do małego ogrodu, które są darmowe.

Sklep La Bottega Del Cianti

Trudno o sklep, który przyciągałby wzrok swoją fasadą bardziej niż La Bottega Del Cianti. Jego właściciele oferują w nim najróżniejsze lokalne produkty - zaczynając od wyrobów rzemieślniczych ze szkła i drewna, po wina i sery. Nawet jeśli nie planujecie zakupów, warto zobaczyć to miejsce!

Florencja - sklep La Bottega Del Cianti
Florencja - sklep La Bottega Del Cianti

Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico)

Zanim Florencja została podbita przez Rzymian, którzy założyli tu swoje miasto, była zamieszkana przez Etrusków, którzy mieli swoją osadę na terenie sąsiedniego Fiesole. Aby zapoznać się z ich dziedzictwem, warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, posiadające jedną z największych kolekcji etruskich we Włoszech. W kolekcji placówki wystawiane są też znaleziska greckie, egipskie i rzymskie.

My wybraliśmy się do muzeum archeologicznego głównie z planem zobaczenia słynnej chimery z Arezzo, posągu trójgłowego potwora z V wieku p.n.e. Ten niecodzienny stwór ma głowę lwa, ogon w formie węza oraz pysk kozła wystający wprost ze grzbietu. Chimera pochodzi z mitologii greckiej i znana była z ziania ogniem.

Miłośnicy sztuki dawnej z pewnością docenią również "Mówcę", rzeźbę z brązu o wysokości niemal 180 cm, przedstawiająca etruskiego mówcę Aule Metele - co ciekawe ubranego w rzymski strój.

Na zwiedzenie muzeum polecamy Wam zarezerwować sobie przynajmniej 90 minut.

Ogród i muzeum Stibberta

Do mniej znanych miejsc we Florencji należy ogród Stibberta wraz z leżącym na jego terenie Muzeum Stibberta (Museo Stibbert). Na terenie ogrodu można podziwiać m.in. egipską świątynie, hellenistyczną świątynie na planie okręgu, fontanny czy sztuczne skały. Niestety, znajduje się on kawałek drogi od centrum na wzgórzu Montughi. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny, jednak jest on zamknięty w czwartki. Aktualne godziny otwarcia sprawdzicie na oficjalnej stronie.

Przy okazji możemy odwiedzić Muzeum Stibberta, które słynie z unikatowej kolekcji zbroi (tysiące eksponatów z Europy, Japonii oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu), tapet czy porcelany. Dla nas, jako miłośników historycznego uzbrojenia, był to jeden z celów i zdecydowanie warto było tam zajrzeć. Bilet wstępu kosztuje obecnie jednak aż 10 Euro.

Torre di San Niccolò oraz Parco delle Cascine

Odwiedzając Florencję lubimy pospacerować wzdłuż rzeki Arno. Chociaż wzdłuż jej przebiegu nie odnajdziemy najbardziej znanych zabytków, możemy uciec na chwilę od zgiełku miasta. Wielu mieszkańców schodzi nawet poniżej bulwarów, do poziomu rzeki, i tam odpoczywa na trawie lub piasku, często z jedzeniem i napojami.

Z ciekawszych punktów znajdujących się przy rzece warto wyróżnić wieżę Torre di San Niccolò, będącą niegdyś częścią dawnych fortyfikacji miejskich i jedną z bram prowadzących do miasta. W sezonie letnim organizowane są wycieczki na szczyt wieży, skąd rozpościera się widok na okolicę. Dosłownie kilka metrów od wieży znajdziemy miejską plażę, gdzie w ciepły dzień wylegują się miejscowi i turyści.

Torre di San Niccolò
Torre di San Niccolò

Po północnej stronie rzeki, bardziej na zachód, znajdziemy duży park Parco delle Cascine. Jest to ulubione miejsce odpoczynku miejscowych, w tym studentów, i nie spotkamy tam tłumów turystów. Park znajduje się kawałek drogi od najważniejszej historycznej części i jest domem dla wielu gatunków ptaków oraz innych zwierząt. W wakacje w parku odbywają się występy artystyczne, znajdziemy tam też otwarty basen.

Ogród botaniczny (Giardino dei Semplici)

Ten kameralny ogród botaniczny znajduje się tuż za Muzeum San Marco - jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek od tłumów. Nie należy on co prawda do najciekawszych ogrodów tego typu w Europie, ale nie jest też oblegany - więc wizyta w nim może być przyjemną odskocznią od tłumów. Podczas naszych odwiedzin byliśmy jedynymi gośćmi i mogliśmy odpocząć od zgiełku historycznego centrum.

Warta wzmianki jest też jego historia - to drugi najstarszy ogród botaniczny na świecie, wśród istniejących w pierwotnej lokalizacji.

Targowisko Sant’Ambrosio

Drugie z najważniejszych krytych targowisk miejskich, zaraz po Mercato Centrale, leży kawałek północ od Bazyliki Santa Croce. Jest mniejszy i mniej oblegany przez turystów, dlatego ceny produktów wydają się niższe. W środku w jednej z knajpek napijemy się kawy i zjemy włoski posiłek w rozsądnej cenie. Warto tu zajrzeć, gdy mamy ochotę spróbować toskańskie sery lub wędliny i chcielibyśmy poczuć bardziej lokalną atmosferę.

Kawałek dalej przy placu Largo Pietro Annigoni znajdziemy "pchli targ" z różnego rodzaju antykami i starociami.

Bazylika Santo Spirito

Kawałek na północny zachód od Pałacu Pittich odnajdziemy bazylikę Santo Spirito (Basilica di Santo Spirito), stojącą przy placu o tej samej nazwie. Świątynia ta, zaprojektowana jak wiele innych zabytków przez pioniera epoki Renesansu Filippo Brunelleschiego, jest możliwa do zwiedzania za opłatą. Na placu i w najbliższej okolicy znajdziemy wiele knajpek oraz dość luźną (nawet młodzieżową) atmosferę.

Budowla może wydać się nam w środku prosta, ale pamiętajmy, że powstała w czasie, gdy w reszcie Europy szczyt popularności osiągał późny gotyk.

Wille Medyceuszy we Florencji i okolicy

Potężny ród Medyceuszy przez wiele wieków decydował o losach Florencji. W okresie ich potęgi powstało wiele budynków i kompleksów, które do dziś zdobią historyczne centrum miasta. Władcy budowali też wille poza miastem, często wybierając jako miejsce malowniczą scenerię Toskanii.

W 2013 roku organizacja UNESCO zdecydowała o wpisaniu 12 willi na Listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Nie wszystkie z rezydencji Medyceuszy są łatwe do odwiedzenia. Część znajduje się w prywatnych rękach, np. Villa di Artimino - willa "tysiąca kominów", pełni dziś funkcję hotelu i zwiedzanie możliwe jest tylko w trakcie specjalnej wycieczki (więcej informacji). Inne znajdują się już dalej od Florencji.

Odwiedzić możemy willę Villa della Petraia, położoną niedaleko florenckiego lotniska. Dojedziemy do niej komunikacją publiczną spod dworca Santa Maria Novella. Wille można zwiedzić z przewodnikiem, wycieczki odbywają się raz na godzinę. W środku zobaczymy pomieszczenia w których mieszkali członkowie słynnego rodu, a w nich: autentyczne meble, zastawę i inne zdobienia.

Niektóre z innych willi wzniesionych przez członków słynnego rodu to:

  • Villa di Castello - w willi dziś mieści się Accademia della Crusca i niestety budynek nie jest możliwy do zwiedzenia. Dla odwiedzających udostępnione są jedynie ogrody.
  • Villa di Cerreto Guidi - w tej willi mieści się dziś muzeum w którym zobaczymy meble, dywany i inne elementy dekoracyjne, ale także broń i inny sprzęt używany w trakcie polowań. Willa architektonicznie nie zachwyca, kompleks miał służyć władcom jako miejsce odpoczynku przed polowaniem i znajdowały się tu też koszary. Wejście do muzeum jest darmowe. Niestety, dojazd do willi komunikacją publiczną będzie wymagać od nas przesiadek.
  • Villa in Poggio a Caiano - jeden z pierwszych renesansowych pałaców Florencji. Na pierwszym piętrze znajduje się muzeum z naturalistycznymi pracami z kolekcji Medyceuszy, a parter to dawne pomieszczenia mieszkalne. Oba piętra zwiedza się oddzielnie w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Odwiedzić możemy także ogród. Może być wymagana wcześniejsza rezerwacja do muzeum, najlepiej napisać pod adres villapoggioacaiano@beniculturali.it i zapytać o warunki wstępu w interesujący nas dzień
  • Villa Medici in Fiesole - willa z ogrodami. Kompleks wzniesiono na wzgórzu w malowniczo położonym mieście Fiesole, które znajduje się niecałe 10 kilometrów od Florencji. Piętrowe ogrody można odwiedzić po wcześniejszej rezerwacji.

Pamiętajcie, żeby sprawdzić godziny otwarcia, ceny oraz zasady odwiedzin willi przed przyjazdem, ponieważ często ulegają one zmianie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama