Matejko w Galerii Kandelabrów w Muzeach Watykańskich
Olbrzymi obraz Jana Matejki "Jan Sobieski pod Wiedniem" z całą pewnością trudno przeoczyć. Mało kto jednak wie, że w Muzeach Watykańskich można zobaczyć podobiznę polskiego malarza. Należy tylko nieco zadrzeć głowę podczas spaceru przez Galerię Kandelabrów (Galleria dei Candelabri).
Artykuł ten jest częścią naszego przewodnika opisującego zwiedzanie Watykanu.
Historia fresków
Papież Leon XIII przez wielu historyków uznawany jest za jednego z wybitniejszych przywódców chrześcijańskiego świata. Zasłynął swoimi encyklikami, otwarciem Tajnego Archiwum Watykanu i propagowaniem tomizmu. Był także protektorem nauki i sztuki. W ten właśnie sposób przedstawiony jest na freskach z Galerii Kandelabrów (Galleria dei Candelabri).
Polskiego turystę może zaciekawić fakt, że za jedno z ważniejszych wydarzeń jego pontyfikatu uznano przybycie do Rzymu polskiej delegacji z obrazem "Jan Sobieski pod Wiedniem". (Więcej informacji o obrazie napisaliśmy w artykule Jan Sobieski pod Wiedniem w Muzeum Watykańskim)
Fresk
Autorem malowideł był malarz niemieckiego pochodzenia Ludwik Seitz. Najprawdopodobniej jednak dobór wydarzeń z historii pontyfikatu został ustalony z papieżem. Na fresku możemy dostrzec siedzącego na tronie Leona XIII w otoczeniu kardynałów (prawdopodobnie jednym z nich jest wygnany z Polski kardynał i prymas Mieczysław Ledóchowski).
Naprzeciw papieża przemawia hrabia Stanisław Tarnowski. Za nim klęczy polska szlachta w kontuszach i z szablami przy bokach. Jan Matejko znajduje się z boku pod wyciągniętą ręką Tarnowskiego.
Wydarzenie miało miejsce 16 grudnia 1883 roku i było dość szeroko komentowane przez włoską prasę. Na uwagę zasługuje fakt, że Matejko zabrał w podróż dwóch chłopów: Polaka i Rusina. Chciał w ten sposób zaakcentować jedność obu nacji.