Podróże po Europie

Muzea w Londynie - przewodnik kulturalny po stolicy Anglii

Ostatnia aktualizacja: 3 czerwca 2023

Trudno znaleźć miasto równie bogate w ilość i różnorodność muzeów jak Londyn. Znajdziemy tu galerie sztuki, muzea historyczne, a także placówki związane z nauką i kulturą. Ze świecą szukać turysty, który nie dałby rady wybrać czegoś dla siebie!

Ten artykuł skupia się na londyńskich muzeach, ale jeśli planujecie wizytę w angielskiej stolicy, sprawdźcie również nasz rozbudowany przewodnik po zwiedzaniu i atrakcjach Londynu.
Londyn, widok na Galerię Narodową - The National Gallery
Londyn, widok na Galerię Narodową - The National Gallery

Muzea w Londynie - darmowe zwiedzanie oraz wskazówki praktyczne

Zanim przejdziemy do opisu najciekawszych muzeów w Londynie, przygotowaliśmy krótki wstęp praktyczny. Najważniejszą informacją dla turystów jest fakt, że wszystkie muzea publiczne w Wielkiej Brytanii są darmowe. Dotyczy to również najsłynniejszych muzeów w Londynie. Co warte odnotowania, najważniejsze londyńskie placówki dostępne były za darmo od momentu ich założenia, więc nie jest to wcale koncept z ostatnich dekad.

W tym miejscu warto podkreślić, że darmowe wejście dotyczy tylko kolekcji stałej. Wystawy tymczasowe są zazwyczaj płatne. Ceny biletów wstępu na ekspozycje czasowe potrafią wynosić nawet do 20£.

Dla placówek kulturalnych zasada darmowego wejścia oznacza konieczność szukania innych źródeł finansowania. Przy wejściu do najważniejszych muzeów spotkamy zatem pracowników zachęcających do wrzucenia donacji. Zazwyczaj płatne będą również papierowe mapy (1 do 2£), ale można je ściągnąć za darmo z oficjalnych stron muzeów. W kilku przypadkach spotkaliśmy się też z płatnymi szatniami (opłata wahała się od 1 do 3£).

Wiele londyńskich muzeów organizuje darmowe wykłady tematyczne podczas normalnych godzin pracy. Na przykład w Muzeum Brytyjskim odbywają są prelekcje na temat starożytnego Rzymu i Grecji.

Warto wiedzieć - wydłużone godziny otwarcia muzeów w Londynie

Niektóre z muzeów otwarte są dłużej przez jeden dzień w tygodniu (głównie w piątki, stąd nazwa Friday Lates). Muzeum Brytyjskie w piątki czynne jest do 20:30, a Galeria Narodowa do 21:00. Czasami w trakcie dłuższych godzin otwarcia organizowane są dodatkowe prelekcje czy inne wydarzenia kulturalne.

Niektóre z muzeów są położone stosunkowo blisko siebie. Na przykład przy ulicy Exhibition Road znajdują się trzy obiekty: Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki oraz Muzeum Wiktorii i Alberta. Narodowa Galeria Portretów umiejscowiona jest z kolei w budynku tuż za Galerią Narodową. Dzięki temu, że wejście do muzeów jest darmowe, warto zajrzeć do niektórych z nich chociaż na chwilę, aby zobaczyć najważniejsze eksponaty.

Uwaga! Do brytyjskich muzeów nie wejdziemy z dużymi bagażami ani plecakami, a mniejsze plecaki oraz torby mogą być przeszukane podczas wejścia do muzeum.

Teraz, kiedy wprowadzenie mamy już za sobą, możemy przejść do listy najlepszych muzeów w Londynie.

Muzeum Brytyjskie - British Museum

British Museum uważane jest za najważniejsze muzeum nie tylko w Londynie, ale w całej Wielkiej Brytanii. Ta słynna placówka nie skupia się na jednej dziedzinie, lecz prezentuje całą historię ludzkości, sztuki i kultury. Liczba eksponatów w posiadaniu muzeum przekracza 8 milionów, choć oczywiście na widok publiczny wystawiana jest jedynie ich niewielka część.

Muzeum założono w 1753 roku. Duża część kolekcji trafiła do Londynu w czasach, gdy Imperium Brytyjskie stanowiło kolonialną potęgę, co do dziś budzi wiele kontrowersji. Władze niektórych państw starają się odzyskać swoje zabytki, a jedna z największych dysput dotyczy marmurów wywiezionych z Akropolu.

Jedna z sal w Muzeum Brytyjskiem (British Museum) w Londynie
Jedna z sal w Muzeum Brytyjskiem (British Museum) w Londynie

Muzeum podzielone jest na kilka różnych sekcji, w tym między innymi:

  • starożytny Egipt;
  • starożytna Grecja oraz Rzym, gdzie zobaczymy między innymi rzeźby z Partenonu z ateńskiego Akropolu i rzymskie mozaiki;
  • dział poświęcony drukowi i rysunkom, gdzie znajdziemy między innymi słynny rysunek morsa autorstwa Albrechta Dürera oraz szkice takich mistrzów jak Rafael, Leonardo da Vinci i Michał Anioł;
  • numizmatyka, na wystawach której znajduje się blisko 9 tysięcy monet oraz banknotów z całego świata i ze wszystkich znanych epok;
  • sekcje poświęcone Bliskiemu Wschodowi, Afryce i Azji;
  • oraz wiele, wiele więcej…

Na wizytę można zarezerwować nawet pół dnia, choć minimalny czas potrzebny do zwiedzenia kolekcji stałej, naszym zdaniem, to dwie godziny.

The National Gallery to najważniejsza galeria sztuki w Wielkiej Brytanii i jedna z najbardziej cenionych na świecie. Zgromadzono w niej ponad 2000 obrazów artystów ze wszystkich zakątków Europy.

W galerii można podziwiać prace wielu znanych mistrzów, wśród których znajdują się:

  • Vincent van Gogh z jego słynnymi Słonecznikami i nie tylko,
  • Claude Monet z kilkoma obrazami, w tym Śniegiem w Argenteuil,
  • Piotr Rubens z Sądem Parysa,
  • a także prace takich twórców jak Canaletto, Caravaggio, Diego Velázqueza, Leonardo Da Vinci, Rafaela czy El Greco i wielu innych.

Zwiedzanie galerii powinno zająć nam około 2-3 godziny.

Więcej: National Gallery w Londynie - kolekcja, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Vincent van Gogh - Słoneczniki - Londyn, Galeria Narodowa (The National Gallery)
Vincent van Gogh - Słoneczniki - Londyn, Galeria Narodowa (The National Gallery)

Muzea przy Exhibition Road

Ulicę Exhibition Road można uznać za symboliczne londyńskie centrum nauki. Wzdłuż tej trasy, ciągnącej się od popularnego Hyde Parku, swoje siedziby mają ważne instytucje naukowe oraz trzy muzea światowej klasy: Muzeum Historii Naturalnej (ang. Natural History Museum), Muzeum Wiktorii i Alberta (ang. Victoria and Albert Museum) oraz Muzeum Nauki (ang. Science Museum).

Każde z nich może pochwalić się imponującą kolekcją eksponatów, a zwiedzenie wszystkich bez pośpiechu mogłoby zająć cały dzień. Więcej na temat każdego z nich napisaliśmy w kolejnych trzech punktach.

Muzeum Historii Naturalnej - Natural History Museum

Jest to jedno z najciekawszych muzeów tego typu w Europie. Już sam budynek, oddany do użytku w 1880 roku, jest wart wizyty, natomiast kolekcja zgromadzona w muzeum powinna wprawić w zachwyt każdego miłośnika historii naturalnej. Szkielety dinozaurów, skamieniałości, kamienie różnego pochodzenia - to tylko niektóre z eksponatów, które czekają na zwiedzających.

Muzeum szczyci się atrakcją, która powinna przypaść do gustu zwłaszcza młodszym odwiedzającym - olbrzymim, ruchomym modelem Tyranozaura. W pomieszczeniu z dinozaurem światło zmienia się co chwilę, a sam T. rex rusza się w różny sposób i wydaje głośne dźwięki.

Na spokojną wizytę w muzeum powinniśmy zarezerwować około 2-3 godzin.

Więcej: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie - zwiedzanie, kolekcja oraz informacje praktyczne

Szkielet dinozaura - Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (Natural History Museum)
Szkielet dinozaura - Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (Natural History Museum)

Muzeum Wiktorii i Alberta - Victoria and Albert Museum

Victoria and Albert Museum (w skrócie V&A) to największe na świecie muzeum sztuki dekoracyjnej oraz rzemiosła artystycznego. Na uwagę zasługuje fakt, że stała kolekcja liczy niemal 3 miliony najróżniejszych eksponatów.

W środku zobaczymy m.in.:

  • rzeźby, w tym replikę rzeźby Dawida przechowywanej we Florencji,
  • kolekcję prac włoskiego mistrza Gian Lorenzo Berniniego, w tym: popiersie Thomasa Bakera, rzeźbę Neptuna i Trytona oraz model z terakoty monumentu nagrobnego błogosławionej Ludwiki Albertoni (oryginał znajduje się w kościele św. Franciszka a Ripa w Rzymie, na Zatybrzu),
  • kopię słynnej Kolumny Trajana z Rzymu (podzieloną na dwie części, co ułatwia zobaczenie jej górnych dekoracji),
  • kolorowe szkice Rafaela Santiego, które miały posłużyć jako projekty gobelinów do Kaplicy Sykstyńskiej - dzieła te powstały na zamówienie papieża Leona X,
  • najróżniejsze elementy wystroju oraz dekoracji wnętrz, w tym całe pokoje,
  • meble, zegary, gobeliny,
  • oraz wiele, wiele więcej.

Na wystawach prezentowane są także mniejsze obiekty, takie jak: zastawa stołowa, biżuteria czy inne przedmioty codziennego użytku.

Bez większego problemu możemy spędzić w muzeum nawet pół dnia.

Dla sympatyków architektury już sam budynek muzeum może być bodźcem, który zachęci ich do odwiedzin. Spacerując pomiędzy salami, zobaczymy motywy wzorowane na włoskim renesansie czy średniowieczu.

Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się uroczy ogród noszący imię Sir Johna Madejskiego, angielskiego biznesmena z polsko brzmiącym nazwiskiem, które przyjął po drugim mężu swojej matki, polskim lotniku.

Godziny otwarcia muzeum można znaleźć na tej stronie

XIX-wieczna kawiarnia - mniej znany skarb Muzeum Wiktorii i Alberta

Placówka skrywa jeszcze jeden sekret, z którego istnienia wielu odwiedzających nie zdaje sobie sprawy. To przepiękna XIX-wieczna kawiarnia, do której dostaniemy się wprost z wcześniej wspomnianego ogrodu.

We wnętrzu kawiarni zachwycają dekoracje pełne przepychu oraz wiktoriańska atmosfera. W oczy szczególnie rzucają się wzory z kolorowych płytek, które naśladują włoską majolikę, oraz drewniane panele.

Ceny w kawiarni są co prawda typowo londyńskie (czyli wysokie), ale to nie powinno nas zniechęcić do zajrzenia do środka. Do odwiedzin może dodatkowo skłonić nas fakt, że jest to najstarsza na świecie kawiarnia działająca przy muzeum.

Londyn Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum) - replika rzeźby Dawida Michała Anioła
Londyn Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum) - replika rzeźby Dawida Michała Anioła

Muzeum Nauki - Science Museum

Muzeum Nauki zostało założone w 1857 roku i od tego czasu prezentuje najrozmaitsze eksponaty związane z rozwojem i postępem technicznym. Podobnie jak w innych brytyjskich muzeach nauki, dużo uwagi poświęcono rewolucji przemysłowej, choć nie jest to dominująca część wystawy.

Muzeum podzielone jest na dwie części: darmową kolekcję stałą (poziomy 0, 1 i 2) oraz płatne symulatory i pokazy filmowe (poziomy 0 i 3). Kolekcja stała została pogrupowana w kilka sekcji tematycznych, wśród których znajdują się m.in.: Muzeum Twórców Zegarów, Galeria Wintona: Matematyka, Odkrywanie Kosmosu czy Hala Energii.

Niektóre z eksponatów w kolekcji stałej, na które warto zwrócić uwagę:

  • silniki oraz maszyny parowe,
  • Puffing Billy, czyli najstarsza zachowana lokomotywa parowa na świecie, wyprodukowana prawdopodobnie w 1814 roku,
  • pierwszy komputer firmy Apple,
  • samolot Avro 504K biplane z 1918 roku,
  • moduł dowodzenia misji Apollo 10, w którym w maju 1969 roku okrążono księżyc (górna część statku kosmicznego, powracająca z powrotem na ziemię),
  • skała księżycowa, którą na Ziemię przywieziono z misji Apollo 15,
  • niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, którą pomogli złamać polscy matematycy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski oraz Jerzy Różycki,
  • samolot Jason I, którym Amy Johnson jako pierwsza kobieta przeleciała samotnie z Wielkiej Brytanii do Australii,
  • samolot Vickers Vimy, który jako pierwszy przekroczył Atlantyk w 1919 roku.

Nas zachwycił mechanizm zegarowy z katedry w mieście Wells, który wyprodukowano w 1392 roku. Jest to jeden z najstarszych zegarów świata i wspaniały przykład kunsztu średniowiecznych rzemieślników. Warto zauważyć, że pierwsze mechaniczne zegary pojawiły się dopiero w XIII wieku, więc eksponat ten powstał, gdy technologia ta była względnie nowa. Mechanizm wciąż działa i można go obserwować w akcji co ćwiartkę lub co pełną godzinę.

Galeria Wintona (Mathematics: The Winton Gallery) powinna zainteresować zwłaszcza odwiedzających zainteresowanych wpływem matematyki na nasze codzienne życie. W tej części muzeum przygotowano 21 historii z ostatnich 400 lat, które przedstawiają realne sytuacje, w których matematyka okazała się niezastąpiona w codziennym życiu.

Na poziomie 2 znajdziemy swoiste muzeum w muzeum: Muzeum Twórców Zegarów (ang. The Clockmakers Museum). Kolekcja składa się z blisko 1000 zegarków na rękę, niemal 100 zegarów oraz kilkudziesięciu chronometrów i innych przyrządów do odmierzania czasu. Jest to najstarsza kolekcja tego typu na świecie. Zapoczątkowali ją w 1813 roku członkowie gildii zajmującej się wytwarzaniem zegarów (Worshipful Company of Clockmakers). Kolekcję po raz pierwszy pokazano szerszej publiczności w 1872 roku, kiedy wystawiono ją w budynku Guildhall. Drogocenne czasomierze znajdowały się tam przez niemal 150 lat, aż w 2015 roku znalazły swoje miejsce w Muzeum Nauki.

Wystawa w namacalny sposób prezentuje rozwój technologiczny w produkcji zegarów w Londynie - od XVI-wiecznych fabryk do czasów najnowszych. Osoby zainteresowane historią czasomierzy na pewno spędzą tu sporo czasu.

Na spokojne zwiedzenie kolekcji stałej powinniśmy przeznaczyć około dwóch godzin.

Oprócz kolekcji stałej, odwiedzający muzeum mogą skorzystać z licznych płatnych atrakcji. Do wyboru są pokazy w kinie IMAX oraz różnorodne symulatory. Dokładny kalendarz wyświetlania filmów IMAX można znaleźć na tej podstronie. Bilety na film możemy zakupić online lub na miejscu.

Wśród dostępnych symulatorów są m.in. symulatory lotu RED ARROWS 3D oraz FLY 360°. Bilety na symulatory możemy zarezerwować online lub bezpośrednio w muzeum.

Dokładną listę dostępnych aktualnie symulatorów można znaleźć tutaj.

Dokładne dni i godziny otwarcia Muzeum Nauki można znaleźć tutaj.

Tate Britain

Ta galeria jest często mylona z Tate Modern, ale są to dwie odrębne placówki. W przeszłości Tate Britain nosiła nazwę Narodowej Galerii Sztuki Brytyjskiej (National Gallery of British Art). Znajdziemy tu prace brytyjskich malarzy zaczynając od roku 1500 aż po dzień dzisiejszy.

Wnętrze galerii ozdabiają dzieła takich artystów jak William Blake, John Constable czy J. M. W. Turner. Warto tu przybyć dla sporej kolekcji prac tego ostatniego, które bezustannie nas zachwycają, zwłaszcza Upadek imperium Kartaginy. Drugi z obrazów o tematyce Kartaginy Turnera - Dydona wznosi Kartaginę - wisi w Galerii Narodowej.

Tate Britain to jedna z naszych ulubionych londyńskich galerii sztuki, do której staramy się zaglądać regularnie podczas naszych odwiedzin w brytyjskiej stolicy.

Więcej: Tate Britain w Londynie - kolekcja, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

'The Lady of Shalott' - John William Waterhouse (Tate Britain - Londyn)
'The Lady of Shalott' - John William Waterhouse (Tate Britain - Londyn)

Muzea w Londynie na terenie Greenwich

Leżąca po południowej stronie Tamizy historyczna dzielnica Greenwich obfituje w zabytki oraz muzea. Poniżej opisaliśmy cztery najciekawsze muzea leżące w jej granicach.

Narodowe Muzeum Morskie

Wizytówką dzielnicy jest Narodowe Muzeum Morskie (National Maritime Museum). Do jego najcenniejszych eksponatów należą pamiątki po admirale Horatio Nelsonie (m.in. uniform, w którym zmarł w trakcie bitwy pod Trafalgarem), obraz J.M.W. Turnera przedstawiający statek HMS Victory oraz galiony, jak określa się rzeźby zdobiące przód statku.

Jest to największe muzeum na świecie poświęcone tematyce morskiej. Wejście jest darmowe.

Największy na świecie statek w butelce - Narodowe Muzeum Morskie w Londynie
Największy na świecie statek w butelce - Narodowe Muzeum Morskie w Londynie

Statek muzeum Cutty Sark

Statek muzeum Cutty Sark to jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie, który od połowy XX wieku stoi w suchym doku Greenwich i służy jako atrakcja turystyczna. Turyści mogą wejść na pokład i dowiedzieć się więcej o transporcie dalekomorskim w XIX wieku. Wejście jest płatne.

Podczas zwiedzania statku Cutty Sark
Podczas zwiedzania statku Cutty Sark

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne to muzeum zlokalizowane w historycznym kompleksie obserwatorium, przez który przechodzi południk zerowy (ang. prime meridian). Podczas wizyty dowiemy się więcej o odkryciach królewskich astronomów, które umożliwiły precyzyjną nawigację, oraz o czasie uniwersalnym, na podstawie którego ustalano godzinę na całym świecie. Wstęp jest płatny, ale muzeum to może być zawodem dla części turystów.

Eksponaty w Królewskim Obserwatorium Astronomicznym
Eksponaty w Królewskim Obserwatorium Astronomicznym

Galeria sztuki Queen's House

Queen's House to galeria sztuki mieszcząca się w dawnym pałacu królewskim. Większość prac skupia się na tematyce morskiej oraz relacji Londynu z Tamizą. Wśród obrazów zobaczymy również portrety rodziny królewskiej, w tym słynne malowidło przedstawiające królową Elżbietę I po zwycięstwie nad hiszpańską armadą. Wnętrze rezydencji kryje słynne Schody Tulipanowe (ang. The Tulip Stairs), będące pierwszymi samonośnymi, spiralnymi schodami w Anglii. Wstęp jest darmowy.

Zwiedzanie Queen's House - Greenwich, Londyn
Zwiedzanie Queen's House - Greenwich, Londyn
Wskazówka praktyczna Jeśli chcielibyście zwiedzić Greenwich to warto zaplanować na wizytę przynajmniej pół dnia.

Sir John Soane’s Museum - mało znana perełka wśród londyńskich muzeów

Kilka minut spacerem od Muzeum Brytyjskiego, w ozdobionym charakterystyczną fasadą z wapienia portlandzkiego rzędzie trzech budynków, znajduje się jedna z londyńskich perełek: Sir John Soane’s Museum. Jest to jedno z tych miejsc, które rzadko pojawia się w planach turystów odwiedzających Londyn po raz pierwszy, lecz jeśli ktoś już zdecyduje się tu zajrzeć, to rzadko kiedy nie jest tym miejscem zauroczony.

Sir John Soane był specjalizującym się w stylu neoklasycznym XIX-wiecznym architektem brytyjskim, który poświęcił znaczną część swojego życia na odkrywanie klasycznej kultury i sztuki. Kilka lat spędził we Włoszech, gdzie mógł naocznie studiować dzieła największych mistrzów.

W 1792 roku Soane zakupił jeden z domów przy ulicy Lincoln’s Inn Fields, gdzie zamieszkał wraz z żoną oraz dziećmi, i gdzie urządził swoją pracownię. Kilkanaście lat później architekt dokupił sąsiadujący budynek i połączył oba domy ze sobą, tworząc przy okazji prywatne muzeum. W kolejnych latach architekt nabył także trzecią sąsiednią nieruchomość, dzięki czemu mógł powiększyć swoje muzeum i stworzyć wewnętrzny dziedziniec. W 1833 roku Soane, decyzją parlamentu, przekazał prawo do domu narodowi brytyjskiego. Korona miała nabyć go po jego śmierci. Głównym warunkiem przekazania było jednak to, że dom pozostanie w stanie nienaruszonym i będzie otwarty dla publiczności.

Po wejściu do dawnego domu, a dziś muzeum, od razu uderzy nas różnorodność dekoracji, zbiorów oraz pozornie niepasujących do siebie elementów, które wspólnie tworzą spójną całość. Harmonia tego miejsca będzie dla nas tym bardziej godna podziwu, gdy uświadomimy sobie, że od śmierci architekta w 1837 roku nikt nigdy wprowadzał w domu większych modyfikacji. Dotyczy to również tak błahych spraw jak przestawienie stołów czy rozmieszczenie obrazów. Takie było życzenie architekta, i na szczęście udało się je uhonorować.

W środku do zwiedzenia jest zaledwie około 10 pomieszczeń. W każdym z nich natrafimy jednak na dzieła sztuki i dekoracje warte uwagi. Warto zatrzymać się chwilę i posłuchać opowieści pracowników muzeum. Jeśli będziemy mieć szczęście, to dowiemy się o kilku tajemnicach - np. o rozsuwanej ścianie w galerii obrazów.

Podczas zwiedzania zobaczymy m.in.:

  • Jadalnię połączoną z biblioteką z zachowanymi meblami oraz półkami na książki, a także pokój do studiowania, wypełniony antycznymi znaleziskami, z którego możemy rzucić okiem na monumentalny dziedziniec. W tym pomieszczeniu wystawione są rzymskie artefakty, które Soane odkupił od architekta Henry’ego Hollanda.
  • Galerię obrazów z wieloma pięknymi pejzażami, z których wiele przedstawia starożytne (rzymskie i greckie) ruiny oraz zabytki. Wśród prac wyróżniają się migawki z Wenecji autorstwa Canaletto, w tym uważany za jedno z jego arcydzieł obraz pt. Riva degli Schiavoni, oraz malowidła przedstawiające leżące w Kampanii Paestum pędzla Giovanniego Battisty Piranesiego (Uwaga! będąc w galerii obrazów, spróbujmy zaczekać na prezentację otwierania jednej ze ścian).
  • kryptę wzorowaną na starożytnym Rzymie, utworzoną w miejscu dawnych piwnic służących do przechowywania wina. Znajdujących się w tym miejscu artefaktów nie powstydziło by się żadne antyczne muzeum. Najbardziej znanym eksponatem w krypcie jest odnaleziony w Dolinie Królów sarkofag egipskiego króla Setiego I, który wśród wielu uważany jest za jeden z najwartościowszych odkrytych kiedykolwiek egipskich artefaktów. Nie wszystkie obiekty w tym pomieszczeniu są oryginalne. Część z nich to odlewy oraz modele.
  • Pomieszczenie nazywane Kolumnadą (ang. The Colonnade), gdzie zobaczymy m.in. damski tors, który był częścią zdobień świątyni Erechtejon na ateńskim Akropolu.
  • Skromny pokój śniadaniowy i jadalnię z końca XVIII wieku.

Na wizytę w muzeum warto zaplanować około 45-60 minut.

Wejście do muzeum jest darmowe. Aktualne godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie.

Uwaga! W środku nie można robić zdjęć. Przed wejściem do domu będziemy musieli pozostawić wszystkie nasze rzeczy w schowku. Będąc na miejscu nie powinniśmy niczego dotykać. Wszystkie meble oraz dekoracje są oryginalne i w żaden sposób nie były zmieniane od śmierci architekta. Pracownicy muzeum pilnują, żeby turyści przypadkiem nie oparli się lub nie dotknęli żadnego z dzieł sztuki.

Wystawa skarbów Biblioteki Brytyjskiej

Czytelnicy zainteresowani historycznymi księgami, manuskryptami czy pismami, które wpłynęły na bieg historii, powinni udać się do Biblioteki Brytyjskiej (ang. British Library), gdzie zaprezentowano wyselekcjonowaną wystawę ponad 200 bezcennych obiektów znajdujących się w posiadaniu tej instytucji (ang. British Library Treasures). Jest to jeden z najlepiej skrywanych skarbów angielskiej stolicy, a tutejsza kolekcja potrafi pozytywnie zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych miłośników tej tematyki.

Wystawa podzielona jest na kilka sekcji tematycznych, takich jak chociażby nauka, religia, skład książek.

Wśród eksponatów zobaczymy m.in.

  • antyczne i średniowieczne księgi różnych religii, w tym jedną z czterech najstarszych kopii Nowego Testamentu (łac. Codex sinaiticus) oraz historyczne wydania Koranu czy Biblii hebrajskiej,
  • mapy,
  • kopię Biblii Gutenberga,
  • historyczne dokumenty brytyjskiej monarchii, w tym dokument Charter of The Forest z 1225 roku, w którym król Henryk III oznajmił nowe prawo lasów królewskich,
  • globus niebieski (ang. celestial globe) wyprodukowany w Norymberdze,
  • rysunki z Indii z początku XVII wieku,
  • manuskrypty z wzorami matematycznymi z X wieku,
  • list Ady Lovelace, w którym brytyjska hrabina i matematyczka opisuje, jak według niej powinien działać komputer,
  • listy oraz książki napisane przez Karola i Eleonorę Marksów, w tym kopię książki Kapitał w języku angielskim i rosyjskim,
  • odręczne szkice Leonarda da Vinci,
  • listy Michała Anioła do siostrzeńca,
  • kopie prac Szekszpira,
  • najstarszą zachowaną ilustrację okładkową niemieckiego malarza Albrechta Dürera,
  • pamiątki związane z Beatlesami,
  • kokardkę jakobitów z bitwy o Culloden (1746 rok),
  • odręczne zapiski Jana Sebastiana Bacha (z kantatą pt. Wo soll ich fliehen hin),
  • i wiele, wiele więcej.

Dodatkowo, oddzielna sala poświęcona jest angielskiej Wielkiej Karcie Swobód (Magna Carta). Wśród eksponatów możemy zobaczyć m.in. kopię słynnej Magna Carta oraz oryginał bulli papieskiej Innocentego III, który anulował nią postanowienia karty twierdząc, że król został zmuszony do jej podpisania.

Bardziej szczegółową listę eksponatów możemy sprawdzić na tej stronie

Skarby Biblioteki Brytyjskiej - wskazówki praktyczne:

  • Na wystawie spokojnie możemy spędzić nawet 45-60 minut.
  • Aby obejrzeć wystawę, musimy wejść do biblioteki głównym wejściem. Warto pamiętać, że do środka nie wejdziemy z dużymi bagażami. Na wejściu czekać nas będzie kontrola podobna do tej lotniskowej. Po wejściu do środka skręcamy w lewo i kierujemy się do drzwi prowadzących do galerii im. Sir Johna Ritblata (ang. The Sir John Ritblat Gallery). Wejście jest darmowe. Godziny otwarcia znajdziemy tutaj.
  • W pomieszczeniach z wystawą obowiązuje kategoryczny zakaz robienia zdjęć.
  • Wiele ważnych manuskryptów znajdujących się w zbiorach biblioteki posiada swoją wersję cyfrową. Na tej stronie możemy przejrzeć posiadanie zbiory.
  • W Bibliotece Brytyjskiej organizowane są również darmowe oraz płatne wystawy czasowe. Ich kalendarz można znaleźć tutaj.

Kolekcja filatelistyczna Biblioteki Brytyjskiej

Nie każdy odwiedzający wystawę skarbów Biblioteki Brytyjskiej zdaje sobie sprawę, że budynek biblioteki skrywa jeszcze jeden skarb: wystawę filatelistyczną (ang. The Philatelic Exhibition).

W Bibliotece Narodowej przechowywana jest utworzona w 1891 roku Narodowa Kolekcja Filatelistyczna Wielkiej Brytanii. Niewielką część z ośmiu milionów eksponatów możemy obejrzeć na wystawie umiejscowionej na korytarzu, który znajduje się dosłownie kilka kroków od wejścia do British Library Treasures. W kilkudziesięciu wysuwanych gablotach prezentowane są znaczki oraz inne obiekty związane z pocztą z całego świata. Wystawa nie jest specjalnie oznaczona i nie zauważyliśmy, żeby którykolwiek z odwiedzających skarbiec zaszedł również tutaj. Łatwo też ominąć gabloty, tuż obok których działa kawiarnia.

Dla odwiedzających z Polski ta wystawa ma szczególną wartość. Część zaprezentowanych zbiorów to należące do Mirosława Bojanowicza polskie artefakty z lat 1939-1946. Mirosław Artur Bojanowicz był filatelistą, który po wojnie osiedlił się na stałe w Anglii, a w 1966 roku podarował część swojej kolekcji brytyjskiej bibliotece narodowej.

Wśród eksponatów zobaczymy m.in.: koperty i znaczki z obozów, w których przetrzymywano polskich żołnierzy, czasopisma polskich oficerów internowanych na Litwie (zachęcamy do przeczytania ogłoszeń!), znaczki oraz listy Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, znaczki z okresu Powstania Warszawskiego, dokumenty państwa podziemnego, przykłady niemieckiej propagandy oraz materiały z powojennej Polski pod okupacją radziecką.

Niektóre z tekstów potrafią wywołać uśmiech, szczególnie gdy zobaczymy, w jaki sposób nasi rodacy radzili sobie z trudami obozowego życia. Pozostałe jednak przywołują raczej smutek lub gniew, gdy po raz kolejny uświadomimy sobie tragedię tamtych czasów.

Na obejrzenie wystawy znaczków dobrze jest zaplanować przynajmniej 30 minut.

Tate Modern

Jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Wewnątrz zaprezentowana jest sztuka brytyjska od początku XX wieku, a także sztuka nowoczesna z całego świata. Wśród bardziej znanych twórców, znajdziemy prace Pabla Picassa oraz Salvadora Dalego (popularna Metamorfoza Narcyza, Metamorphosis of Narcissus).

Muzeum mieści się w historycznym budynku elektrowni, stąd industrialny charakter jego wnętrza. Na odwiedzających placówkę duże wrażenie robi imponująca hala turbinowa.

Jeśli nie przepadamy za tym rodzajem sztuki, nie powinniśmy rezygnować z odwiedzin Tate Modern. Na szczycie wieży górującej nad muzeum znajduje się darmowy punkt obserwacyjny ze wspaniałym widokiem na Tamizę oraz Katedrę św. Pawła. Niestety, w dniu ostatniej aktualizacji naszego artykułu, punkt widokowy pozostawał tymczasowo zamknięty.

Dyptyk Marylin (ang. Diptych Marylin) - Andy Warhol - Tate Modern, Londyn
Dyptyk Marylin (ang. Diptych Marylin) - Andy Warhol - Tate Modern, Londyn

Więcej: Tate Modern w Londynie - kolekcja, punkt widokowy, zwiedzanie i informacje praktyczne

Muzeum Londyńskich Doków

Muzeum Londyńskich Doków (Museum of London Docklands) zostało w całości poświęcone londyńskim dokom oraz Londynowi jako jednemu z najważniejszych miast portowych Imperium Brytyjskiego.

Placówkę otworzono w historycznym magazynie z czerwonej cegły, tuż obok którego rozciąga się nowoczesny obszar biurowców oraz drogich apartamentowców Canary Wharf. Ta lokalizacja pokazuje olbrzymi kontrast pomiędzy tym, czym Londyn był jeszcze 100 lat temu, a jakim miastem stał się w ostatnich dekadach.

Muzeum Londyńskich Doków (Museum of London Docklands)
Muzeum Londyńskich Doków (Museum of London Docklands)

Budynek muzeum służył dawniej jako magazyn cukrowy. Wzniesiono go w 1802 roku w stylu georgiańskim. Na przystani naprzeciwko muzeum stoi kilka różnych konstrukcji - do najciekawszych z nich należą żurawie portowe.

Muzeum podzielone jest na kilka różniących się od siebie sekcji tematycznych, takich jak: Londyn jako magazyn świata, Miasto i rzeka, Londyn jako najważniejszy port Imperium czy czasy przed, w trakcie oraz po wojnie.Obfitość informacji, eksponatów oraz ciekawostek sprawia, że osoby zainteresowane tą tematyką z pewnością nie pożałują odwiedzin. Wśród eksponatów znajdziemy tak różne artefakty jak: klatka nazywana Gibbet Cage, w której na szubienicy wieszano piratów, kości szczęki wieloryba, obrazy, modele statków, makiety doków, różnorodny sprzęt wykorzystywany w dokach i magazynach (m.in. beczki i wagi), a nawet mumie kota oraz szczura, które odkryto w 1890 roku przesuwając kilka butelek.

Muzeum Londyńskich Doków (Museum of London Docklands)
Muzeum Londyńskich Doków (Museum of London Docklands)
Nie przegap: Jedną z najciekawszych atrakcji muzeum jest odwzorowana ciemna i mroczna alejka portowa Sailortown. Wzdłuż ulicy odtworzono kilka przykładowych obiektów, w tym marynarski pub czy zakłady rzemieślnicze.

Duża część kolekcji poświęcona jest zagadnieniu niewolnictwa oraz wykorzystywaniu zniewolonych mieszkańców Afryki na plantacjach oraz na statkach i w portach. Ten trudny temat zmusza do zastanowienia się nad człowieczeństwem.

Muzeum Londyńskich Doków - informacje praktyczne

Do spokojnego obejrzenia kolekcji potrzebujemy przynajmniej godziny. Niewątpliwą wadą muzeum jest jego położenie - Canary Wharf nie jest zbyt ciekawym obszarem z perspektywy typowego turysty. Efektywnym pomysłem może być połączenie wizyty w Museum of London Docklands ze zwiedzaniem znajdującego się po drugiej stronie rzeki Greenwich. Do muzeum możemy dojechać automatyczną kolejką DLR, która jest zintegrowana z londyńskim metrem.

Muzeum czynne jest codziennie. Dokładne godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie.

Imperial War Museum

Po przeciwnej stronie Tamizy otworzono największe muzeum poświęcone konfliktom zbrojnym od czasów I wojny światowej, w których brały udział brytyjskie siły zbrojne. Duża część ekspozycji koncentruje się na okresie II wojny światowej, a placówka sporo uwagi poświęca także cywilom.

W głównej hali wystawiony jest samolot Spitfire, który brał udział w Bitwie o Brytanię, oraz inne pojazdy wojskowe. Jednym z najbardziej zapadających w pamięć eksponatów jest samochód-pułapka, który wybuchł w Iraku.

Wrak samochodu pułapki (który wybuch w Iraku) - eksponat Imperial War Museum w Londynie
Wrak samochodu pułapki (który wybuch w Iraku) - eksponat Imperial War Museum w Londynie

Na wyższych piętrach znajduje się poruszająca wystawa, ukazująca tragiczną historię Holokaustu. Zgromadzono tu wiele eksponatów oraz nagrań z relacji naocznych świadków i ocalałych. W jednym z pomieszczeń stworzono makietę niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Na zwiedzenie muzeum powinniśmy przeznaczyć od jednej do dwóch godzin.

Muzea w Londynie - Imperial War Museum
Muzea w Londynie - Imperial War Museum

Churchill War Rooms

Londyn - podobnie jak reszta terytorium Wielkiej Brytanii - był wielokrotnie bombardowany w latach 1940 i 1941 roku w ramach operacji Blitz. Podczas Bitwy o Brytanię, mieszkańcy Londynu nigdy nie mogli być pewni, kiedy nastąpi kolejny atak. Podobne obawy mieli także dowodzący krajem.

Londyn - zwiedzanie Churchill War Rooms
Londyn - zwiedzanie Churchill War Rooms

W związku z tym podjęto decyzję o budowie podziemnego centrum dowodzenia pod jednym z budynków rządowych, niedaleko Pałacu Westminsterskiego. Ten dobrze ukryty kompleks wykorzystywany był aż do zakończenia wojny. To właśnie tutaj podejmowane były najważniejsze decyzje i przechowywane były strategiczne dokumenty.

Po wojnie zdecydowano o szczelnym zamknięciu pomieszczeń. Ponownie otworzono je po kilkudziesięciu latach i nie wprowadzając żadnych zmian udostępniono zwiedzającym w 1984 roku.

Dziś możemy wejść do środka i zwiedzić podziemne pomieszczenia, które wyglądają tak samo, jak w sierpniu 1945 roku. W trakcie zwiedzania przejdziemy przez podziemne tunele oraz zajrzymy do gabinetów, w których czas jakby się zatrzymał. Na końcu odwiedzimy muzeum poświęcone Winstonowi Churchillowi, gdzie prezentowane są eksponaty i informacje o życiu tego barwnego polityka i przywódcy.

Churchill War Rooms - informacje praktyczne

Niestety, atrakcja ta jest płatna, dlatego polecamy ją tylko czytelnikom, którzy są mocno zainteresowani tematyką II wojny światowej. Pozostali mogą odczuwać niedosyt, biorąc pod uwagę wysoką cenę biletu.

Na zwiedzenie całości potrzebujemy około godziny.

Londyn, Churchill War Rooms - paszport Churchilla
Londyn, Churchill War Rooms - paszport Churchilla

Royal Air Force Museum (Muzeum RAF)

Na koniec listy najlepszych muzeów Londynu zostawiliśmy placówkę, która w naszym subiektywnym rankingu znalazłaby się w pierwszej piątce. Niestety, jest ona położona dość daleko od centrum i wyprawa do niej może zająć znaczną część dnia.

Royal Air Force Museum (Muzeum RAF)
Royal Air Force Museum (Muzeum RAF)

Jeżeli jednak nie ogranicza Was czas i interesujecie się historią awiacji, zdecydowanie warto odwiedzić masywne hangary, gdzie prezentowana jest cała historia lotnictwa z brytyjskiej perspektywy - od najstarszych maszyn latających, przez różne jednostki eksperymentalne, aż po współczesne samoloty bojowe sił powietrznych.

Osoby zainteresowane dziejami II wojny światowej na pewno spędzą sporo czasu na zapoznawaniu się z wystawą poświęconą Bitwie o Anglię (Battle of Britain). Na spokojne zapoznanie się z ekspozycją potrzebujemy przynajmniej 2 godziny.

Royal Air Force Museum (Muzeum RAF)
Royal Air Force Museum (Muzeum RAF)

Muzea w Londynie - propozycje mniej znanych placówek

Muzeum im. generała Władysława Sikorskiego

Polskich turystów może zainteresować informacja, że dosłownie kilka kroków od południowego końca ulicy Exhibition Road znajduje się Instytut Polski (ang. Polish Institute), w budynku którego działa niewielkie Muzeum im. generała Władysława Sikorskiego.

Na wystawie zobaczymy wiele polskich eksponatów z okresu II wojny światowej, w tym m.in.: proporce, szable czy broń.

Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie
Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

Niestety, muzeum otwarte jest bardzo krótko . Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie instytutu.

Więcej: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

Narodowa Galeria Portretów jest największą i pierwszą placówką tego typu na świecie. Jej zbiory liczą niemal 200 tysięcy portretów, chociaż oczywiście nie wszystkie są eksponowane. W galerii zobaczymy przede wszystkim portrety znanych i ważnych Brytyjczyków. Galeria prezentuje przede wszystkim portrety znanych i wpływowych Brytyjczyków. Wśród nich znajdują się m.in. obrazy przedstawiające Williama Shakespeare’a oraz członków rodzin królewskich. Oprócz obrazów, na wystawach prezentowane są również popiersia.

Galeria znajduje się na tyłach Galerii Narodowej. Na szybką wizytę wystarczy nam około godziny.

Galeria sztuki, która znajduje się przy historycznym ratuszu miejskim Guildhall, została założona w 1886 roku. Przechowuje ona kolekcję prac datowanych od 1670 roku aż po czasy współczesne. Do jej najcenniejszych eksponatów należą prace prerafaelitów. Nas na dłużej przyciągnęła grupa obrazów, która przedstawia London Bridge sprzed i po Wielkim Pożarze.

Ciekawą atrakcją są odkryte dopiero w 1985 roku ruiny rzymskiego amfiteatru z czasów rzymskiej kolonii Londinium sprzed blisko 2000 lat.

Wskazówka praktyczna Wizytę w muzeum najlepiej połączyć z odwiedzeniem wspaniałej Wielkiej Hali gmachu Guildhall.

Bank of England Museum

To mało znane muzeum mieści się w siedzibie Banku Anglii i opowiada historię tej instytucji od jej założenia w 1694 roku aż do dziś. aż do chwili obecnej. Na wystawach, oprócz eksponatów związanych z funkcjonowaniem banku (takich jak banknoty czy monety), możemy zobaczyć również artefakty z czasów rzymskich (np. zabytkową mozaikę, która wisi w pomieszczeniu wejściowym), odnalezione pod budynkiem banku w trakcie przebudowy w 1930 roku. Interesującą atrakcją są również historyczne bronie używane przez strażników do obrony budynku.

Muzeum Masońskie (Museum of Freemasonry)

Jedna z mniej oczywistych placówek kulturalnych w Londynie, która poświęcona jest historii i tradycjom masońskim. W jej wnętrzu możemy zobaczyć zabytkowe pomieszczenia oraz eksponaty związane z organizacjami masońskimi. Wśród nich znajdują się m.in.: kostiumy, broń, symbolikę, książki oraz obrazy.

Warto jednak pamiętać, że brytyjskie loże masońskie były, a właściwie nadal są, organizacjami zrzeszającymi setki tysięcy osób.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama