Manufaktura czyli dawny kompleks fabryczny zamieniony na centrum handlowe w Łodzi
Będąc w Łodzi nie możecie odmówić sobie wizyty w Manufakturze. Manufaktura nie jest bowiem zwykłym centrum handlowym. To ogromna przestrzeń handlowo-usługowo-rozrywkowa, idealna zarówno dla entuzjastów zakupów, jak również dla spragnionych rozrywek osób w każdym wieku.
Po pięciu latach opracowywania projektu i prawie czterech latach renowacji, obiekt został otwarty 17 maja 2006 roku. Mieści się on pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Architekturę Manufaktury, która stanowi harmonijne połączenie historii i nowoczesności, a zaprojektowała to firma Virgile&Stone z Londynu współpracująca z biurem architektonicznym z Lyonu – Sud Architectes. Manufakturę tworzy trzynaście zrewitalizowanych postindustrialnych budynków, które dzięki swojej architekturze znakomicie oddają charakter i klimat przemysłowej Łodzi.
Historia powstania
Inicjatorem i pomysłodawcą powstania łódzkiej Manufaktury był Cyprian Kosiński, mieszkający w Szwajcarii biznesmen o łódzkim pochodzeniu. Kosiński mógł poszczycić się szeregiem biznesowych kontaktów i znajomościami z zamożnymi inwestorami. Wykorzystując swoje koneksje sprowadził do Łodzi kapitał (ok. 270 mln euro) z Grupy Rotschilda i w ten sposób doprowadził do budowy Manufaktury.
Centrum wybudowano na terenie dawnych zakładów rzemieślniczych - tkalni, przędzalni, farbiarni, drukarni tkanin, oddziału naprawy, i budowy maszyn i ślusarni. Twórcom Manufaktury zależało na tym, aby choć po części odtworzyć klimat i atmosferę tego miejsca.
Właśnie dlatego w przestrzeni obiektu rządzą oryginalne, czerwone, nieotynkowane cegły i charakterystyczne formy budynków. Choć na pierwszy rzut oka Manufaktura wygląda niczym żywcem wyciągnięta z przeszłości, wnętrza zabudowań zostały już gruntownie odnowione i zrewitalizowane.
Na terenie Manufaktury odrestaurowano w sumie 90000 m² obiektów z cegły, stworzono m.in. ponad 3-hektarowy rynek, zbudowano parkingi na 3500 samochodów, posadzono 600 drzewek w wieku 5 lat. Na wszystkie prace związane z inwestycją wydano aż 200 mln euro!
Imperium Izraela K. Poznańskiego
W miejscu dzisiejszego kompleksu handlowo usługowego mieścił się niegdyś kompleks przemysłowy, tworzony od 1872 roku, a jego początki stanowiła tkalnia. Za najbardziej wystawny budynek uchodzi pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny (z czerwonej nieotynkowanej cegły), znajdująca się przy ul. Ogrodowej, której powstanie datuje się na lata 1876-1878. Rok 2009 przyniósł w jej wnętrzach ogromne zmiany, ponieważ data ta wiążę się z rozpoczęciem działalności hotelu Andel's (z największym w Łodzi centrum konferencyjnym). Okazała brama, która prowadzi na teren dawnej fabryki (od ulicy Ogrodowej) uznawana jest za symbol całego kompleksu.
Poza obiektami typowo przemysłowymi do zespołu budynków zalicza się również: rezydencję rodziny Poznańskich, kantor fabryczny, domy dla robotników, a także szkół i szpital.
Co robić w Manufakturze?
Będąc w Manufakturze możecie oczywiście oddać się prawdziwemu szaleństwu zakupów. Zwłaszcza w sezonach wyprzedaży jest to istny raj dla entuzjastów markowych ubrań, akcesoriów i dodatków. W obiekcie znajduje się 260 sklepów, w tym 2 hipermarkety.
Dla miłośników rozrywek Manufaktura przygotowała kino z 15 salami, w tym jedną z trójwymiarowym ekranem 3D, kręgielnię, sztuczną ścianę wspinaczkową (10,5 m wysokości, 28 stanowisk z linami, ponad 50 tras wspinaczki o różnym stopniu trudności), fitness klub i skate park.
Entuzjaści zabytków i zwiedzania mogą odwiedzić kompleks kulturalny, składający się z oddziału Muzeum Sztuki, Kinderplanety, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki, Experymentarium – zalążka muzeum techniki, a także Międzynarodowego Centrum Promocji Mody.
Jeśli lubicie kino, teatr i sztukę, na rynku w centrum Manufaktury możecie obejrzeć rozmaitego rodzaju koncerty, zawody sportowe i różnorodne imprezy kulturalne. Latem część 3,5-hektarowego rynku zajmuje… piaszczysta plaża a zimą lodowisko.
Manufaktura będzie również rajem dla entuzjastów… rękodzieła. W jednej z uliczek centrum znajduje się Aleja Rzemieślników. Mieści się w niej galerią rękodzieła, piekarnia, zakład szewski, kuźnia i zakład wiklinarski. W tradycyjnych sklepikach można zrobić zakupy oraz podpatrzeć w jaki sposób powstają poszczególne, robione ręcznie produkty.
Jeśli lubicie dobrze zjeść macie do wyboru ponad 40 lokali - różnego typu restauracji i kawiarni. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Najdłuższa fontanna w Europie
Atrakcją, którą z całą pewnością warto zobaczyć jest również najdłuższa w Europie fontanna. Projekt fontanny stworzyła hiszpańska firmę GHESA. To, co wyróżnia fontannę w Manufakturze spośród wielu innych (oczywiście oprócz jej wielkości) jest fakt, że wieczorami woda jest podświetlana, sprawiając wrażenie, jakby tańczyła w rytm puszczanej z głośników muzyki.
Tramwaj
Na terenie kompleksu znajduje się zabytkowy tramwaj, przewożący po całym terytorium. Trasa, którą pokonuje składa się aż z sześciu przystanków. Tramwaje kursują codziennie z wyjątkiem Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Świąt Wielkanocnych.