Metro w Neapolu czyli otwarta galeria sztuki
Neapol jest miastem specyficznym, którego atmosferę można pokochać lub znienawidzić. Stolica Kampanii ma jednak jedną cechę, która wyróżnią ją wśród europejskich metropolii - jest to projekt "Stacje Sztuki" (lub inaczej "Plan Stu Stacji"), w ramach którego postanowiono tak zamienić wnętrza niektórych stacji metra, by na myśl przywodziły galerie sztuki.
W tym celu na stacjach dwóch linii, 1 oraz 6, zainstalowano prace ponad 100 autorów! Oprócz umieszczenia prac, stacje zostały również unowocześnione i dostosowane do wygodniejszego korzystania przez licznych pasażerów.
Podczas prac nad realizacją tego ambitnego projektu nie zmieniono jedynie wnętrz - w ramach zmian przebudowano również najbliższą okolicę niektórych ze stacji, by zwiększyć komfort mieszkańców.
Zwiedzanie metra w Neapolu
Jeśli chcemy zwiedzić stacje sztuki, to najlepiej zdecydować się na odkrywanie linii 1, ponieważ znajduje się ona blisko turystycznego serca miasta. Co jednak ważne - linia 6, po ostatnim rozszerzeniu, zbliżyła się w końcu do historycznego centrum.
Czas oczekiwania pomiędzy przejazdami na linii 1 w godzinach szczytu wynosi kilka minut, więc w około 1,5 do 2 godzin powinniśmy spokojnie zobaczyć większość z najciekawszych stacji.
- Stacje linii 1 wchodzące w skład projektu "Stacje Sztuki" to: Garibaldi, Università, Municipio, Toledo, Dante, Museo, Materdei, Salvator Rosa, Quattro Giornate, Vanvitelli, Rione Alto.
- Stacje linii 6 wchodzące w skład projektu "Stacje Sztuki": Mostra, Augusto, Lala, Mergellina.
Bilet za pojedynczy kosztuje 1,50€, a bilet dzienny kosztuje 4,50€. Bilet możemy zakupić na stacji lub zapłacić za przejazd własnym telefonem lub kartą korzystając z systemu tap&go.
Najciekawsze stacje metra w Neapolu
Poniżej przedstawiamy najciekawsze według nas stacje linii 1 neapolitańskiego metra.
Toledo
Toledo jest najbardziej znaną ze wszystkich stacji neapolitańskiego metra. Została ona otworzona we wrześniu 2012 i od tego czasu regularnie pojawia się w wielu materiałach reklamujących miasto oraz na zdjęciach w Internecie. Za jej projekt odpowiadał kataloński architekt Oscar Tusquets Blanca.
Głęboka na około 50 metrów stacja (schodzi poniżej poziomu morza) zaprojektowana została z motywem przewodnim wody oraz światła, a kojarzona jest przede wszystkim ze słynnym tunelem zmieniającym kolory, który zakończony jest przeszklonym sufitem.
Spacerując po stacji napotkamy na 16 malowideł różnych postaci z historii oraz mitologii Neapolu, w tym na patrona miasta, św. Gennaro.
Dante
We wnętrzu tej stacji znajdziemy 13 paneli artysty Jannisa Kounellisa. W ramach projektu wyremontowano również plac znajdujący się przy wyjściu ze stacji, z zachowaniem jego XVII-wiecznego układu.
Garibaldi
Stacja Garibaldi jest dużym hubem przesiadkowym, gdzie oprócz linii 1 znajdziemy również stacji linii 2 metra, dworzec główny oraz stację kolejki podmiejskiej Circumvesuviana, którą dojedziemy między innymi do Pompejów.
Spacerując po terenie stacji znajdującym się na powierzchni raz po raz napotkamy olbrzymie... ślimaki. Są one dużą atrakcją turystyczną i wiele osób robi sobie z nimi zdjęcia.
Materdei
Ściany stacji Materdei zostały ozdobione kolorowymi wydrukami na szklanych ekranach. Nadają jej one bardzo nowoczesnego wyglądu, a całość wydaje się dodatkowo dzięki temu sporo większa.
Salvator Rosa
Tę stację imienia neapolitańskiego malarza i poety otworzono w 2001 roku. Jej największą atrakcją jest niesamowita instalacja składającą się z modeli samochodów przykrytych płachtą.
Wychodząc na powierzchnię zobaczymy między innymi nowoczesne osiedle oraz pozostałości mostu z czasów rzymskich.
Universita
Stacja Uniwersytetu jest jedną z najbardziej kolorowych, a olbrzymie rzeźby atomów od razu przypominają nam, że jesteśmy niedaleko miejsca związanego z nauką.
Warto przejść się schodami w obie strony - zarówno same schody, jak i ściany oraz sufity, wyglądają wręcz baśniowo. Celem architekta, Karima Rashida, była ekspresja nowej ery cyfrowej informacji, w której żyjemy. Stacja została otworzona 26 marca 2011 roku.
Vanvitelli
Zobaczymy tu nawiązania do prehistorycznych zwierząt i dinozaurów. Na stacji Vanvitelli znajdziemy również ostatnią pracę włoskiego artysty Mario Merza wykonaną przed śmiercią.
Municipio
Wprawdzie na stacji Municipio nie znajdziemy dzisiaj wielu prac artystycznych, jednak miłośników historii spotka tam mała niespodzianka - widoczny fragment podstawy znajdującego się niedaleko Nowego Zamku (Castel Nuovo). Stacja ta jest jednym z kluczowych miejsc przesiadkowych, łącząc linię 1 z rozszerzaną przez ostatnich kilka lat linią 6.