Menażeria Jardin des Plantes - ogród zoologiczny w Paryżu
Menażeria (fr. Ménagerie du Jardin des Plantes) jest wprawdzie mniejsza od głównego ogrodu zoologicznego w Paryżu, ale może pochwalić się znacznie dłuższą tradycją. Jej historia sięga XVIII wieku, a działalność na rzecz dzikiej przyrody może być uznana za wzorcową. Choćby z tego względu warto odwiedzić ogród przy Rue Cuvier.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Paryża.
Historia
Wszystko zaczęło się w 1794 roku, kiedy zoolog Bernardin de Saint-Pierre wystąpił z inicjatywą przeniesienia zwierząt ze skonfiskowanej menażerii królewskiej do Paryża. Dodatkowo zdecydowano o dołączeniu doń innych okazów odebranych właścicielom prywatnych zwierzyńców. Celem Saint-Pierre było zapewnienie zwierzętom godziwych, jak na tamte czasy, warunków.
W XIX wieku, wraz z rozwojem nauki, zdecydowano o nadaniu placówce charakteru badawczego. Ogród połączony z częścią botaniczną został podzielony na sekcje odpowiadające poszczególnym gromadom. Odseparowano też zwierzęta "dzikie" od "pokojowych". Do tragedii doszło podczas Komuny Paryskiej - rewolucjoniści zabili i zjedli dwa słonie.
Menażeria przez kolejne dziesięciolecia była modnym miejscem spotkań paryskich mieszczan oraz artystów. Odwiedził je również słynny niemiecki poeta Rainer Maria Rilke, który opisał tutejszą panterę w jednym ze swoich utworów, czyniąc ze zwierzęcia symbol zniewolonej istoty:
Pantera
Tak ją znużyły mijające pręty, że jej spojrzenie całkiem się zamąca. Jakby miał tysiąc prętów świat zaklęty i nie ma świata prócz prętów tysiąca.
Jej miękki chód na opór nie napotka, wędrując wewnątrz najmniejszego pola - to jakby taniec siły wokół środka, w którym zdrętwiała trwa ogromna wola.
Niekiedy źrenic unosi zasłonę cicho. - I obcy obraz się przedziera. Idzie przez ciała milczenie stężone - i w głębi serca bezgłośnie umiera.
W drugiej połowie XX wieku sytuacja Menażerii znacznie się pogorszyła. Brakowało pieniędzy na niezbędne prace, spadała liczba zwiedzających, borykano się z protestami ruchów na rzecz ochrony zwierząt. Na szczęście udało się przeprowadzić niezbędne remonty, znacznie zwiększając powierzchnię klatek. Planowane jest również stworzenie nowej okazałej małpiarni. Co ciekawe większość budynków na terenie paryskiej menażerii to zabytki. Jeden z najstarszych - woliera dla bażantów - pochodzi z 1855 roku.
Zwiedzanie ogrodu zoologicznego w Paryżu
Na tle wielkich europejskich ogrodów zoologicznych paryska menażeria nie przedstawia się zbyt imponująco. Trzeba jednak pamiętać, że celem tej placówki jest przede wszystkim ochrona zagrożonych gatunków i umożliwienie badań nad nimi.
Oczkiem w głowie pracowników menażerii są orangutany z Borneo. Planuje się stworzenie dla nich specjalnej woliery. Ze względu na wyjątkową delikatność tych małp są one tu otoczone szczególną opieką. Bada się ich sposoby radzenia sobie ze stresem oraz rozwój zdolności poznawczych w niewoli.
Warto odwiedzić także miejsca gdzie żyją ptaki. Zobaczyć tu możemy np. rzadkie koronniki szare, których populacja na świecie zaczyna gwałtownie spadać. Co ciekawe, Menażeria posiada również duży wybieg dla flamingów chociaż zwierzęta te nie są zagrożone. Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających zdecydowano się pozostawić te piękne ptaki w ZOO.
Osobny pawilon zajmują dzikie koty. Jeśli będziemy mieli szczęście zobaczymy lamparta śnieżnego i panterę mglistą. Ménagerie du Jardin uczestniczy bowiem w międzynarodowych programach ochronnych i hodowlanych tych zwierząt.
Z licznych gatunków zgromadzonych tu żółwi na turystach największe wrażenie robią żółwie olbrzymie. Wybieg gdzie te powolne zwierzęta jedzą lub wypoczywają w słońcu zawsze przyciąga wielu zwiedzających.
Paryska menażeria to również dom coraz lepiej rozpoznawalnej pandki rudej.
Jak dojechać?
Ménagerie du Jardin des plantes leży na terenie 5 Dzielnicy, więc dojazd doń nie powinien stanowić większego problemu. Najlepiej zdecydować się na metro i wysiąść na stacji Gare d'Austerlitz lub Jussieu albo Place Monge. Do ogrodu prowadzi kilka wejść - plan całości wraz z oznaczonymi bramami możemy znaleźć na oficjalnej stronie placówki.
Adres: 57 Rue Cuvier
Ménagerie du Jardin des plantes - informacje praktyczne
Na pobieżne obejrzenie wszystkich zwierząt powinniśmy przeznaczyć około 1,5 godziny. Na południe od ogrodu zoologicznego położony jest ogród botaniczny Jardin des Plantes, do którego możemy wejść za darmo.
Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem położonego około kilometr dalej Panteonu. Menażeria jest częścią paryskiego Muzeum Historii Naturalnej, którego zbiory możemy oglądać w pobliżu. Tuż obok ogrodu mieści się również Wielki Meczet.
Aktualne ceny biletów oraz dni i godziny otwarcia ogrodu najlepiej sprawdzić na jego oficjalnej stronie.